Makedonya'da dizi setini ziyaret eden Gül'ü, Sütçü Ramiz karşıladı
Manastır'da Atatürk'ün eğitim gördüğü Askerî İdadi'yi gezen Gül, "Elveda Rumeli" setini de ziyaret etti. Gül, 'Sütçü Ramiz'i oynayan Erdal Özyağcılar'a, "600 yıldır buradayız. Burada ortak bir kültürümüz var, bunu tekrar canlandırdınız." dedi.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi ve resmî ziyaret çerçevesinde Makedonya'ya geldi.

Cumhurbaşkanı, ilk olarak Resne kentinde İttihat ve Terakki'nin önemli isimlerinden Resneli Niyazi'nin yaşadığı konağı, ardından da Manastır'da Atatürk'ün eğitim gördüğü Askerî İdadi binasını ziyaret etti. Günümüzde müze olarak kullanılan binayı ziyaret eden Cumhurbaşkanı, anı defterine, Atatürk'ün yalnızca Türkiye için değil bütün uluslararası toplum için büyük komutan ve devlet adamı olduğunu yazdı.
Cumhurbaşkanı, Manastır kenti sokaklarını gezdi, Osmanlı döneminde açılan ilk sinema binası ve Atatürk'ün 'ilk aşkı' Eleni'nin evini yakından inceledi. Eleni'nin evinin üzerindeki 'kiralık' yazısı dikkat çekti.


Şirak Sokağı'nda yürürken üzerine son dönemde haç eklenen saat kulesini dikkatle inceledi. Cumhurbaşkanı'na, saat kulesinin Osmanlı döneminde yapıldığı ancak kulenin orijinalinde bulunmamasına rağmen haç eklendiği bilgisi verildi.
Abdullah Gül, "Üzücü bir gelişme..." yorumunda bulundu. Cumhurbaşkanı Gül'ün Manastır'daki bir diğer durağı ise atv'nin sevilen dizisi "Elveda Rumeli"nin seti oldu.


Cumhurbaşkanı, 'Sütçü Ramiz' rolünü oynayan Erdal Özyağcılar'a, "600 yıldır buradayız. Burada ortak bir kültürümüz var, bunu tekrar canlandırdınız. Bunun için size minnettarız." dedi.
Balkanlar'ın Türkiye için önemini anlatan Gül, Osmanlı'nın İstanbul'dan önce Üsküp'ü fethettiğine işaret etti. Dizi oyuncularına, "Bizim dostluğumuz çok eskilere dayanıyor. Siz buna çok katkılarda bulundunuz. Dizinizin, kültürler arası diyaloğa büyük katkısı olmuştur. Balkanlar'la da işbirliğimizin gelişmesine katkısı olmuştur." dedi.

Sanatçı Özyağcılar da Cumhurbaşkanı'nın seti ziyaretinden memnuniyet duyduklarını söyledi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Makedon gazetecilerin "Türkiye, AB ve NATO sürecinde Makedonya'ya verdiği desteği sürdürecek mi?" şeklindeki sorusu üzerine, Türkiye'nin desteğinin süreceğini vurguladı.

Türkiye'nin Makedonya'yı 'anayasal ismi' ile tanıdığını anlatan Abdullah Gül, "NATO üyeliğini hak ediyorsunuz. Umarım, kısa süre içinde bu gerçekleşir." dedi.