+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Yalçınkaya: Türban Yeşil Devrimin Sancağıdır

 1. #1
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart Yalçınkaya: Türban Yeşil Devrimin Sancağıdır

  Başsavcı, sözlü açıklamasında türban kararının laikliğe aykırı en somut delil olduğunu söyledi. Yalçınkaya, işsizlik, ekonomik ve çevre sorunları dururken türbanla uğraşılmasını eleştirdi

  ILIMLI İSLAM MODELİ: Başsavcı, tarih boyunca dini değerleri istismar edenlerin insanlığı ’kan ve gözyaşına boğduklarına’dikkat çekerek, Türkiye’nin ılımlı İslam’ın örnek ülkesi olarak anıldığını hatırlattı.

  BABACAN’IN SÖZLERİ: Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın “Türkiye’de azınlıklar gibi Müslümanlar da dini özgürlüklerini yaşayamıyor” sözlerine dikkat çeken Başsavcı, bu sözleri kullanan bakanın ’laik bir Cumhuriyetin bakanı olduğunu unuttuğunu “ ifade etti.

  TRAVMA GİRDİ: AKP Genel Başkan Yardımcısı Fırat’ın iki ayrı sözü açıklamada yer aldı. Fırat’ın NYT’ye verdiği ” Atatürk devrimleri toplumda travma yarattı “ sözleri ile ” Dini her alandan kovan bir felsefi laikçi anlayışın temsilcisi değiliz “ açıklamasına dikkat çekildi.

  İYİMAYA’NIN ASKI FORMÜLÜ: Meclis Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın, Anayasa Mahkemesi’nin kararlarını askıya almayı öngören teklifi de açıklamada yer aldı. TBMM eski Başkanı Bülent Arınç’ın Anayasa Mahkemesi’nin kaldırılabileceği açıklamasına değinen Başsavcı, bu önerinin rejimi ortadan kaldırmaya yönelik olduğunu bildirdi.

  EL KADI: Başbakan Erdoğan’ın Yasin El Kadı’ya ilişkin ”Yasin El Kadı için ’param kadar kefilim. Tanımadığımız bilmediğimiz insan için terörist ifadesi kullanamazsınız“ dediği hatırlatıldı.

  TÜRBAN KARARI: Anayasa Mahkemesi’nin türbanla ilgili Anayasa değişikliğini iptal etmesine değinen Başsavcı, ” Mahkeme teklifi anayasa uyarınca iptal etmiş ve yürürlüğünü durdurmuştur. Bu kararla iddianamede laikliğe aykırılığın en somut delili olarak sunulan eylem sübut bulmuştur, kesinleşmiştir “ dedi. Başsavcı, AKP iktidarının aşama aşama türban serbestisini kamuya taşımak istediğini hatırlattı.

  LAİKÇİ, DİNOZOR: AKP’lilerin, laik Cumhuriyete sahip çıkan isim ve kurumları değişik isimlendirmelerle karaladığını hatırlatan Başsavcı, şu tanımlamaları örnek verdi: ’statükocu’, ’laikçi’, ’indirgemeci’, ’siyasi dinozor’, ’darbeci’, ’statükocu’

  YÜZDE 1’İN SORUNU: ”İşsizlik, ekonomik kriz, kuraklık, çevre sorunları, katlanan dış borçlar ve büyüyen cari açık, tıkanan AB süreci, etnik ve bölücü terör gibi çözüm bekleyen onlarca temel sorun artarak büyürken, üniversiteye gidemeyen yüz öğrenciden sadece birisinin sorunu olduğu bilimsel araştırma ve istatistiklerle kanıtlanmış olan türban, son altı yılın en önemli sorunu olarak sunulabilmiş, bu uğurda Anayasa’nın 10 ve 42’nci maddeleri bütün sağduyulu çağrılara karşın değiştirilmiştir.

  HUMEYNİ DE GİRDİ: Türbanı “Yeşil devrimin sancağı” ve “laik cumhuriyete bir seçenek olarak dayatılan, ılımlı islamın din esaslı devlet sisteminin kapısını açacak bir anahtardır” diye tarif eden Başsavcı, bir televizyon kanalında ’Humeyni’yi seviyorum’diyen kıza değindi.

  GOOGLE SAVUNMASI: Başsavcı, AKP’nin ’bu bir google davasıdır’eleştirilerine karşı, medya organlarından delil toplamanın önünde yasal bir engel bulunmadığını hatırlattı ve kullandığı yöntemi ’delil serbestisi ilkesi’şeklinde savundu.

  ’YARGI DARBESİ’ YOK: AKP’yi Milli Görüş yanlısı bir parti olarak niteleyen Başsavcı, toplumun ’dindar olanlar ’ve ’dindar olmayanlar’ diye iki ayrılmaya başlandığı, Kur’an Kursları düzenlemeleri, imam hatip mezunlarını katsayı kolaylığı, türban teklifi gibi söz ve eylemlerle odak haline geldiği belirtildi. Başsavcı, siyasi parti kapatma davasının hukuksal bir süreç olduğu ve ’yargı darbesi’olarak nitelendirilmesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.

  DP ÖRNEĞİ: Demokrat Partinin iktidar olduğu 1950-1960 yıllarında yaşanan örneklere değinilerek, “Tahkikat encümenleri vasıtasıyla diktatörlüğe yönelmesi, erkler ayrılığı ilkesinin 1961 Anayasası ile demokrasimize kazandırılmasını sağlamıştır. Yasama ve yürütme gücünün çoğunluk diktatörlüğüne dönüştürerek demokrasiyi sona erdirmesi için sınırlarının denetlenmesi ve bu yolla dengelenmesi esastır” görüşüne yer verildi.

  Bülent Arınç'a çok ağır suçlama: Yalçınkaya, Bülent Arınç’ın kendisi için söylediği ‘Ölüm en büyük gerçek’ sözlerinin, ‘Danıştay saldırısı gözetildiğinde şiddet çağrısı niteliğinde’ olduğunu vurguladı.

  haber3

 2. #2
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Ergenekoncularla yaptığı toplantılar deşifre edilen bu şahısın niyetinin ne olduğu belli artık.

 3. #3
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart

  Ak Partiyle uğraşacağına gitte ergenekonla uğraş. İstediğin kadar uğraş halk yine erdoğan diyecek sandıkta.

 4. #4
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Generallerde dik dik konuşup, büyüklük taslıyorlardı ne oldu şmid? akıbeti onlar gibi olsun, ergenekon bağı ortaya çıksın inşallah.

 5. #5
  Dost Hakanates - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  Konya
  Yaş
  27
  Mesajlar
  20

  Standart

  Alıntı elips Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Generallerde dik dik konuşup, büyüklük taslıyorlardı ne oldu şmid? akıbeti onlar gibi olsun, ergenekon bağı ortaya çıksın inşallah.
  İnşallah

 6. #6
  Pürheves Ebû Dücâne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  262

  Standart

  bunlar son çırpınışları olur inşallah
  "Korkaklıkta zillet, utanç; ileri atılmakta, izzet, şeref vardır. İnsan, korkaklık etse bile; kaderinden kaçamaz."

 7. #7
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart 'İçki tüketimi düştü AKP kapatılsın'

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi'ndeki sözlü açıklamalarında AK Parti'nin kapatılması için çok ilginç gerekçe ileri sürdü. Savcı açıklamasında, Venedik kriterlerinin AK Parti için uygulanamayacağını ifade ederek, Türkiye'de içki tüketiminin azaldığını ve partinin kapatılması gerektiğini söyledi.

  Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'nın sözlü açıklamasında, içki satışı ve tüketimi konusunda dinsel inanç kaynaklı kısıtlayıcı uygulamaların sürdüğüne dair basında haberlerin çıktığını ileri sürerek, “Halk sağlığı ve gençliğin korunması bahanesiyle adeta şer'i nizam uygulanırcasına alkollü içki satış ve tüketim alanlarının daraltılması ve giderek yasaklanması” dediği öğrenildi.

  SİZİ KALDIRACAKLAR
  Yalçınkaya'nın Anayasa Mahkemesi üyelerini etkilemek için “Anayasa Mahkemesi'ni kaldırmayı planlıyorlar” tezini işlemesi dikkat çekici bulundu. Yalçınkaya, “TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya'nın mahkemenizin kararlarını askıya alınması önerisi ile TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın 2005 yılında sarfettiği Anayasa Mahkemesi'nin kaldırılmasına yönelik beyanları birlikte değerlendirildiğinde davalı partinin demokratik ve laik rejimin güvencesi olan kurumlar için neyi planladığı , rejimi ortadan kaldırmak için neleri göze aldığı açıkça anlaşılmaktadır” demesi dikkat çekici bulundu.

  Siyasi değerlendirmeler yapan Başsavcı “İşsizlik, ekonomik kriz, kuraklık, çevre sorunları, katlanan dış borçlar ve büyüyen cari açık, tıkanan AB süreci, etnik ve bölücü terör gibi çözüm bekleyen onlarca temel sorun artarak büyürken, türban, son altı yılın en önemli sorunu olarak sunulabilmiş, bu uğurda Anayasa'nın 10. ve 42. maddeleri bütün sağduyulu çağrılara karşın değiştirilmiştir” dediği ortaya çıktı.

  DELİLLERİ GÖRMEDİ
  Başsavcı sözlü açıklamasında, Danıştay saldırganlarının Ergenekon çetesi ile bağlantıların görmezlikten ge-lerek, bu saldırının AK Parti'nin şiddet çağrısı nedeniyle gerçekleştiğini ileri sürdü. TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'ın, eski milletvekili Mehmet Gül'ün cenaze namazı öncesinde gazetecilerin sorusu üzerine “Ölüm en büyük gerçekti” sözlerini şiddet çağrısı diye nitelendiren Yalçınkaya, “Danıştay saldırısı da gözetildiğinde davalı partinin şiddet çağrısı niteliğindeki beyanlarını sürdürdüğünü göstermektedir” görüşünü savundu.

  DİKTATÖR SUÇLAMASI
  Başsavcı Yalçınkaya, sözlü açıklamasında Demokrat Parti dönemini eleştirirken “Ülkemizde de 1950 ile 1960 yılları arasında 'tahkikat encümenleri' vasıtasıyla diktatörlüğe yönelmesi, erkler ayrılığı ilkesinin 1961 Anayasası ile demokrasimize kazandırılmasını sağlamıştır”açıklamalarında bulundu.


  Hesabı tutmadı
  Başsavcı Yalçınkaya sözlü açıklamasında dile getirdiği Türkiye'de içki tüketiminin azaldığına dair bilgilerinin doğru olmadığı ortaya çıktı. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu'nun verilerine göre, Türkiye'de bira dışı içikilerin tüketiminde azalma görülürken, biradaki artışın, diğer içkilerin azalma oranının çok üzerine olduğu ortaya çıktı. 2007 yılında bira dışı içki tüketimi 5.5 milyon litre azalırken, bira tüketiminde ise 41 milyon litre artış olduğu belirlendi. Bira dışı içki tüketiminde meydana gelen azalma bira tüketiminden çıkarıldığında 2007 yılında içki tüketiminde 35 milyon litre artış olduğu ortaya çıkıyor. Tüketimdeki azalışın Yalçınkaya'nın iddialarının aksine, aşırı pahalılıktan meydana geldiği vurgulanıyor.


  Başlıkları beğenmedi
  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın Anayasa Mahkemesi heyetine yaptığı sözlü açıklamaya ilişkin haber başlıklarının “gerçek dışı yorum, ima ve değerlendirme” içerdiğini bildirdi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın internet sitesinde yayımlanan basın bildirisinde, “Sözlü açıklamaya ilişkin haberlerde, sözlü açıklama metninin ilgili bölümü aynen yer almakla birlikte, haber başlıklarında 'Menderes'i diktatörlükle suçladı, 27 Mayıs'ı övdü' ibarelerinin yer aldığı görülmüştür. Haber başlıklarının gerçek dışı yorum, ima ve değerlendirme içerdiği' ifade edildi.

  (Yeni Şafak)

 8. #8
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart

  Alıntı Nil Sultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya'nın sözlü açıklamasında, içki satışı ve tüketimi konusunda dinsel inanç kaynaklı kısıtlayıcı uygulamaların sürdüğüne dair basında haberlerin çıktığını ileri sürerek, “Halk sağlığı ve gençliğin korunması bahanesiyle adeta şer'i nizam uygulanırcasına alkollü içki satış ve tüketim alanlarının daraltılması ve giderek yasaklanması” dediği öğrenildi.

  (Yeni Şafak)
  zıkkımın kökünü içsinler

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Yeşil Elbise
  By visal in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 14.11.11, 10:49
 2. Yeşil Fasülye...
  By ŞİMŞEK MUSTAFA in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 45
  Son Mesaj: 31.01.09, 12:53
 3. Yalçınkaya, İP'e Niye Dava Açamadı?
  By elips in forum Gündem
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.07.08, 18:57
 4. Yeşil Yaprak
  By azize in forum Şiirler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.09.07, 16:35
 5. Yeşil Şehvet
  By mirkat in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.07.07, 13:46

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0