+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Gezegen Sayısı 9 mu, 12 mi?

 1. #1
  Yönetici HakanBa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Gaziantep
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.566

  Standart

  Gezegen sayısı 9 mu, 12 mi?
  <DIV>Dünyadaki hemen bütün ders kitaplarında, ansiklopedilerde ve sair ilim/fen ağırlıklı eserlerde, güneş sistemini teşkil eden gezegenlerin sayısı 9 (dokuz) olarak belirtiliyor. </DIV>


  Bütün bunların arasında tek istisna sayılacak bir eserler bütünü vardır ki, o da Risâle-i Nur Külliyatıdır.


  Nur Külliyatındaki muhtelif bahislerde, güneş sistemine dahil olan gezegenlerin sayısı, gayet açık ve net bir şekilde on iki (12 adet) olduğu ifade ediliyor. Bu ifadelerin bir kısmını, "Bediüzzaman diyor ki" bölümünde okuyabilirsiniz.


  * * *


  Bugünlerde Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’da toplanan üç bin civarındaki ilim adamı, uzun müzakerelerden sonra gezegen sayısını oylayarak bir karara varacak.


  Uluslararası Astronomi Birliğinin üyelerinin alacağı nihaî kararın, önümüzdeki hafta (24 Ağustos günü) belli olacağı ifade ediliyor.


  Bu derece kalabalık bir ilim heyetinin bir araya gelmesini ve meselenin bir ilmî görüş istikametinde yeniden ele alınmasını gerekli kılan sebeplerin başında şu husus geliyor:


  Bir kısım ilim adamı, Plüton'un gezegen sayılmasına itirazda bulundular. Gerekçeleri, bu gök cisminin diğer sekiz gezegenden çok küçük ve çok da uzak bir buz ve kaya kütlesi durumunda gözükmesidir.


  Aynı kesim, ayrıca görüşü savunuyor: Þayet Plüton 9. gezegen olarak kabul edilecek olursa, onunla benzer durumda gözüken üç adet gök cisminin daha gezegen olarak kabul edilmesi gerekir.


  Sözü edilen üç dev kütle şu şekilde tarif ediliyor: Þimdiye kadar Plüton'un uydusu kabul edilen Charon, üç yıl önce keşfedilen Zeyna ve Mars ile Jüpiter arasındaki Ceres.


  Plüton ile birlikte diğer üç kütlenin de ayrı ayrı gezegen olduğu sonucuna varıldığı takdirde, kitaplarda yer alan gezegen sayısı, otomatikman 9'dan 12'ye çıkacak. Dolayısıyla, astronomi literatüründe önemli değişiklikler kaçınılmaz hale gelecek.


  * * *


  Astronomi bilginlerinin ekseriyetle iştirak ettiği gezegen tarifi, özet olarak şu mânâda ifade ediliyor: "Kendi çekim kuvvetinin etkisiyle küre şeklini alan, Güneş’in etrafında dönen ve kendisi yıldız olmayan gök cismi."


  Bu tanımlamanın söz konusu heyet tarafından da kabul edilmesi halinde, hem Plüton'un gezegen olduğu, hem de üç ayrı gezegenin daha varlığı bir nevi tescil edilmiş olacak.


  Böylelikle, güneş sisteminde 9 değil, toplam 12 gezegenin mevcud olduğu sonucuna varılmış olacak.


  Prag'da ilmî müzakereye devam eden Uluslararası Astronomi Birliği üyeleri, bakalım önümüzdeki hafta nasıl bir karara varacak. Bekleyip görelim.


  Tabiî, varılacak kararın kesin bağlayıcılık tarafı olmadığı gibi, bunun var olan gerçekleri değiştirme istidadı da bulunmuyor.


  Bu arada, Üstad Bediüzzaman'ın ifade ettiği 12 gezegenden kastının, şimdiye kadar keşfedilen ve bilhassa son dört tanesi üzerinde müzakerelere devam edilen kütleler olup olmadığı henüz bilinemiyor.

  Bediüzzaman diyor ki

  Manzûme-i Þemsiyenin on iki seyyâresi var

  Manzume-i Þemsiye (güneş sistemi) denilen küremizle beraber on iki seyyâre, cirmleri küçüklük büyüklük itibâriyle pekçok muhtelif ve mevkîleri uzaklık-yakınlık noktasında pekçok mütefâvit ve sürat-i hareketleri çok mütenevvi’ olduğu halde...


  Manzume-i Þemsiyenin, yani şemsin, me’mûmları ve meyveleri olan on iki seyyârenin acâibini ilm-i muhît-i İlâhîye havale edip... (33. Söz, 21. Pencere'den)


  * * *


  Ve, on iki seyyâreden hiçbir seyyâre yıldız yoktur ki, hikmetli hareketiyle ve itaatli musahhariyetiyle ve intizamlı vazifesiyle ve ehemmiyetli peykleriyle Senin vücûb-u vücuduna şehâdet ve saltanât-ı ulûhiyetine işaret etmesin. (Münâcat'tan)


  * * *


  İşte, gel, Güneş ile muhtelif on iki seyyârenin muvazenelerine bak... (30. Lem'â, 2. Nükte)
  M. Latif SALİHOÐLU\Yeni Asya Gazetesi
  <DIV align=right>18.08.2006</DIV>
  <DIV align=right></DIV>
  <DIV align=left>http://www.yeniasya.com.tr/2006/08/1...lsalihoglu.htm</DIV>
  <DIV align=right></DIV>
  "Eğer komünistler mürekkep ve kağıdı yok etmek imkanını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup hakikat hazinesi olan Risale-i Nurun neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız."

  -Zübeyir Gündüzalp-


 2. #2
  Dost fuzuli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  Diyarbakır
  Mesajlar
  1

  Standart

  evet haklısın zaten onun cuda bulundu on ikiye yetişmesi hiç dert değil sadece araştırmalar genişledikçe on ikinci de keşfedilecektir
  büyük şeylerin başlangıcı küçüklerdedir

 3. #3
  Yönetici HakanBa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Gaziantep
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.566

  Standart  Bu olay Risale-i Nur'un Kur'anın hakiki bir tefsir olduğunu gösteriyor. Her geçen gün neyle muhatap olduğumu daha iyi anlıyorum. Rabbim bizi bu yoldan ayırmasın ve bu yolda daim eylesin...
  "Eğer komünistler mürekkep ve kağıdı yok etmek imkanını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup hakikat hazinesi olan Risale-i Nurun neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız."

  -Zübeyir Gündüzalp-


 4. #4
  Yasaklı Üye ANTİKOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  Malatya
  Mesajlar
  255

  Standart

  maşallah

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. 7 Sayısı...
  By Garip_Maznun in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 22
  Son Mesaj: 30.03.09, 21:43
 2. Online Sayısı
  By nâme-i nur in forum İstek, Öneri ve Forum Yardımı
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 22.11.07, 09:44
 3. 11 Sayısı ve İlginc Tesadüfler?
  By mana_iharfi in forum Mizah
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 16.10.06, 07:47
 4. 12. Gezegen ve Risale-i Nur
  By elff in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.09.06, 22:32
 5. 12. Gezegen
  By Meyvenin Zeyli in forum Bilişim Haberleri ve Bilimsel Makaleler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.07.06, 19:01

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0