Bu tarihi olaya tanıklık etmek isteyen milyonlarca insan, web sayfalarını törenin video görüntülerinin yayınlandığı sitelere çevirdi.

CNN'in web sayfasından canlı olarak yayınlanan yemin törenini 18.8 milyon kişinin izlediği bildirildi. CNN tarafından yapılan açıklamaya göre ABD'nin 44. Başkanı olan Barack Obama'nın yemin töreni görüntüleri İnternet tarihinde en fazla tık alan video içeriği oldu.

Daha önceki rekor ise geçtiğimiz Kasım ayında yapılan seçimlerde kırılmış ve ABD siyasetini yakından takip etmek isteyen 5.3 milyon insan CNN'in web sayfasına bağlanmıştı. Bu arada yaşanan yoğun trafik nedeniyle CNN'in server'larında herhangi bir aksaklık yaşamadığı belirtilirken, aynı anda 1.3 milyon kişinin CNN'i canlı olarak izleyebilecek kapasitenin bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan bir başka rekor da sosyal ağ yapılanması olan Facebook'ta kırıldı. Üyelerine durumlarını ve görüşlerini ifade etme imkanı tanıyarak, izledikleri videolara bağlantı veren çok sayıda Facebook kullanıcısı, Obama'nın yemin törenini profillerine taşıdı. MSNBC.com'da da yayınlanan görüntüler 9 milyon kişi tarafından izlendi.


haber7