Elektriğe otomatik zam


TEDAŞ'a bağlı 20 elektrik dağıtım şirketi Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna yeni tarife önerilerini sundular. Yeni tarifelerin yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2008 tarihiyle birlikte elektrikte otomatik fiyatlandırma dönemi de resmen başlamış olacak.

TÜRKİYE Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketine (TEDAŞ) bağlı 20 elektrik dağıtım şirketi ayrı ayrı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna (EPDK) 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren geçerli olacak yeni tarife tekliflerini sundular.

EPDK şirketlerin yeni tarife tekliflerini önümüzdeki Pazartesi günü değerlendirmeye alacak ve ulusal tarifeye yansımasını hesaplayacak, Perşembe günkü EPDK toplantısında da yeni tarifeler karara bağlanacak. Karar, Resmî Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek.

EPDK, yeni tarifeleri dağıtım şirketlerinin Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketinden (TETAŞ) alış fiyatları, Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) ve portföylerinden satın alınan enerji fiyatları ve Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) yani serbest piyasada oluşan elektrik fiyatının maliyetini dikkate alarak her abone grubu için yeni dönemdeki tarife miktarını belirleyecek.

Yeni tarifelerin yürürlüğe gireceği 1 Temmuz 2008 tarihiyle birlikte elektrikte otomatik fiyatlandırma dönemi de resmen başlamış olacak. Bundan sonraki yeni tarifeler de 1 Ekim 2008 tarihinde belirlenerek yürürlüğe girecek.

Petrol fiyatlarında olduğu gibi 1 Temmuz 2008 tarihinden itibaren elektrikte oluşan maliyetler yılın Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında tüketiciye doğrudan yansıtılacak.

/ Ankara
22.06.2008