Modaci Cemil Ipekçi, Haber 7 kanalinda yayinlanan ’Siradisi’ programinda Turgay Güler’in konugu oldu. Ipekçi hem Güler’in hem de elektronik posta ile seyircilerin gönderdigi sorulari yanitladi. Iste Ipekçi’nin dikkat çekici sözleri:


AKP’yi yakin hissediyorum

Ben hiçbir partili degilim. Bu partiyi daha yakin hissediyorum, yaptiklarini. Ama ben hiçbir hükümetimi din kisvesi altinda görmek istemiyorum. Yani hükümetlerin, devletin dinlerden uzak olmasi, herkese ayni mesafede olmasi gerekiyor. Bu da neyi getiriyor, devleti temsil eden bütün yerlerde dinden uzak olmasi gerekiyor. Bu da nedir? Kamu yerlerinde dini hatirlatan hiçbir sey olmamasi gerekir ki, her din yakin olsun..

Türbani Meclis’te takin demedim

Türban konusunda ben dedim ama ben türbani Meclis’te takin demedim. Bu çok önemli birseydir. Ama onun disina çiktiginiz andan itibaren hastaneniz olabilir, nasil rahibeler hastanesi var. Sadece türbanli, çok dindar hanimlarin ve beyefendilerin oldugu bir yer olabilir. Sizin bir isyeriniz olabilir; isyerinizde tamamen kendi inançlarinizdaki insanlari çalistirabilirsiniz. Ama devletin en ufak bir inançla oldugu dakika, laik ve demokratik olamaz.

Türban üniversitede serbest olmali
Üniversitelerde de serbest olmasi gerekir, üniversite kamu yeri degil. Normalde devlet üniversitesi de olsa okuma yeri... Böylesi bir hürriyeti kim kisitlayabilir ki? Tam tersine son derece vicdan azabi çekilecek birsey, binlerce kizimizin üniversiteye girmemesi. Cahil mi kalsin? Parasini kazanamayip kocasinin eline mi baksin?

Bu baglama sekli ideolojik
Türban, tülbentten geliyor. Tülbenti basiniza sarmanizdan geliyor. Bu baglanis seklinin bir ideolojik baglanis sekli oldugunu kabul ediyorum. Çünkü hepsinin birden ayni sekilde baglamasini baska türlü açiklayamazsiniz. Çogunluk ayni sekilde bagliyorsa bunu da Kuran-i Kerim’i açtiginizda bir baglama sekli yoksa... Ideolojik olmasinda hiçbir sorun yok, zaten onun için defile yapmiyorum. Ne zamanki serbest kalacak, ondan sonra tabii ki bin sekil basi baglama, bin sekil tesettür veya kapali insanlarin giyinme sekilleri... Su anda bu ideolojidir ve kimse kimsenin ideolojisine karisamaz.