Değerli üniversite adayları sizlere okumak istediğiniz programın, üniversitenin kapısını aralayacak olan ÖSS yarın yapılacak Bugüne kadar aylarca ya da yıllarca süren çalışmalarınızı yaptınız, hazırlıklarınızı bitirdiniz. Şimdi sıra sizi hedefinize ulaştıracak adımı atmaya geldi.
.

Öğrenciler sınav öncesi ve sınav günü neler yapmalı?

Öncelikle bugün çalışmalarınızı sonlandırın. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz konulara tekrar göz atabilirsiniz fakat yeni konu çalışmayınız. Yeni konuları öğrenmek var olan bilgilerinizi karıştırabilir.

Sınava gireceğiniz okulu önceden görün ve mümkünse sıranıza oturun. Okulu önceden görmeniz sınava daha çabuk adapte olmanızı sağlayacaktır.

Yatmadan önce sınava giderken yanınızda götüreceğiniz nüfus cüzdanınızı, sınav giriş belgenizi mutlaka hazırlayın.

Sınava giderken yanınızda su, mendil, saat, iki adet siyah kurşun kalem, iz bırakmayacak silgi vs. ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri bulundurun.

Sınavda rahat edebileceğiniz giysileri tercih edin.

Kendinizi erken yatmaya zorlamayın. Bu şartlandırma stresinizi ve heyecanınızı arttırır, uyumanız gittikçe güçleşir. Alıştığınız saatte uyumak için yatağa gidin(uyku düzeninizi bu zamana kadar oturtmuş olduğunuzu düşünüyorum.) ve sınav sabahı erken kalkmaya çalışın.

Yine sınav sabahı güzel bir kahvaltı yapın. Kahvaltınız rutin günlerde yapılan kahvaltıdan farklı olmasın. Bünyenizin alışık olmadığı ağır ve farklı yiyecekler yemeyin.

Sınav öncesi sizi yaralayabilecek riskli sporlar yapmayın. Ör; futbol oynamak, uzun tempolu koşular yapmak.

Sınav sabahı duş alarak güne daha zinde başlayabilirsiniz.

Ailenizle ya da arkadaşlarınızla sizi gerecek ve heyecanlanmanıza sebep olabilecek konuşmalardan kaçının.Sınavda neler yapmalı?

Sınavda zaman yönetimi çok önemlidir. Zamanınızı iyi değerlendirin. Sınava bildiğiniz ve size en fazla puan getirecek test türünden başlayın.

Sınavın ilk 5-10 dakikası içinde biraz heyecanlı olabilirsiniz. Bu gayet doğaldır ve her öğrencide olabilir. Soruları çözmeye başladığınızda motivasyonunuz artacaktır.

Kitapçığı elinize aldığınızda sayfalarını çevirin ve sorularla kısa da olsa tanışın. Bunu yaparsanız soruyu ikinci kez okumuş gibi olursunuz.

Uzun paragrafları okumaya soru kökünden başlayın.

Takıldığınız, çözmekte zorlandığınız sorularla inatlaşmayın. ÖSS sizin zor ya da kolay hangi soruları çözdüğünüzle ilgilenmez. Önemli olan verilen süre içinde elinizden geldiği kadar doğru soru cevaplamaktır.

Çözemediğiniz soruları yuvarlak içine alarak atlayın. Turlama yöntemini kullanın. Tüm soruları bitirdikten sonra tekrar başa dönün ve yuvarlak içine aldığınız sorulara tekrar bakın.

Cevaplandırdığınız sorularda aynı şıkkı ard arda dörtten fazla işaretlediyseniz bir kez daha cevaplarınızı kontrol ediniz. Çünkü sınavlarda doğru seçenekler eşit olarak dağıtılır.

Herhangi bir soruda iki şık arasında kaldığınızda mutlaka birini işaretleyin. Diğer üç şıkkın net olarak yanlış olduğundan emin olun.

Uzun görünen ve şekli karışık olan soruların çözülemeyecek zorlukta olduğunu düşünmeyin. Emin olun en karmaşık gözüken sorular kolay olanlardır. Bunları okumadan kesinlikle geçmeyin.

Soru kökündeki altı çizili sözcükleri dikkatli okuyun. Çünkü bu tür sözcükler genellikle olumsuzluk durumunu ifade eder.

Cevap kâğıdına işaretleme işleminizi sona bırakmayın. Cevaplama işlemini sona bıraktığınızda süreyi doğru kullanamayabilirsiniz. Cevapları kaydırma olasılığınız bu durumda artar.

Her sorudan sonra saati kontrol etmeye kalkmayın. Soruya odaklanın. Fakat her testin bitiminde saate bakın ve hızınızı zamana göre yeniden ayarlayın.

Sınav esnasında kısa molalar verin. Aynı pozisyonda sürekli oturmayın. Arada hareket edin. Bunaldığınızda gözlerinizi kısa sürelerle kapatın ve derin nefes alın.

Son olarak tavsiyeleriniz nelerdir?

ÖSS’yi gözünüzde büyütmeyin ve bu sınavın sizin için bir fırsat olduğunu düşünün. Elinize bir fırsat geçti ve siz elinizden gelenin en iyisini yaparak bu fırsatı değerlendireceksiniz. Yaşamınız boyunca önünüze çıkan her fırsatı değerlendiremeyebilirsiniz. Fakat farklı seçeneklerinizin olduğunu görebilir ve çözüm yolları üretebilirsiniz. Unutmayın başarı elinden gelenin en iyisini yapmaktır.

Sınava gereğinden fazla anlamlar yüklemeyin. Sınava farklı anlamlar yüklemek kaygınızı arttırır ve sınav anında bilgilerinizi kullanamamaya kadar gider. Bu işi bu sene bitireceğinizi ve sınavınızın iyi geçeceğini hayal edin. ÖSS sizlerin mutluluğundan ve sağlığından daha önemli değildir. Sizler sınavı kazansanız da kaybetseniz de aynı kişisiniz. Değerinizin ve başarınızın ölçütü bu sınav olamaz. ÖSS sadece sizin bilginizi ölçecektir.

Haber7