+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Abbas Güçlü ile ‘Abartılı Bakış’

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart Abbas Güçlü ile ‘Abartılı Bakış’

  Geçtiğimiz günlerde yapılan “Abbas Güçlü ile Genç Bakış” programı birçok açıdan enteresanlıklarla hatırlanacak bir program oldu. Öncelikle Akdeniz Üniversitesi öğrencileri önceden tembihlenmişçesine özellikle Sabih Kanadoğlu’nun her cümle ve nefes alkışları arasını alkışlarla doldurmak gibi bir yükümlülük yerine getirince..

  Sabih Kanadoğlu ise; 367 tartışmalarını aratmayacak yeni tartışma açarak hukuk ve demokrasiye katkıda (!) bulundu ki bunun için özellikle programın bir kez daha izlenmesi faydalı olacaktır. Bu hukuk katkılarından en çarpıcı olanı, demokrasilerde atanmış-seçilmiş ayrımının gereksizliği üzerine söyledikleri oldu. Türkiye gibi seçilmişlerin hep atanmışların bir şekilde vesayetlerinde altında bulunduğu bir ülkede, seçilmişlerin atanmış bürokratlar ile eşit olabilmek seviyesine ulaşabilmesi sevindirici olsa da, bu bir demokrasi örneği değildir. Bu olsa olsa ikinci dünya savaşı öncesi kimi Avrupa ülkelerinin rejimlerini hatırlatan bir yönetim olur. Seçilmişlerin üstün ve darbelerin rastlanmadığı ülkelerde atanmışların seçilmişlere eşit olduğunu söylemek abesle iştigaldir. ABD Millî Savunma Bakanının Basın Toplantılarında ABD Genel Kurmay Başkanı kenarda oturup, Bakan izin verirse konuşma yapması gibi. Bizde ise neredeyse bunun tam tersi bir üslup söz konusu olur. NATO Millî Savunma Bakanları toplantılarına genel olarak Genel Kurmay Başkanları ile birlikte katılırken, bizdeki protokol sırası nedeni ile hep 2. Başkan, Bakanın yanında gidebilmektedir.

  Sabih Kanadoğlu’nun dediğinden farklı olarak seçilmiş etkin ve üstün olduğu bir yönetimin diğer şartlarla birlikte demokrasi olduğunu düşünüyorum. Programa diğer bir enteresan katkı bir öğrenciden gelmekle birlikte bunu tasdik eden Sabih Kanadoğlu olması daha da ilginç oldu.

  Öğrenci soru sorarken “…öğretmenden çok imamın olduğu ülkede…” sorunların çözülemeyeceği şeklinde bizce tutarsız bir tez ve soru oluşturdu. Fakat öğrenci soru içerisinde Diyanet’in varlığını sorgulayarak bir mantık yürüttü. Sabih Kanadoğlu öğretmenden çok imam eleştirisine katılırken, ek olarak bu kadar yüksek bir bütçe almasını da ayrıca eleştirdi. Fakat Kanadoğlu’nun tutarsızlığı ise bu kadar eleştirilen bir kurumun varlığını savunmak oldu. Neden savunuyorsunuz? Diyanet’e ihtiyacınız mı var? Hem de imamları ve faaliyetlerini bu kadar tehlikeli bulurken. Yoksa bu yol ile bir şeyleri kontrol ettiğinizi mi düşünüyorsunuz diye insan kendi kendine sormadan edemiyor.

  Son rakamlarını bilememekle birlikte ülkemizde yaklaşık 80.000 cami olup, bunların 15-20.000 civarında da kadro olmadığından cami derneklerinin maaşını verdiği hocalar tarafından bu hizmetler yürütülmeye çalışılıyor. Kaldı ki camiler çoğu zaman cemaati tarafından inşa ettirilerek ibadete açılıyor. Birtakım mecburiyetler, formalite ve vergiler sebebi ile Diyanet Vakfına bağışlanıyor. Yani bu anlamda her halükârda devlet gözetiminde ve milletin kesesinden yapılan işlemler yürüyor. Okul olmayan veya taşımalı eğitim nedeni ile kapatılan okullara rağmen, aynı köyde cami de bir şekilde hizmet verilmektedir. Millî Eğitim Bakanlığının ise 600.000 civarında öğretmeni olduğuna göre, bu hesabı yapanlar da, tasdik edenler de sayı saymayı bilmiyorlar. Abbas Güçlü’den beklerdim ki, bir program yöneticisi ve eğitimci olarak, öğretmen ve imamı neden birbirinin karşıtı meslekler şeklinde sunulsun. Bu milletin her ikisinde ihtiyacı var. Ayrıca hangi meslekten olursa olsun, mesleğini iyi yapan demokrasi kültüre sahip gençlere ihtiyacımız var.

  Bu örnekleri, tartışma zeminin ne kadar kaydırıldığını göstermek için verdim. Genç Bakış’a konuk olanlar AÜ Rektörü Nusret Aras, UÜ Rektörü Mustafa Yurtkuran, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz ve Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu; farklı fikirlerin çarpışarak gerçeğin ortaya çıktığı bir zemin olmaktan çok, aynı konuya yine aynı cepheden bakanlara sunulmuş bir fırsat ve ekran gibiydi. Abbas Güçlü ise, hiç olmadığı kadar konuklarına müsamahakâr, konuşmalarını tasdik ve tamamlamak konusunda (aynen katıldığı fikirler olsa bile) istekli olması program etiği açısından uygun değildi.
  İşte burada yukarıdaki sözümü tekrar teyit etmek istiyorum. Siyasetçileri çok çabuk ve kolay eleştirerek, bürokratları zihnimizde eleştirilmesi zor bir yere koyuyoruz. Abbas Güçlü’nün konukları seçilmişler ve özellikle muhafazakâr sağ kimlikli siyasiler olsaydı, bu kadar nezaketi abartır mıydı? Sanmıyorum…

  Emin Talha Karamusa - Yeni Asya - 18.02.2008
  http://www.yeniasya.com.tr/2008/02/18/gorus/default.htm
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Abbas güçlü zaten sol tak?mdan, bütün kafadaşlar?n? toplam?ş, tiyatro oynad?lar..


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 30.08.15, 13:04
 2. Hacıların Arafat’taki ‘Allahu Ekber’leri
  By NURS-İ in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25.11.09, 18:42
 3. Risale-i Nur Külliyatı’ında Geçen ‘ Nur’ Kelimeleri (3)
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 20.06.09, 10:33
 4. Risale-i Nur Külliyatı’ında geçen ‘ Nur’ kelimeleri (1)
  By Bîçare S.V. in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.06.09, 12:52
 5. Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 14.04.09, 06:40

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0