+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 11
Like Tree7Beğeni

Konu: C# Programlama - (Si Şarp)

 1. #1
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.023

  Lightbulb C# Programlama - (Si Şarp)

  C# İLE C arasındaki fark nedir?

  NET Microsoft' un çeşitli araçlarla programlama dillerinden oluşan bir geliştirme ve çalıştırma ortamıdır. .NET ortamı resmi olarak 2000 yılında Microsoft tarafından duyurulmuştur.
  .NET ortamı programlama dilleri için ortak bir spesifikasyon belirlemiştir. Bir geliştirme ortamı ve programlama dilinin .NET uyumlu olabilmesi için bu spesifikasyonu desteklemelidir.(Common Language Infrastructure) Microsoft' un Visual Studio geliştirme sistemi içerisinde kendisinin desteklediği üç temel dil Visual Basic.NET, C# ve Visual C++.NET dilleridir.
  C# programlama dili Java ve C++ dilleri referans alınarak geliştirilmiş yeni bir nesne yönelimli programlama dilidir.
  .NET ortamındaki tüm programlama dilleri CLI standartlarına uygun olarak ortak bir ara kod üretmektedir. Bu ortak ara koda MIL (Microsoft Intermediate Language) denilmektedir. Oluşturulan bu ara kod hiçbir mikro işlemcinin doğal makine kodu değildir. Bu ara kod yorumlayıcı programlarla çalıştırılmaktadır. Ara kodun çalıştırıldığı ortama CLR (Common Language Runtime) denilmektedir.
  CLI belirlemelerine uygun programlama dillerinin hepsi ortak bir ara kod üretmektedir. Yani örneğin biz projenin bir kısmını C++' da bir kısmını Visual Basic' te ve bir kısmını C# dillerinde yazabiliriz. Projelerin bu parçaları bu programlama dillerinde derlendikten sonra aynı formata dönüştürülmektedir. Üretilen ara kod dilden bağımsız hale getirilmiş olur.
  C# programlama dili .NET geliştirme ve çalıştırma sisteminin tasarımı sırasında Anders Hejlsberg başkanlığında dört kişilik bir ekip tarafından tasarlanmıştır. Anders Hejlsberg Borland, Turbo Pascal ve Delphi dillerinin de tasarımcısıdır. Dilin tasarımı genel olarak .NET ortamı göz önüne alınarak yapılmıştır. Genel olarak C# programlama dili büyük ölçüde Java diline benzemektedir. C# teknik anlamda Java'nın iyileştirilmiş ve daha fazla C++'a yaklaştırılmış bir biçimidir.

  C# programlama dili 2002 yılında ECMA tarafından standart hale getirilmiştir. ECMA aynı zamanda genel ara kod alt yapısını


  Bir sonraki aşamada dersimiz, erişimi çok kolay olan, video anlatımlı C# Sharp olacaktır. Pek yakında bu sayfaya link verilerek http://www.risaleforum.com da yayınlanacaktır.

  KaSSaS bunu beğendi.

 2. #2
  Dost edaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  28

  Standart

  Sağol çok teşekkürler.Emeklerinizi için Allah razı olsunç

 3. #3
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.023

  Lightbulb C# video anlatımlı - Her Yönüyle ilk C#

  Her Yönüyle ilk C#

  C# dili ortaya çıkalı daha hiç birşey yapmayan varsa ya da birşeyler yapıp da ne yaptığından emin olmayan varsa işte bu yazı tam size göre. Bu yazımızda klasik Merhaba Dünya programımızı yazacağız.Ama programımızı yazarken her şeyi adım adım öğreneceğiz. Unutmayın amacımız burada Merhaba Dünya yazmak değil. O halde aşağıdaki programı iyice inceleyin önce, şöyle bir süzün programı yukarıdan aşağıya, fazla detaylara inmeden yazımızı okumaya devam edin;

  //dosya adı : Merhaba.cs

  using System;
  namespace MerhabaDunya
  {
  class Sınıf1
  {
  static void Main(string args[])
  {
  Console.WriteLine("Merhaba Dünya");
  }
  }
  }

  Yukarıdaki ilk programımızı incelediğinize göre açıklamalarımıza geçebiliriz. Eğer önceden C++ ve Java ile ilgilenmiş arkadaşlar varsa yukarıdaki kodlar tanıdık gelebilir. Nitekim, her ne kadar Microsoft firması ilk başlarda bunu kabul etmese de C# dili Java ve C++ dillerinin harmanlanmasından oluşmuş bir dildir. Bugün bunu kabul etmeyen yoktur sanırım.

  Yukarıdaki ilk programımızın kodunu ben Notepad ile yazdım. Ama kodu derleyip çalıştırmak için bir C# derleyicisine ihtiyacımız olacak. C# derleyicisi Visual Studio.NET ile kurulabileceği gibi www.microsoft.com web sitesinden .NET Framework yazılımını indirerek de kurulabilir. Eğer Visual Studio ortamında çalışıyorsanız yukarıdaki kodları Visual Studio .NET ' in sunduğu hazır proje şablonlarından rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Visual Studio programını çalıştırdıktan sonra Project->New menüsünden dil olarak Visual C# ve proje şablonu olarak da "Console Application" seçerseniz, main işlevi içindeki kodlar dışındaki yapı otomatikmen oluşturulacaktır.Eğer .NET Framework yapısını kurduysanız Console Ekranından C# derleyicisini çalıştırmalısınız. Komut ekranını <csc Merhaba.cs> yazarak kaynak kodumuzu derleyebilirsiniz.

  Şimdi kodlarımızı inceleyelim. İlk satırdaki <using System;> ifadesi System adlı bir isim alanının kullanılacağını belirtiyor.Peki nedir bu isim alanı(Namespace). İsimalanı kavramı son yıllarda program modüllerinin çok sayıda artmasından dolayı popüler hale gelmiştir. Kolay ve hızlı programlama yapmamızı sağlayan bir takım hazır kütüphaneler her ne kadar işimizi kolaylaştırsa da eğer isimalanları olmasaydı kullanacağımız her kütüphane bizim için işin içinden çıkılmaz bir hale gelebilirdi. Düşünün ki iki ayrı firma iki ayrı sınıf kütüphaneleri oluşturdu ve bu kütüphanelerin içinde aynı isimli birden çok sınıf yapısı var. Eğer biz programcı olarak iki firmanın da kütüphanesini kullanmak istiyorsak her ikisini aynı kod içinde kullanamayız. Çünkü aynı isimli sınıflar derleme aşamasında hata verecektir. Bu durumda yapılması gereken tek şey ya da en etkili yöntem isimalanlarını kullanmaktır. Yani bir sınıfa(class) ulaşabilmek için onun isim alanıyla çağırmak. İsim alanları hiyerarşik yapıda olabilir. Mesela System isim alanının altında başka bir isim alanı onun altında başkaları vs. İşte .NET isimalanı(namespace) hiyerarşisinin en tepesinde bulunan isim alanı System adlı isimalanıdır. En temel işlemlerimiz için bile bu isim alanını kullanmalıyız. Aksi halde programımız çalışmayacaktır. İsimalanlarını kullanmak için isimalanının başına using sözcüğü getirilir.

  Soru: System isim alanının içinde Data isimalanında bulunan bir cs adlı sınıfı kullanabilmek için kaynak kodumuza ne eklememiz gerekir.

  Cevap : Kaynak kodumuzun en başına aşağıdaki ifadeyi yazmamız gerekir.

  using System.Data;

  Bildiğiniz gibi C# dili %100 nesne tabanlı bir dildir. Yaptığımız herşey bir sınıf nesnesidir C# dilinde. Nesne olmayan hiçbirşey yoktur. C++ dilindeki main işlevini hatırlarsınız çoğunuz. Programımız c++ dilinde main işlevinden başlar ama main işlevi hiç bir zaman bir sınıf içinde olmamıştır.C# dilinde herşey sınıflarla temsil edildiği için main işlevi de bizim belirlediğimiz bir sınıfın işlevi olmak zorundadır. Yukarıdaki programımızda <class Sınıf1> ifadesi ile programımızda bir sınıf nesnesi oluşturuyoruz. Sınıf1 sınıfının bir işlevi olan main'in elbette eskiden de olduğu gibi özel bir anlamı vardır. Biliyorsunuz ki derleyiciler programın nerden çalışacağını bilmek isterler, aksi halde derleme işleminden sonra "programınız için başlama noktası bulunamadı" hatası alırız. Bu yüzden main işlevi bizim için eskiden de olduğu gibi programımızın başlangıç noktasıdır. Yani biz programda yapmak istediklerimizi main işlevi içinde gerçekleştireceğiz. Sınıf tanımlamalarımızı ise istediğimiz noktada yapabiliriz. Daha öncede dediğimiz gibi isimalanları birçok sınıfın veya tek bir sınıfın oluşturduğu kümedir. Bizim ana programımız da bir sınıf olduğuna göre Class1 sınıfını istediğimiz isimli bir isimalanına sokabiliriz. Yukarıda <namespace MerhabaDunya> yazarak isimalanını başlatıyoruz.

  Şimdi main işlevinin içine bakalım, System isimalanında bulunan Console sınıfının bir metodu olan WriteLine() ile ekrana bir string ifadesi yazdırıyoruz. Biz burda iki tırnak ifadesi içinde yazımızı belirtmemize rağmen fonksiyonun kullanmı bununla sınırlı değildir. C# dilindeki fonksiyon aşırı yükleme (function overloading)kullanılarak fonksiyonu birçok parametrik yapıda kullanabilmemiz sağlanmıştır. Fonksiyon aşırı yükleme konusuna bundan sonraki yazılarımızda değineceğimizi belirtelim. WriteLine() işlevinin adından da anlaşılacağı gibi ekrana basmak istediğimiz yazıdan sonra satır atlama işlemi yapar.Bunu test etmek için bir tane "Merhaba Dünya" da siz yazdırın. Göreceksiniz ki siz belirtmemenize rağmen alt alta iki tane "Merhaba Dünya" yazısı çıkacak.

  Eğer bu programı yazıp derlediyeseniz ne mutlu size ki C# dünyasına güzel bir adım attınız.
  1. Selim Burak Şenyurt tarafından hazırlanmış olan 480 sayfalık bu ders dizisi html'siz winword ortamında hazırlanmıştır. Web sayfamız masaüstü ortamında resim yöntemini desteklemediğinden, sadece konun ilk giriş kısmını yayınlayarak bilgilerin geri kalan kısmı için sizleri aşağıdaki linke yönlendiriyorum ---> Dersin devamına gidelim
  Şimdi de dersimizin en önemli kısmı olan VİDEO lu eğitim kısmına geçiyoruz.

  Video eğitim klasörüne git

  Videoyou web ortamında tam ekran izlemek için, üzerine çift tıklamayı unutmayınız.

  Bu eğitim seti, şimdiye kadar hazırlanmış en iyi türkçe C# eğitim setidir.
  Ana kaynağından üyelik yöntemiyle hizmet verdiğinden dosyaları space ortamına taşıdık.Dosyaların önemli bir kısmını yükledik; geri kalan kısmını ise kısa sürede yükleyeceğiz. Acil eğitim için ana kaynağına link fırsatı verilerek gerekli dosyalar download edilebilir.
  Anakaynağına ulaşmak için konu başlıklarına tıklamak yeterlidir.

  Video eğitim seti sıra listesi:


  Visual C#'a Giriş
  C#'ın Temelleri
  C#'ta If Yapısı
  C#'ta Switch Yapısı
  C#'ta Döngü Yapıları
  C#'ta Class Yapısı
  C# Main Metodu
  C# Merhaba Dünya
  C# Diziler
  C# Veri Türleri
  C# String Yapıları ve String İşlemleri Bölüm 1
  C# String Yapıları ve String İşlemleri Bölüm 2
  C# Deyimler Statements
  C# Struct, Class ve Nesneler Nedir?
  C# Property'ler
  C# Metotlar - Giris
  C# Metotlar - Parametreler
  C# Metot Overloading
  C# Metotlar - params
  C# Metotlar - ref ve out parametreleri
  Nesne Yönelimli Programlama Nedir?
  C# Constructor Overloading
  C# Kalıtım Nedir?
  C# Virtual Metotlar - Sanal Metotlar
  C# Method Hiding - Metod Gizleme
  C# Soyut Sınıflar - Abstract Classes
  C# Kapalı Sınıflar - Sealed Classes
  C# Kısmi Sınıflar - Partial Class
  C# Statik Sınıflar - Static Classes
  C# Delegeler - Delegates
  C# Indeksleyiciler - Indexers
  Videolu eğitim kısmı, netogretim.com'dan yararlanarak düzenlenerek hazırlanmıştır.
  Konu zeet06 tarafından (27.11.08 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
  _KimyA_ ve KaSSaS bunu beğendi.

 4. #4
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.023

  Standart

  Alp space Micrisoft polcy tarafından kapatıldığından C# ile ilgili dökümana buradan ulaşabilirsiniz:
  http://rs164.rapidshare.com/files/53...bikancsarp.zip
  KaSSaS bunu beğendi.

 5. #5
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.023
  _KimyA_ ve KaSSaS bunu beğendi.

 6. #6
  Dost KaSSaS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2013
  Mesajlar
  8

  Standart

  Allah senden razı olsun abi...

 7. #7
  Müdakkik Üye _KimyA_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  730

  Standart

  Bu forumda c# bile anlatılmış gördüm ve ağzım açık kaldı.
  Peki bu forum ahalisi nereye kaybolmuşş?
  Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur
  Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur
  Sadıkane belki ol alemde dildar olur
  Yar olur ağyar olur dildar olur serdar olur

  YAVUZ SULTAN SELİM

 8. #8
  Global Moderator *SAHRA* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  9.933

  Standart

  tatildeler sanırım

 9. #9
  Müdakkik Üye _KimyA_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  730

  Standart

  Alıntı *SAHRA* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  tatildeler sanırım
  Gelirler inşallah buralar sessizleşmiş
  Sanma şahım herkesi sen sadıkane yar olur
  Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyar olur
  Sadıkane belki ol alemde dildar olur
  Yar olur ağyar olur dildar olur serdar olur

  YAVUZ SULTAN SELİM

 10. #10
  Müdakkik Üye AbdûlHâdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  659

  Standart

  Alıntı _KimyA_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu forumda c# bile anlatılmış gördüm ve ağzım açık kaldı.
  Peki bu forum ahalisi nereye kaybolmuşş?
  bence millet kaç kurtar moduna girmiş
  acaip hayret verici hizmet prensipleri var forumda. sular durulana kadar böyle gider.
  durulsa da bu yatakda bu su yürümez bence. klavuzlar değiştirilmiş resmen.
  kargadan klavuz etmişler resmen.
  serdengeçtinin cola caizdir diye diyalogcu hayrettin karamandan estanteneler çalması gibi, hakan-ba nın cocacolada ki farkedilen islama hakaret içerikli sinsi gizli mesajını zırva görmesi gibi, zaman gazetesini tam sayfa eden reklamını örtbas etmesi gibi mevzularada benim ağzım açık kaldı
  Konu AbdûlHâdi tarafından (11.09.14 Saat 23:05 ) değiştirilmiştir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ruby Programlama
  By zeet06 in forum Bilgisayar ve İnternet Sorunları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.01.09, 16:26
 2. C Programlama
  By zeet06 in forum Bilişim Haberleri ve Bilimsel Makaleler
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 14.01.09, 14:59
 3. Python Programlama
  By zeet06 in forum Bilgisayar ve İnternet Sorunları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.01.09, 13:47
 4. C++ Programlama
  By zeet06 in forum Bilgisayar ve İnternet Sorunları
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 28.11.08, 15:12
 5. Pascal ile Programlama
  By zeet06 in forum Bilgisayar ve İnternet Sorunları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.11.08, 21:02

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0