Yapılan araştırmada, piyasada en güvenilir akıllı telefonun iPhone olduğu tespit edildi.


Cep telefonları ve diğer cihazlar için ek teminatlar satan SquareTrade, farklı elektronik cihazların güvenilirliliği hakkında araştırma yaptı. Bu çalışma, sadece rapor edilen veriler ile kullanıcıların karşılaştığı sorunlardan yola çıkarak hazırlandı. Sonuçlara göre, İPhone akıllı telefonların BlackBerry'den iki kat daha güvenilir olduğu ortaya çıktı.

İstatistikler, bir yıllık telefon sahipliği verilerini kapsıyor. iPhone için rapor edilen arıza oranı yüzde 5,6 iken, BlackBerry cihazları için bu oran yüzde 11,2'yi buluyor. Treo'nun sahip olduğu arıza oranı ise yüzde 16,2. Çalışma Symbian ve Windows mobil telefonları kapsamıyor.

Çalışmaya göre, iPhone için arıza oranının iki yıllık kullanım için yüzde 9,2 –
11,3 arasında olduğunu tahmin ediyor. BlackBerry ve Treo'lar için yapılan tahmini oran ise belirtilen sıraya göre yüzde 14,3 ve yüzde 21. Karşılaşılan en yaygın problemin dokunmatik ekranlar ve klavyelerle ilgili olduğu açıklanan çalışmada, telefon kalitesi ve şarjları hakkında daha az problem rapor edildi. Bozulan iPhone telefonlarının yüzde 12'sinin telefonun düşürülmesinden, üzerine kahve dökülmesinden ve talihsiz bir kazaya uğramasından kaynaklandığı belirtiliyor.zaman