ÖSS’de hangi dersin konularından ne kadar soru çıktığı adayların merak ettiği bir konu. ÖSS adayları başarılı olmak istiyorlarsa, bir dersin sorularını mutlaka çözmek zorundalar.

ÖSS’ye katılan adaylar başarılı olmak istiyorlarsa, mutlaka metematik sorularını da çözmeleri gerekiyor. Özellikle MAT1 soruları sınava katılan bütün adayları yakından ilgilendiriyor

2008 ÖSS artık geldi çattı. ÖSS’de hangi dersin konularından ne kadar soru çıktığı adayların merak ettiği bir konu. Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, ÖSS’ye girecek adaylar için hangi dersin konularından ne kadar soru çıktığını sizler için hazırladı.

Matematik

ÖSS’de matematik bütün gruplar açısından oldukça önemlidir.Sayısal ve eşit ağırlık alanı için temel ders, sözel ve dil alanı için ise ayırt edici derstir. Adaylara birinci bölümde, herkesin çözebileceği matematiksel düşünme ve dört işlem becerisine dayanarak çözebilecekleri sorular sorulmaktadır. Matematik-2 testi ise öğrencilerin daha çok lise yıllarının son dönemlerinde gördükleri konulardan oluşmaktadır.

Geometrinin önemi

Matematik-1 testinde yer alan geometri soruları temel geometrik düşünme becerisini sorgulamakta ve öğrencilerin basit mantık yürütmesi ile çözülebilecekleri sorulardır. İkinci bölümde ise sorular bilgiye ve kavramlara dönük olduğu için her soru üzerinde bilgilerinizi kullanmayı deneyin.

Türkçe-Edebiyat

Bu testte sözcük, cümle ve paragraf düzeyinde anlam soruları, sözcük

ve cümle düzeyinde dilbilgisi soruları, anlatım bozukluğu soruları, yazı ve noktalama kurallarıyla ilgili sorular yer alacaktır. Edebiyat testi 17 sorudan oluşmaktadır.

Sosyal Bilimler

Sosyal bilimler-1 testindeki sorular yoruma dayalı niteliktedir. Sosyal bilimler-2 testindeki sorular ağırlıklı olarak sözel alanı çıkışlı öğrencilerin 2.bölüm puanlarının hesaplanmasında çok etkili olacaktır.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri-1 testi, temel kavram ve ilkelerle düşünebilme ve bilgiyi yorumlama gücünü ölçen sorulardan oluşmaktadır. Fen Bilimleri-2 testi, lise 2 ve 3 müfredatından, daha çokbilgi içerikli sorulardan oluşmaktadır.

(Akşam)