Başbakan Erdoğan'ın Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Başbuğ'u çağırıp görüşmesi ardından başkent kulislerine yansıyan "komutansız ordu senaryosu"na göre, AKP'nin kapatılması askeri atamaları geciktirirse Org. Başbuğ 1 eylülde emekli olabilir.

KAPATMA KARARI SONRASI
AKP'nin temmuzda kapatılması ihtimali, hükümetin istifasıyla doğacak boşlukta, Yüksek Askeri Şura kararlarının 30 ağustosa dek resmiyet kazanmamasına yol açabilecek.

YAŞ HADDİNDEN EMEKLİYE
30 ağustosun aşılması, komuta kademesinde mecburi emeklilik getirecek. Genelkurmay Başkanı Ogr. Büyükanıt ve olası halefi Org. Başbuğ yaş haddinden emekliye ayrılacak.

HAVACI YA DA DENİZCİ
Jandarma Genel Komutanı'nın da kadrosuzluktan emekliliği gündeme gelebilecek ve Genelkurmay Başkanlığı için gözler Deniz ya da Hava Kuvvetleri komutanlarına çevrilecek.

HÜKÜMETİN ELİNDEKİ ÖNEMLİ GÜÇ
Kapatma davasına karşın Hükümetin elinde önemli bir güç bulunuyor.Bu güç kullanılırsa Genelkurmay içindeki dengeleri ve beklentileri tümüyle değiştirebilir ve yeni komutanlara yol verebilir.

Yasalara göre kuvvet komutanları, "Genelkurmay Başkanı'nın teklifi, Milli Savunma Bakanı'nın inhası üzerine Başbakan'ın imzalayacağı Cumhurbaşkanı'nın onaylayacağı kararname" ile atanıyor. Genelkurmay Başkanı ise "Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı yapmış orgeneral-oramiraller arasından Bakanlar Kurulu'nun teklifi üzerine" Cumhurbaşkanı'nca atanıyor.

Taraf