+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Şans Oyunları - Var mısın Yok musundan Kazanılan Para Haram mıdır?

 1. #1
  Gayyur ahsen-i nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  aklımdan çıkmayan yerden
  Yaş
  34
  Mesajlar
  148

  Standart Şans Oyunları - Var mısın Yok musundan Kazanılan Para Haram mıdır?

  arkadaşlar sizce varmısın yokmusun dan kazanılan para harammıdır kendi rızalarıyla veriyorlar ve kimsenin hakkını yiyip madur etmiyorsun ben karar veremedim sonuçta diger şans oyunlarında hem biri kazanırken digeri madur oluyor hemde kazanılan para ortadan gidiyor ama tek aynı noktaları ikiside emeksiz kazanılıyor sadece merak ediyorum bazen böyle muhabbetler oluyorda

 2. #2
  Ehil Üye Meyvenin Zeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.341

  Ve sen yine denendiğinde.. Ve yine kalbin daraldığında.. Ve yine bütün kapılar kapandığında.. Ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde.. Uzun uzun düşün.. Ve hatırla yaratanını!.. "ALLAH kuluna kafi değil mi?" [Zümer Suresi - 36]


 3. #3
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Faruk ÇAKIR
  Onun adı kumardır
  Her şeyi olduğu gibi tavsif etmek gerektiği halde, milleti yanıltmayı adet haline getirenler ‘kumar’a ‘şans oyunu’ adını takarak masum göstermeye çalışıyor.
  Hemen her gün kumara ‘şans oyunu’ denilmesinin acı neticeleriyle karşılaşıyoruz. Bilhassa ‘yılbaşı kumarı’nda sınırlar zorlanıyor, bütün millet kumar oynamaya teşvik ediliyor. Bu tuzağa düşenlerin çok acı faturalar ödediği de herkesin malûmu.
  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu şans ve talih oyunlarıyla ilgili kapsamlı bir araştırma yapmış. Ayrıntıları yakında yayınlanacak olan rapora göre ‘şans oyunları’na ayda 150 TL’den fazla para harcayanların üçte biri açlık sınırının altında yaşıyormuş. (Sabah, 21 Şubat 2009)
  Resmen ‘aç’ olan birisinin çoluk çocuğunun rızkını ‘kumar’a vermesi bir nev’î hastalık değil mi? Herkes bilir ki kumar oynayanlar da bu alışkanlıklarından dolayı memnun değildir. O halde bu hastalığa tutulanlara yardımcı olmak, onların daha derin bataklıklara sürüklenmesine mani olmak lâzım. Yapılması gereken bu olduğu halde, devlet ve medya eliyle insanların kumara teşvik edilmesini anlamak mümkün müdür?
  Burada en büyük hata, resmen ‘kumar’ olan bir fiile ‘şans oyunu’ adını vermektir. Başta medya olmak üzere ‘kumar’ın çirkinliğini örtmek ve insanları yanıltmak için bu çirkin alışkanlığa ‘şans oyunu’ adını vermektedir. Bu tavır en çok yıl başlarında dikkat çekiyor.
  Fakir fukarayı hayalî bir umut peşinde koşturan bu hastalık, ancak sağlam bir inanç ve kararlılıkla önlenebilir. Pek çok konuda olduğu gibi bu konuda da Diyanet İşleri Başkanlığına iş düşmektedir. Diyanet ya da benzeri maksatlarla kurulmuş özel dernek ve vakıflar çok ciddî bir çalışma yaparak insanları bu tuzağa düşmekten kurtarmaya çalışmalıdırlar. Toplumu ve aile huzurunu mahveden bu alışkanlığa karşı insanları ikaz etmek için ne kadar gayret gösterilse yeridir.
  Cuma hutbelerinde her konuda hutbe verilmekte ve vaazlarla insanlar ıslâh edilmeye çalışılmaktadır. Elbette bu konuda da hutbeler okunuyor, ama bunun hem sayısını arttırmak hem de muhtevasını daha tesirli hale getirmek gerek.
  En garip olan noktalardan biri de bu konuda soru yöneltilen ‘ilahiyatçılar’ın ekseriyetle çekingen davranmasıdır. Oysa böyle soruları fırsat bilip, ‘kitabın ortasından’ gerçekleri beyan etmekte fayda var. Hatta ve hatta, bu hastalıklara karşı soru yöneltilmesini de beklemeden gerçekleri apaçık bir şekilde, ‘kumar’a ‘şans oyunu’ diyenlerin de uyanacağı biçimde açıklamalar yapmak lâzım.
  Çağımızın bir hastalığı da gerçekleri ters yüz etmektir. İşte apaçık ‘kumar’ olan bir alışkanlığa ‘şans oyunu’ adını vermek de buna bir örnektir.
  Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun raporunu bir fırsat bilip bu konudaki gerçekleri cesaretle ortaya koymak en başta resmî ya da resmî olmayan ilahiyatçılara düşer. Lütfen ‘kumar’a kumar diyelim, insanları lâf canbazlığıyla yanıltmayalım...

  23.02.2009

  E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr 4. #4
  Pürheves sena - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  konya
  Mesajlar
  222

  Standart

  Lütfen ‘kumar’a kumar diyelim, insanları lâf canbazlığıyla yanıltmayalım...
  TAMAMEN KATILIYORUM.
  HER NE KADAR İNSANLIĞIN NEFSİNE HOŞ GELEN İSİMLERLE MASUMİYET MASKESİ TAKSALARDA SONUÇTA HARAM "dır.
  büyüklerimin öğrettiği ve vicdanımın sesidir bu yorumlarım.
  SELAMETLE...
  İMAN, İNSANI İNSAN EDER`, BELKİ,İNSANI SULTAN EDER.
  ÖYLE İSE İNSANIN VAZİFE-İ ASLİYESİ İMAN VE DUADIR.

 5. #5
  Pürheves nereden nereye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Tekirdağ
  Mesajlar
  173

  Standart

  Alan razı veren razı diyenler var

 6. #6
  Gayyur Haniif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahût
  Mesajlar
  85

  Standart

  Alıntı nereden nereye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Alan razı veren razı diyenler var
  zina da öyle değilmi ? faizde öyle değilmi ?

 7. #7
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Faruk ÇAKIR
  Bu kampanyaya destek verilir
  Nihayet, ‘bütün kötülüklerin anası’ olan alkollü içkilerin reklâmlarına karşı bir kampanya açıldı. Ülkemizde öyle gariplikler oluyor ki, anlamak ve izah etmek mümkün değil. İnsan sağlığına kesin zararlı olduğu bilindiği halde, tam bir vurdumduymazlıkla alkollü içkilerin gazetelerde reklâmları yapılabiliyor. Üstelik bu, hem milleti hem de yöneticileri kandırarak yapılıyor.
  Alkollü içecek reklâmlarını değerlendiren Tüketiciler Birliği Genel Başkan Vekili Mehmet Muta Şahin, “Alkollü içecek reklâmları yasaklanmalı ve cezalar caydırıcı hale getirilmelidir” demiş. (Yeni Asya, 24 Mart 2009)
  Şahin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle demiş: “T.C. Anayasası 58. maddesine göre; ‘devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden … korumak için gerekli tedbirleri alır.’ 4733 Sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilât Ve Görevleri Hakkında Kanununun 8/m. maddesine göre; ‘tütün mamulleri veya alkollü içkilerin kullanımını ve satışını özendirici veya teşvik edici kampanya, promosyon, reklâm ve tanıtım yapılmasını önlemek amacıyla Kurum tarafından bu Kanun uyarınca yapılan düzenlemelere aykırı hareket edenlere otuzbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir.’ Yine 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 16. maddesine göre; ‘… kamu sağlığını bozucu … reklâm yapılamaz.’”
  Görüldüğü üzere alkollü içkilerin gazetelerde reklâm edilmesi ‘kanunen’ de engellenebilir. Ama alkollü içki üreticileri ‘hile’ yolunu tercih edip, güya alkollü içkilerin reklâmlarını ‘özendirmeden’ yapıyorlar. Tam bir hile! Özendirmek için “Bu reklâm özendirmek için hazırlanmıştır!” demelerini mi bekliyoruz!
  Garibin de garibi, Türkiye’yi idare edenlerin bu afet karşısında ‘hiçbir problem yokmuş gibi’ davranması. Düşünün, sigaraya karşı gösterilen ‘tepki’nin değil onda biri, belki de yüzde biri alkollü içkilere karşı gösterilmiyor. Peki, alkollü içkiler sigaradan daha az mı zararlı? Uyanmamız için birkaç nesil daha kaybetmemiz mi isteniyor ya da bekleniyor?
  Son zamanlarda bir içki firması tarafından; “biliriz ki rakı dostlarla içilir”, dostlar bir araya gelince dertler uçar gider”, biz güzel rakının unutulan, özlenen tadını sofralarımıza geri getiriyoruz”, “şimdi içinde bulunduğumuz zor günlerde tüm rakıseverleri kaliteli rakıdan mahrum bırakmamak için üzerimize düşeni yapıyoruz”, “bu zamanda efelere yakışan budur” ifadeleri ile yazılı medyada reklâm yapıldığını hatırlatan Tüketiciler Birliği açıklamasında bu ifadelerin “mevcut hukukî düzenlemelere aykırı” olduğuna dikkat çekilmektedir.
  Tüketiciler Birliği bu ve benzeri reklâmların durdurulması ve yaptırım uygulanması talebiyle hukukî yollara başvurmuş. Alkollü içkilere karşı başlatılan bu kampanya, mutlaka desteklenmeli ve alkollü içkilerin zararlarına karşı bilhassa gençler ciddî ikaz edilmelidir.

  25.03.2009

  E-Posta: cakir@yeniasya.com.tr 8. #8
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  "En garip olan noktalardan biri de bu konuda soru yöneltilen ‘ilahiyatçılar’ın ekseriyetle çekingen davranmasıdır. Oysa böyle soruları fırsat bilip, ‘kitabın ortasından’ gerçekleri beyan etmekte fayda var. Hatta ve hatta, bu hastalıklara karşı soru yöneltilmesini de beklemeden gerçekleri apaçık bir şekilde, ‘kumar’a ‘şans oyunu’ diyenlerin de uyanacağı biçimde açıklamalar yapmak lâzım.
  Çağımızın bir hastalığı da gerçekleri ters yüz etmektir. İşte apaçık ‘kumar’ olan bir alışkanlığa ‘şans oyunu’ adını vermek de buna bir örnektir"
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

 9. #9
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  "Şahin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şöyle demiş: “T.C. Anayasası 58. maddesine göre; ‘devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden … korumak için gerekli tedbirleri alır.’ 4733 Sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilât Ve Görevleri Hakkında Kanununun 8/m. maddesine göre; ‘tütün mamulleri veya alkollü içkilerin kullanımını ve satışını özendirici veya teşvik edici kampanya, promosyon, reklâm ve tanıtım yapılmasını önlemek amacıyla Kurum tarafından bu Kanun uyarınca yapılan düzenlemelere aykırı hareket edenlere otuzbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir.’ Yine 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 16. maddesine göre; ‘… kamu sağlığını bozucu … reklâm yapılamaz.’”
  Görüldüğü üzere alkollü içkilerin gazetelerde reklâm edilmesi ‘kanunen’ de engellenebilir. Ama alkollü içki üreticileri ‘hile’ yolunu tercih edip, güya alkollü içkilerin reklâmlarını ‘özendirmeden’ yapıyorlar. Tam bir hile! Özendirmek için “Bu reklâm özendirmek için hazırlanmıştır!” demelerini mi bekliyoruz.
  ******

  Evet bizde İçki reklamı yapılmasına karşıız...!
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

 10. #10
  Dost hamza_sinan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  elazığ
  Yaş
  34
  Mesajlar
  45

  Standart

  selam aleyküm arkadaşlar kesinlikle haramdır çünkü ismi Rezzak isterki kul esbab dairesinde rızkını arasın Eğer rızık helal esbab dairesinden kazanılmıyorsa tartışmasız haramdır haram vücuda girerse namazda oruçta sair islami edalarda sahih olmaz aman dikkat edelim Allah muhafaza insanın imanını alır bu şans paraları Allahım islam ümmetini koru.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Net Haram mıdır?
  By mesnevice in forum Fıkıh
  Cevaplar: 30
  Son Mesaj: 08.11.16, 12:13
 2. Ev Kredisi Almak Haram mıdır?
  By hamido 33 in forum Fıkıh
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 11.10.16, 08:48
 3. Piyango Şans Oyunları Dinmizce Haramdır
  By vertyucek in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.12.12, 19:51
 4. Yarışmalardan Kazanılan Paralar Haram mıdır?
  By aşk-ı ilahi in forum Fıkıh
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 20.12.09, 14:46
 5. Satranç Haram mıdır?
  By ahmetmustafa in forum Fıkıh
  Cevaplar: 51
  Son Mesaj: 25.09.07, 10:02

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0