+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Macaristan'da Üniversite Eğitimi (Öss Sinavina Gerek Olmadan)

 1. #1
  Pürheves Ahmet13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  176

  Standart Macaristan'da Üniversite Eğitimi (Öss Sinavina Gerek Olmadan)

  MACARİSTAN'DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ


  ÖSS Sınavına Gerek Olmadan, YÖK Denkliğiyle Üniversite Eğitimi Alabilirsiniz.
  AB üyesi olan Macaristan'da Tıp, Eczacılık ,Mühendislik dahil olmak üzere birçok bölümü İngilizce olarak okuyabilirsiniz.


  Üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilere ELT yurtdışında birbirinden cazip ve avantajlı seçenekler sunmaya devam ediyor. 2004 yılında Avrupa Birliğine katılan Macaristan'da üniversite eğitimi almak oldukça kolay. ÖSS sınavına girmenize bile gerek kalmadan, Macarista'nın en prestijli üniversitelerinde Tıp, Eczacılık, Müdendislik, İşletme ve daha birçok alanda lisans ve master eğitimi almak mümkün. Üstelik eğitim dili İngilizce.
  Macaristan Hakkında Temel Bilgiler2004 yılında Avrupa Birliğine tam üye olan Macaristan, orta Avrupada bulunan bir ülkedir. Nüfusu yaklaşık 10 milyon olan Macaristan, Avusturya, Slovakya, Ukrayna, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan ve Slovenya ile komşudur. Macaristan'ın başkenti Budapeşte, avrupanın en populer turistik şehirlerinden biridir. Coğrafi olarak orta Avrupa ile Balkanlar arasında bir ovaya yayılan Macaristan'da denize kıyısı olmadığı için karasal iklim vardır.Sıcaklık en soğuk ay olan ocakta -1°C ile 3°C arasında, en sıcak olan temmuzda ise 19°C ile 23°C arasında değişir.

  Macaristan etnik yapısı itibariyle Orta Avrupa’nın en homojen devletidir. Nüfûsun % 97’si Macar’dır. Macarca, Fin-Uygur dil âilesine dâhil olup, ülkenin resmî dilidir. Macaristan’da az miktarda Almanlar, Slovaklar mevcuttur. Nüfûsun % 67’si Katolik, % 28i Protestan, % 3’ü Ortodoks, % 2’si Yahûdîdir. Mecbûri eğitim 6 yaşında başlar ve en az 8 yıl devâm eder. Ülkede 16 civârında üniversite, 75’i aşkın yüksek teknik okul mevcuttur.

  Eğitim kalitesi çok yüksek olan Macaristan, tüm avruğa'dan öğrencilerin tercih ettiği ülkelerden biridir. Macaristan günümüze kadar 13 bilim adamı, edebiyatçı ve sanatçısıyla nobel ödülü kazanmıştır. Öğrenciler için en populer şehirler olan Budapeşte ve Debrecen, gerek ulaşım kolaylığı gerekse, yaşam kalitesi ve kültürel imkanlar bakımından birçok avantajlara sahiptir. Tarih boyunca Türklerle sıkı ilişkiler içinde olan Macaristan, Türk öğrenciler için Avrupa'daki en iyi seçeneklerden biridir.
  Macaristan'da Eğitim Almak Neden Avantajlı?1- Macaristan 2004 yılında Avrupa Birliğine üye olmuştur. Bu nedenle Macaristan'da YÖK denkliğiyle üniversite eğitimi almak için ÖSS sınavına girme şartı aranmamaktadır. AB üyesi olduğundan, Macaristan üniversitelerinden alacağınız diplomaların YÖK denkliği hakkı vardır. Macaristan üniversiteleri aynı zamanda Avrupa Birliği Üniversite diploması da vermektedir. Bu sayede mesleğinizi dilerseniz Türkiye'de dilerseniz Avrupa Birliği ülkelerinde rahatlıkla icra edebilirsiniz2- Macaristan'da İngilizce olarak eğitim alabilirsiniz. Bu sayede hem geçerli bir diplomaya hem de anadil seviyesinde İngilizceye sahip olursunuz.Macaristan, Avrupa'nın birçok ülkesinden öğrencilere eğitim olanağı sağlıyor. Çok uluslu bir ortamda yaşayacak, sürekli İngilizce konuşacaksınız.3- Macaristan özellikle TIP, DİŞ HEKİMLİĞİ ve ECZACILIK bölümlerini yurtdışında okumak isteyenler için en avantajlı ve ekonomik eğitim seçeneklerindendir. Alacak olduğunuz diplomaların YÖK denkliği vardır ve üniversitelere ÖSS sınavına girmenize gerek olmaksızın kabul edilebilirsiniz. İlk yıl alacağınız tıbbi hazırlık eğitiminin ( Medical Foundation) ardından bölümünüze başlayabilirsiniz.4- Sahip olduğunuz Schengen vizesi sayesinde,öğreniminiz boyunca tüm Avrupa ülkelerine rahatlıkla seyahat edebilecek, Avrupa vatandaşı gibi yaşayacaksınız.5- Bir Avrupa Birliği ülkesinde eğitim almış ve yaşamış olmak, size gelecekte de önemli açılımlar sağlayacak, gerek Avrupa'da gerekse Türkiye'de kariyer geliştirme şansınız çok daha yüksek olacaktır.6- Macaristan'da eğitim almanın maliyeti, ülkemizdeki çoğu özel üniversiteden ya daha ekonomik yada eşit maliyetlidir. Yukarıda behsedilen avantajlar da göz önünde bulundurulduğunda, kesinlikle çok daha mantıklı ve avantajlı bir seçenektir.
  Başvuru ve Kabul KoşullarıMacaristan'da üniversiteye kabul edilmek için öncelikle bir ön kabul sınavına girmeniz gerekiyor. ELT bünyesinde üniversite yetkilileri kontrolünde yapılacak bu sınav, sizin okumak istediğiniz bölümle ilgili olarak temel derslerde bilgi ve becerinizi ölçmek amacıyla yapılmaktadır. Zaten üniversiteye hazırlık aşamasında yoğun olarak çalıştığınız dersler olduğu için bu küçük sınavda pek zorlanmayacaksınız. Seçeceğiniz bölüme göre temel Matematik, geometri, fizik, kimya, biyoloji sorularından oluşan bu mini sınavdan geçmeniz, üniversiteye kabul edilmeniz için yeterli olacaktır. Bazı bölümler için bu sınav sözlü olarak da yapılabilmektedir.Macaristanda eğitim dili İngilizce'dir. Bu nedenle öncelikle üniversite hazırlık bölümüne kabul edilecek adayların orta seviyede İngilizce bilmeleri gerekmektedir. Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız, yada çok az derecede biliyorsanız, ozaman öncelikle İngilizce hazırlık eğitimine alınırsınız.İngilizceniz belirli bir düzeye geldikten sonra ise, okuyacak olduğunuz bölümün Foundation ( Üniversite Hazırlık) eğitimine geçersiniz. Bu durumda, bölüme kabul sınavınız da, İngilizce hazırlık eğitminiz tamamlanınca , üniversitede yapılır. Hem İngilizcesi hem de bölümü okuyabilmek için gerekl,i olan bilim dersleri iyi derece olan öğrenciler, dilerlerse muafiyet sınavına girerek, doğrudan bölüme başlama hakkı elde edebilirler.Macaristan'da lisans eğitimi 3 yıl ( 6 sömestr) sürer. Bazı mühendislik bölümlerinde bu süre 3.5 yıl (7 sömestr) olur. Tıp eğitimi 6 yıl, diş hekimliği ve eczacılık bölümleri ise 5 yıl sürmektedir. Master eğitimi ise 2 yıl sürer.
  Eğitim ÜcretleriÖSS sınavına girmeye ve kazanmaya gerek kalmadan YÖK denkliğiyle eğitim alma avantajının yanısıra, Macaristanda eğitim almak da oldukça mantıklı maliyetlerle mümkün oluyor. Üniversitelerin yıllık ücretleri, okula ve programa göre değişiyor. Alacak Debrecen Üniversitesinde alacak olduğunuz eğitimin maliyeti hakkında aşağıdaki rakamlar size çok dengeli bir fikir verecektir.

  Sosyal ve Mühendislik Bölümleri: 4000 USD
  Tıp : 9800 USD
  Diş Hekimliği : 9800 USD
  Eczacılık : 7500 USDKonaklama ve Sosyal GiderlerMacaristan'da öğrenciler için genellikle en kolay bulanan konaklama şekli öğrenci evleridir. Öğrenci belgesine sahip olmadan yurt bulmak neredeyse imkansızdır. Paylaşımlı öğrenci evlerinin aylık maliyeti genellikle 200-300 Euro civarında olmaktadır. Öğrenclerin en çok tercih ettiği Budapeşte ve Debrecen şehirlernde ulaşım oldukça rahat ve ekonomiktir. Öğrencilerin aylık harçlık ihtiyacı ortalama 300 Euro civarındadır. Sağlık sigortası ve sağlık giderleri dönemlik ortalama 100 Euro 'dur.Kimler için Uygun?Macaristan üniversitelerinde lisans başvurusu için yaş sınırı 30'dur. Öğrenciler genellikle ilk yıl " Üniversite Hazırlık" (Foundation) eğitimi alırlar. Foundation eğitiminde İngilizce eğitiminin yanısıra, lisans için gerekli olan temel dersler ( Fizik, kimya, biyoloji, vs.) görülür. Öğrencilerin Foundation'a kabul edilmeleri için çok zor olmayan bir ön sınava girmeleri gereklidir. Bu sınav İngilizce olarak yapılacağından, adayların en az " Intermediate" seviyede İngilizce biliyor olmaları gereklidir. Sınavdan başarılı olan adaylar, Foundation eğitimine katılarak Üniversiteye devam edebilirler.

  2009 BAHAR DÖNEMİ KAYITLARI BAŞLADI


  ÖNEMLİ DUYURU


  2008-2009 Güz Dönemi (Eylül) başlangıç kayıtları tamamlanmış ve öğrenclerimiz tercih ettikleri bölümlere yerleştirilmişlerdir.


  2008-2009 Bahar dönemi (Ocak Başlangıçlı) kayıtları başlamıştır. Yoğunlaştırılmış Üniversite Foundation ( Hazırlık) programına katılarak bir dönemde hazırlık sınıfını geçebilir ve gelecek yıl bölüme başlayabilirsiniz. Üniversitenin ön seçme sınavı 15 Kasım 2008'de yapılacaktır.
  Sınırlı kontenjanda yerinizi garantilemek için en kısa zamanda ELT'ye başvurmanız ve ön kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

  Macaristanda Eğitim Rehberi 2008ÜCRETSİZ Rehberi ücretsiz indirebilmek için bilgi formunu doldurunuz.
  Download linki e mail adresinize otomatik olarak gönderilecektir.
  ELT Size Profesyonel Hizmet Veriyor!Ücretsiz Üniversite yerleştirme Hizmetimizden Yararlanın!
  Macaristanda üniversite eğitimi almaya karar verdikten sonra, ELT size ihtiyacınız olan tüm hizmetleri sağlıyor. ELT Türkiye'de temsil yetkisi olan Macar üniversiteleri için, üniversite başvuru dosyanızın oluşturulması ve üniversiteye sunulması ve üniversiteden kabul belgenizin getirilmesi ana hizmetimizdir ve bu hizmet ücretsizdir.Dilerseniz daha geniş kapsamlı bir hizmet alabilirsiniz!
  Üniversiteye kayıt - kabul işlemlerinizin yanısıra, tercumanlık ve çeviri hizmetleri, vize danışmanlığı, konaklama organizasyonu, havaalanı karşılaması, konaklama ve fakülte yerleştirme, yasal ikamet izinlerinin alınması ve şehir oryantasyon gezisi ve Macaristan'da 1 yıllık sürekli danışmanlık hizmetinden oluşan geniş içerikli hizmet paketimizi de alabilirsiniz. ELT kalite ve güvencesini herzaman yanınızda hissedeceksiniz.

 2. #2
  Pürheves Ahmet13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  176

  Standart

  ya bu forumda egıtıme mı onem verılmıyor yoksa benım actıgım egıtım koularına mı anlamadım ?!

 3. #3
  Gayyur renk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  51

  Standart

  Allah razı olsun
  benim için çok faydalı oldu .

 4. #4
  Pürheves Ahmet13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  176

  Standart

  Alıntı renk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razı olsun
  benim için çok faydalı oldu .
  sızdende abi,ne yonde faydalı oldu acaba?Benım dıkkatımı su cektı oss ye gırmeden bu ulkeye gıdıp tıp,eczacılık,dış hekımlıgı vs.. bu ulkede kazanılması cok zor olan meslekelerı orada yapılan basıt bır sınavla okumak oldu.Keske ben de buraya gıdebılsem

 5. #5
  Gayyur bahriumman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  129

  Standart

  kardeşim sınıfta kalabilme durumları nasıl karşılanıyor bilginiz var mı bi tanıdık soruyorda..?
  Senin vazifen fahr değil, şükürdür. sana layık olan şöhret değil, tevazudur, hacalettir. senin hakkın medih değil istiğfardır, nedamettir.

 6. #6
  Pürheves Ahmet13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  176

  Standart

  yok abı ya bende buraya ekledım belkı nılen duyan vardır da bızi de bılgılendırır,neymış neyın nesıymış dıye AMA NERDE!

 7. #7
  Gayyur ümitvari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar
  50

  Standart

  ünivesitede baş örtüsü serbestmi .Puanı türkiyedeki tıp fakültelerine yeten ama baş ötülü oldugu için okumakla okumamak aasında kalan yakınım varda.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Macaristan Plitvize Gölü..
  By Melis in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 28.01.09, 22:12
 2. Haberin Olmadan Sevdim
  By Allahın nuru in forum Şiirler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 22.12.08, 11:08
 3. Seni Sen Olmadan Seveceğim
  By nurender in forum Şiirler
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07.09.08, 20:07
 4. Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 17.04.08, 16:40
 5. 30 Mesaj Olmadan Konu Açamamak
  By Risaledersi in forum İstek, Öneri ve Forum Yardımı
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02.02.08, 23:26

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0