1995'te 23 kişinin öldüğü, 408 kişinin yaralandığı Gazi olaylarının ucu Ergenekon'a dayandı. Gözaltındaki Osman Gürbüz, kurduğu bir ekiple 3 kahve bir işyerini taradı.. Ergenekon Örgütü Soruşturması, polis kaynaklarına göre; 1995 yılında İstanbul Gazi Mahallesi'nde yaşanan Gazi Olayları'ndaki 'kilit' ismi ortaya çıkardı. 22 kişiyle birlikte gözaltına alınan sabıkalı Osman Gürbüz, kanlı olayların 'başrol' oyuncusu çıktı. 23 kişinin yaşamını yitirdiği olayları tetikleyen Alevi vatandaşların oturduğu 3 kahvenin taranmasının organizasyonunu Gürbüz yaptı. Görev o dönem binbaşı rütbesinde olan eski bir komutan tarafından verildi. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla salı sabahı 5'i emekli asker, 3'ü gazeteci 22 kişiyle birlikte Antalya'da gözaltına alınan 'Sahte Yeşil' olarak bilinen Osman Gürbüz'ün, 13 yıl önce 3 gün süren Gazi Olayları'nın, 'başrol oyuncusu ve organizatörü' olduğu ileri sürüldü.

BİNBAŞI GÖREV VERDİ
Halen İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde sorgusu süren Gürbüz, iddiaya göre 28 Şubat süreci öncesinde kaos ortamı yaratmak amacıyla TSK'dan ihraç edilen binbaşı Bülent Öztürk, tarafından 'seçildi.' Gasp, cinayet gibi çok sayıda suçtan sabıkası bulunan Gürbüz, jandarma tarafından Özel Harp ve Psikolojik Savaş eğitimine tabi tutuldu. Ardından da 1995 yılında 'kanlı olaylar' için İstanbul'a gönderildi. Binbaşı Öztürk tarafından verilen kimliklerle İstanbul'a giriş yapan ve 'Küçük Hacı' kod adını kullanan Gürbüz, kendisine burada 10 kişilik bir ekip kurdu. Bu arada yasadışı DHKP-C örgütüyle ilişkiye geçti. Ayrıca Ülkü Ocakları'ndaki gençlerle de bağ kurdu. Gürbüz, yine iddiaya göre olayların çıkış noktası olarak da Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunan Alevi vatandaşların gittiği 3 kahvehaneyi hedef seçti. 12 Mart 1995 gecesi de kanlı senaryo için düğmeye bastı.

10 KİŞİLİK EKİP KURDU
Kurduğu 10 kişilik ekip, taksiyle 3 kahve ile bir işyerini silahla taradı. 67 yaşındaki Alevi Dedesi Halil Kaya, yaşamını yitirdi, 15 kişi yaralandı. Böylelikle istenilen gerçekleşti. Çıkan olaylar Gazi Mahallesi ile Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesi'ne sıçradı. 15 Mart gününe kadar süren ve tarihe 12-15 Mart Gazi Olayları diye geçen çatışmalarda tam 23 kişi öldü, 408 kişi yaralandı. Kanlı Gazi Mahallesi olaylarının ardındaki isim olduğu iddia edilen Osman Gürbüz'ün Ergenekon Örgütü'yle ilgili olarak hazırlanacak ek iddianamede bu suçlamayla yer alacağı ileri sürüldü. Gürbüz'ün 1990'lı yıllarda birlikte hareket ettiği belirlenen Jİ- TEM'de görev yapan astsubaylardan İbrahim Özcan da Ergenekon operasyonu kapsamında gözaltına alınmıştı.

DAVASI TAM 5 YIL SÜRDÜ
5 yıl süren davada iki polis adam öldürmekten ceza aldı. Cezaları da ertelendi. Diğer 18 sanık polis beraat etti. Aileler davayı AİHM'ye taşıdı. Mahkeme Türkiye'yi toplam 510 bin Euro tazminata mahkûm etti.

AVCI: YEŞİL DEĞİL, O TÜRDE İNSANLAR YAPTI
Gazi'deki olayın 'Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından gerçekleştirildiği iddiası bir dönem tartışılmıştı. TBMM Susurluk Araştırma Komisyonu'na Gazi Olayları'yla ilgili açıklamalar yapan ve iddianın sahibi olarak gündeme gelen dönemin Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Hanefi Avcı, SABAH muhabirine "Yeşil türündeki insanlar yaptı dedim. Osman Gürbüz'e olayların çıktığı dönemde İstanbul'da iki ayrı olaydan işlem yaptık" dedi. Yaptıkları incelemede olayın yasadışı sol örgütlerle bağı olmadığını tespit ettiklerini söyleyen Avcı daha önce Susurluk Komisyonu'na ifade verirken olayı Yeşil'in yaptığına dair herhangi bir ifade kullanmadığını belirterek, "Yeşil yaptı' demek ayrı şeydir, 'Yeşil türünde ve benzeri adamlar yaptı' demek ayrı şeydir. Ben 'bu iş bu türde insanların yaptığı bir şey olabilir' dedim. Çünkü olayı illegal örgütlerin yaptığına dair bir delil çıkmadı" dedi. Osman Gürbüz'ün olayla bağlantısı yolundaki soruya Avcı, "Bu kişi hakkında iki kez işlem yaptık. Biri Küçükçekmece diğeri de Gebze'deki bir olayla ilgiliydi. Gazi Olayları'yla bağlantısı olup olmadığı konusunda bilgim yok" diye konuştu.

SORGUDA GAZİ DE SORULDU
Sorgusunda Osman Gürbüz'e, Gazi Olayları'yla ilgili 3 soru yöneltildi. Gürbüz, "ilgim yok" dedi. Polis, tanık ifadeleriyle belge gösterdi. Bunun üzerine, susma hakkını kullandı. Gürbüz, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile iki kez konuştuğunu itiraf etti. Ankara'da bir güvenlik şirketinde ve İstanbul'da görüştüğünü ifade eden Gürbüz, "Hatır ziyaretiydi" dedi. Gürbüz, "Alaattin Çakıcı, Abdullah Çatlı ve Kürşat Yılmaz'ı tanır mısın?" sorusuna da "Tanışıklığım var" yanıtını verdi.

: Sabah