İşte kainatın bebeklik hali-
06 Ocak 2010

Yaklaşık 14 milyar yaşında olduğu hesaplanan evrenin ortaya çıktığı Büyük Patlama'dan 600 milyon yıl sonraki halinin görüntüleri yayımlandı

Kainatın bebeklik dönemine ait bu görüntülerin elde edilmesinin başarıldığı geçen ay açıklanmıştı. Astronomlar, görüntülerin tamamlanmış en son halini, Amerikan Astronomi Topluluğu'nun dünkü toplantısında yayımladı. Görüntülerde, evrenin ilk dönemlerindeki galaksi toplulukları yer alıyor.
Galaksilerin henüz eliptik veya spiral biçimlerini almadıkları ve renklerinin mavi olduğu, boyutlarının da bugünkünden küçük olduğu anlaşılıyor. Görüntüleri yayımlayan, Kalifornia Üniversitesi'nden Garth Illingworth, bunun sebebinin büyük ölçüde o dönemde, henüz ağır metallerin oluşmaması olduğunu belirtti. Illingworth, "Fotoğraflarda, bugünkü galaksilerin tohumu sayılabilecek küçük galaksileri görüyoruz." dedi. Veriler, galaksiler içerisinde, oluşumlarının başındaki yıldız kümelerinin var olduğunu ispatlıyor. Giderek genişleyen kainatın ilk dönemlerini oluşturan bu galaksilerin birbirine bugüne göre daha yakın ve yeni doğmuş halleri görülüyor. Galaksilerin gelişme aşaması açısından da birbirlerinden farklılıklar göstermesi dikkat çekiyor. Bunlar, evrenin ilk dönemindeki galaksilerin bugüne kadar elde edilmiş en eski fotoğrafları. Görüntüler, Hubble'a yeni yerleştirilen geniş alan kamerası sayesinde alındı. Geçen yıl yaz aylarında alınan görüntüde, birkaç bin galaksi bulunuyor.
Zaman