Başörtüsü için 10 bin YTL ödeyecek

Çalışmak için başvurduğu kuaför salonuna, başörtülü olduğu gerekçesiyle alınmayan Büşra Noah, 10 bin YTL tazminat almaya hak kazandı.İngiltere'nin başkenti Londra'da, başörtülü olduğu gerekçesiyle başvurduğu kuaför salonuna alınmayan Müslüman bir kadın, yaklaşık 10 bin YTL değerinde olan 4 bin Sterlin tazminat almaya hak kazandı.

BAŞÖRTÜSÜ İŞLERİNİ KÖTÜLEŞTİREBİLİR ENDİŞESİ
Geçtiğimiz aylarda bir kuaför salonunun ‘kuaför alınacak’ ilanına başvuran Büşra Noah isimli Müslüman bir kadın, kuaför salonu sahibinin, başörtülü birini istihdam etmenin işlerini kötü yapabileceği endişesi taşıdığı sözleriyle geri çevrildi.

HAKİM: İŞLERİN KÖTÜYE GİDECEĞİ ENDİŞESİ YERSİZ
Bunun üzerine, kuaför salonuna dava açan Noah, başörtülü olduğu gerekçesiyle ayrımcılığa tabi tutulduğunu, oysa kuaförcülüğün mesleği olduğunu bildirdi. İki ay süren dava, hakimin, kuaför salonu sahibinin Noah’a 4 bin Sterlin tazminat ödemesi gerektiği kararıyla sonuçlandı. Hakim, kuaför salonu sahibinin, Noah’a da diğer adaylara davrandığı gibi davrandığını ancak, başörtülü birini istihdam ederek işlerinin kötüye gidebileceği endişesinin yersiz olduğuna hükmetti.

'İNGİLİZ HAKİME PEÇE CEZASI' HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ

'KADIN HAKİM PEÇESİNİ ÇIKARSIN MI?' HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ