İmam hatipler yeniden cazibe merkezi

AKP iktidarı ve YÖK’e rağmen İmam Hatipler’in 2002 yılında 65 bin olan öğrenci sayısı 2006’da 130 bine ulaştı.
8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim ile birlikte önleri tıkanan İmam Hatip Liseleri, milletimiz tarafından toplumdaki ahlâk ve maneviyattaki çözülmeye çare görüldüğü için büyük ilgi görüyor. Cumhurbaşkanı Sezer’e sunduğu yükseköğretim strateji raporunda İmam Hatiplere özel yer ayıran YÖK, bu okullardaki öğrenci sayısının artışa geçmesinden büyük rahatsızlık duyuyor.

EBUBEKİR GÜLÜM / ANKARA
8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim ile birlikte önleri tıkanan İmam Hatip Liseleri, hem toplumdaki ahlak ve maneviyattaki çözülmeye çare görüldüğü için hem de kaliteli eğitimi ile yine Halkımızın gözbebeği haline geldi.
AB direktifleri ve uluslarası kuruluşların AKP hükümetine dayatmalarına rağmen yapılan yeni engellemeler ve ayak oyunları da İHL’lerin ışığını söndüremedi. ‘İHL’lerin kapatılmasını ve öğrenci sayısının azaltılmasını’ isteyen YÖK’ün hazırladığı strateji raporuna göre, İHL’lerdeki öğrenci sayılarında 2002 yılına göre yüzde 100’e varan bir artış oldu. 2002 yılındaki toplam 65 bin öğrenci ile tarihinin en düşük seviyesine düşen İmam Hatip Liseleri, 2006 -2007 öğretim yılında tekrar 130 bin rakamına ulaştı. Camilerdeki imam hatiplik ve ilahiyatlar dışındaki bölümlere geçişi ‘ikinci kanaldan eğitim’ olarak değerlendiren YÖK, bu okullarda din adamı eksiği kadar öğrenci yetiştirilmesini özellikle kız öğrenci alınmaması gerektiğini yeniden savunmaya başladı.

Halkımız İHL’leri çare olarak görüyor
Cumhurbaşkanı Sezer’e sunduğu yükseköğretim strateji raporunda İmam Hatiplere özel yer ayıran YÖK, bu okullardaki öğrenci sayısının yeniden artışa geçmesinden büyük rahatsızlık duymaya başladı. Rahatsızlığı raporuna da yansıtan YÖK, katsayı engelinin yanı sıra şimdi de okulların sayısının azaltılması ve kız öğrencilerin alınmaması gibi teklifleri dillendirmeye başladı. 2005- 2006 yılı itibarıyla, İHL’ler, 108 bin 64 olan öğrenci sayısı ile Endüstri Meslek Liseleri ve Ticaret Meslek Liselerinden sonra üçüncü sırayı aldı. 2006- 2007 yılında ise İHL’lerin öğrenci sayısı 130 bin rakamına ulaştı.

YÖK’ün ilahiyat çelişkisi
YÖK’ün raporunda yer alan rakamlar büyük bir çelişkiyi de gözler önüne serdi. İmam Hatipli öğrencilerin ilahiyat fakültelerine gitmesini isteyen YÖK, 8 yılda ilahiyatların kontenjanlarını neredeyse üçte bir oranında düşürdü. 1998 yılında İlahiyat fakültelerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı 1420 iken bu rakam 2001’de 917, 2002’de 685, 2004’de 500 ve en son 2005 yılında ise 546’ya kadar düştü. Buna karşılık, önce İlahiyat bünyesinde açılıp daha sonra eğitim fakülteleri kapsamına alınan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümüne tanınan kontenjan ise çok küçük oranlarda artırıldı. Din Kültürü bölümünü kazanan öğrenci sayısı 1998 yılında 322, 1999’da 669, 2000’de 778, 2001’de 785’e kadar yükseltildi. Ancak bu tarihten sonra Din Kültürü bölümüne tanınan kontenjanları birden bire azaltmaya giden YÖK, 2002’de 603’e, 2004’te 429’e ve son olarak da 2005’te ise 474’e kadar düşürdü. Bütün bu rakamlardan rahatsız olan YÖK, İmam Hatip Liseleri’nin sayılarının bu okulları liselere alternatif konumdan çıkaracak biçimde sadece “din görevlisi yetiştirmekle sınırlı” meslek okulu olarak yeniden düzenlenmesini istiyor. Bu okulların İlahiyat dışındaki bölümlere geçişinin tamamen önünün kapatılmasını öneren YÖK, yine büyük şehirler dışındaki illerde ve ilçelerde bulunan İHL’lerin de kapatılmasını teklif ediyor.

Adaletsizlikler giderilsin
İmam Hatip Liseleri Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yapan Genel Başkan Ahmet Ağırbaşlı ise, “İmam Hatip Liseleri ilk kurulduğu günden bu yana; milli ve manevi değerlere bağlı bir neslin yetişmesinde büyük hizmetler gerçekleştiren, büyük sıkıntılar içerisinde yaşamlarını sürdürseler de Cumhuriyet Türkiye’sinin vazgçilmez kurumlarından birisidir. İmam Hatip Liselerinin sıkıntılarını hepimiz biliyoruz. Büyük fedakarlıklara katlanarak eğitim öğretime devam eden imam hatip liselerinin önündeki engellerinin ve eşitsizliklerinin bir an önce giderilmesini temenni ediyor, bu vesile ile YÖK başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşları sağduyulu davranmaya davet ediyoruz” dedi