+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11

Konu: RisaleForum'un Temel Değerlerinden "Ciddiyet Vizyonu" Üzerine Düşünceler

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart RisaleForum'un Temel Değerlerinden "Ciddiyet Vizyonu" Üzerine Düşünceler

  RisaleForum ciddi bir vizyona sahiptir. İçerik ve gayesi ile hedef ve maksadı Hizmet-i İmaniye ve İslamiyeyi, İman ve İslam’ın alına ve asaletine en uygun şekilliyle yapabilmektir.

  Asrın getirdiği teknik nimetlerle hayatın asra getirdiği değerlerin olgunluğunda fayda üretmektir.

  Meşru daire içerisinde letafet ve muhabbeti de dairesinde barındırmaktadır.

  İlmin yüksek kıymetini, seviyeli düşünce ifadeleriyle paylaşmak, tartışmaları verimlilik üzerine tesis etmek, fikir alış verişinin hayata katkısı açısıyla nitelendirildiği seviyeli paylaşım platformudur.

  En önemlisi kendi ismiyle müsemma duruşunu ve işlevselliğini korumakta kesin çizgileri olan muhakemeli ve mutlak maslahat üzerine tesis edilmiş vakur bir çerçeveye haizdir.

  Genel hukuk ve kaideleri esas olan, özellik ve özelcilikten azami içtinap eden çekinen, umumun hakkını hiçbir hatıra feda etmeyen prensiplerle tavizsiz bir yapılanmadır.

  Ömrün geçiciliği, önemli işlerin çokluğunu göz önüne alan,


  Hem İman gibi insanın iki dünyasını da aydınlatan bir önemli gerçeği delilleriyle istifadeye sunan,

  İslam kardeşliği gibi yüksek, ulvi bağları iletişim ve diyalogla sağlamlaştırmaya çalışan,

  Hem bu hizmet anlayışıyla varlıkların mutlak sahibinin hoşnutluğunu arayan bir anlayışın hayata geçirme ideali ile ortak görüş genel huzuru hedefleyen bir yaklaşımdır.

  Özgürlük anlayışını, mutlak seviyeli edep ve yaşayışı içinde kabul edilebilir verimsizlik ve çekişme ve karalama, sürtüşme, haklılık arayışları, kendini kabullendirme gibi özel ve ilmi kıymeti olmayan; etik hiçbir kalıba girmeyen, zarar verici, fayda üretemeyen her şeyden, her olgunluk ve erdem sahibinin uzak durmaya çalıştığı, hem başkalarında zarar görmemesi için tedbirler aradığı gibi, RisaleForum da; büyük bir ailenin şahsı manevisini temsil eder yanıyla herkes adına bu tedbirleri hassasiyetle alır.

  Güzellik ve iyilik adına ailemizin tüm bireylerinden ve aramıza yeni katılan kardeşlerimizden bu nüansları, faydalılık, verimlilik ve istifade için dikkat ve önemle göz önüne bulundurmalarını diliyoruz.

  Bediüzzaman Said Nursi’nin şu büyük gayesini ifade eden cümleleriyle bitiriyoruz:

  Birtek gayem vardır:O da, mezara yaklaştığım bu zamanda, İslâm memleketi olan bu vatanda bolşevik baykuşlarının seslerini işitiyoruz. Bu ses, âlem-i İslâmın iman esaslarını zedeliyor. Halkı, bilhassa gençleri imansız yaparak kendisine bağlıyor. Ben bütün mevcudiyetimle bunlarla mücâdele ederek gençleri ve Müslümanları imana dâvet ediyorum. Bu imansız kitleye karşı mücadele ediyorum.Bu mücahedemle inşaallah Allah huzuruna girmek istiyorum. Bütün faaliyetim budur. Beni bu gayemden alıkoyanlar da, korkarım ki bolşevikler olsun.Bu iman düşmanlarına karşı mücahede açan dindar kuvvetlerle el ele vermek, benim için mukaddes bir gayedir.Beni serbest bırakınız, el birliğiyle, komünistlikle zehirlenen gençlerin ıslahına ve memleketin imanına, Allah'ın birliğine hizmet edeyim.” (Mevkuf Said Nursî)


  Yazan: m_safiturk
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  Müsbet düşünen bireyler ve oluşturdukları toplumlar menfiliklere razı olmazlar, her durumda yapabilecekleri bir şeylerin olabileceğine inanır, bu istikamette çaba sarf ederler. Bu gün içtimai münasebetlerin her aşamasında müsbet düşünebilen, verimli ilişkiler kurabilen insanların hayatta daha huzurlu ve paylaşımcı oldukları aşikârdır. Müsbet düşünen/düşünebilen kişilerin varlığı ve etkinliği toplumda karşılaşılabilecek problemlerin en az hasar ile atlatılabilmesi adına fırsat olarak kabul edilebilir.

  Müsbet düşünmeyi ve hareket etmeyi hayat felsefesi olarak benimseyen insanlar mutludurlar çünkü mutlu olmak için çok nedenleri vardır. Verimlidirler çünkü mutlu insanların çabaları daha olumlu sonuçlanır. Kendileri ve toplum ile barışıktırlar, anlama ve anlaşılma yeteneğine sahiptirler, başarılıdırlar, düşüncelerinde yeise yer yoktur, özgüvenleri yerinde bulundukları ortamlara emniyet aşılayan mahiyettedirler, yerine göre insiyatif alabilme ve gereğini ifa edebilme karekterindedirler.

  Gayemiz, her hal-ü karda müsbet düşünen, düşünmek isteyen, olumlu düşünce ve eylemden yana taraf olanları bir ortamda buluşturup, Mevlana’nın dediği gibi;

  Kardeşim sen düşünceden ibaretsin
  Geriye kalan et ve kemiksin
  Gül düşünürsün, gülistan olursun
  Diken düşünürsün dikenlik olursun

  Gül düşünüp gülistan olmak düşüncesi ile güzel gören ve güzel düşünen gönüldaşlarla RisaleForum.com adlı bilgi ve duygu paylaşım forumumuzda buluştuk.

  Her başlangıç bir doğumdur, bir yenilenmedir, bir yeniden düşünmedir, inanç tazelemedir, bir diriliştir. RisaleForum.com ’da bu güzelliklere nezih bir ortam temin etmek düşüncesi ile oluşturulmuş, iyi niyet ve hasbi kardeşlik esasları üzerine kurulan, gerçek sahipleri; kişi veya kişiler olmayan, forumun ana fikrini benimseyen ilk kayıttan itibaren, kayıt yaptıran son üyeye kadar paylaşımcılarıdır.

  Neden RisaleForum.com ?

  İnsanı insan yapan değerler için, sevgi için, saygı için, hoşgörü için, şefkat ve anlayış için, sabır ve tahammül için, dürüst ve huzurlu yaşamak için...

  Duygu, düşünce ve yaşayıştaki nüans farklılıklarımızı ayrılık değil, kültürel ve sosyal zenginlik olarak ortaya koymak yönündeki çabalara destek olmak için...

  Mutlu, uyumlu, kendisi ve toplum ile barışık, gerçek manada hayatı yaşamada muavin olacak tecrübeleri paylaşmak için,..

  Düşmanlık, husumet yerine dostluğa-muhabbete, kavga-nefret yerine barış ve anlayışa birlikte paylaşarak müsbet hayat düsturlarını sahiplenmek için...

  Hakiki insanlığa ve insanı insan yapan değerlere hizmet için...

  Adalet, eşitlik, hürriyet, birlik, dayanışma duyguları üzerine oluşturulan sürdürülebilir bir müzakere sahasını paylaşmak için...

  Karşılıklı bilgi ve görgümüzü artırmak, ufkumuzu genişletmek için...

  Güzellik ve anlamı ile maddi-manevi değerlerimizi öğrenmek ve öğretmek için...

  Hakaret ve aşağılama üslubunu asla kullanmadan, müzakerelerin insani asgari müştereklerinde yapılmasına zemin oluşturmak için...

  Hoşgörü ve farklılıkları anlayış ile karşılama kültürünü oluşturabilme çabalarına katkıda bulunmak için...

  Dili, ırkı, etnik milliyeti, cinsi, sınıfı, mezhep ve meşrebi, sosyal durumu ne olursa olsun her bireyin RisaleForum ‘un genel değerlerine uygun, kendini ifade edebilme ortamı oluşturmak için...

  Müsbet düşünen ve mihengi, "Mesleğinin muhabbeti ile hareket" olan, hedefi geleceğini karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve diyalog anlayışı üzerine yeniden inşa etmek isteyenlerinRisaleForum.com ‘a davetli, davetsiz ve teklifsiz yer almaları ve buluşma mekanları olabilmek umudu ve forumun NUR davasının intişarına vasıta olması duası ile...  Yazan: Fehim

  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 3. #3
  Ehil Üye _ŞuA_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  A'raf
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.430

  Standart

  ALLAH razı olsun...


 4. #4
  Ehil Üye beylikdüzü73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/beylikdüzü
  Mesajlar
  1.163

  Standart

  Tüm yöneticilerimizi hassasiyetlerinden dolayı tebrik ederim. Tam da ihtiyacımız olduğu bir zamanda bu hatırlatmaların gelmesi inşallah hayırlara vesile olacaktır.

  Selam ve dua ile.
  ________________

  Andolsun ki Duha'ya
  Ve leyl-i iza seca'ya
  Rabbin ne terkeder seni,
  Ne darılır sana.
  ________________
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

 5. #5
  Ehil Üye **Muttakİ** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  1.650

  Standart

  Çok güzel bir açıklama olmuş okuyarak bazı şeyleri tekrar idrak ettik.
  Bunu formda hiç dile getirmemiştim ama şuan sanırım yeri ve zamanı!!!
  Risaleforum kurucusunu ve ekibini özellikle tebrik ediyorum.Sitenin içeriği zaten çok çok güzel.Ama birde siteyi okadar güzel kıvamda tutuyorlarki arada minnacık istisnalar olsada çoğunlukla yerli ve zamanlı müdahaleler oluyor.İşinizin zorluğunun farkındayız bu yüzden köstek değil destek olacağız herzaman
  Rabbim ebeden yar ve yardımcınız olsun
  .....

  Misafirlik tuhaf şey...
  Oradasın,ama oralı değilsin...
  Önüne sofralar kuruluyor,izzet-ikram görüyorsun ama hiç bir şey sana ait değil...
  Rahatın yerinde de olsa kalkıp gideceksin birgün,gitmek zorundasın...
  Misafirlik dünya hayatına ne çok benziyor ve dünya hayatı misafirliğe...


  Hizmette SINIR ve SİNİR yoktur

 6. #6
  Ehil Üye Abdulbaki - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Yaş
  56
  Mesajlar
  3.610

  Standart

  Alıntı SeRDeNGeCTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Müsbet düşünen bireyler ve oluşturdukları toplumlar menfiliklere razı olmazlar, her durumda yapabilecekleri bir şeylerin olabileceğine inanır, bu istikamette çaba sarf ederler.

  Müsbet düşünen ve mihengi, "Mesleğinin muhabbeti ile hareket" olan, hedefi geleceğini karşılıklı sevgi, saygı, hoşgörü ve diyalog anlayışı üzerine yeniden inşa etmek isteyenlerin RisaleForum.com ‘a davetli, davetsiz ve teklifsiz yer almaları ve buluşma mekanları olabilmek umudu ve forumun NUR davasının intişarına vasıta olması duası ile...


  Yazan: Fehim
  Müsbet hareket, pozitif olmaktır, pozitif bakmaktır, pozitif yaşamaktır. “Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen hayatından lezzet alır.” (Mektubat, Hakikat Çekirdekleri, s. 457)

  Müsbet hareket, mânâ-i harfî ile bakmak, Esmâ-i Hüsnâ’nın tecellîlerini okumak, her şeyde hikmet izdüşümlerini fehmetmek ve her şeyde merhamet-i İlâhiyenin izini, özünü, yüzünü görmektir.

  Müsbet hareket, kâinatta cârî olan fıtrat kanunlarına muvâfık hareket etmektir.

  Müsbet hareket, ihlâstır, sabırdır, sadakattir.

  Müsbet hareket, nefsin arzularına ve meyillerine karşı duruştur.

  Müsbet hareket, şeytanın vartalarına karşı müteyakkız davranmaktır.

  Müsbet hareket, “sırâta’l-müstakîm”de olmaktır. İfrat ve tefritten kaçınmaktır.

  Müsbet hareket, “Birisinin hatasıyla başkasına zulmetmemektir.” Kur’ânî davranmak, adaletten şaşmamaktır.
  Müsbet hareket, asayişi ihlâl etmemektir.

  Müsbet hareket, adalet-i mahzâdır. Devletin ve cemiyetin selâmeti için kişiyi fedâ etmemektir. ‘Hak haktır, küçüğüne büyüğüne bakılmaz’ Kur’ânî düsturunu rehber etmektir.
  Müsbet hareket, ehl-i imanı tenkid etmemektir, insaflı olmaktır, itidal-i demdir.

  Müsbet hareket, rıza-i İlâhiyi esas almaktır. Hakta sebat etmektir.

  Müsbet hareket, fazîletfuruşluk yapmamak, kardeşlerin gıpta damarını tahrik etmemektir.

  Müsbet hareket, kırmamak, bozmamak, sabretmektir.

  Müsbet hareket, tamir etmektir, tahrip etmemektir.

  Müsbet hareket, şahs-ı mâneviyeye itimad etmek ve o kevser-i Kur’ânî’de sadakatle, istikametle devam etmektir.

  Müsbet hareket, kusur aramamak, kavl-i leyyinle anlatmak ve tahakküm etmemektir.

  Müsbet hareket, ihlâs, tesanüd ve sadakat sıfatlarının bileşkesidir.

  Biz ise hem insancasına, hem Müslümancasına yaşamak istiyoruz. (Bediüzzaman)


 7. #7
  Pürheves Ramazann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  43
  Mesajlar
  164

  Standart

  Bu yazilar güzel,cok güzel kagit üzerinde diyecek bir sey yok.
  Ama birde madalyonun "UYGULAMA" olan öteki yüzü var.
  Ben de soruyorum bu ciddiyet vizyonu acilan bir konuyu veya yazilan bir yaziyi
  silerken hic göz önüne alip bir standart uyguladiginiza inaniyormusunuz???

  Benim fikrime göre kesinlikle hayir...

  Bu yazdigimida az sonra silecek yöneticiden Allah razi olsun.

 8. #8
  Müdakkik Üye CAN KARDEŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Bulunduğu yer
  zonguldak
  Yaş
  45
  Mesajlar
  885

  Standart

  kardeşim bu forumda yanlış düşünen insanlarda var
  bunu bu akşam dehşetle öğrendim
  hem nur davasını bien hem nurları okuyan
  kardeşlimiz bildiğimiz insanlar nasıl oluyorda
  bukadar tezat bir düşünceye sahip olabiliyorlar
  bu konuda çok endişe içindeyim

 9. #9
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Risale-i Nur'un Kur'ân'dan aldığı dersin en birinci esası benlik, enaniyet, hodfuruşluğu terk etmek lüzumudur. Tâ ihlâs-ı hakikî ile imanın kurtarılmasına hizmet edilsin. Cenab-ı Hakka şükür, o âzamî ihlâsı kazananların pek çok efradı meydana çıkmış. Benliğini, şan ve şerefini en küçük bir mesele-i imaniyeye feda eden çoktur. Hattâ Nurun biçare bir şakirdinin düşmanları dost olduğu vakit onunla sohbet etmek çoğaldığı için, rahmet-i İlâhiye cihetinde sesi kesilmiş. Hem de ona takdirle bakanlar isabet-i nazar hükmüne geçip onu incitiyor. Hattâ musafaha etmek de tokat vurmak gibi sıkıntı veriyor.
  "Senin bu vaziyetin nedir?" diye soruldu. "Madem milyonlar kadar arkadaşların var; neden bunların hatırlarını muhafaza etmiyorsun?"
  Cevaben dedi: "Madem mesleğimiz âzamî ihlâstır; değil benlik, enaniyet, dünya saltanatı da verilse, bâki bir mesele-i imaniyeyi o saltanata tercih etmek âzamî ihlâsın iktizasıdır. Meselâ, harp içinde, avcı hattında, düşmanın top gülleleri arasında Kur'ân-ı Hakîmin tek bir âyetinin, tek bir harfinin, tek bir nüktesini tercih ederek, o gülleler içinde Habib kâtibine 'Defteri çıkar' diyerek at üstünde o nükteyi yazdırmış. Demek Kur'ân'ın bir harfinin, bir nüktesini düşmanın güllelerine karşı terk etmemiş ruhunun kurtulmasına tercih etmiş."
  O kardeşimize sorduk: "Bu acip ihlâsı nereden ders almışsın?"
  Demiş: İki noktadan...
  Birisi: Âlem-i İslâmiyetin en acip harbi olan Bedir Harbinde, namaz vaktinde
  cemaatten hissesiz kalmamak için, düşmanın hücumuyla beraber mücahidlerin
  yarısı silâhını bırakıp cemaat hayrına şerik olmak, iki rek'at sonra onlar da hissedar olsun diye Fahr-i Âlem Aleyhissalâtü Vesselâm bir hadis-i şerifiyle emretmiş olmasıdır. Madem harpte bu ruhsat var. Ve madem cemaat hayrı da sünnet olduğu halde, o sünnete riayet etmek en büyük bir hadise-i dünyeviyeye tercih edilmiş. Üstad-ı mutlakın böyle bir işaretinden bir nüktecik alarak, biz de ruh ve canımızla ittibâ ediyoruz.
  İkincisi: Kahraman-ı İslâm İmam-ı Ali Radıyallahü Anh, Celcelûtiyenin çok yerlerinde ve âhirinde bir himayetçi istemiş ki, namaz içinde huzuruna gaflet gelmesin. Düşmanları tarafından ona bir hücum mânâsı hâtırına gelmemek, sırf namazdaki huzuruna pek çok olan düşmanları tarafından bir hücum tasavvuru ile namazdaki huzuruna mâni olunmamak için, bir muhafız ifriti dergâh-ı İlâhîden niyaz etmiş.
  İşte bu biçare, ömrü bu zamanda hodfuruşluk içinde yuvarlanan biçare kardeşiniz de, hem sebeb-i hilkat-ı âlemden, hem kahraman-ı İslâmdan bu iki küçük nükteyi ders aldım. Ve bu zamanda çok lâzım olan Kur'ân'ın esrarına ehemmiyet vermekle, harp içinde ruhunun muhafazasını dinlemeyerek, Kur'ân'ın bir harfinin bir nüktesini beyan etmiş.
  Said Nursî  İnşallah risaleforumumuz..bu sırr-ı ihlasa hissedardır..Maşallah içimizden öyleleri var kii...O sırr-ı ihlasa binaen bizleri nurun peşinden sürüklüyorlar...tşkler risaleforum ve tüm üyeleri..

  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 10. #10
  Ehil Üye Fehim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Yaş
  57
  Mesajlar
  1.866

  Standart

  Alıntı Ramazann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu yazilar güzel,cok güzel kagit üzerinde diyecek bir sey yok.
  Ama birde madalyonun "UYGULAMA" olan öteki yüzü var.
  Ben de soruyorum bu ciddiyet vizyonu acilan bir konuyu veya yazilan bir yaziyi
  silerken hic göz önüne alip bir standart uyguladiginiza inaniyormusunuz???

  Benim fikrime göre kesinlikle hayir...

  Bu yazdigimida az sonra silecek yöneticiden Allah razi olsun.
  Bu yazdıklarınız bizleri kal ve hal arasında bir teyakkuz halinde bulundurmaya matuf sesli niyet ve dua olarak telakki edilecektir inşaallah.

  Allah razı olsun.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. "Ene" ve "Zerre"den İbaret Bir "Elif" Bir "Nokta"dır.
  By Ene-Zerre in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:29
 2. Hayatıyla bir "Elif" yazar, "Vav" vuslatıyla yürür, yüreği "Hu" okur..
  By gamze-i_dilruzum in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:28
 3. "Viva La Muerta" Üzerine Söylenecek Sözler...
  By Majâz in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 276
  Son Mesaj: 20.01.10, 12:06
 4. Temel "Tünel İhalesinde"
  By Sağ Yolun Yolcusu in forum Mizah
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19.08.08, 18:25
 5. Annemarie Schimmel'den "İslam'da Kadın" Üzerine..
  By SeRDeNGeCTi in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 19.02.07, 11:54

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0