Geçtiğimiz hafta eski büyükelçi Loğoğlu'nun ev sahipliğinde gerçekleşen ve eski Cumhurbaşkanı A.N. Sezer ve Sabih Kanadoğlu'nun da katıldığı esrarengiz buluşmanın içeriği hakkında Vakit'e şok iddialar geldi...

‘GÖRÜŞME İLK DEĞİL -YALÇINKAYA DA KATILMIŞ' İDDİASI
Toplantıda Yargıtay'ın son kararı ve kapatma davasının dışında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Yüce Divan'a götürmenin yolları arandı. Gül'ün yerine ise TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin ile başörtüsü ve kapatma davaları sürecinde Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'la gizli görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıkan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün isimlerinin geçtiği öğrenildi. Bir başka şok iddia ise, görüşmenin ilk olmadığı ve daha önceki bir görüşmede de AK Parti hakkında kapatma iddianamesi hazırlayan Savcı Abdurrahman Yalçınkaya'nın da katıldığı yönünde...


Eski Yargıtay Başsavcısı Kanadoğlu, son dönemin tartışmalı konularına ilişkin yorumları Anayasa Mahkemesi'nde karşılık bulan isim. Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde ‘367' tezini ortaya atmış, anayasa değişikliklerinin iptal edilmesi gerektiğini savunurken de ‘Yargının silah gibi kullanılmasını' istemişti. Ortaya attığı her iddiaya ise elitist jakobenler sahip çıkmış ve dayatmalar sonucunda Kanadoğlu'nun teklifleri hayata geçirilmişti.

İSİMLER ÇOK ŞEYİ ANLATIYOR
Türkiye'nin eski Washington Büyükelçisi ve ASAM Başkanı Faruk Loğoğlu, geçtiğimiz hafta ilginç bir buluşmaya ev sahipliği yapmıştı. Loğoğlu, Ankara Hoşdere Caddesi'ndeki evinde 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Nusret Aras, eski Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Tunçalp Özgen, İsmet İnönü'nün kızı Özden Toker ve eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin'in de aralarında bulunduğu isimleri ağırladı.


SORULARA CEVAP YOK
AK Parti'ye kapatma davası, başörtüsü serbestisi sağlamaya yönelik anayasa değişikliğinin iptali gibi kritik konulara odaklanıldığı anda bu sürpriz buluşma kafaların karışmasına neden olmuştu. Görüşmeye katılan ulusalcı isimler, gazetecileri karşılarında görünce şaşırmış, sorulan tüm soruları cevapsız bırakmışlardı. Son konu hakkında bilgisine başvurmak üzere aradığımız ASAM Başkanı Faruk Loğoğlu, sekreterleri aracılığıyla yurtdışında olduğunu bildirirken, ileri bir tarihte görüşebileceğimiz mesajını yolladı. Bu son iddia karşısında ise, tarafların ne yönde bir açıklama yapacağı merak konusu oldu.