+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Rind ü Zahid

 1. #1
  Vefakar Üye zahid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  329

  Standart Rind ü Zahid

  Zahid, aslında “dünyaya sırtını dönmüş, onu elinin tersiyle itivermiş kişi” demektir. Yani o, dünyayı bir pula satmış, dünyalık her şeyden yüz çevirmiş, dünya nimetlerinden el etek çekip kendi dünyasına dalmış öyle yiğit bir kişidir ki ne şöhret ve şan, ne mal ve mülk, ne de mevki ve makam onun kalbine girmeye yol bulamaz.


  Dünya sevgisine gönlünün kapılarını kapatan bir insan, maddeten zengin de olsa sureta fakir gibi yaşar; onun zenginliği iç dünyasında görülür. Maamafih nice fakirler de vardır ki dünya peşinde koşmaktan yorgun, bitkin ve perişan olmuşlar; hırsları yüzünden asla mutluluk bulamamışlardır. Bu açıdan bakıldığında zühd zenginliğin, dünyaya rağbet de fakirliğin sebebi olur. Çünki dünya öyle bir gölgedir ki kişi ona arkasını dönünce peşinden gelir de, kişi onun peşine düşünce hep önünden kaçar.
  ‘Zahid’ kelimesinin tasavvufî terminolojideki anlamı biraz olumsuz biçimde “ham sofu, çiğ tavırlı dindar, dinin özünden ziyade şekilciliğiyle ilgilenen kişi, dediğim dedik bir dayatmacı”yı karşılar. Pişmek kelimesini hiç tanımamış, bilge tecrübelerden uzak, arif ve âşıklığın ne demek olduğunu anlamayacak kadar bağnaz ve dini dış görünüşünde göstermek üzerine tavizsiz hareket eden, daha giysi ve suretinin şeklinden başlayarak kendini zahire kaptırmış bir tiptir. Onun kendince doğruları vardır ve bunlardan taviz vermek, haşa dinden çıkmak gibidir. Muhtemelen böyle bir kişi dini temsil ederse din korkulacak bir yapıya sokulmuş, zahid de o evvelki güzel ve sevecen anlamını bırakıp asık suratlı, soğuk bir kılığa bürünmüş olur ki eskiler ona ‘’kaba sofu” derler. Hani şairin dediği gibi:

  Zâhid bu bürûdetle eğer duzaha girsen
  Bir lü’le duhan yakmağa ateş bulamazsın

  Anlamı şöyle: Ey kaba sofu! Eğer yüzünden düşenin bin parça olduğu şu asık suratla cehenneme yol uğratacak olsan, orada bir sigara yakımlık bile ateş bırakmazsın (cehennemi söndürürsün)!..

  Tasavvufta ve eski kültürümüzde zahidin zıddı olan kişiye ‘rind’ denir. Bunlardan birinin içini dışına çevirdiğinizde karşınıza öteki çıkar. Bu durumda rind, dünyaya ait endişeleri hoş gören, üzüntü ve neşeyi aynı kategoride değerlendiren, hayat felsefesini dünyanın geçiciliği üzerine kurmuş bilge bir kişidir. Biraz aldırışsız bir şair, biraz bohem bir filozof... Zâhidin zâhir ehli ve şekilciliği karşısında onu batın ehli ve aldırışsız olarak görürüz. Zâhid ne kadar ham ise bu o derece pişmiştir. Zâhid aşka karşıdır, onu günah sayar; ama rind âşık olmakla iftihar eder. Zâhid aklıyla, rind ise gönlüyle ilgilidir.
  Rindlik düşüncesi Divan şiirinde bir mazmun olarak hep özenilen bir davranış biçimi olagelmiştir. Şairler kendilerini bir rind olarak değerlendirirler ve güya dünyaya bir pul kadar değer biçmezler. Rind, serbest tavırlıdır, içkiden, sevgiliden, zevk ü safadan nasipdar olmak ister. Böyle yapmakla kulluğunu yerine getirmiş, cenneti kazanmış olacaktır. Bu tür rindliğin sözcülerinden biri olan Nabî bakınız ne diyor:

  Kimdir bizi men eyleyecek bâğ–ı cinândan
  Mevrûs–ı pederdir gireriz hane bizimdir

  Demek olur ki: “Bizi cennet bahçelerinden men edebilecek olan da kimmiş! Orası bize babamız Adem’den mirastır, elbette gireriz; ev bizim değil mi!?..’’


  Kıskandığımız sanılmasın, orada kelime–i tevhid getiren herkese yer bulunur elbet!..

  İskender Pala
  Yol vardır; it izi gibi,yol vardır;arkadan gelenler "şehrah"der gider..

 2. #2
  Ehil Üye Tılsım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Meçhul...
  Mesajlar
  2.240

  Post

  Teşekkürler... Çok güzeldi...

  Bir erime anıdır aşk can ipinin yavaşça incelmesi ve görünmeyen sevgili nin yüzünde kopması..

  Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep...Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..

  Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak...Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Zahid Kim ?
  By slim in forum Kıssadan Hisseler, İbretli Öyküler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.11.08, 19:25

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Var
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0