+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Yuva veya Anaokulu Seçerken

 1. #1
  Müdakkik Üye asya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  601

  Standart Yuva veya Anaokulu Seçerken

  YUVA VEYA ANAOKULU SEÇERKEN (Psikolog Ayşe Selma GÜNER )

  Çocuğunuzu bir yuvaya verme kararı almışsanız bütün aileyi tatlı bir heyececan aynı zamanda da bir kaygı kaplar. Bunun bir çok nedeni vardır elbette. Doğru seçim yapabilecekmiyim ? Acaba alışabilecek mi? Yaşı uygun mu ? Yeterli eğitimi alabilecek mi? Bütçem buna elverecek mi? vs. gibi.

  Bu yazımda ele alacağım konu “ Doğru Seçim Yapabilecekmiyim “ endişelerinize biraz olsun ışık tutabilmekle ilgili.

  1. BASAMAK : OKUL ÖNCESİ EĞİTİME BAŞLAMA YAŞI

  3 yaş ( 36 ay ) okul öncesi eğitime başlamak için en uygun yaştır. Tam program tercih edilmesi zorunlu değildir. Bu yaş çocuğu için yarım günlük programlar da çok uygundur.

  2 BASAMAK : SEÇECEĞİM YERİN ADRESİ

  Evinize veya işyerinize yakın, sizin kriterlerinize uyan bir kurum varsa ilk tercih edilendir. Eğer istediğiniz özelliklere sahip size yakın bir kurum yoksa uzak olanların içinden en yakın olanını seçmelisiniz. Küçük yaştaki çocukların çok uzak mesafelere servisle gitmelerini doğru bulmuyorum.

  3. BASAMAK : ÇOCUK YUVASI VEYA ANAOKULU OLMASI FARKEDER Mİ ?

  Eğer çocuğunuz 3 yaşından küçükse seçeceğiniz yerin KREŞ ruhsatı olup olmadığını muhakkak araştırın.
  3 yaşından büyük çocuklar için eğer vereceğiniz kurum yeterli donanımlara sahipse yuva ya da anaokulu olmasının anlamlı bir farkı olmadığını düşünüyorum.

  NOT : Anaokulları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar ve 3 – 6 yaş hizmeti verirler.
  Kreş ve Gündüz Bakımevleri İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne bağlı olarak çalışırlar ve 0 –6 yaş hizmeti verirler.

  4. BASAMAK : ZİYARETLERİM SIRASINDA ÇOCUĞUM DA YANIMDA OLMALI MI?

  Çok şaşıracaksınız ama HAYIR çocuğunuz yanınızda olmamalı. Ebeveynler doğal olarak hep şunu düşünür : “ Bu konuda çocuğum karar vermeli, çünki bu onun hayatını ilgilendiren önemli bir süreç “ . Düz mantıkla bakıldığında son derece doğru geliyor ama biraz detaylı düşündüğümüzde bir çok sakıncaları olduğunu anlıyoruz. Tüm hayat tecrübesi 36 ay olan bir kişiden ciddi bir seçim bekliyoruz. Üstelik bu konuda hiç bir bilgi birikimi yok, daha insanları bile ( ailesinin dışında ) tanımıyor. Ancak oyuncaklar konusunda tercih yapabilir. Sizin hiç uygun görmediğiniz bir okulu bir oyuncak yüzünden çok beğenebilir ve orası olsun diye tutturabilir. En iyisi siz önceden seçimizi yapın ve çocuğunuza şunu söyleyin “ Seni çok güzel bir okula başlatacağız yarın tanışmaya gideceğiz “ gibi.

  5. BASAMAK : YASAL KONULAR

  Okul Öncesi Eğitim Kurumlarının hepsinde Olması gereken belgenin adı “ RUHSAT “ TIR. Yuönetmelikler gereği bu Ruhsat velilerin rahatlıkla görebileceği bir yere asılmalıdır.
  Şu bilgileri araştırın :

  OKULUN KAPASİTESİ : En fazla kaç öğrenci kayıd edebileceği,

  OKULUN KURUCUSU : Okulun sahibinin kim olduğu

  OKULUN MÜDÜRÜ : Okuldaki tüm resmi işlerden sorumlu olan bu konu ile ilgili üniversite bitirmiş ve her kurumda fiilen bulunması gereken kişi.

  DİĞER ÇALIŞANLAR : Öğretmenlerin yeterliliği ( sayısal olarak ve kalite açısından ), yardımcı personelin yeterliliği ve devamlılığı.

  ÖĞRENCİ GURUPLARI : Öğrenciler yaşlarına ait guruplara ayrılmış mı ayrılmış ise kaç kişilik.
  Öğrenci sayıları yaşa göre değişiklik gösterir. Küçük yaşlarda 8 – 10 çocuğu geçmemeli, hazırlık guruplarında ise 15 – 20 çocuk olmalıdır.

  6. BASAMAK : FİZİKSEL GÖRÜNÜM

  Okul ziyaretlerinizi yaparken aslında en kolay farkedebileceğiniz nokta fiziksel görünümdür. Bu konuyla ilgili bir kaç önemli ip ucundan bahsedecek olursak,

  Temizlik, Bakımlılık ( Okulun kuruluş tarihi eski olsa bile periyodik bakımlar yapılmışsa daima ilk günki gibi olacaktır ), Güvenlik ( Yangın, deprem, ıslak mekanlarda kullanılan malzeme, merdiven, kalorifer sistemi ve petekleri, sivri köşeler ), Havalandırma, Mutfak ( Kullanılan malzemeler, genel görünüm, yemek listesi, aşçı vs. ), Isınma, Işık gibi kocaman bir liste.

  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu şu olmalıdır : Okulu çocukların eğitim saatleri sırasında gezebiliyormusunuz ?

  Cevap EVET ise ne iyi, ama HAYIR deniyorsa ve size çeşitli nedenler söyleniyorsa biraz düşünün derim.

  Okul Öncesi Eğitim çok önemlidir, doğru zamanda, doğru yerde ve doğru insanlarla başlayan bu süreç çocuğunuzun tüm eğitim hayatının temellerini oluşturacaktır. Bu nedenle seçim yaparken çok dikkatli olmalı ama bu konuyu da lüzumundan daha ciddi bir hale sokmamalısınız. Unutmayın önemli olan insan faktörünü gözden kaçırmamaktır. Ne demiş atalarımız “ Aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz”. Konuşmalardan ziyade bu güne kadar ne yaptıklarıyla ilgilenin. Sizin hayat görüşünüze ve kültür seviyenize uygun bir insanın daha önce denediği ve tavsiye ettiği bir okul en uygun seçim yöntemlerindendir.


  Psikolog
  Ayşe Selma GÜNER


 2. #2
  Gayyur refya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  63

  Standart

  verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim... ama insanların gözünü bir anda boyanabiliyor ben daha çok o eğitim kurumuna çocuğunu göndermiş olanların tavsiyelerinde bakıyorum bu nedenle alanya'da çocuğumu güvenle gönderebileceğim bir yere rastlayamadım bana iyi bir yer tavsiye edecek olan varsa memnun olurum... bu arada oğlum 4 yaşında

 3. #3
  Ehil Üye muhibbülkurra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  4.304

  Standart


  Çocuğu camiden soğutma tekniği!
  16 Eylül 2009 / 10:07
  Çocuklar cami ve ibadet adabını ancak o mekanda bulunup tecrübe ederek öğrenebilir

  Şemsinur Özdemir'in haberi:

  Çocukların dini, imanı, ibadetleri sevmesi, Müslüman kimliğinin pekişmesi, cemaat ruhunu yaşamaları için en güzel yol, onları özellikle Ramazan'da camilere götürmektir. Ancak, bu kutsal mekanlarda 'gürültü yaptığı, cemaati rahatsız ettiği' için onları azarlayan kişilerle karşılaşmaları minik kalplerini kırıyor.

  Çocuklar cami ve ibadet adabını ancak o mekanda bulunup tecrübe ederek öğrenebilir. Onlara camide nasıl davranacağına dair uyarı yapılırken yaşının anlayış seviyesine göre sevecen ve şefkatle yaklaşmak gerektiği unutulmamalı.

  Çocukluk yıllarında camide azarlanmış kişilerin yetişkin olduğunda camiye karşı sıcaklık hissetmediğini belirten pedagog Adem Güneş, bu kişilerin camilere ve cemaate karşı önyargılarla dolduğunu söylüyor. Güneş, "Camide azarlanan, kovulan veya fiziksel şiddet gören çocuk cami cemaatini 'kaba' ve 'duygusuz' olarak tanımlar. Bu önyargı dine karşı da yaygınlaşmaya başlarsa, yetişkinlik döneminde dine soğuk durabileceği hesap edilip bu sorumluluğa girmekten çekinmek gerek. Camide kaşları çatık ve kendisine ters davranan biri ile karşılaşan çocuk cami ve din kavramlarını kendi dünyasında kaşları çatık o kişi gibi algılar." diyor. Yedi yaşından önceki çocukların seslerinin "gürültü" olarak değil, sanki bir "melek" cıvıltısı gibi algılanması gerektiğini, cemaatin bu konuda titiz davranıp çocuklara karşı saygısızlık etmemesi gerektiğini dile getiriyor.

  Camilerde kötü davranışların istisnai bir konu olduğunu ifade eden İstanbul Müftü Yardımcısı Kadriye Erdemli ise son yıllarda cemaatin olumlu yönde değiştiğini belirtiyor. Çocuklara şeker veren, alışsın diye sıcak davranıp yanına oturtanların da çok olduğuna dikkat çeken Erdemli, çocukların cami adabını bilmeyişinin normal karşılanmasını istiyor. Kadınları sadece Ramazan'da değil yıl içinde de fırsat buldukça çocuklarıyla birlikte camilere çağıran Kadriye Erdemli şöyle konuşuyor: "Toplumumuzda kadınların camide cemaate uyma alışkanlığı Ramazan dışında pek yok. Bu yüzden kadınlar da pek bilmiyor cami adabını. Zamanla güzellikle anlattıkça davranışları değişiyor. Hz. Peygamber (sas) zamanında mescide gelen çocuklara bir saf ayrılıyordu. Bugün de anneler önce camilere gelsin, alışsınlar, çocuklarına da tembih ederek öğretsinler. Babalar da çocuklarıyla camilere gelsin."

  Adem Güneş, yedi yaşından önceki çocuklar için caminin, bir yetişkinin anladığı gibi "ibadethane" hükmünde olmayacağını söylüyor. Güneş, "Orası ona göre buluşma, görüşme, oyun oynama ve iyi insanların bir araya geldiği mekandır." diyor.

  İkazlar çocuğun ruhunu incitmemeli

  Yedi yaşından sonraki çocuklara evde camideki davranış kuralları hakkında bilgi verilmeli ve bunların camide uygulanması takip edilmeli. Ancak, çocuk için bir şenlenme yeri olan cami atmosferi hemen bu yaşta bunaltıcı kuralların yaşandığı yer konumuna da düşürülmemeli. 10 yaşına kadar cami kurallarını içselleştirmesi için sabırlı, hoşgörülü olmak gerekir. 10 yaşından sonra, hem ailenin hem de cemaatin cami adabı konusunda çocuklara ikazlarda bulunması, sosyal yaşam kurallarını hatırlatması gerekir.
  Ancak, bu hatırlatmalar çocuğun ruhunu incitmemeli. Asla herkesin içinde bağırarak, çocuğu camide kovalayarak ikaz olmaz. Bir tebessüm ile yaklaşıp, kimsenin duymayacağı şekilde kulağa fısıltı ile yapılmalı ve ikazın dozu iyi ayarlanmalı. Bir kere söyledim, dinlemedi, diye çocuğa karşı kin duyulmamalı. Aileler, çocukların camide çeteleşmelerinin ve grup halinde bir araya gelmelerinin önüne geçmeli.
  Kâinat mescid-i kebîrinde, Kur’ân, kâinatı okuyor. Onu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidâyetiyle amel edelim. Ve onu vird-i zebân edelim. Evet, söz odur ve ona derler. Hak olup, Haktan gelip, Hak diyen ve hakikati gösteren ve nurânî hikmeti neşreden odur.
  Kur’ân’a ve imana ait herşey kıymetlidir; zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür. Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.

 4. #4
  Global Moderator *SAHRA* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  10.287

  Standart

  Çok önemli bilgiler ebeveynler için.

 5. #5
  Gayyur @deniz@ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  86

  Standart

  Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu şu olmalıdır : Okulu çocukların eğitim saatleri sırasında gezebiliyormusunuz ?

  Cevap EVET ise ne iyi, ama HAYIR deniyorsa ve size çeşitli nedenler söyleniyorsa biraz düşünün derim
  Psikolog
  Ayşe Selma GÜNER

  [/QUOTE]
  iyi ama öğretmen tam çocukların dikkatini toplamışken eğitim saatinde bir veli tutup içeriye giriyor tüm dikkat gitti hem öğretmenin hem çocukların sonra hepsi dağılıyor peki buna ne demeli?

  ...Sermayem Rahmetin, İlacım Cemalindir...

  YARSIN… CANSIN… ŞİFASIN


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Kendime Eş, Çocuklarıma Anne Seçerken...
  By havf_reca in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 17
  Son Mesaj: 30.07.08, 14:17
 2. Kadin, Aile, Yuva
  By samilsanal in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.05.08, 14:01
 3. Şeytan ve Yuva
  By Hüsn-ü Sermedi in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.02.08, 12:32
 4. Yine Bir Yuva Yıkıldı
  By umut46 in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 36
  Son Mesaj: 06.12.07, 14:53
 5. Telefonunuza Zil Sesi Seçerken Dikkat :)
  By Meyvenin Zeyli in forum Mizah
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 09.11.07, 23:15

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0