+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 10

Konu: TESETTÜR DEFİLELERİ

 1. #1
  Gayyur LeMaLaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  108

  Standart

  Tesettür defilelerinde 'öteki' üzerinden şov


  İlk başörtü ve manto reklamlarında kadın resmi bile kullanılmazken, fetvası alınarak yapılan defilelerde baştaki örtü örtü olmaktan çıkıp bir 'şov' aracına dönüştürüldü.


  Tesettür defileleri, ötekilik üzerinden, kimliğin, şov içinde dönüştürülmesi halidir. Tesettür defilesine karşı çıkan seküler zihniyet, iç çamaşır giyimini sunan bedenlerin başlarının kapatılmasına karşı çıkarken, esasında ötekinin kendine yaklaşma biçiminden endişe duyduğunu ifade etme istemektedir. "Öteki" aynı mekanı (podyum), aynı bedeni (manken) aynı ritüeli (defile) kullanarak kendisine en yakın mesafeye geldiğini ilan etmektedir. Tesettür defilesini hazırlayanlar "ben de buradayım" mesajını verirken şov mekanlarının kadim sahipleri "buradayım" mesajını işgal olarak okumaktadır.


  Diğer taraftan, bedeni göstermeye sınırlar getiren bir dinin temsilcisi olduğunu iddia etmekten vazgeçmeyerek, beden üzerinden sunum yapılması, tesettür giyimdeki kararsızlıkları arttıran bir unsur olmuştur.


  Tesettür defileleri şov /tasarım yoluyla ötekilik mekanlarına dahil olma yanılgısını ve bu yanılgıdan fetih heyecanı duyulması gibi suni bir zafer söylemini ortaya çıkarmıştır. (Suni zafer söylemi için Tekbir Giyim defilelerinden sonra Karaduman'ın cevaplarını yıllarına göre tasnif etmek faydalı olacaktır.)


  DEFİLEDE VÜCUDUN DİLİ


  İslami radyo kanallarından biri (adı bende saklı) radyoya reklam bulabilmek için reklamın helal kazanç için gerekli olduğu vurgusunu yaptıktan sonra, reklamlar için kendi radyolarını önermekte. Oysa kapitalizme karşı çıkışını felsefi bir duruş ile izah eden sosyalist radyo kanalı (adı bende saklı) radyoya asla reklam almadıklarını belirttikten sonra "bu radyonun sahibi sizsiniz" diyerek bir programın sponsoru olmak için gerekli miktarı belirtiyordu. Gücü yeten bir yıllık programa sponsor oluyordu gücü yetmeyen tek bir saate.


  Neden söz konusu radyo kanalı reklamınızı bizde değerlendirin demek yerine, önce reklamın müesese olarak hellaliğine vurgu yapmak ihtiyacı duyuyor?


  Aynı şekilde ilk tesettür defilelerinin ardından gündeme gelen "takvalı tutumlar"ı nasıl izah etmek gerekiyor? Çünkü tesettürü, defile eylemine indirgeyen zihniyet, eyleminin sahihliğini vurgulamak için din büyüklerinden fetva aldığını özellikle vurgulamak ihtiyacı hissediyor.


  FETVASI ALINMIÞ DEFİLE

  "Fetvası alınmış" defilelerin encamını ölçmek için ilk tesettür kıyafetlerinin reklam diline uzanmak gerekiyor.


  1980'li yıllarda özellikle kadın dergilerine verilen manto, pardösü, başörtü reklamlarında el ile çizilmiş resimler kullanılmaktadır. Resimde bir baş ve gövde vardır. Gövde, reklamı edilecek kıyafet için askı manasını taşımaktadır. Başın etrafını başörtüsü çevrelemekte, ne var ki baş yüzsüz olarak resmedilmektedir. Yüzde kaş, göz, ağız burun bulunmamaktadır.


  Özellikle Mektup, Bizim Aile, Kadın ve Aile gibi kadın dergilerinde firmaların ve satılan ürünlerin isimlerinin geçtiği reklamlarda tasarım ya da imaj söz konusu değildir.


  Yüzsüz illustrasyonlarla, vücut dilini vamp kadın olarak kullanan tesüttürlü manken sunumları arasında sadece 7-8 yıllık bir zaman diliminin olması, İslami kesimdeki üretici-tüketici davranış kodlarındaki değişimin hızını vermesi bakımından dikkat çekicidir.


  İlk tesettür kataloglarının hazırlanması 1997'li yıllara tekabül etmekte. Bu tarihin arka planında yerel yönetimlerde başarı elde etmiş Refah Partisi gerçeği ve İslami tv kanallarının açılması olgusu bulunmaktadır.


  İslami tv kanallarının açılması ve bu kanallarda tesettürlü kadın sunucuların yer alması özellikle evdeki kadınların ve genç kızların giyimini yakından etkilemiştir.


  Yerel yönetim başarısı, çevredekileri merkeze taşırken, merkeze eklemlenmenin birinci safhası her şeyin "islamca"sının üretilmesi olarak ortaya konmuştur. Ürünün "islamca" markalaştırılması rekabetin kalite ile değil imaj üzerinden gerçekleşmesi anlamını taşımaktadır.


  Tesettür ve moda kelimelerinin yan yana gelip gelemeyeceğinin tartışıldığı dönemde temel mesele tesettürün değişmezlik ilkesi ile modanın değişme ilkesinin nasıl bağdaştırılacağı idi.


  İLANLARA YANSIYANLAR


  Presantabl, tesettürlü sekreterlerin gazetelere verilen ilanlar ile arandığı dönemde hazırlanan tesettür kataloglarının en tipik özelliği henüz profesyonelliğin yakalanamamış olmasıdır. 1997 yılında hazırlanmış olan katalogda mankenlerin yüzleri makyajlı, iç ve dış mekanlarda çekilmiş fotoğraflardaki vücut dili ise mazbut bir görüntü ortaya koymaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Kıyafetlerin farklılığı baş örtüsünün üzerine takılan, zincir, toka ve şapkalarla gerçekleştirilmeye çalışıldığı görülmektedir.


  Aynı firmanın 2004-2005 sonbahar -yaz katalogunda ise mankenlerin yüzlerindeki makyaj devam etmekte baş bağlama şekillerindeki abartıdan ziyade, vücud dilini öne çıkaran elleri,bakışları göz ve dudak hareketlerini "ben buradayım" olarak imleyen çekimler dikkat çekmektedir.


  Her defilede şov maksadıyla yapılan abartılı sunumların, tesettür defilelerinde, abartılı baş bağlama modelleriyle gerçekleştirilmesi, sokaktaki kadınların baş örtüsünü bağlama şeklini ve vücud dillerini etkiledi. Özellikle eğitimsiz ve alt gelir grubundaki genç kızlar tarafından tesettür defilelerini, referans kimlik gurubu olarak kabul görmesi dikkat çekicidir. Kendi tercihinden ziyade aile baskısıyla örtünmüş genç kızların konfeksiyon sektöründe işçi, tezgahtar olarak çalışması ya da sekreter olması giyim ile kendilerini ifade etmeleri konusunda motive edici bir unsur olmakta, bu konuda belirleyiciliği ise tesettür defileleri ve katoloğlar sağlamaktadır.

  Örtüde otorite zayıfladı


  Düzenlediği tesettür defileleriyle gündeme gelen Tekbir Giyim'in sahibi Mustafa Karaduman, defile ve katalog çekimlerinde kullanılan baş bağlama modellerindeki değişimin örtü şekli üzerindeki etkisini değerlendirdi: "Bugün bir çok kuaförün salonunda bizim defile ve kataloglarda kullandığımız modeller bağlanıyor. Baş bağlama modellerindeki değişim de en büyük etki siyasi baskıların yanında dini otoritelerin zayıflamış olması. Mesela eskiden bir Timur Taş Hoca vardı. Bu hocamızın verdiği vaazların konusu ne olursa olsun mutlaka örtünme konusunu da işler ve tesettürün önemini her vaazında vurgulardı. Bugün insanları dini anlamda yönlendiren kimse olmadığı için herkes canının istediği gibi başını bağlıyor diye düşünüyorum. Eskiden bol kıyafetler büyük boy başörtülerimiz rağbet görüyordu ama şimdi kimse bu tür örtülere ve kıyafetlere ilgi göstermiyor.Herkes kendi duygu ve düşüncelerine göre örtünmeye başladı.İlk başta ürettiğimiz başörtü boyutları satılsa biz yine o model üretmeye devam ederiz. Ama biz büyük boy örtüler üretsekte onlar alıp istedikleri gibi başlarını bağlayacaktır."
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>(YENİ ÃžAFAK)
  "Faniyim, fani olanı istemem. Acizim, aciz olanı istemem.
  Ruhumu Rahman'a teslim eyledim, gayrı istemem.
  İsterim, fakat bir Yar-ı Baki isterim."

 2. #2
  Gayyur HuZuNLu_GuRBeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  Sivas
  Mesajlar
  111

  Standart  Allahım sen bizi affet tesettürü senin için yapıyoruz ama onda dahi nefsimizle hareket ediyoruz.....
  BeYNiM TıPKı BiR SoRuLaR HaRMaNı KaFaMDa MeÇHuLLeR CeVaBı SiSLi..SaRMıÞ BuÐuLu HüZüN DöRT BiR YaNı KaLBiM aNNeMiN KaLBi GiBi SiSLi... AH GURBET ZALİM GURBET HÜZÜNLÜ GURBET

 3. #3
  Vefakar Üye Sonsuz-Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  339

  Standart

  testtürlüyüz çok şükür diyoruz ama acaba onu hakkıyla yapıyor muyuz? sokağa çıkıyoruz bakıyoruz rengarenk eşarplar ve tesettür altında değişik değişik kıyafetler...tesettür bu mu gerçekten???
  <DIV>ÜZERİNDE ÇOKCA DÜÞÜNÜLMESİ GEREKEN BİR KONU OLSA GEREK DİYE DÜÞÜNÜYORUM....</DIV>
  <DIV></DIV>

 4. #4
  Ehil Üye aşur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  1.446

  Standart

  Tesettür defilelerinde maalesef ölçü kaçmıştır. Neredeyse öteki defilelere benzemek üzere. Birde tesettür mayosu defilesi yapıyorlar. Dünyevileşme ve sekülerizm dedikleri şey bu olsa gerektir. Hassasiyet göstermeliyiz. Dikkat etmeliyiz. Farkımızı korumalıyız.

 5. #5
  Pürheves busra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  282

  Standart

  Allahım sen bizi affet.. Milyarlarca lira verseler o kafasına taktığı şapkadan bozma acayip şeyi başımda tutmam.
  Mutluluğun gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir,ama Kaşıktaki İki Damla Yağı Unutmadan...

 6. #6
  Pürheves dertas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Antalya
  Mesajlar
  209

  Standart

  Allahım sen bu tesettür işini sadece senin iznin dairesinde yapanlardan eyle...O kuklalara özendirme...
  Burada vazifelerini aksatanlar,berzahta ve
  sıratta da aksayarak seke
  seke yürürler...

 7. #7
  Gayyur HuZuNLu_GuRBeT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Bulunduğu yer
  Sivas
  Mesajlar
  111

  Standart

  AA OLURMU KARDEÞ O ÇAÐDAÞ KIYAFET...ÞAPKADA ÇAÐDAÞ İÞTE....SİZDE BENCE HERKES ÖYLE GİYİNMELİ YOBAZ KIYAFETLERE SON........
  <DIV></DIV>
  <DIV>ONLARIN İSTEDİÃİ BU HERHALDE AMA TESETTÜR ALLAH İÇİN EL VE YZ HARİCİ YERLERİ KAPAMAKTIR..TAMAM BU KIYAFETLER KAPATIYOR AMA BİR ÞEY UNUTULUO HEP...DİKKAT ÇEKMEYECEK KIYAFET OLMALI.... ALLAH BİZE HİDAYET VERSİN</DIV>
  BeYNiM TıPKı BiR SoRuLaR HaRMaNı KaFaMDa MeÇHuLLeR CeVaBı SiSLi..SaRMıÞ BuÐuLu HüZüN DöRT BiR YaNı KaLBiM aNNeMiN KaLBi GiBi SiSLi... AH GURBET ZALİM GURBET HÜZÜNLÜ GURBET

 8. #8
  Pürheves dertas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Antalya
  Mesajlar
  209

  Standart  Zaten bunlar hep tesettür sadece başı örtmektir mantığıyla yaklaşanların ürünleri..Bütün vücut,kalp ve ruhta bu tesettüre eşlik etmedikçe tesettürlü mü olunur?
  Burada vazifelerini aksatanlar,berzahta ve
  sıratta da aksayarak seke
  seke yürürler...

 9. #9
  Gayyur LeMaLaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Mesajlar
  108

  Standart

  zaten hadisler, ayetler hep insan sağlığı ve huzuru için değil mi?
  <DIV></DIV>
  <DIV>şu yiyecek haram deniliyorsa demekki o yiyeceğin insan vücuduna zararı var. tesettürde böyle değil mi? toplumda refah ve huzurun sağlanması için tesettür emrediliyor. kadını dışardaki olumsuz etkenlerden korumak için bu emir. aynı şekilde erkeğide.</DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV>birde dinimizde kadınlara değer verilmediğinden bahsediliyor! </DIV>
  "Faniyim, fani olanı istemem. Acizim, aciz olanı istemem.
  Ruhumu Rahman'a teslim eyledim, gayrı istemem.
  İsterim, fakat bir Yar-ı Baki isterim."

 10. #10
  Ehil Üye elff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  4.016

  Standart

  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><T><T><T><T>
  <T>
  <TR>
  <TD vAlign=top width="100%" ="HT">
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>arkadaşlar aşağıdaki yazıyı çok üzülerek ekliyorum çünkü çok üzülerek okudum.çok dikkatli olmamız gerekiyor..çünkü birileri tesettürde gelinen durumu şeytani bir gülümsemeyle seyrediyor.lütfen daha dikkatli olalım.güzel örnek olalım.tesettürün amacı dikkat çekmemek,kendine baktırmamaktır.amacından saptrmayalım..
  <DIV>

  <DIV></DIV></DIV></TD>
  <TD vAlign=top align=right ="HT"></TD></TR></T></T></T></T></T></TABLE>
  <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%"><T><T><T><T>
  <T>
  <TR>
  <TD style="PADDING-BOTTOM: 5px" width="100%">'milliyet gazetesi 13,04,05 tarihli gazete ' konu:...... türbanlılar(BAKIÞ AÇISI)</TD></TR></T></T></T></T></T></TABLE>
  <TABLE height=209 width="100%" ="#ffffff"><T><T><T><T>
  <T>
  <TR>
  <TD vAlign=top>
  <TABLE cellSpacing=8 cellPadding=0 width="100%" align=center border=0 nowrap><T><T><T><T>
  <T>
  <TR>
  <TD>
  <DIV>
  <DIV>
  <DIV ="RTE">  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;......... türbanlılar
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Pembe Köşk'te zaman zaman yapılan sergilerden biriydi, yıllar
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;önceydi. İsmet ve Mevhibe İnönü'nün at binerken giydikleri
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;kıyafetler, el ele tutuşturulmuştu. O kadar küçüktüler ki
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;giysiler, içlerinde bir zamanlar tarihi yazan gövdelerin
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;yaşadığına, hareket ettiğine inanası gelmiyordu insanın.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Özden Toker anlatıyordu, odalar arasında gezerken. Mevhibe
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;İnönü'nün nasıl mahcup bir hanım olduğunu, devrimlerle
  &gt;&gt;birlikte
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;gelen yeni yaşam tarzına ayak uydururken, her kadın gibi
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;zorlandığını... Ama elbette Bayan İnönü
  &gt;&gt;olarak tüm ülkeye "rol
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;modeli" olmak mecburiyeti altında bulunduğunu ve en "modern"
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;şekilde giyinmeye gayret ettiğini. Bu gayretlerle ne
  &gt;&gt;giydiğine,
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;nasıl giydiğine hep dikkat etmesi gereken Mevhibe hanım her
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;halde o yıllarda, gardrobunun önünde durup düşünürken buna
  &gt;&gt;"rol
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;model" değil, "emsal teşkil etmek" diyordu...
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Acaba şimdi, bugünlerde, AKP'li bakanların ve
  &gt;&gt;milletvekillerinin
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;eşleri ne diyor? "Örnek olmak" mı koyuyorlar adını? Ne
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;giydikleri durmadan tartışılırken onlar da kendilerini
  &gt;&gt;Mevhibe
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;hanım gibi gardırobun önünde dertlenirken mi buluyorlar?
  &gt;&gt;Çünkü
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;onlar şimdi, isteseler de istemeseler de, buna hazırlanmış
  &gt;&gt;veya
  &gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;hazırlıksız olsalar da örtülü kadınların takip ettikleri yeni
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;"rol modeller".
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Bu yüzden değil miydi, geçtiğimiz aylarda Kemal Unakıtan'ın
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;eşinin türbanını "modern" bağlayışının manşetlerden inmemesi?
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Abdullah Gül'ün eşinin giydiği "çağdaş" tesettürün mercek
  &gt;&gt;altına
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;alınması? Bayan Erdoğan'ın giydiklerinin "ulusal temsil"
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;mertebesinde lüzumsuz "sinir krizlerine" yol açması?
  &gt;&gt;İktidarın
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;hanımları olarak şimdi onlar diğer "hanımlara" öyle ya da
  &gt;&gt;böyle
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;yol göstermiyorlar mı?
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Bahar, örtüleri kaldırınca
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Onlar gardırobun önünde düşünedursunlar, bahar geldi aniden.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Cemreler patır patır düştü, bu
  &gt;&gt;sene yaza, az kalsın baharsız
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;geçiliyordu. Bu sebeple olacak, türbanda bahar modası da,
  &gt;&gt;"rol
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;modellerini" beklemeden sokaklara döküldü. Her ne kadar
  &gt;&gt;türbanı
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;bağlama biçimleri tarikatlara göre değişse de, sanırım
  &gt;&gt;giderek
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;kişiselleşiyor bu mesele.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Zira öyle sanıyorum ki hiçbir tarikat tavsiye etmez, sivri
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;topuklu pembe çizmeleri, arkadan yırtmaçlı dar etekleri, bol
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;makyaj eşliğinde derin dekolteli gömleği? Siz de bugünlerde
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;görüyor musunuz seksi "örtülüleri"?!
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
  Þahsen benim hoşuma gidiyor. İnsanca zaafların tutucu
  &gt;&gt;emirlere
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;karşı zafer kazandığını; nihayetinde kadınlığın örtülerin
  &gt;&gt;dışına
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;taşıp kendini gösteriverdiğini izlemek hoşuma
  &gt;&gt;gidiyor.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Başa bir namus bağı gibi bağlanan ve örtünmeyen kadınları
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;dolaylı olarak "namussuz" olarak işaretleyen türbanın baharın
  &gt;&gt;da
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;etkisiyle, bütün gövdeye giyilenlerin yanında bir "otantik
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;aksesuvara" dönüşmesinden memnunum. Kadınlığın tatlı halleri
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;yanında türbanın küçülüp küçülüp bir saç süsü haline
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;gelivermesinden...
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Benim hoşuma gidiyor bu insanlık macerasını izlemek de acaba
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;türbanları yüzünden okullarına giremeyen kızların içi acıyor
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;mudur bu "aksesuvarlaşma sürecinde"? Ya da acaba kara
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;çarşaflılar "seksi türbanlıları" kendilerince "namussuz"
  &gt;&gt;sayıyor
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;mudur? Onlar "eksik mümine" olarak mı görünüyorlardır acaba
  &gt;&gt;daha
  &gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;"kapalı" olanların gözüne?
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Gazetelerde hep öyle resim vardır; parkta sevgilisiyle el ele
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;yürüyen türbanlı kız, ağaçların arkasında sevgilisiyle
  &gt;&gt;konuşan
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;türbanlı kız... "Yakaladık" hınzırlığıyla çekilmiş
  &gt;&gt;fotoğraflar.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Yürüyecek tabii, pek tabii el ele
  &gt;&gt;tutuşacak.
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;Çünkü nihayetinde insanlık, üzerindeki bütün "örtüleri" atıp
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;özgürleşecek, koşacak,dans edecek. Öyle bir bahar
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;gelecek ki, bütün örtüleri "aksesuvar" edecek...
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;&gt;&gt;
  &gt;&gt; &gt;&gt;&gt;
  </DIV></DIV> milliyet</DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV>(allahım sen bizleri muhafaza et!!)</DIV></TD></TR></T></T></T></T></T></TABLE></TD></TR></T></T></T></T></T></TABLE>
  İmân, insanı insan eder; belki, insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi İmân ve duâdır.

  ***


  ....Sevgili Üstâdım, evvelce arz ettiğim vech ile, ben artık birşey için yaşadığımı zannediyorum.


  O da, üstâdım olan dellâl-ı Kur'ân'ın vazife-i memuriye-i mânevîsini îfâ etmekle kendilerine pek cüz'î bir yardım ve Kur'ân hesâbına cüz'î bir hizmetkârlıktan ibârettir....  ***


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tesettür
  By SeRDeNGeCTi in forum Beyin Fırtınaları
  Cevaplar: 92
  Son Mesaj: 27.09.09, 20:24
 2. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 21.06.08, 00:33
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.11.07, 09:31
 4. Tesettür mü O da Ne?
  By mana-i harfi in forum Tesettür
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 23.09.07, 21:22
 5. Tesettür
  By muntehab in forum Tesettür
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.10.06, 13:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0