+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Hayatı Altüst Eden Ay

 1. #1
  Ehil Üye ıslak seccadem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Bulunduğu yer
  Bolu
  Mesajlar
  1.918

  Standart Hayatı Altüst Eden Ay


  Gündüzle gece yer değiştirdi, uykuyla uyanıklık, konuşmayla suskunluk, sarhoşlukla ayıklık, darlıkla genişlik, yalnızlıkla kalabalık... Yer sarsılıyor yerine otursun diye her şey. Hallaç pamuğu gibi uçuşuyor nesneler. Ezberleri bozarak uçuşuyor sahurlarda, iftarlarda, teravihlerde. Gezegenlerin yörüngeleri değişiyor. Rolleri değişiyor oyuncuların. Yoksulların yüzüne ay düşmüş. Zenginler zenginliği fark ediyorlar bu sıcak fenerlerde. Hem bu soğukta ne çok ihtiyaçları var; Ashab-ı Kehf gibi paslandı paraları. Kırkta birini vermezlerse, geçmeyecek Tanrı katında, dinarken nar olacak. Hem geçer akçe ebedî gençlik. Tanrı katında gençleşir ihtiyarlar. Dizlerine derman gelir, yüreklerine kan. Kanlıca'nın değil, Ramazan'ın ihtiyarlarıdırlar. Bir bir hatırlarlar eski günahlarını. Herkes uyurken gözleri açıktır onların. Camiye giderken elleri torunlarının omuzlarında. Bu dermanla uyanır gençler, bu dermanla peşine düşerler dedelerinin, annelerini ve ablalarını evde bırakıp. Kadınlar gümüşten oruçlar tutarlar, zümrütten ve inciden. Rableri için süslenirler her sahurda. Süslerler sofralarını Rableri için. Çocuklar mı? Bir oyun onlara Ramazan. Bir dönme dolap; her salıncağında çil çil altınlar! Döndükçe dönüyor. Döndükçe dökülüyor başlarına hazine. Nasıl dökülmesin! Cennetin bütün kapıları açık. Nasıl doğmasın sevinç Hira'dan! Cehennemin bütün kapıları kapalı. Şeytanlar zincirlerini şakırdatarak seyrediyor kafeslerinden bu manzarayı. Mülkün sahibi izin vermeden kimse dokunmuyor nimete. Kaşıklar kâselerin kıyılarında bir işaret bekliyor.


  Her kutsal kitap bir işaretti insanlığa. Yürüyenler yürüdü arkasından. Hz. İbrahim'e sayfalar bu ay indi, bu ay indi Tevrat Hz. Musa'ya. Hz. Davud'a Zebur bu ay indi, bu ay indi İncil Hz. İsa'ya. Ve Kur'ân "Oku" buyruğuyla çaldı Muhammed Mustafa'nın (sav)kapısını bu ay. Zamanlardan bir ilâhî zaman hediye etti: Ramazan. Bir ilâhî okul her şeyin zıddıyla öğretildiği. Bu yüzden ters yüz ediyor hayatı, kaybettirerek bulduruyor. Kur'ân'ın tahtına çıkarmadan önce, Kur'ân'ın tahtasına çıkarıyor insanı. Eline beyaz bir tebeşir veriyor kesip o gümüş aydan. "Ey İnsan!" yazdırıyor tahtaya. " Rabbine karşı seni aldatan ne?" Soru sendeletiyor canı. Cevaba kavuşacak bir adım atsa. Bir adım atabilse on adımla karşılanacak. Yürüyerek yaklaşırsa Rabbine, koşarak yaklaşacak Rabbi. Zamanı geldi. Bütün yollar Kitab'a çıkıyor. Ve okuyor Kitab'ı insan. Okuyor kendini. Okuyor ailesini ve akrabalarını. Okuyor dostlarını ve arkadaşlarını. Okuyor yeryüzünü ve gökyüzünü. Okuyor daha önce okuyamadığı levhayı: "Her can ölümü tadacaktır." Kaç dil biliyor kimseler bilmez. Ramazan okulunda öğrendi. Beyazın siyaha muhtaç olduğunu, tokluğun açlığa, vadinin uçuruma... Ramazan okulunda öğrendi bir insanda kaç insan var! Hangi insanı çıkarmalı madenden. "İnsanlar madenler gibidir," dedi Hz. Peygamber madem. "Altın aramıyorum, altın olmaya yeteneği olan bakır nerede!" dedi bu sözle aydınlanıp Mevlâna. Kutlu öğretinin öğretmenleri soruyor: Sabrınız mı tükendi. Daha bayrama çok mu var! İşte ezan okunuyor! Sofralarınızda bayram provaları!

  Ramazan Hz. Âdem'in kelimelerini verdi bize; her şeyi gerçek ismiyle tanıyabilmemiz için. Hz. Nuh'un gemisini, gömülürken kayığımız sulara. Hz. İbrahim'in iskelesini, onarmak için ruhumuzu taşlarıyla Kâbe'nin. Hz. İsmail'in koçunu, geçirsin diye sırattan. Hz. Yusuf'un gömleğini, giydirmek için ihtiraslarımıza. Hz. Eyyûb'un sabrını, iyileştirmek için yaralarımızı. Hz. Yunus'un duasını, ışık vursun diye zindanlarımıza. Hz. Davud'un sapanını kalp yarasalarımızı düşürmek için bir bir. Hz. Süleyman'ın mührünü, köprü kurmak için her cana. Hz. Musa'nın asasını, ikiye yarıp hayatımızı, yol açmak için insanlığa. Hz.İsa (as)'nın ellerini, ki alışkanlığın dağladığı gözlerimiz açılsın. Ve Hz. Muhammed'i verdi bize Ramazan. O büyük öğretmeni; ahlakı Kur'ân olan, insanlığın bütün öğretmenlerini cemeden okulunda. Kelimeleri, iskeleyi, koçu, gömleği, sabrı, duayı, sapanı, mührü, âsâyı, elleri aynı anda aşkla öğreten.  A. Ali URAL

  Kalbim Son Kez Atsın Secde Yerinde...

 2. #2
  Pürheves hayal_et - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  153

  Standart

  ey oruç beni tut, tut ki nefsani isteklerime uymayıp insan olarak kalabileyim
  hayal edin, sadece mutluluğu hayal edin..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. ***Bir çekirdeği icad eden kimse,bütün kainatı icad eden odur***
  By gamze-i_dilruzum in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.01.14, 17:44
 2. Bir Tavuğun Hayatı
  By umitvar in forum Mizah
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 20.02.09, 16:47
 3. Dünya Hayatı...
  By 1kul in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 12.02.09, 22:35
 4. Kısaca Hz. Ali (as) 'nin Hayatı
  By Eban in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 04.05.08, 14:49
 5. Dünya Hayatı
  By Lebid24 in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.12.07, 08:58

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0