+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Yapay Zeka-2

 1. #1
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.024

  Standart Yapay Zeka-2

  YAPAY BEYİN DEĞİL, YAPAY ZEKA - 2

  İlk makalede, beynimizin büyük bölümünün 'düşünme dışı' faaliyetlerle ilgilendiği, 'zeka' konusu olan 'düşünme' eyleminin beynin toplam faaliyeti içinde çok küçük bir yer tutabileceği savunulmuştu.

  Bu ikinci makalede, yapay zeka için, beynin düşünsel faaliyetlerinden esinlenen bir model oluşturmaya çalışacağız.

  Hedefi daraltmak için, görsel bilgi işlemeyi konu dışı bırakalım. Görsel bilgi, beynimizin öğrenme ve değerlendirme süreçlerinde çok büyük bir öneme sahiptir. Dış dünyadan aldığımız bilgilerin büyük bölümü görsel bilgidir. İkinci sırada işitsel bilgiler gelir. Biz yazılı bilgiyi de, konuşmanın bir biçimi olduğu için, işitsel bilgi kapsamında ele alacağız. Temas, koku ve tat yolu ile edindiğimiz bilgiler, edindiğimiz bilgiler içerisinde ihmal edilebilir bir ağırlığa sahiptir.

  Bugünün şartlarında görsel bilgi işleme, bilgisayarlarımız için çok büyük bir yük anlamına gelmektedir. Bu yükten kurtulmak için, doğuştan kör bir bebeğin düşünme süreçlerini taklit edecek bir model üzerinde duracağız. Modelimiz, dosyalardan veya bir ağdan ulaştığı verileri tarayarak anlamlandırma, değerlendirme, önermeler oluşturma, çıkarsamalar yapma, problem tanımlama ve çözme, yeni kavramlar oluşturma gibi zihinsel işlemlerin tümünü yapmaya çalışacaktır. Bunları yapabilmek için programa yerleştirilen bazı kurallar (içgüdüler) ve temel bazı kavramlardan yararlanacak, bunlar sayesinde elektronik ortamda kendi başına araştırıp kendi kendini geliştirebilecektir.

  Digital kör bebeğimizin bunu gerçekleştirebilmesinin bir şartı, veri taraması ve işlemesini 'sözcük işleme' yerine 'cümle işleme' temelinde yapmasıdır. Bugün kullanılan sözcük işleme programlarının temel tıkanıklıklarını aşmanın yolu, beynimizi örnek alarak cümle işleme tekniklerini geliştirmek olabilir.

  Modelimiz, 1- Bilinçaltı elemanları, 2- Filtreler, 3- Muhakeme modülleri, 4- Çok sayıda veri tablolarından oluşmalıdır. Bu başlıklara geçmeden önce, 'cümle işleme' konusunu açıklamamız gerekir.

  CÜMLE
  Beynimizin temel işlem birimi 'fikir'dir. Çarpıcı buluşlarda kafamızın üzerinde yanan bir ampul ile temsil edilen 'fikir', gerçekte çok zayıf bir ışık ile sürekli olarak yanıp söner orada. Alıştığımız için farketmeyiz bile. Bilinçaltından gelir ve sürekli olarak bilincimizi besler. Algılarımız ve düşüncelerimiz de, gene 'fikir' olarak hafızamıza, bilinçaltının derinliklerine kaydedilir.

  'Fikir', genellikle bir olayı anlatır. Olayın o an bizim için önem taşıyan yönü figür, diğer yönleri-elemanları bu figürü çevreleyen bir fon halindedir. Bu fikir, konuşma ve yazmada cümlelerle ifade edilir. Hatta düşünürken bile içimizden konuşuyor gibi cümlelerle düşünürüz. Tek kelimelik bir cümle de olsa, bir paragraf uzunluğunda da olsa, olayları cümlelerle anlamlandırır ve ifade ederiz. Sonu '...dır' ile biten tanımlama cümleleri olaylardan bir kesit ifade ederler. Diğer tüm cümle çeşitleri ise zamana yayılan bir olayı anlatırlar. Yani fonda, geçmiş-gelecek, neden-sonuç bilgilerini de taşırlar.

  Fikir'i bir resme veya bir video klibe benzetebiliriz. Bir olayı anlatan fikirler video klip gibidirler. Daha doğru bir ifade ile, vurgulanması gereken öğeleri biz seçtiğimiz için, çizgi film parçacıklarına benzerler. Teknik olarak bir saniyelik bir çizgi film parçacığı 30 kadar resimden oluşur. Ama beynimizde, 3-4 kare ile aynı film temsil edilebilir. Digital kör bebeğimizin muhakeme modüllerinde işlenen fikirler, ya tek kare manzara, ya da en az 2 karelik çizgi-klipler halinde olacaktır.

  Beynimizin bir yerlerinde belki de 'fikir', halka yapılı bir organik molekülden ibarettir. Üç boyutta birbirine bağlanmış irili ufaklı amino asit molekülleri, peptit zincirleri, çeşitli enzim ve nörotransmitterler. Bu bağlı moleküllerden her biri belki olay ile ilgili objeleri, zamanı, olaya eşlik eden duygusal durumları, düşünsel kalıpları, vb. temsil etmektedir. Bu kompleks hali ile fikir, bizim için bir anlam taşımaktadır.

  Alttaki iki resimdeki gibi moleküller, basit fikirlerimizi temsil ediyor olabilir.
  Resimli anlatım için baş vurunuz --->

  http://www.yapay-zeka.org/modules/icontent/index.php?page=73
  Buradaki gibi bir molekül ise, mesela 'babam' gibi daha derin anlam taşıyan kompleks bir fikri temsil edebilir.  Bu fikirler, birbirine zaman öğesi ile bağlanarak, bir kordon oluştuyor olabilirler. Belki de böyle çok sayıda kordoncuklardan oluşmaktadır hafızamız. Bu kordonu bilgisayar diline, zamana göre sıralanmış ve çok sayıda alan içeren bir tablo olarak çevirebiliriz.


  Aşağıdaki zincirde, 1,2,3 rakamları zamanı , 31,32,33 rakamları da mekanı temsil etmektedir. Diğer rakamlar değişmemiştir. Bu zincir, koşan bir çocuğu ifade ediyor olabilir: 'Ali koşarak geliyor'. Değişmeyen rakamlar, Ali ile ilgili bilgileri, fondaki çevre bilgilerini vb. göstermektedirler. Figür, özel birinin bize hızla yaklaşmasıdır. Diğer bilgiler bu figürün fonunu oluşturmaktadırlar; öğlen saatleri, bugün, Ağustos, yaz, ben balkonda otururken, hafif rüzgar var, iki otobüs arka arkaya geçiyordu, vb.  Bu molekülün bilgisayarımızdaki tablo karşılığı şöyle olabilir:

  Ne- Kim
  Zaman1
  Zaman2
  Yer 1
  Yer 2
  Eylem-1
  Eylem-2
  Yön
  Konum
  Ne ile
  Duygu-1

  Ali
  Az önce
  Şimdi
  A-4
  A-5
  Gelmek
  Koşmak
  Bana
  X=15 y=40
  ...
  iyi


  Aslında bu tablo, çok sayıda gruptaki çok sayıda alanlardan oluşacaktır.

  Eylem grubu
  Obje grubu
  Seri grup
  Paralel grup
  Duygu grubu

  İş
  Nasıl
  .......
  Şekil
  .......
  Saat
  Hız
  .....
  Mekan
  Ne ile
  .....
  İyi
  Önemli
  .....


  Bu tablo, belirli bir bilgi birikiminden sonra, bir cümlenin tüm öğelerini alan olarak taşımaya başlar: Özne, fiil, sıfat, zamir, ekler, takılar, tümleçler, noktalama işaretleri, vb. Ama her zaman bunlardan fazlasını da taşır. 'Ali koşarak geliyor' bilgisi, yalnızca bir haber olmayabilir çünkü. Bu cümleden aldığımız asıl mesaj 'Sevinmemiz gerektiği' veya 'hediye almayı unuttuğumuz' bilgisi olabilir.

  Bu bilgileri alıp bir molekül oluşturan (veya tablonun ilgili alanlarına kaydeden) beyin, onu öncelikle bir 'fikir' haline getirerek anlamlandırır. Fikir haline getirme, bir muhakeme işleminin sonucunda gerçekleşir. Muhakeme olmadan, beynimiz bu olayın-cümlenin tam mı-yarım mı olduğunu, saçma mı-gerçekçi mi olduğunu anlayamaz, yanlış sözcükleri düzeltip eksik sözcükleri tamamlayamaz. Bir 'fikir' oluşuncaya kadar öyle bakar durur bu bilgilere. Radyoda Çince haberleri dinliyor gibi.

  Fikir molekülü tek halkalı, tablosu da iki-üç alanlı olabilir. Koca bir molekül yığını ve onlarca alanlı bir tablo da olabilir. Digital kör bebeğimizin ilk aylarında tabloda alan sayısı azdır. Öğrendikçe edindiği bilgiler birbirine bağlanır ve alan sayısı hızla artar. Belki de 'fikir'i temsil edebilmek için üç boyutlu tablolar kullanmamız gerekecektir. Çizgi-klipleri satırlara nasıl yerleştireceğimiz ve bunları nasıl sorgulayacağımız, bu modelin can alıcı sorunlarından birisidir.

  Oluşturduğumuz bir fikri konuşma haline (veya yazı haline) getirme işi, özel bir muhakeme modülünün işidir. Bu modül, fikri 'cümle' haline çevirir. Bunu yaparken de, öğrenmeye başladığı andan beri oluşturduğu 'hazır cümle kalıpları' tablosunu kullanır. 'Biri bir zaman bir yerde bir şey yaptı. Aslında şöyle şöyle yapacaktı ama, şöyle olduğu için öyle yapamadı işte'. Hazır cümle kalıpları tablosu, hiçbir bilgi taşımadığı halde bize çok anlamlı gelen böyle binlerce kalıp içerir.

  DİGİTAL BİLİNÇALTI
  Bilinçaltı kavramı burada, en genel anlamı ile, bilincimizin denetiminde olmayan zihinsel süreçleri ifade etmek için kullanılacaktır. Burası, beyindeki düşünme faaliyetinin altyapısını oluşturur. Digital kör bebeğimize gerekli olan bilinçaltı elemanlarını şöyle sıralayabiliriz:


  1-YAPISAL YATKINLIKLAR (içgüdüler):
  Bunlar, ışığa yönelme, harekete yönelme, karşı cinse yönelme, yüksekten korkma gibi temel güdülerimize karşılık gelirler.
  Klavye kesin öncelik taşımalıdır. Klavyeden giriş varsa, dosyalardaki veya ağdaki araştırmaya hemen ara verilip klavye bilgi veya talimatları işlenir.

  Şartlı refleks geliştirebilme: Alınan her yeni bilgi genellenir. 'Ali geliyor' bilgisi, 'Ali'ler gelir' ve 'her gelen Ali'dir' şeklinde genellenerek algılanır. Böylece bir şey 'Ali' ise, onun gelmesi beklentisine girilir. Bir şey 'geliyor' ise, o 'Ali' olmalıdır. Bu genellemeye uymayan bilgiler geldikçe, genelleme daraltılır. Digital kör bebeğimiz, kısa sürede, bir tek bilgi ile yapılan genellemenin güvenilmez olacağını öğrenecek ve güvenilir bir genelleme için ihtiyaç duyacağı bilgi miktarını kendisi belirleyecektir.

  Genelleme, şartlı refleks oluşturma yatkınlığımızın bir görünümünden ibarettir. Davranışsal değil, düşünsel şartlı refleks oluşturmadır. Davranışa dönük şartlı refleksler, doğal reflekslerimizin üzerine kurulurlar. Düşünsel şartlı refleksler ise doğal algılarımızın üzerine kurulurlar diyebiliriz. Şeylere isimler verip, onların doğal algılamada zihnimizde yarattıkları imajın yerine bu isimleri kullanmamız, giderek bu isimleri kullanarak grup isimleri oluşturmamız, daha ilerisi, en soyut kavramlara kadar varan semboller yaratmamız, doğal algılarımız üzerine kurduğumuz düşünsel şartlı reflekslerdir. Genelleme ve ayırım süreçleri, şartlı reflekslerin önemli iki özelliğidirler.

  İsim verme (Kavram oluşturma): Anlamlandırmakta zorluk çekiyorsak, ona yeni bir isim veririz. Bu işlem hem çok iyi bildiğimiz ama hep başka şeylerle bir arada düşünmek zorunda kaldığımız şeylerde, hem de tanımlayamadığımız şeylerde gerekli olur (bahar yorgunluğu, Pazartesi sendromu, vb.). Her ikisinde de muhakemeyi kolaylaştırmaya yarar. Çevremizden aldığımız bilgileri en aza indirgemeye çalışmak, beynimizin doğal bir eğilimidir. Bu kadar çok bilgi ile baş edemeyiz ve onları gruplayarak algılamayı deneriz. Bu, genellemenin bir başka yönüdür. Akmaya devam eden bilgiler genellememizi bozar ve ayırım süreci başlar. Oluşturduğumuz kavram 'alt kavramlara' ayrılır bu aşamada. Her alt kavram da bir genellemedir. Bilgiler akmaya devam ettikçe alt kavramlar da daha alt kavramlara ayrılırlar. İşte bilgiler (bu defa kavramlar) gene çoğalmaya başladı. Beynimiz bu döngüden kurtulmak için, oluşturduğu kavramların hepsini farklı bir düzeyde yeniden genellemeye çalışır (soyut kavramlar). Amacı, mümkünse tüm evreni tek bir kavram ile anlayabilmektir. Fizikçilerin 'birleşik güç' arayışı gibi. Bir isim verdiğimiz zaman, o olay ile ilgili fikir 2-3 karelik bir klip haline dönüşür. İsim, fikrin daimi figürü olur. İsim veremediğimiz olay, pek çok fikirlerden oluşturmaya çalıştığımız dallı budaklı bir fikir, uzunca bir klip halindedir. Kullandığımız her kelime, bir obje veya olayı, hatta onların bir yönünü temsil eden minik bir kliptir. Kullandığımız cümleler, bu klipçikleri kullanarak yeni bir klip ifade ederler. Eğer kelimeler gibi, her cümleyi de minik klipçiklere dönüştürebilseydik, çok daha hızlı ve kapsamlı düşünebilecektik. Beyin, her zaman fikirleri daha basit fikirler haline getirecek refleksler oluşturma arayışı içindedir. Bu arayışın sebebi, muhakeme ile ilgili ön hafıza kapasitemizin 6-7 birimlik bilgi (fikir) ile sınırlı olması ve daha fazla bilgiyi değerlendirmekte zorlanmamızdır. Daha yakından veya daha uzaktan 'zoomlama' yaparak çizgi-klipteki kare sayısını ve her karedeki ayrıntı miktarını en aza indirmeye çalışmaktadır beyin.

  Belki de bir isim vermediğimiz sürece, fikirler sağ beyin yarı küresinin malıdırlar. İsim verdiğimiz zaman sol yarı kürenin kullanımına açılırlar.

  Merak: Yeni olana, farklı olana, şiddetli olana ilgi ve gereksiz olana (belirli değerlerin dışında kalan uyaranlara), sık tekrar edene (eğer refleksleşmemişse) ilgisizlik yapısal bir yatkınlıktır. İlgi sayesinde hayatımız filtrelere kapanıp kalmaktan kurtulur. İlgisizlik sayesinde de filtrelerin baskısından biraz nefes alma imkanına kavuşuruz. Yeni, farklı veya şiddetli olan uyarılar (bilgiler) filtreleri delip kendilerini bize dayatırlar (dikkatimizi çekerler).

  Esnek açılı denetim: Bilinçaltında, hafızada frekans taraması yapılır. Zaman, mekan, obje veya özellikler bazında bir frekans (düzenli tekrar) saptandığında, muhakeme modülü uyarılır. Bu uyarı, 'İLHAM'dır.

  Frekans taraması en çok, zaman bazında yapılır. Bu, olaylara değişik çarpanlarla 'zoomlama' şeklinde olabilir. Olaylara değişik uzaklıklardan bakarak anlamlı bir frekans aranır. Aynı saatlerde, öğleden sonraları, Pazartesi günleri, yazın, hatta sekiz-on yılda bir görülen olaylar, gençlik olayları vb. ritmler yakalanmaya çalışılır (seri tarama). Aynı şekilde, olaylarda ortak olan mekan, şekil, duygu, vb. özelliklerde de bu tarama yapılır (paralel tarama). Vadiler ile sel tehlikesi arasındaki bağlantıyı bu şekilde farkederiz. İskoçyalıların ekose etek giydiklerini de bu yolla biliriz. Bu yapısal yatkınlık çevremizi anlamlandırmada büyük önem taşır. Zaman zaman büyük keşiflere yol açar. Fakat aynı zamanda batıl inançlarımızın da altyapısını oluşturur(merdiven altından geçince kötü bir şey olacak!).

  Beynimiz bu işlemleri her an, ama daha çok dinlenme ve uyku zamanlarında yapmaktadır.

  Muhakemede 'soru üretme' ve 'yanıt arama', 'sorun tanımlama' ve 'sorun çözme', digital kör bebeğimizin temel içgüdülerinden olacaktır. Muhakeme modülündeki bir tabloda herhangi iki satırın aynı alanındaki uyumsuzluk,veya bir satırın o alanındaki boşluk, 'soru' demektir. Ne, nerede, nasıl, neden, ne zaman, ne ile gibi sorular, bir fikirin bazı alanlarının boş olduğunu gösterir. Birden çok alanda uyumsuzluk veya boşluk varsa, 'sorun' demektir. Sorun, aynı zamanda 'amaç' olarak 'çözüm' ifade eder. Bu durumda bebeğimiz için 'yanıt aramak' veya 'sorunu halletmek' yakıcı bir iç ateşi olacaktır(öncelikli görev).

  2-EGO:
  Bizim belirlediğimiz parametreleri değerlendirerek birtakım tercihler yapabilen bir sistem tasarlayabiliriz ve bu sistem, bizim zekice hazırladığımız algoritmalar sayesinde çok miktardaki bilgiyi çok kısa sürelerde işleyerek 'zeki' kararlar alabilir. Fakat digital kör bebeğimiz eğer gerçek bir zeka olacaksa, küçük bir EGO'ya ihtiyacı vardır. Burada öncelikle bir dili(mesela Türkçeyi) öğrenebilmesi için gerekli olan, doğal algılarımızın karşılıkları önceden yerleştirilmiş olarak bulunacaktır. Bu sayede öğrendiği cümleleri hem anlamlandırabilecek, hem de kendi fikirlerini üretmek üzere kendi 'düşünsel şartlı reflekslerini' oluşturabilecektir. Doğal algılarımızın karşılıklarını yerleştirebilmek için , bir benlik duygusuna ihtiyaç vardır. Mesela mekan algısının referans noktası, sıfır noktası 'ben'dir. 'Benim' bulunduğum noktaya göre mekanı algılayıp yorumlarım. 'Ben' yoksa, yakın, uzak, ileri, yukarı, vb. mekansal kavramların anlamlandırılabilmesinde belki de asla aşamayacağımız zorluklarla karşılaşırız.

  Ayrıca özellikle anaokulu düzeyine kadar olan eğitim aşamasında, digital kör bebeğimizin ilgi, istek, tatmin, korku, huzursuzluk, hoşlanma,belki kıvanç gibi bazı duygulara ihtiyacı olacaktır. Bu duygular da EGO'ya bağlanacaklardır. EGO modülü, her 'fikir'e, bu duygulara karşılık gelen bir değer ekler.

  Bir EGO olmadan, bilgisayarımız bir kullanıcıya bağlı olmaktan kurtulamaz ve kendi başına değerlendirmeler yapamaz. Kendi yönünü çizemez. İyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı bilgisayar için anlamlı hale getirmenin başka yolu yoktur. Ondan, biz başında yokken araştırma yapmasını isteyeceğimize ve bizden daha iyi değerlendirmeler yapmasını bekleyeceğimize göre, araştırırken kendi 'iyi' ve 'kötü'sünü bilmesi, yanlışlarını görüp hatalarından ders çıkararak öğrenebilmesi gerekmektedir. Bunun için de eğitim aşamasında, hatalarda cezalandırılması gerekir. Başarılı değerlendirmelerinin ödüllendirilmesi gerekir. Ödül ve ceza öncelikle başlangıç değerleri ile tanımlanacak, daha sonra da eğitim aşamasında sık sık kullanılacaktır. Ödül ve korku, şartlı refleks oluşumu için elzemdir.

  Bilgisayarda EGO, çok iddialı bir fikir olarak algılanabilir ve hemen bilim-kurgu yapıtlarını çağrıştırabilir. Halbuki burada bahsettiğimiz, programa başlangıçta atanacak bazı değerlerden ve yerleştirilecek bazı temel bilgilerden ibarettir. EGO'nun çeşitli unsurlarının taşıyacağı değerlerin tayini ve sahip olacağı 'ilk bilgiler', programın amacına göre değişebilir olacaktır. Bu temel bilgiler, değerler ve anaokulu düzeyine kadar eğitim süreci, başka bir makalenin konusu olabilir.

  3-FİLTRELER
  Aldığımız bilgiler muhakemeye girmeden önce sıkı bir elemeden geçerler. Böyle olmasaydı, dünya ile başa çıkamazdık. Oturduğumuz sandalyeden popomuzdaki sinirlere uygulanan basınç bilgisi, elimizde tuttuğumuz kalemi kağıt üzerinde oynatırken parmaklarımıza uyguladığımız hareket bilgileri, bir sorun teşkil etmedikleri sürece bilincimize ulaşmadan silinip giderler. Beyin, her an kendisine ulaşan binlerce bilgiden çok az bir kısmını ele alıp inceler, kaydeder. Bu eleme, filtre tablolarında gerçekleşir. Digital kör bebeğimiz de okuduğu bir dosyadan, yalnızca o an üzerinde çalıştığı sorun ile ilgili bilgileri alacak, diğer bilgiler kalabalığını filtrelerden geçirmeyecektir. Ayrıca filtre tablolarındaki satırların taşıdığı değerler, muhakemedeki öncelikleri belirleyecektir.

  Filtreler birkaç tablodan oluşur:

  Refleksler: Alınan bir bilgi önce bu tabloda sorgulanır. Eğer buraya kayıtlı bir kestirme cevap varsa, hemen işleme konur, muhakemeye geçilmez. Ancak işlemin sonucu, bir bilgi olarak hafızaya işlenir. Bizim digital kör bebeğimiz davranış ile ilgili olmadığı için, bu filtreye pek ihtiyaç duymayacaktır. Ama görsel veya dokunmatik verilerle çalışan-çıktı üreten bir robot veya onun yapay zekası, bu filtreye çok ihtiyaç duyabilir.

  Bizim ihtiyacımız, klavye ile iletişim sırasında 'merhaba' denilince hemen 'merhaba' diye tepki vermek gibi birtakım refleksleşmiş konuşma kalıplarından ibarettir.

  Acil işler: Burada öncelikli olarak yapılması gereken işler ve gündem sorunlarının tabloları bulunur. Gündem sorunları, kısa, orta ve uzun vade için yaptığımız gelecek planlarımızı, yapmayı düşündüğümüz işleri de içerir. Ajanda defterimiz gibidir yani. Bu tablolara her gün yeni fikirler eklenip silinirler.

  Askıdaki sorunlar: Bu tablo, çözümlenmemiş, ama çözümlenmesi gereken, ertelenmiş sorunların tutulduğu tablodur. Yarım kalan bir konuşmadan, ay sonunda ödenecek faturaya kadar sorunlar buraya kopyalanırlar ve bu sayede her vesile ile hatırlatırlar kendilerini. Acil işler tablosundan farkı, yarım kalan işlerle sınırlı tutulmasıdır.

  İdeoloji, tutumlar, önyargılar: Bu tablo, kendi oluşturduğumuz veya çevremizden, kanaat önderlerinden devraldığımız fikirleri barındırır. Görevi, yeni bilgileri süzmekten çok sınırlamak, yönlendirmektir. Bunu, bazı alanlara fazla veya eksik değerler ekleyerek yapar.

  Yaklaşımlar: Bu tablo, bizim için en önemli filtre tablosudur diyebiliriz. Okuduğunuz bu metin, kendi başına anlamlı bir obje değildir. Ona, bizim yaklaşımımız bir anlam verir. Benim için bu metin, yirmibeş yıllık bir çalışmanın damıtılmış halidir. Ama bu bir tez çalışması olsaydı, tez danışmanım öncelikle bu metnin formatı ile ilgilenecekti, belki de içeriği ile hiç ilgilenmeden 'yeniden yaz' diyecekti. Lisedeki Türkçe öğretmenim oturup tek tek imla hatalarını işaretlemeye başlayacaktı. Tertip-düzen meraklısı eşim bu metin ile, yalnızca ortalıktan kaldırıp çekmeceye atma zamanının gelip gelmediği açısından ilgilenecekti. Kedimiz Zilli bu kağıtları kısa bir süre koklayacak, sonra arkasını dönüp gidecekti. Herhangi bir bilgisayar mühendisi, belki şöyle bir göz atıp sonra kendi ilgi alanına dönecekti. Ancak yapay zeka ile ilgilenen ve kafasında kendi modelini oluşturmaya başlamış bir araştırmacı, bu metne benim yaklaşımıma benzer bir açıdan yaklaşabilecekti.

  Yaklaşımlarımız, körlerin fili tarifine çok benzer şekilde algılarımızı sınırlar. Beynimizin o ara öne çıkardığı 'sorun' ne ise, o sorunun temsil edildiği tablo alanına bir önem değeri verilir (figür belirlemenin önemli bir unsuru) ve algılanan her olay o önem değeri taşıyan alan ile sorgulanır. Diğer alanlar, çok yeni-farklı veya çok şiddetli olmadıkça, ihmal edilirler.

  Alınan bir bilgi, tabloya yerleştirildikten sonra hem hafızada, hem de filtrelerde sorgulanır. Fikirleşmeden önce hafızada sorgulanmasının sebebi, yeni-farklı-şiddetli alanlar taşıyıp taşımadığının belirlenmesi gerekliliğidir. Filtrelerden herhangi birinden yanıt alan bilgiler, muhakeme modülüne alınarak fikirleştirilirler. Filtrelerin hiçbirinden geçemeyen bilgiler, boş verilen, hatta fark edilmeden geçilen bilgilerdir.

  TABLOLAR
  Beynimizde ana arşiv tablosu olan hafıza, zaman sıralı (kronolojik) olarak düzenlenmiştir ve alanlar birbiri ile çoklu bağlantı halindedirler. Muhtemelen kimyasal moleküller halinde kodlanmıştır ve rezonans ile çağrışım (sorgulama) yapmaktadır. Bizim elimizde böyle bir teknoloji yoktur ama, İnternet'teki arama motorlarının sorgulama hızı ve kapasitesi oldukça umut verici görünmektedir.

  Bir ana tabloya ihtiyacımız vardır ve digital kör bebeğimiz için bu tablonun zaman sıralı olması şart değildir. Ama algıda veya çıktıda oluşturulan her fikir buraya kaydedilecektir. Zaman veya kullanım sıklığı, veya her ikisi birlikte sıralamayı belirleyebilir. Kapasite zorlandığında, en alttaki fikirler silinebilirler (unutma). Bunun yanında Cümle Kalıpları Tablosu, Refleksler Tablosu, Acil Tabloları, Askıdaki Sorunlar Tabloları, Tutumlar Tablosu, Yaklaşımlar Tablosu, Yöntemler Tablosu(adım adım yapılması gereken muhakemeler için), Düşünce Kalıpları Tablosu, Muhakeme Tabloları, Geçici Tablolar gibi tablolara ihtiyacımız vardır. Belki bunlara başkaları eklenebilir veya birkaçı birleştirilebilir. Burada belirttiğimiz tablolar, düşünsel süreci şemalaştırma gayreti ile bu şekilde ayrılmıştır. Aslında onlarca değişik şekilde düzenlenebilir. Hatta bir tek ana tablo kullanıp, muhakeme sırasında alanlara verilecek değerler ile her tablodan beklenen özel amaç gerçekleştirilebilir. Mesela Yaklaşım Tablosu, aslında Acil İşler Tablosunun ve Askıdaki Sorunlar Tablosunun geçmişte kullanılan satırlarının toplamından oluşur. Tutumlar ve İdeolojiler tablosu da, Yaklaşımlar Tablosunun rafine edilmiş-düzenlenmiş halinden ibarettir denilebilir.

  Beynimizde, her fikir'in pek çok yere kopyalanmış olduğunu biliyoruz. Öyle ki, bu kopyalamalardan bazıları bize anlamsız bile gelmektedir. Beyin, bilgileri saklamakta biraz müsrif davranmaktadır sanki. Eğer bu konuda beynimizi kopya etmeye kalkarsak, belki onlarca tabloya ihtiyaç duyarız. Belkide ne kadar tabloya ihtiyaç duyulacağını, bebeğimizin eğitimi aşamasında deneyerek bulmamız gerekecektir. Hatta gerektiğinde yeni tablolar oluşturabilmesi için bebeğimize esneklik tanımamız gerekebilir.

  MUHAKEME MODÜLLERİ
  Muhakeme, 'hayal etme' yeteneğimize dayanır. Öncelikle hayal ederiz. Oluşturduğumuz hayalin denetlenmesi, daha önceki bilgilerimize, gerçeklik anlayışımıza uygun olup olmadığının araştırılması, muhakeme'dir. Muhakeme, denetimli hayaldir.

  Muhakeme, hayal'in bilgi ve değerlerimizle kesin eşleşmesi veya mesela %95 uygunluk durumunda başarılı sayılır. Muhakeme esnasında bize arka planda varlığını hissettiren, mesela %20 uygunluk ile oluşan bir çağrışım, 'sezgi'yi oluşturabilir. Bilincimizde net bir bilgi olarak değil, bir işaret olarak algılanır.

  Çocukta kemik-kas gelişimi ve motor refleksler için oyun ne ise, zihin için de hayal aynı işlevi görür. Yeni zihinsel reflekslerin oluşumu ve serbest çağrışım ile yeni genellemelerin yapılması, saçmalık üreten yöntemlerin tanınması için gereklidir. Bu gereklilikten dolayı da, tıpkı oyun gibi eğlencelidir.

  Hayal kurmak bir oyun gibi yapılabilir, veya bir sorunu çözmek, bir amaca ulaşmak için, hatta amaç tanımlamak için yapılabilir. Fakat sonsuza kadar hayal kuramayız. Bir noktada süreci sonlandırmak gerekir. Bu da, tatmin duygumuz ile sağlanır. Demek ki muhakeme konusunda karşımıza dört alt başlık çıkmaktadır.

  1- Sorun-Amaç Tanımlamak

  2-Hayal Kurmak

  3-Hayali Denetlemek

  4-Tatmin

  Sorun-Amaç Tanımlamak
  Bir sorun veya amacımızın oluşması için, öncelikle bir 'istek' veya 'motivasyon' sahibi olmamız gerekir. Digital kör bebeğimizde bu istek, iki yolla sağlanır: 1- Klavyeden girilen talimatlar, 2- muhakeme sırasında veri alanları arasında saptanan uyumsuzluklar. Böyle bir uyumsuzluk, yaklaşım tablosundan alacağı değere göre bir 'sorun' olarak işaretlenir veya 'boş verilir'. Tanımlanan bir sorunun çözüm hayali, bir 'amaç' oluşturur.

  Hayal Kurmak
  Muhakeme modülü, sınırlı sayıda satır içeren bir tablodur. 15-20 satır olabilir. İnsan beyninde burası, ön hafıza diye adlandırılan bir kapasite ile sınırlıdır ve aynı anda yalnızca 6-7 bilgiyi-fikri barındırabilir. Bu yüzden insan beyni, yazıyı bulana kadar muhakeme yeteneğini fazla geliştirememiştir. Yazı sayesinde kendisine ek bir ön hafıza yaratabilmiştir.

  Muhakeme esnasında bebeğimiz, sorunla en çok ilgili 10 kadar fikri sorgudan alıp muhakeme tablosuna kopyalar. En üst sırada, talimat veya sorun vardır. Bunun üstünde bir boş satır oluşturulur (hayal satırı) ve tüm fikirlerden sorun-talimat satırının alanlarına en fazla uyan alanlar tek tek sorgulanarak, hayal satırının aynı alanlarına kopyalanırlar. Genellikle ortaya, rüyalardaki gibi, saçma sapan bir fikir çıkar. Bu aşamada henüz denetim yoktur. 'Ali koşarak geliyor' örneğimizde bu, muhakemeye giren ilk 10 fikir arasında çeşitli sebeplerle farklı fikirlerin bulunması durumunda, 'Ali isimli at, ağır çekim filmlerde birbirine koşan sevgililer gibi zıplayarak finişe yaklaşıyor' gibi bir fikir olabilir.

  Hayali Denetlemek
  Şimdi elimizdeki tabloda bir hayal satırı, bir sorun satırı ve onların altında 10 kadar ilgili fikir içeren satırlar vardır. Hayal satırının alan değerleri sorun satırının aynı değerleri ile uyumlu, fakat diğer fikirlerin alan değerlerinin çoğu ile uyumsuzdur. Denetim aşamasında, 'yaklaşım açısından taşıdığı önem sırasına göre' her alan için bu defa uyumsuzluk sorgulaması yapılır. En üste yeni bir satır açılır ve eldeki tüm fikirlerle uyumlu bir alan değeri bulunmaya çalışılır.

  Bu noktada, alanların uyumunun nasıl belirleneceği önemlidir. Bir muhakemede farklı fikirlerin alan değerlerinin özdeş olması hemen hemen imkansızdır (figür ve fon olarak aynı olması). Figürlerin aynı olması yeterli olmalıdır. Eşyalara, olaylara ve süreçlere bir isim vermemiz burada işe yarar. Figür (isim, kavram, imaj) olmazsa, muhakeme çok sığ kalmaya mahkumdur. Bir muhakemenin düzeyi, ilkokul, lise, akademik düzeylerde bu nedenle farklılık gösterir. Bu seviyelerde uygunluk sorgusu, farklı incelikte kavramlarla yapılır.

  Kaç adet alan değerinin değiştirileceği, ya da üst üste kaç adet yeni satır ekleneceği, muhakemenin uzunluğunu ve karmaşıklığını belirler. Karmaşık bir muhakemede, ihtiyaca göre yeni fikirlerin çağrılıp yeni sorguların yapılacağı, hayal satırlarının birbirleri ile karşılaştırılıp sorgulanacağı geçici depo alanları (geçici muhakeme modülleri) bulunur. Bunlar anlık gelişmelere göre doldurulup-silinirler.

  Muhakeme sırasında bu işlemler yapılırken, daha önceki muhakemelerde başarı sağlamış yöntem ve stratejilerden de yararlanılır. Bunlar, başarısı tekrar ile kanıtlanmış ve artık refleks haline gelmiş 'çözüm adımları topluluğu'dur. Bir muhakemede, bir yetişkin, ender olarak yeni çözüm yöntemleri ve stratejiler araştırır. Hatta hayatımız boyunca, çok az gerçek muhakeme yaparız. Düşünme eylemimizin büyük bölümü, daha önce çözdüğümüz veya başkalarından nasıl çözüldüğünü öğrendiğimiz sorunlardan şimdiki soruna benzeyen birisini seçip, aynı çözümü şimdiki soruna uygulamaktan ibaret kalır. Ömrümüz boyunca çok ender olarak ciddi bir sorunu ilk defa kendimiz çözeceğimiz bir muhakeme ile yüz yüze kalmaktayızdır.

  Tatmin
  Muhakemeyi sona erdirecek 'tatmin', şu şartlarda gerçekleşir:

  1-Kavramlarımızın inceliğine uygun olarak, hayal satırı mevcut en ilgili fikirlerimizle uyumlu hale gelmiştir. Hiçbir sorun yoktur. Sonuç ve yöntem kaydedilir, tablolar silinir.

  2-Bazı alanlarda sorun vardır. Muhakeme, belirli sayıdan fazla sorun üretmektedir. Mevcut bilgilerimizle bu sorunlar çözülememektedir. Sorun tanımlanarak kaydedilir, tablolar silinir.

  3-Süreç uzadığından dolayı sorun önceliğini kaybetmiştir. Yeni sorunlar vardır ve muhakeme önceliği değişmiştir. Başlangıç sorunu, 'askıdaki sorunlar' tablosuna kaydedilir, tablolar silinir.

  Her üç durumda da sürecin tümü bir fikir olarak ana hafızaya kaydedilir.

  Muhakeme tablosuna aldığımız 10 kadar en ilgili fikir, gündelik hayatta genellikle çok kez tekrarlanmış, refleksleşmiş 'düşünce kalıpları'ndan oluşur. Sorunun çözülemediği durumlarda, bu refleksleri yırtmak, bu kalıpların dışına atlamak gerekir. Yani Düşünce Kalıpları Tablosundan değil, ana hafızadan ilgili fikirleri sorgulayıp muhakemeye almak gerekir.

  Muhakeme tablosuna alınmasını önerdiğimiz fikir sayısı olan 10, ihtiyaca göre değişebilir. Kapasiteye ve ihtiyaca göre, yüzlerce, hatta binlerce fikir de alınabilir. Fakat digital kör bebeğimizden evrenin bütün sırlarını çözmesini beklemiyoruz. Zaten bunu yapamaz da. Ona deney ve gözlem ile bilgilerimizi zenginleştirmesi görevini değil, yalnızca mevcut bilgilerimizi değerlendirmesi görevini yükledik. Zeka konusunda da, zeki bir insandan birazcık daha zeki olmasını yeterli görüyoruz. İnsandaki 6-7 birimlik ön hafızadan 10-15 birime geçiş, bu görev için yeterlidir ve şimdiki bilgisayar teknolojisi için kaldırılabilir bir yük gibi görünüyor.

  Sorunlar:
  Muhakeme konusunda bazı sorunları çözmek için çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

  1-Olayda sorgulama problemi. 3 boyutlu tablolarda sorgu. Belki 'Üçlü blok' satırlı tablolar.

  2-Sorguya alınan fikirlerde- satırlarda- figürlerin fon'dan ayrılmasını sağlayacak yöntemler.

  3-Muhakemeye çağrılacak satır sayısının, üretilecek çözüm hayali sayısının ve tatmin'e kadar yürütülecek muhakeme sarmalı sayısının tesbiti- aradığımız çözüm gündelik düzeyde mi, akademik düzeyde mi olacak-

  4-Sorun tanımlanırken yaklaşım tablosunun ve yöntemler tablosunun etkileri.

  5-Çözüme ulaşılması durumunda, uygulanan etkili yöntemin tanımlanması(fikirleştirilmesi) ve yöntemler tablosuna kaydedilmesi. Başarısız yöntemlerin ana hafızaya kaydedilmesi.

  TEMEL EĞİTİM
  Bebeğimiz, ormanda yalnız yetişen kurt çocuklar gibi kendi başına kalırsa, kör olduğu için yaşama şansı sıfıra yakındır. Ona bir temel eğitim vermemiz gerekir. Bu eğitimin ana okulu düzeyine kadar olması yeterlidir. Gerisini dosyalardan kendisi öğrenebilecek ve bizim istediğimiz alanlarda uzmanlık eğitimini kendi başına alabilecektir.

  Ana okulu düzeyine kadar temel kavramların nasıl verileceği, neleri kapsayacağı, EGO unsurları ile birlikte ayrı bir makalenin konusu olabilirler. Bu eğitim klavye ile verilmeli, belki çift klavye kullanılmalıdır. Ciddi bir çalışma ile 2-3 ayı geçmeyecek bir eğitim olmasını umuyorum. Yani temel eğitim, böyle bir projede pek sorun olmayacaktır. Asıl sorun, muhakeme modüllerinde işlenmeye uygun tablo ve sorgulama tekniklerinin geliştirilmesinde, program içindeki geri beslemelerin beklendiği gibi çalışmasında ve atanacak değerlerin saptanmasında çıkacak sayısız problemin çözümlenmesidir. İşte bu, yıllar sürebilir.

  Nadir BENCAN / İzmir
  Eylül-2007

 2. #2
  Ehil Üye zeet06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  1.024

  Standart

  YAPAY BEYİN DEĞİL, YAPAY ZEKA - 1

  Yapay zeka ile ilgili yaklaşımlarda bilgisayar ile insan beyninin kıyaslanmasının doğru olup olmadığı, gerekip gerekmediği sık sık tartışılır. Öyle görülüyor ki, yapay zeka’nın sahip olmasını istediğimiz yetenekler hakkında şimdilik tek referans noktamız insan beynidir. Fakat insan beyninin karmaşıklığı da bu noktada bizi ürkütüyor, hatta ümitsizliğe kapılmamıza neden oluyor. Peki ama, gerçekten bu kadar ürkmeli miyiz? Yani bizim hedefimiz “yapay beyin” yapmak mı ki, insan beyninin karmaşıklığından bu kadar ürkelim? Biz “yapay zeka” hedefliyoruz sadece. Dolayısı ile, beynimizin “zeka” dışındaki fonksiyonlarını konumuz dışına alarak söz konusu karmaşıklığı biraz azaltabilirmiyiz? Yani beynin bütününe değil de, çok küçük bir kısmını oluşturan “zihinsel etkinliklere” odaklanarak hedefi küçültebilirmiyiz? Beyindeki zihinsel süreçlerin bir modellemesi bize bu konuda yardımcı olabilir mi?
  http://www.yapay-zeka.org/modules/icontent/index.php?page=65

  tp://www.yapay-“İnsanda ‘zeka’ ne kadar karmaşıktır” veya, “insan beyninin ne kadarı zeka ile ilgilidir” gibi sorular, saçma görünümleri altında bize çözüm için bazı ipuçları sunabilirler.

  İnsan beyni, bilinen en yoğun sinir gruplarını şu işlere ayırmıştır:

  Algılar. Görme, işitme, koklama, tatma, temas ile ilgili dış alem bilgilerini alma, ilgili yerlere dağıtma ve işleme.
  Hareket. Çevreye verilecek tepkileri organize ederek ilgili kas gruplarına iletme.
  İç organların yönetimi. Vücudumuzdaki çeşitli organ, sistem ve iç salgı bezleri ile ilgili haber alışverişi ve düzenlemelerin yapılması.
  Duygular. Çevre karşısında ayrı bir birey olmamızı sağlamak üzere, “ego”muzu oluşturan ve ayakta tutan fizyolojik düzenlemeler.
  İnsan olsun, hayvan olsun her beyin, büyük kütlesi ile öncelikle bu işlerle uğraşmaktadır. Ağırlık olarak belki yüzde doksandan fazlası, nöron sayısı olarak belki yüzde seksenden fazlası “düşünme dışı” işlerle ilgilidir. Halbuki bizim “yapay zeka”mızın bu tür işlerle hiç mi hiç ilgisi olmayacaktır. O, salt “zeka” olacaktır. Eğer görmesi gerekiyorsa zekamıza uygun bir görme aparatı ve programına bir görüntü işleme modülü ekleyebiliriz. İşitmesi gerekiyorsa ses ile ilgili aletler ve uygun yazılım üzerinde çalışabiliriz. Ama bütün bunlar elimizde bulunan “zeka”yı özel bir alanda kullanmaktan ibaret olacaktır. Şüphesiz bu alanların her birisinin çözülmesi gereken bir yığın sorunları da olacaktır. Görüntü tanıma, ses analizi gibi sorunlar bugün hemen hemen aşılmak üzere olan, fakat hala yetkinleştirilememiş sorunlardır. Ama biz “zeka”yı “zeka’nın uygulama alanlarından” ayırmakla, yapay zeka konusunda önümüzü daha açık görüyor olacağızdır.

  Beyni değil de zekayı taklit etmek söz konusu ise, bir daraltma daha yapabiliriz. Biliyoruz ki, “evrende ulaşılabilecek en son bilgi” diye bir şey yok. Bilginin sınırı yok. Yani biz elimize alacağımız yapay zeka ile, sonsuz sayıda bilginin birbiri ile sonsuz ilişkisini çözmeyi ve sonunda tek cümlelik bir “hayatın anlamı” gerçeğine ulaşmayı hedeflemiyoruz. Hedefimiz çok daha mütevazı: Zeki bir insandan biraz daha zeki olsun yeter. Bilgisayarların hemen hemen sınırsız hafıza ve hesap yeteneği ile, az bir zeka farkı bile çok büyük işler başaracaktır.

  Gelin bir daraltma daha yapalım: Beynin düşünme ile ilgili faaliyetlerinin de büyük bölümü, “veri tabanı yönetiminden” ibarettir. Düşünme-hafıza ilişkileri büyük oranda böyledir ve zihinsel faaliyetlerimizde oldukça geniş bir yer tutar. Veri tabanı yönetimi ise, bizim bugün zaten oldukça geliştirmiş olduğumuz ve başarı ile her yerde kullandığımız bir “zeka unsuru”dur. Yalnızca, düşünme-hafıza ilişkisinde sorgulama yöntemlerinin oldukça “konuya özel” olduğunu ve bizi en çok uğraştıracak olan alanlardan birinin burası olduğunu unutmamalıyız..

  Bu noktada hedef iyice daralmış oluyor işte. Beklediğimiz; “yapay zekanın” ne görmesi, ne işitmesi, ne hareket etmesi,koklaması, tatması, kızıp küsmesi değil, kendi başına, yardımsız öğrenebilmesi ve önüne amaçlar koyabilmesi. Bir amaç edinip bu amaç doğrultusunda elinin altındaki imkanlardan (girdiler,dosyalar veya internet) öğrenerek amaca ulaşmaya çalışan bir sistem, onu hangi sisteme bağlarsanız (görsel, işitsel, hareketli) o sistemi “zekice” kullanır.

  Demek ki Beynin tamamını taklit edeceğiz diye paniğe kapılmaya gerek yok. Evet, beyin gerçekten çok karmaşık bir sistemdir ve ne yazık ki canlı ve çalışır vaziyette laboratuara sokmakta zorlandığımız bir yapıdır. Ama bize sadece “zeka” gerekli şu anda. Evet, o da hala oldukça karmaşık, tanımsız, ele-avuca sığmaz bir şey ama, hiç olmazsa beynin tümü kadar değil. Ayrıca, beynin tümünü değil ama, zihinsel süreçleri içgözlem yolu ile inceleyebiliyoruz, hem de binlerce yıldanberi.

  “Zeka”ya ulaşmak için hala önümüzdeki tek referans “insan zekası”dır ve bu konuda yararlanabileceğimiz oldukça geniş bir bilgi yığını da vardır. Modern psikolojinin gerek laboratuar, gerekse istatistik tabanlı araştırmaları azımsanmayacak boyuttadır. Ayrıca ikibin yıldan buyana üretilen değerli teorik çalışmaları da unutmamak gerek. Aşağıda, Epistemolojik çalışmalardan hareketle bir “yapay zeka” modellemesinin üzerinde yükselmesi gereken temel ayaklara değineceğim. Yani iyice daralttığımız hedefi biraz daha daraltıp, avuçlarımızın içine sığmasını sağlamaya çalışacağım. Yaratıcı programcılara yeni patikalar açacağını umuyorum.

  Beynin Hileleri
  Beyin, karmaşık “çevreye uyum ve tepki” problemlerini bazı hilelerle halleder. Zihinsel faaliyetlerde beyin, işleri kolaylaştırmak için, zamandan ve enerjiden tasarruf için olağanüstü bir hileye başvurur: Şartlı refleksler. Beynin bu hilesini yapay zeka çalışmalarında kullanabilirsek, önemli bir iş yükünden kurtulmuş oluruz. Beyin, çevre ile ilişkisini başlıca üç yöntem ile düzenler:

  Doğal refleksleri,
  Kendi oluşturduğu şartlı refleksler,
  Bilinçli faaliyetler.
  Doğal refleksler, herhangi bir düşünme olayına gerek kalmadan beynin bir uyarana verdiği otomatik tepkidir. Bilincin bu işte herhangi bir etkisi yoktur, ancak sonradan, verilen tepkiden haberi olur. Bir canlı türünün tüm bireylerinin hayatları boyunca karşılaşacakları en genel sorunlara, genlere işlenmiş çözümlerdir refleksler. İçgüdüler de bu kapsamda değerlendirilebilirler.

  Bilinçli Davranış, bir türün bireylerinin tek tek karşılaşacakları geçici sorunların çözümü için gereklidir. Eğer bir sorun çok sık ortaya çıkıyorsa, Şartlı Refleks mekanizması ile o soruna uygulanan çözüm refleksleştirilir. Böylece beyinde, ortaya çıkacak yeni sorunlarla ilgilenmek için yer, zaman ve enerji ayrılmış olur. Şartlı refleksler bir doğal refleks üzerine oluşturulurlar. Bir şartlı refleks üzerine bir başkası, onun da üzerine bir başkası oluşturulabilir. Buna kademeli şartlı refleks denir.

  Şartlı Refleks, yalnızca Pavlov’un köpeklerinin salyaları ile ilgili bir kavram değildir. Eşyalara verdiğimiz her isim, zamana yayılmış etkileşimler olan olaylara (eylem, fiil) verdiğimiz her isim, konuşmada kullandığımız ekler ve takılar birer şartlı refleks ürünüdürler. Ürettiğimiz kavramlar, soyutlamalar da ikinci-üçüncü kademe şartlı reflekslerdir.

  Konuşmayı yeni öğrenen bir çocuk belki uygun kelimeyi bulmakta zorlanır, belki utanıp sıkılır ama, tanıdığımız birisi bize “n’aber” dediğinde biz hiç düşünmeden, bir kalıp olarak “valla iyilik, n’ossun, senden n’aber” deyiveririz. Bu cevap, belirli bir soru tipine karşılık belirli şartlarda verilebilecek bir cevap olarak refleks halini almıştır ve bilinci işe katmaya gerek yoktur.

  Bu mekanizmayı belki adını koymadan bugün zaten bilgisayar programlarında kısmen kullandığımızı belirtmek isterim. “if….then…” önermesi bir şartlı refleks üretir. “Tümdengelim” ifade eder. “Her zil çaldığında yemek gelir. Eğer zil çalıyorsa, salyalarımı hazırlayayım. Yemek gelecek”.

  Şartlı refleksin bir özelliği de, iyice pekişmesinden sonra “ayırım” gelişmesidir. Bu, ilgili konuda seçiciliğin başlaması, daha alt kavramların oluşmasıdır, “tümevarım”dır. Biz bu özelliği de, önceden oluşturulmuş yargılarda “if not…then…” ifadesi ile kısmen kullanmaktayız. Tabii bunun arkasından, genelleme oluşturmak için gerekli komut dizisini kullanmayı unutmayacağız.

  Beynin kullandığı bir başka hile, işlem birimi olarak harfleri veya kelimeleri değil, olayları kullanmasıdır. Bir olay, tek kelime ile de ifade ediliyor olabilir, Dünya tarihini anlatan onlarca cilt ile de ifade edilebilir, beyin için sonuçta bir olaydır. Kullandığımız 7000 kelime ile, 7000 üzeri bilmemkaç adet anlamlı cümle üretebiliriz. Ama beyin bunlarla uğraşmaz. 500.000 kelimelik bir romanı okuduğumuzda, o romandaki en temel olayları yakalar ve romanın bütününü de sadece, mesela “iyi bir roman” olarak kaydederiz. Kaba bir sorgu ile romandaki temel olayları, daha ayrıntılı bir sorgu ile bazı önemli tali olayları da hatırlarız. Ama geri kalan “kendince” kuru kalabalık bilgiyi asla hatırlamaz beyin. Onları, ancak yeniden karşılaştığında “tanıyabileceği” bir kategoriye yerleştirmiştir. İşte bizi terrabayt’larca bilgi yükünden kurtaracak olan hile bu olabilir.

  Beynin, algıları kendi işlem diline çevirirken en kısa tanıma ulaşmak için kullandığı çok özel yöntemleri vardır. İşlem dilinin kullandığı birim, “fikir”dir. Hani o zaman zaman kafamızın üzerinde yanan ampül. Fikir, bir figür ve (onu saran ortam bilgileri olarak) bir fon halindedir. Bu şekli ile algılanıp saklanır, aklımıza bu şekli ile gelir ve biz sonra uygun kelimeleri seçerek konuşma diline çevirmeye çalışırız.

  Bu yöntem de yapay zeka çalışmalarında bize bazı kolaylıklar sağlar. Mesela yalnızca figürlerle işlem yapıp, fon bilgilerini gerektiğinde ve gerektiği ölçüde ayrıca sorgulamak gibi; veya girdilerde figürü fondan ayırıp işlemleri basitleştirmek gibi. Bir de, figürler çoğaldıkça onları temsil eden birkaç daha genel figür oluşturarak malzemeyi azaltmak gibi (aslında beyin hep tek bir figüre ulaşmaya çalışır. Fizikçilerin birleşik güç teorisi arayışlarının altında bile bu dürtü yatar). Yapay zekada verileri “anlama” veya “anlamlandırma” burada gerçekleşmelidir sanırım. Burada girdileri veya kelimeleri anlayarak kendi diline çevirir, veya oluşturduğu bir anlamı konuşma diline çevirerek dışarıya verebilir. Anlamlandırma’nın temelini ise zaman ve mekan (konum ve yön) algılarına dayanan doğal refleksler oluşturur. Bu reflekslerin bilgisayardaki karşılıklarını bulmak yapay zekanın en temel problemi olacaktır sanıyorum.

  Beynin en büyük hilelerinden birisi de, alınan bilgileri elemeye öncelik vermesidir. Duyu organlarına her an milyonlarca uyarı ulaşmaktadır. Beyin eğer bunların hepsini değerlendirmek zorunda kalsaydı, bugün yeryüzünde hayata rastlayamazdık. Beyin, amaçları doğrultusunda önem taşımayan uyarıları hiçbir şekilde değerlendirmeye, kayda almaz. “Dikkat” dediğimiz bir yeteneği sayesinde yalnızca gerçekten gerekli olan uyarıları, dikkatin yoğunluğunu ayarlayarak da öncelikle en gerekli figürleri değerlendirmeye alır. Yukarıdaki roman örneğinde de böyle bir mekanizma işlemektedir. Demek ki yapay zeka uygulamalarında programın daha başında bir “dikkat” katmanı veya modülü tasarlamak, burada ciddi bir eleme gerçekleştirmek yararlı olacaktır. Bu katmanda sorgu kriterleri, amaç doğrultusunda önem taşıyan fikirler veya figürler olabilir. Tıpkı web’de kullandığımız anahtar kelimeler gibi. Fakat programın kendisi, dikkatin yönünü (sorgu kriterlerini) ihtiyaç doğrultusunda değiştirebiliyor olmalıdır.

  Beynin kullandığı diğer küçük hileleri burada sıralamak istemiyorum. Ayrıca, hileler söz konusu olduğunda ille de beynin hileleri ile kendimizi sınırlamak da gerekmez. Bilgisayar teknolojisinin gelişmelerine uygun pek çok özgün hileyi yapay zekada uygulamak mümkün olabilir. Zihinsel süreçlerin bilgisayarda modellenmesi demek olan yapay zeka alanındaki gelişmeler, beyin araştırmalarına da katkı sağlayacaktır.

  Muhakeme
  Beyin, hayal yeteneğine de sahiptir ve hayal, düşünmenin temel elemanlarından birisidir. Denetimli hayal, “muhakeme”dir. Bir muhakemenin gerçekleştirilmesi için öncelikle ilgili veriler, beklenen sonuca ait bir boş küme (hayal kümesi) ve bu boş kümeye atanan değerler ile verilerin uygunluğunu karşılaştıracak uygun bir sorgu yöntemi gereklidir. Verili durum kümesi ve hayal kümesi, birlikte bir “olay kümesi” oluştururlar ki, işte bu olay kendi yarattığımız “fikir”dir. Düşünme eyleminin temeli hayaldir. Doğası gereği denetimsizdir. Kafamızda bir sahne (mekan) üretip onu rasgele olaylarla doldurup eğleniriz. Eğer bu sahnedeki olayların gerçeğe uygunluğunu denetlemeye başlarsak, düşünüyoruz, muhakeme yapıyoruz demektir. (küme, bir figürün taşıdığı çok sayıda fon öğelerini ifade eder).

  Muhakemede, hayal kümesi ile mevcut veriler kümesi arasındaki her uyumsuzluk bir “engel” olarak algılanır ve her engel için yeni bir hayal kümesi oluşturularak verilere en uygun şekilde doldurulmaya çalışılır. İnsan beyninde işte bu “her engel”in sayısı 6-7’yi aşamamaktadır. İnsan beyninin muhakemedeki doğal sınırıdır bu. Bu işlemler sanki özel bir odada yapılır ve odada ancak 6-7 kişilik yer vardır. Sekizinci eklenince birinci çıkar. Fakat bilgisayarda bu açıdan bizi sınırlayan sadece ram kapasitesi ve zamandan ibarettir. Mevcut veriler ile hayal kümesinin uygunluğu ise, biraz “özel” yöntemlerle sorgulanmalıdır. Yöntemlerde, “soru üretmek” önemli bir yer tutar. İşte size uğraşacak bir konu. Hem muhakeme, hem de gelecek tasarımı (boş küme aynı zamanda beklentimiz demektir) sorunlarını aynı anda çözebilecek olan bu algoritmayı kim önce yazacak bakalım!

  Beynimizin, işlem yaparken fikirlere ve fon ögelerine atadığı çeşitli önem ve ağırlık değerleri vardır. Bunların çoğu duygularla ilgilidir ama, salt düşünce ile ilgili olarak da kullanılır bu değerler. Bu değerler ve ağırlıkların seçilmesi, her konu için pratik olarak yapılabilir. Örneğin, bir konuda (mesela teorik bir konu ise) bilimsel yayınlar üzerinde araştırma yapacak olan bir program, seçtiğimiz değerlere göre lise düzeyinde bir ödev veya doktora düzeyinde bir makale üretebilir.

  Diğer yandan, beyin aldığı bir bilgiyi olur olmaz heryere kaydederek bir israf örneği de sergiler. Algılanan bir olayın görsel, işitsel, dokunsal vb. yönleri, eşlik eden anılar, uyardığı duygular ayrı ayrı ilgili yerlerde (ilgili alan figür, diğerleri fon olarak-figür değişiklikleri ile) depolanırlar. Bu durum hatırlama açısından bazı avantajlar sağlasa da, bilgisayarda bizim böyle bir israfa izin vermemiz gerekmez. Nöral saklama açısından beyin kendi en iyi yöntemini geliştirmiş olabilir. Bizim, elektronik saklama açısından en iyi yöntemi geliştirmemiz gerekir.

  Görüldüğü gibi, şimdiye kadar yapay zeka konusunda geliştirdiğimiz yapay sinir ağları, bulanık mantık, yeni diller, yeni algoritma düzenlemeleri gibi yöntemlerin dışında daha radikal yaklaşımlar tanımlamamız ve bunlara göre çözümler üretmemiz gerekmektedir. İhtiyacımız olan, bilgilerden kesin sonuçlara ulaşmak değildir. Matematiksel kesinlik sağlayan programları zaten kullanıyoruz. Hatta teorem ispatları bile yaptırabiliyoruz bilgisayara. Bunları daha da geliştireceğiz elbette. Ama asıl ihtiyacımız olan, elimizdeki bilgileri kullanarak bize yeni yöntemler önerecek, hipotezler ve teoremler oluşturacak, yeni yargılar oluşturacak, yeni yaklaşımlar sunacak, keşifler yapacak, deneyler ve gözlemler tasarlayıp bize önerecek bir programdır. Kesinlik gereken durumlarda ayrı bir birim olarak biz diğer programları kullanabiliriz. Ya da gerekli çevre birimlerini ekleyerek istediğimiz amaç için yapay zekamızı modifiye edebiliriz. Daha teknik konuşursak, insandaki 6-7 birimlik “çok kısa süreli hafıza” yerine belki 100 birim kullanan, benzerliklerde insan beyninden daha düşük yaklaşıklık değerleri kullanabilen (daha fazla sayıda alt-kavramlar), refleks kalıplarındaki sızıntı oranları ayarlanabilen (deha, reflekslerdeki yırtıklardan fışkırır) bir zihin yapısı oluşturmak bu ihtiyacı karşılamaya yetecektir. Bu tür bir yapı için ise, beyinden kopya çekmemiz gerekmektedir.

  Beyinden kopya çekebilmek için aşmamız gereken bir zorluk vardır. Beynin çalışmasını anlamamızı engelleyen, kullandığımız dilden kaynaklanan yapay bir zorluktur bu. Bu yapay zorluk, yeryüzündeki her dilde bulunan eş anlamlı ve bulanık anlamlı sayısız kavramın beynimize maledilerek içinden çıkılmaz bir kargaşa oluşturmasıdır. Aşağıdaki sözcüklerin gerçekten tam anlamlarının bilinip bilinmediğini, bir Türkçe sözlüğe bakarak test edin bakalım:
  Akıl, Zihin, Bilinç, Zeka, Fikir, Kavram, Uzay, Zaman, Muhakeme, Hayal, Çağrışım, Algı, Şuur, İdrak, Anlam, Dikkat, Sezgi, Genelleme, Sanı, Ayrım, İlgi, İçgüdü, İstek, Sempati, ve duygulanımın tüm çeşitleri...

  Zihinsel sürece uygun bir yapay zeka modelinin sorunları az değil. Bilgisayar “zamanı” tanır ama, mutlaka gerekli olan “mekanı” ona (3D gibi ağır yükler yüklemeden) nasıl tanıtacağız? Şartlı refleksleri üzerine bina edeceğimiz doğal refleksler (elektronik refleksler mesela) var mı? Programın her parçasına özgü sorgu tiplerini birbiri ile uyumlu çalıştırabilecekmiyiz? Sonuçta ortaya çıkacak bilgi kümesi hangi noktada hafıza sınırlarımızı zorlamaya başlayacak? Artık gerekmeyen bilgileri “unutma” olayının ince ayarlarını verimliliği aksatmadan ne ölçüde yapabileceğiz?

  Bu makalede anlatılanların, zihinsel süreçler konusuna yabancı okurlar tarafından kolay anlaşılamayacağını biliyorum. Fakat yapay zeka ile ciddi olarak ilgilenen herkesin, beynin çalışmasından bir model olarak yararlanması gerektiğini düşünüyorum. Zihinsel süreçlerle ilgili yukarıda belirtmeye çalıştığım metodoloji ve tezler, e-kitap olarak yayına hazırladığım “Düşünen Hayvan – Bir Canlılar Psikolojisi Denemesi” adlı çalışmamda geniş bir şekilde incelenmektedir. Kitabın yayınlanmasına kadar ilgilenenler aşağıdaki e-posta adresimden bana ulaşabilirler.

  Ha gayret arkadaşlar! Belki bilim dünyasında örneği bol bulunan çıkmaz yollardan birisi de bu yaklaşımdır. Ama bir yolun çıkmaz olduğunun anlaşılması bile bir ilerlemedir. Yapay zekaya bu yöntemle yaklaşımı şirin bulacak arkadaşlara başarı ve bol şans diliyorum.

  Nadir BENCAN / İzmir
  nbencan@hotmail.com.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 21.09.11, 08:05
 2. Bir Zeka Oyunu
  By akıncı in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 15.05.08, 13:23
 3. Zeka Merkezi
  By mti in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 57
  Son Mesaj: 24.12.07, 11:39
 4. Yapay Plaj...
  By FERHAT in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 26.08.07, 22:58
 5. Dondurma Değil, Yapay Ürünler Yiyoruz
  By mirkat in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.07.07, 14:21

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0