+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 13

Konu: Chatleşmek Caiz midir?

 1. #1
  Yasaklı Üye idea.25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  osmaniye
  Yaş
  44
  Mesajlar
  77

  Standart Chatleşmek Caiz midir?

  Chatleşmek Caiz midir?
  İslam hukukunda bazı hükümlerin ortaya konulmasında kullanılan sedd-i zeraî diye bir delil vardır ki, buna göre normalde mübah olan bazı ameller, kişiyi neticesi itibariyle günaha götürdüğünden dolayı günah addedilirler. Şayet sedd-i zeraîyi kaba çizgileriyle, top yekün fenalıklara giden yolları kapatarak, yaşama ortamını emniyet altına almak şeklinde yorumlayacak olursak, birçok meselenin bu bakış açısıyla açıklığa kavuştuğunu görürüz. Mesela bu zaviyeden zina haram olduğu gibi, kişinin zina yapmasına sebep olabilecek harama bakma, yabancı bir bayanla yalnız kalma, avret yerlerini kapatmama veya kadınların fitneye sebep olabilecek hal ve tavırlara girmeleri gibi bir kısım fiiller de haram olur. Nitekim Kur’an’da “zina yapmayın” yerine “zinaya yaklaşmayın” denmesi ne kadar manidardır. Öncelikle chatleşmeye meseleye bu zaviyeden bakabiliriz. Yani internette chatleşmeler ne gibi neticeler doğuruyor?


  Yine usul-u diniyeden olan ve sedd-i zeraîyle aynı manaya gelen bir usul kuralı daha vardır: “Vesileler hangi maksada hizmet ediyorsa onun hükmünü alır.” Buna göre internette gerçekleşen bu karşılıklı konuşmalarla bizim ulaşmak istediğimiz maksat nedir? Veya bu tür karşılıklı ilişkilerin varıp dayandığı nokta neresidir? Acaba hakikaten hayırlı bir işe mi vesile oluyoruz? Yani konuştuğumuz kişiyle evlenmeyi mi düşünüyoruz? Yoksa karşımızdaki kişiye dinimizi anlatmak gibi bir kastımız mı var? Eğer böyle değil de chatleşen kimseler netice itibariyle günaha giriyorsa yani bu kişilerin ahlaki kişiliği zarar görüyor, chat tiryakisi olarak zamanını israf ediyor, karşısındaki insana yalan söylüyor, internet ortamında müstehcen şeyler konuşuluyor ve bu durum onların ailesini ve arkadaşlarını ihmal etmesine sebep oluyorsa hatta bunların da ötesinde işin sonu zinayla neticeleniyorsa baştan itibaren bilgisayar başında geçirilen bütün zamanların günah olacağını söyleyebiliriz. Biliyor ve duyuyoruz ki, bu türlü konuşmalar neticesinde gayr-i meşru ilişkiler yaşanıyor, dolandırıcılıklar ve kandırmalar vuku buluyor, cinayetler işleniyor ve birçok aile yıkılıyor, Nitekim Cumhuriyet Üniversitesi tarafından ortaya konulan bir araştırma, chatleşmeyle ilgili acı gerçeği gözler önüne seriyor. Bu araştırmaya göre internet kafelere gidenlerin yüzde 43’ünün “chat” yaptığı ve bunların yüzde 36’sı arkadaş bulmak, yüzde 14’ü flört, yüzde 34’ü sıradan konuları konuşmak için, yüzde 6’sı da müstehcenlik hedefli chatleşiyorlar. Öyleyse dönüp kendimize soralım: Ne için chatleşiyoruz? Kaldı ki, dinimizin bize öğrettiği en önemli prensiplerden biri de, insanın nefsine güvenmemesidir. Nefis, her daim günahı emreder, insanı günah işlemeye zorlar. İçte böyle potansiyel bir düşman varken, insan her halde rahat rahat günah ortamlarına dalamaz/dalmamalı.
  Dini tebliğ etmek mi?
  Diğer yandan bazen hayırlı niyetlerle bu tür diyaloglara giriliyor ancak sonuç itibariyle hayırlı olmuyor. Çünkü bir kişinin karşı cinsle sıkı bir diyaloga girip konuşması ve aynı zamanda kalp temizliğini ve düşünce duruluğunu muhafaza edebilmesi çok zordur. Hele internet gibi hiçbir kontrol mekanizması olmayan bir ortamda, her an duygu ve düşünce sapmalarının yaşanması an meselesidir. Bunun için eğer internet üzerinden başkalarına dinimizi anlatmak istiyorsak, bunu hemcinslerimize karşı yapalım. Ve bırakalım bayanlara bayanlar, erkeklere de erkekler tebliğde bulunsun. Böylece kaygan bir zeminde dolaşmamış oluruz. Diyebilirsiniz ki, bir bayanın erkeğe ya da bir erkeğin bayana dini anlatması sonucunda, hidayet söz konusu olamaz mı? Bir erkek bir bayanı irşad edemez mi? İrşad ettikten sonra da evlenmesi mümkün değil midir? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz: “Mevhum müsbet neticeler, muhakkak menfi neticeye tercih edilmez.” Yani, genellikle ve büyük bir ihtimalle sonu olumsuz olan, insanı olumsuz duygulara iten böyle bir diyalog, çok nadir rastlanabilecek, iman dairesindeki mutlu bir evlilik ihtimaline bina edilemez. Yaşanan yüzlerce olay ve yıkılan onlarca aile, bu sözlerimizi ispata yeter. Eğer böyle bir durum oldu ve bir erkek, bir bayanla dini meseleleri konuşmaya başladıysa, bir tarafın diğerini irşadı da söz konusuysa, bu mesele kısa zamanda ilgili kitaplara ve yetkili hemcinslere havale edilmeli ve aradan çekilmeli.
  Bir de eğer biz birilerine dinimizi anlatmak suretiyle faydalı olmak istiyorsak buna çevremizden başlamalıyız. Yani önce kendi ailemizle, akrabalarımızla ve arkadaşlarımızla ilgilenmeli ve bu daireyi dışa doğru genişletmeliyiz. Yoksa yakın çevremizi ihmal ederek internette tanımadığımız kimselere faydalı olma mülahazası doğru değildir. Hâsılı, bize düşen, sedd-i zeraî prensibine uyarak, tehlikeli zeminlerde dolaşmamak, emin yerlerde durmaktır. Unutmayalım, günah, içerdiği şüphelerle insanın içini rahatsız eden ve kalpte gel gitler yaşatan şeydir. Son olarak bir hususu daha hatırlatalım ki, günah günahı çeker. Bundan dolayı hiçbirimiz hiçbir zaman nefsimize güvenmeyelim  www.hikmet.net

 2. #2
  Vefakar Üye Hamdım.Pişdim.Yandım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  317

  Standart

  Allah razı olsun..  Risale-i Nur'a intisap eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran, "Risale-i Nur talebesi" ünvanını alır.

  B.Said NURSİ


 3. #3
  Gayyur mirzasaid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  67

  Standart

  <l_l_l l razı olsun kardeşim.
  Beşer zulm eder kader adalet eder.
  Hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir.

 4. #4
  Gayyur incizab - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  40
  Mesajlar
  69

  Standart

  Son olarak bir hususu daha hatırlatalım ki, günah günahı çeker.
  ewet bunu ben kendi teçrübelerimde bizzat yaşamış biriyim
  Evet, kırık bir tahta parçası üzerindeki fakir ve kalbi kırık bir mâsumun duası hürmetine, denizin fırtınası, şiddeti, hiddeti inmeye başlar. Demek dualara cevap veren Zat, bütün mahlûkata hâkimdir. Öyleyse, bütün mahlûkata dahi Hâlıktır.

  (mesnevi-ı Nuriye)


 5. #5
  Ehil Üye Nuru-Beril - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  bilinmiyor...
  Mesajlar
  1.360

  Standart

  Allah razı olsun güzel bir konu vede ufak bir şevkat tokatı
  peki şuda yanlışmıdırki diye parantez açalım burda yani formda dini konular haricinde mizah gibi konular açıyoruz vede abilerde ablalarda yazıyo bi zaman sonra kardeş gibi oluyoruz bir birimizi onlin görünce slm veriyoruz her iki cinsede buda yanlışmıdır ...  iza/hını bilmediğin konuda sui-zanda
  hatta hiç bir zan/da bulunma.....
 6. #6
  Vefakar Üye .zemzemi. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Berzahistan
  Mesajlar
  405

  Standart

  Kendisini bir bayanla gören sahabeyi yanına çağırarak onun halası olduğunu açıklıyarak sui zanalrın önünü alıyor. Biz sui zan etmeyeceğimiz gibi karşı taraf da o halden uzak olmaya gayret etmelidir.
  Not: mü'min kardeşliği sıhri kardeşliği ortaya çıkarmıyor. Onun için bizler burada sadeec din kardeşiyiz ama namahremiz.
  Allah (c.c) hep 12'den vurur.

 7. #7
  Vefakar Üye türkiye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesajlar
  350

  Standart

  şüphe duyuyorsan terket

  • Evet, mü’min, kardeşini sever ve sevmeli. Fakat fenalığı için yalnız acır. Tahakkümle değil, belki lütufla ıslahına çalışır.
  • Kalblerimizin Dirilmesi ve İmanlı Ölmek İçin Ortak Hatime Katılın 28 gün boyunca hatim indiriyoruz sizde katılın linke tıklayın http://risaleforum.com/showthread.php?t=31249
  • okuması yavaş ve yoğun programları olanlar için hatimden 22-24-cüzlerden sıra ile
   1 . sayfası,2 . sayfası diye verilecektir (en az 1 sayfa)
   kimse mağrum kalmasın


 8. #8
  Ehil Üye Nuru-Beril - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  bilinmiyor...
  Mesajlar
  1.360

  Standart

  Alıntı türkiye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şüphe duyuyorsan terket  iza/hını bilmediğin konuda sui-zanda
  hatta hiç bir zan/da bulunma.....
 9. #9
  Dost sirac_ün nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  22

  Standart

  Çok güzel bir yazı ve yapılması gereken bir uyarı.ALLAH EBEDEN RAZI OLSUN.Bu konularda yeterince tahşidat yapılıp sürekli nefis uyarılmalı zira sonuçları çok tehlikeli olabilir.sadece bilmek yetmez nefse hakimiyet önemli ben biliyorum bişey olmaz havasıyla çok zararlı ve hatarlı neticeler vücüda gelebilir.


 10. #10
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Standart

  Bir şeyin caiz olabilmesi için o şeyin meşru olması lazım..
  Yani dine uygun olması gerekiyor..
  Chatleşmeyi aklı başında olan hiç kimse meşrulaştıramaz..
  Kimse nefsine güvenerek ben karşıda bulunan (karşı cinse) dini anlatıyorum diyerek kendini aldatmasın..Çünkü nefis daima kötülüğü emreder..Hz Yusuf bile nefsine güvenemezken..
  Biz mi nefsimize hâkim olabileceğiz...Çok zor çoookkk...

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Sözlümle msn de Görüşmek Caiz midir?
  By ü_ve_h in forum Fıkıh
  Cevaplar: 60
  Son Mesaj: 22.05.17, 16:38
 2. Kardeş Katli Caiz midir?
  By Eyüpşan in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 19.12.16, 13:03
 3. Klozet Kullanmak Caiz midir???
  By hadimi_kuran in forum Fıkıh
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 02.10.15, 16:04
 4. Beddua Etmek Caiz midir?
  By Ramazann in forum Fıkıh
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 24.06.08, 00:30

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0