Demirkan dualarla
07.02.2012
Yeni Asya Yayınlarının İlim ve Teknik Serisinde neşredilen Yıldızların Esrarı kitabının yazarı Hüseyin Demirkan vefat etti. Bir süredir yatağa bağlı olarak yaşayan ve önceki gün İstanbul-Ümraniye'deki evinde vefat eden Demirkan, dün Atakent-Nermin İmamoğlu Camiinde öğleyin kalabalık bir cemaatle kılınan cenaze namazı sonrası Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığında dualarla toprağa verildi.


YILDIZLARIN ESRARI KİTABININ YAZARI Hüseyin Demirkan vefat etti Yeni Asya Yayınları-İlim Teknik Serisi arasında neşredilen Yıldızların Esrarı isimli kitabın yazarı, Yıldız Teknik Üniversitesi eski öğretim üyelerinden Hüseyin Demirkan vefat etti. Bir süredir yatağa bağlı olarak yaşayan ve önceki gün İstanbul-Ümraniye’deki evinde vefat eden Demirkan, dün Atakent-Nermin İmamoğlu Camiinde öğleyin kalabalık bir cemaatle kılınan cenaze namazı sonrası Ümraniye Hekimbaşı Mezarlığında defnedildi. İMANLA TEKNİĞİ BULUŞTURAN BİR ESER
Serİnİn ilk kitabı olan Yıldızların Esrarı, ilimle imanın birlikte yıldızlar âlemini tarayışının bir örneği olarak, yayınlandığı yıllarda bilim dünyasında ve ilahiyat mensupları arasında ses getirmişti. Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bekir Topaloğlu ve Prof. Dr. Saim Yeprem, eseri ve serinin diğer kitaplarını “modern ilm-i kelâm” olarak değerlendirmişlerdi. Vicdanın ziyası din ilimleri ile aklın nuru fen ilimlerini kaynaştırarak hazırlanan serinin ilk kitabı olan Yıldızların Esrarı baskı rekorları kırmıştı. Eser, uzun yıllar bu sahada başucu kitabı olmuş, genç nesillerin imanlarının kurtarılmasına hizmet etmişti.