Sevgiliye Giden Yol
Peygamber efendimizin (s.a.v) “Kişi sevdiğiyle beraber” sözüne ne kadar varız?!

2/12/2008 / 727 PM


Sevgiliye giden yolun önündeki engelleri kaldırarak yolumuzu olumlu ve daha güzel duygular besleyerek daha geniş, daha ferah, daha sakin bir şekilde yol alırız.

Sevgiliye giden yolun çoğu zaman dik ve yokuş olması bazen ümitsizliğe düşürse de işte o yolun sonundaki çok sevdiğimiz sevgilinin olması, bize büyük bir azim ve heyecan verdiği için her zaman güzel gelmiştir.

Sevgiliyi sevmek emek, özveri, sabır ve güven ister. Pervane böceğinin mum alevine olan aşkı gibi yürek ister. O sevgiyle yanıp kavrulmak ister…

Sevgili peygamberimiz s.a.v efendimizde de olduğu gibi düşünün ashabı kiram efendilerimizin ne çileler, ne sıkıntılar, ne acılar çektiğini. Ashabı kiram efendilerimiz canları, malları pahasına o en sevgili efendimizi sevmeye devam etmişlerdir.

Sevgili efendimizin eşleri o yokluk, o sıkıntılı günlerde bile başımızın tacı gönlümüzün ilacı olan en sevgiliyi sevmeye devam etmişlerdir. Şartlar ne olursa olsun yine de yanında olmayı tercih etmişlerdir. Böylece sevgiliyi sevmenin en güzel, en güzide örnekleri olmuşlardır.

Hızla globalleşen dünyada çağımız insanı sevgiliyi sevmeyi bazı menfaat ve ihtiraslar üzerine kurduğu için en küçük rüzgârdan bile etkilenerek aile bağlarının zayıflamasına neden oluyorlar.

Peki sevgili sevdiğine varlıkta, yoklukta, sağlıkta, hastalıkta, sevinçte, hüzünde ne derece anlayışla, özveriyle yaklaşıp olumlu düşünerek hep yanında olabiliyor. Yoksa iyi gününde yanında kötü gününde bir kenara mı itiyor? İhtiyaçlarını ne derece karşılayabiliyor?

Kapitalizmin sınırlarını zorlayarak senenin tek bir gününe özel sevgililer gününde insanları tüketim psikolojisi ile bir şeyler almaya teşvik ediyorlar. Peki sevgilinin sevdiğine ayıracağı tek bir gün mü olmalı, ya da sevgilinin sevdiğine tek bir günde mi hediye alması gerek? Bunları hiç düşündünüz mü?

Yoksa sevgililerin en sevgilisi Peygamber efendimize âlının ashabının duyduğu en tartışmasız, en karşılıksız bir sevgi gibi sevebiliyor muyuz?! Peygamber efendimizin s.a.v “Kişi sevdiğiyle beraber” sözüne ne kadar varız?!

Perihan Dal