Çocuklarınız İçin İnternet KurallarıSon yıllarda özellikle internet kafelerin artmasıyla, anne-babaların çocuklarının internetteki güvenliği konusu da önem kazandı. Çocuğunuz kimlerle sohbet ediyor, hangi sitelere giriyor tam olarak bilemiyorsunuz. Evden internete girse bile tehlikeler devam ediyor. Anne-baba olarak bilgisayar ve internet kullanımını çok iyi bilmemiz gerekiyor.

Çocuklar İçin İnternet Kuralları

Özellikle anne-babaların en korktuğu şey çocuklarının tehlikeli insanlarla sohbet ortamında tanışıp duygusal ve/veya fiziksel zarar görmeleri. Sizlere bu yazıda bir kaç çocuk koruma grubunun ortaklaşa hazırladıkları, internet güvenliği için yapabileceklerinize dair bir yazı sunuyorum. Çocuğunuza bu kuralları kabul ettirebilirseniz, siber ortamda güvenliklerini sağlamış olursunuz. Faydalı olması dileğiyle...

• Ailemin izni olmadan adresim, telefonum, okul adresim gibi kişisel bilgilerimi internette kimseye vermeyeceğim.

• İnternette beni rahatsız edecek bir sayfayla karşılaşırsam hemen aileme bildireceğim.

• Ailemin onayı olmadan, internetten sohbet ettiğim biri ile buluşmayı kabul etmeyeceğim. Ailem izin verirse de umumi bir ortamda buluşacak ve yanımda anne ya da babamı götüreceğim.

• Aileme sormadan kimseye fotoğrafımı göndermeyeceğim.

• Beni rahatsız edebilecek kaba ve uygunsuz mesajlara kesinlikle cevap vermeyeceğim. Böyle bir mesaj gelirse hemen aileme söyleyeceğim. Onlar da internete bağlandığımız şirketi arayıp destek isteyecekler.

• Ailemle beraber internete dair kurallar belirleyeceğiz. Günün hangi saatinde, ne kadar süre internete bağlanacağıma ve hangi sitelerde gezebileceğime beraber karar vereceğiz. Ailemin izni olmadan bu kuralları değiştirmeyeceğim.www.annelik.org