Gazeteci yazar Mümtazer Türköne, Türkiye'de laikliğe karşı en büyük tehlikenin başsavcı olduğunu söyleyerek 'AK Parti kapatılamayacak' dedi.

Gazeteci yazar Mümtazer Türköne, Türkiye’de yaşanan sorunun laikliğin bir ideoloji haline getirilmesinden kaynalandığını belirterek Türkiye’deki fiili azınlığın laikliği kullanarak imtiyazlarını korumak istediklerini söyledi. ‘Laikliğe Başsavcı kadar tehdit oluşturan kimse yok’ vurgusunu yapan Türköne, AK Parti’ye açılan kapatma davası konusunda da net bir tavır sergiledi. Türköne, ‘AK Karti kapatılmayacak.’ ifadesini kullanarak, partinin kapatılması durumunda karşı tarafın kendilerine verecekleri zararın çok büyük olacağını bildiklerini kaydetti. Moral FM’in konferans salonunda ‘Laiklik ve Anayasa Mahkemesi’ konusunda konuşan Türköne şunları kaydetti.

ALDIĞIM İLK LAİKLİK DERSİNİ UNUTAMAM
Doçentlik döneminde ilk derste sınıfta beş kişiydik. Hocamız bize hangi liseyi bitirdiğimizi soruyordu. Sıra bana gelince ‘Sen hangisini bitirdin?’ diye sordu. Ben lisemi söyleyince, suratını ekşitti, yüzünü buruşturdu ve bana kızarakSenin burada ne işin var eşek herif’ dedi. İlk laiklik dersini ben orada aldım ve o dersi asla unutamam. Ondan sonrada mülkiyede aldığım laiklik dersine ilave edeceğim bir şey de öğrenmedim.


LAİKLİK TÜRKİYE’DE İDEOLOJİ HALİNE GELDİ
İnsanların yaşadığı toplumda son derece insani, basit sorunları biz allayıp pullayıp ideoloji haline getirdik. Ve Türkiye’de aynı durum yaşanıyor. Laiklik şu an Türkiye’de bir ideoloji haline geldi. Demokrasi insanların birbirini yönettiği bir rejim. Kuralları çok basit. Çoğunluğun dediği olacak. Bununda basit bir açıklaması var. Çünkü azınlığın verdiği karardan çoğunluğun verdiği karar daha iyidir. Ve azınlığın haklarını korumak için anayasaya ihtiyaç vardır. Tüm bu dengelerin korunması içinde laiklik diye bir sistem kurulmuştur.


HUKUKU KULLANARAK UZATMALARI OYNUYORLAR
Türkiye’de fiili olarak bir azınlık var. İmtiyazlarını korumak için laikliği kullanıyorlar. Ak Parti’yi kapatma konusu devlet içindeki gücün son derece aşağılaşmış halidir. Dayanabileceği bir günü kalmamış. Kendisini de var eden hukuku kullanarak uzatmaları oynuyor. Bunların tavrı tarihin çarkını geriye çevirmek gibi bir şey. Burada intihar bombacısı karşı tarafa zarar vererek kendini de yok ediyor. Tarih farklı bir boyuta giriyor. Türkiye daha önceleri atlatması gereken bir evrede. Şimdi bu sakıntılı durumu yaşıyoruz. Bunların yaptığı irticai bir durum. Tam bir gericilik. Bu durumda tarih hükmünü verecektir.


AK PARTİ KAPATILMAYACAK
Kendi yaptığım analizle bu sürecin çabuk geçeceğini düşünüyorum. AK Parti kapatılmayacak. Çünkü parti kapatıldığında kendilerine verecekleri zarar çok büyük olur. Bunun farkındalar. En önemlisi Türkiye laiklik eşiğini geçecek. Avrupalılar bize militan laik diyorlar. Bu anlayış laiklik kavramına ve demokratik laikliğe zarar veriyor. Laiklik olmadan demokrasi yaşayamaz. Siz laikliği bir iktidar arayışı olarak kullanırsanız laikliği de ortadan kaldırmış olursunuz. Laiklik için başsavcı kadar tehdit oluşturan yok. Bir bürokratik azınlığın sahip olduğu laiklik anlayışını savunuyorlar.


SÜNGÜNÜN ÜZERİNE OTURAMAZSINIZ
‘Kağıt kaplan benzetmesi yaptınız. Tanklar kağıttan mı? Süngüler kağıttan mı? İnsanlar bir tepki verdiğinde bir çok kişi bunların arkasından koşuyor.’ sorusu üzerine Türköne tek bir cümle söyledi: Süngü ile ile her şey yapabilirsiniz ama üzerine oturamazsınız.


dursun karatepe