+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Bilgisayar Ders Notlarını Bu Başlıkta Ekleyelim

 1. #1
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Arrow Bilgisayar Ders Notlarını Bu Başlıkta Ekleyelim

  Bilgisayar alanında okuyan ve ilgili olan arkadaşlar için bu başlıkta ders notlarımızı ekleyelim.Açıköğretimde, mühendis ve öğretmen adayları, meslek liselerinde okuyanlar ve bilgisayar ilmiyle yeni tanışanlar için faydalı olacağı kanısındayım. Dolayısıyla eksiklerimizin tamamlanması ve maximum istifade edebilmemiz açısından sizin de paylaşımlarınızı bekliyorum.Şimdiden teşekkkür ediyorum.
  Selametle kalın.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 2. #2
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post Ünite 1:Bilgi Teknolojileri

  BİLGİ TEKNOLOJİLERİ

  • Bilgi toplumu, bilgi çağı, bilgi teknolojileri gibi kavramlar son yıllarda daha fazla duyuyoruz ve gündelik hayatımızda bu kavramların yeri oldu.
  TEMEL KAVRAMLAR

  Fikir: Bir konuya ilişkin bir görüşe sahip olmaktır.
  Örn:
  -Önümüzdeki yıllarda hangi mesleklerin gözde meslekler olacağını
  -Demokrasinin nasıl bir şey olduğunu biliyorsak bu kavramlar hakkında fikrimiz var demektir.

  İlim: Bir işin yapılmasına, bir aracın kullanımına ilişkin bilgi işlem süreci sonunda ortaya çıkan üründür.
  Örn: Türkçe’de bir şeyin nasıl yapılacağının bilgisini öğrenmek, sindirmek anlamında “ilmini kapmak” ya da “ilmin yapmak” gibi deyimlar kullanırız.Bilgisayar ilmini kapmış:O bilgileri sindirmiş, sahasında uzman anlamında kullanırız.

  Malumat(Enformasyon): Herhangi bir konuya ilişkin bilgi işlem süreci sonunda ortaya çıkan üründür.
  Örn:Mezuniyet not ortalamamız, Türkiye’de kişi başına düşen milli gelir.

  Bilgi: Bir şeyin ya da olayın belirli bir özelliğini tanımlar.

  Bilgiyi İşlemekte Kullandığımız Araçlar: 2’ye ayrılır.
  1.Maddi Cihazlar: Bilgi işlemekte kullandığımız maddi cihazlar, telefon, radyo, televizyon, bilgisayar gibi cihazlardır.
  2.Kavramsal Cihazlar: Dil, alfabe

  Bilgi Teknolojileri: Bilgi işlemekte kullanılan maddi cihazlar ile kavramsal araçların tamamıdır.
  • Bilgi, doğru karar vermemize yardımcı olduğu için önemlidir.Ancak bu bilginin eksiksiz olması gerekir.Ayrıca doğru kararların her zaman istediğimiz sonuçları vermesini bekleyemeyiz.
  • Seçeneklerin artmış olması, aynı tercihleri farklı kriterlerle değerlendirebilme ve eskisi ile kıyaslanmayacak kadar büyük miktarlı bilgileri işleyebilecek araçlarımızın olması bilginin eskiye oranla daha da önem kazanmasının başlıca nedenleridir.
  BİLGİ İŞLEM SÜRECİ
  • Bilgi işlem süreci, herhangi bir atölyeyi çok andırır.Atölyelerde hammaddeler çeşitli tezgahlarda işlenir ve mamul elde edilir.Bilgi işlem sürecinin mamulü “bilgidir.”Süreçte işlenen malzemeye ise veri denir.Nasıl bir atölyede kullanılan vidalar, çiviler bir başka atölyenin mamulleri ise, bilgi işlem sürecinde kullanılan verilerin bir bölümü de başka bilgi işlem süreçlerinde üretilmiş olan bilgiler olabilir.
  • Bilgi işlem sürecinde de tıpkı atölye de olduğu gibi, çeşitli işlem adımları vardır.Bu işlem adımlarını genellikle on başlık altında toplarız.
   • Kaydetme: Kaydetme işlemi, günümüzde bilgi teknolojisinin en önemli araçlarından birisidir.Bir veri bilgisayara kaydedildikten sonra onun üzerinde diğer işlemleri yapmak genellikle çok kolaydır.
  Örn:Bir süpermarket kasasındaki barkod okuyucular birer veri giriş aracıdır ve satın aldığınız malı anında süpermarketin bilgisayarına kaydederler. (barkod: veri giriş aracıdır.)
   • Sınama: Bilgisayarlar verilerin doğruluğunu sınamak için çeşitli yöntemler izler.
  Örn: Süpermarket kasasındaki barkod okuyucu, eğer paketin üzerindeki kod kırıştığı için ya da başka bir nedenle yanlış bir kod okumuşsa, sistem küçük bir alarm verir.Bu alarm geçerli olmayan bir kod okunduğunda ortaya çıkar.
   • Sınıflandırma: Sınıflandırma, veriler bilgisayara girildikten sonra, kolayca gerçekleştirilebilecek bir iştir.
  Örn: Markette satın aldığınız mallar, KDV oranlarına göre sınıflandırılabilir ve her KDV kategorisi için ödeyeceğiniz vergi ayrıca sınıflandırılabilir.ÖSYM sınav sonuçlarını çeşitli yerlere göndermek durumundadır.Dolayısıyla aldığınız puanların örneğin fakültelere, mezun olduğunuz okullara, mezun olduğunuz okulun bulunduğu illere göre sınıflandırılması gerekir.
   • Özetleme:Örn: ÖSYM sonuçlarının il bazında sınıflandırılması bir özetlemedir.İldeki bütün öğrencilerin teker teker başarısını değil, ildeki okullardan mezun olan öğrencilerin hepsinin il için özetlenmiş halini gösterirler.
   • Sıralama: Büyük miktarlardaki verileri ya da bilgileri sıralamakta bilgisayar için hiçbir güçlük yoktur.Günümüzde kişisel bilgisayarlarda bile, milyonlarca öğrenciye ait kayıtların örneğin soyadına ya da numaraya göre sıralamak, birkaç saniyeden daha kısa süre içinde gerçekleştirilir
  Örn:Sınavdan hemen sonra ÖSYM, bütün fakültelere, fakülteyi kazanan öğrencilerin listelerini yollar.Bu listeler kayıt sırasında kullanılacaktır.Kayıt sırasında karışıklıkların olmaması için, listelerin soyadına göre sıralanmasında yarar vardır.
  Örn: Dersanedeki sınav sonucu bir sınıfta en yüksek olan puana göre sınıflandırılması.Kişiye göre sıralamak, en yüksek puanı görmek açısından zordur.
   • Hesaplama: Her birinizin adresine yollanan puanlar, çeşitli kategorilere ayrılmış çok sayıda soruya verdiğiniz cevaplarının kaçının doğru, kaçının yanlış olduğunun sayılmasını gerektirir.Yanlış cevaplarınız yüzünden kaybettiğimiz puanlar doğru cevaplardan aldığımız puandan çıkarılır.Daha sonra sizinle birlikte sınava girmiş olan yüzbinlerce gencin aldığı ham puanlar üzerinde de çeşitli işlemler yapılarak, standart puanlarınız hesaplanır.
   • Çoğaltma: Örn: Üniversiteye yerleştirme sınavına giren bütün öğrencilerin puanları, öğrenci için ayrı, kazandığı fakülte için ayrı, bilgilerin gönderileceği diğer kurumlar için ayrı olmak üzere çoğaltılırlar.Sonuçlar ayrıca basına sunulmak, internet üzerinden yayınlanmak gibi amaçlar için de çoğaltılır.
   • Saklama:Bilgi işlemin en temel işlem adımlarından biridir.Bilgisayar sistemlerinde verilerin ve bilgilerin saklanması için çok çeşitli teknolojiler geliştirilmiştir.
  Örn: Üniversiteye giriş sınavının sonuçları, hukuki nedenlerle saklanmak zorundadır.Puan itiraz olayı veyahut yanlış hesaplama olayı olabilir.Puan bilgilerini internet üzerinden öğrencilerin ulaşabileceği biçimde bilgisayarlara yerleştirilmesi de bir saklama işlemidir.Aslında başvuru formları ile elde edilen veriler de daha önce ÖSYM’nin bilgisayarlarında saklanmasıdır.
  Örn:Msn’de kaydetme, sınıflandırma, saklama, erişme, iletme özelliklerini kullanırız.

  9.Erişme:Örn:ÖSYM size puanlarınızı iletmesi gerektiğinde, sakladığı adres verilerinize erişir.Puanlarınızın hesaplanması, çeşitli istatistiklerin türetilmesi ve benzeri amaçlarla, sık sık saklanmış olan verilerin çeşitli bölümlerine erişme ihtiyacı ortaya çıkar.
  Örn:Sınava giren öğrenciler de, sınav sonuçları yayınlandığı anda internete girerek ya da basında yayınlanan eklerde kendi numaralarını bularak, puan bilgilerine erişirler.

  10.İletme: Son olarak ÖSYM ürettiği bilgileri size, kazandığınız fakültelere, basına ve diğer ilgili kurumlara iletir.
  Örn:İletişim işi içinde çok farklı teknolojiler kullanılabilir.Örneğin süpermarkette barkod okuyucudan bilgisayara ya da bilgisayardan kasaya veriler ve bilgiler, veri hatları aracılığıyla iletilir.Kasada hazırlanan fatura bilgileri ise müşteriye kasa fişi aracılığıyla iletilir.

  · Önemli olan, bilgi işlem sürecinin sonunda, istenen bilginin elde edilebilmesidir.

  Bilgi: Bir karar vermekte anlam taşıyan, karar vericiye gerektiği zamanda ve gereken biçimde ulaştırılan ve doğru olan, işlenmiş veridir.
  · Her bilgi işlem sürecinde bütün işlem adımları zorunlu değildir.Bazı süreçlerde bu adımlardan yalnızca birkaçı yer alabilir.
  · Bir bilgi işlem sürecindeki işlem adımlarında farklı teknolojiler kullanılabilir.
  · Bilgi işlem sürecinin hammaddesi veridir.
  · Bilgi işlem sürecinde bilgisayar kullanmak

  1. Çok miktarda verinin kolay işlenmesini sağlar.
  2. Çok kısa sürede verileri kolaylıkla işler.
  3. Çok yoğun ve karmaşık işlemleri kolayca gerçekleştirir.

  BİLGİ TOPLUMUNDA YAŞAMAK
  • Bilgi toplumu çok çeşitli açılardan sanayi toplumundan farklıdır.Ancak belki de en belirgin farklılık, bilgi toplumunda yaşayan bireylerin aktif birer sembol üreticisi olabilmeleridir.Bilgi toplumunda yaşayanların önemli bir bölümü, geçimlerini sembol işleyerek kazanırlar.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 3. #3
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post Ünite 2:Bilgisayar Organizasyonu

  BİLGİSAYARI TANIYALIM


  Sistem Ünitesinde Bulunan Parçalar:
  Mainboard: CPU, RAM, Cache, ROM, chipset, port, bus and expansion slot.
  Drives: Hard disk(s), floopy drive(s), CD-ROM, vb
  Expansion Kartları: Graphics card (video adapter), network controller, SCSI controller, Sound card, video ve tv card.Internal modem ve ISDN card.

  Çevre Birimleri:
  Keyboard and Mouse, joystick, monitör, printer, scanner, speakers, external drives, external modem…

  Bilgisayar Genel Olarak 2’ye ayrılır:
  1.Yazılım (software): Bilgisayardaki programlara yazılım denir.
  2.Donanım (Hardware): Bilgisayarın fiziksel parçalarına donanım denir.
  • Her ne kadar bilgisayarların kapasitesi sürekli olarak gelişmekte, boyutları küçülmekteyse de, ilk bilgisayardan bugüne tüm bilgisayarlar aynı prensiplerle çalışır.
  İşlemci Ve Ana Bellek:
  • Her bilgisayarda en az bir işlemci bulunmak zorundadır.
  • İşlemci, veriler üzerinde işlem yapan birimdir.
  • İşlemciler tüm elektronik sistemlerde bulunur.PC, TV, otomatik çamaşır makinesi vb.
  • Pc’nin en önemli parçasıdır.
  Ana Bellek: Bilgisayarın herhangi bir anda işlemek durumunda olduğu bilgilerin saklandığı bellektir.

  RAM (Random Access Memory-Rastgele Erişimli Bellekler):
  • RAM; işletim sisteminin, çalışan uygulama programlarının veya kullanılan verinin işlemci tarafından hızlı bir biçimde erişebildiği yerdir.
  • RAM; bilgisayarlardaki Cd-rom, disket sürücü veya sabit disk gibi depolama birimlerinden daha hızlıdır.
  • Bilgisayar, çalıştığı sürece RAM faaliyetini devam ettirir; bilgisayar kapandığı zaman ise RAM’ da o an depolanmış olan veriler silinir.
  • RAM, ana belleğin kullanıcılara ayrılan kısımdır.
  ROM (Read Only Memory-Sadece Okunabilir Bellekler):
  • ROM işlemci tarafından okunabilir ama ROM’daki veriler değiştirilemez.
  • ROM bellek üzerindeki bilgiler kalıcıdır.
  • Günümüzde ROM’un birkaç versiyonu vardır.Prom, Eprom, EEprom’dur.
  Eeprom: Şu anda bilgisayarınızın BIOS’unuzun kullandığı ROM tipi eeprom’dur.Eeprom’da silinebilir veya yazılabilir.Silme işlemini elektriksel olarak yaparız.Bu sayede anakart üreticileri güncellenmiş BIOS’larını yazabiliyorlar.

  Bilgisayarda Kullanılan Kapasite Birimleri:
  • Bilgisayarda verileri saklamak için 2’lik sayma sistemi kullanılır.İkilik sayma sisteminde 0 ve 1 kullanılır.Bilgisayarda 0 ve 1 rakamlarını sakladığımız alana 1 Bit denir.Bir karakteri (harfler, sayılar ve özel işaretler) saklamak için 8 bitlik alan kullanılır.Bu 8 bitilik alana 1 byte denir.Sonuç olarak 1 karakter 1 byte’lık alanda saklıdır.
  • 1024 Byte= 1KB
  • 1024 KB= 1 MB
  • 1024 MB= 1 GB
  • 1024 GB= 1 TB
  • Günümüzün kişisel bilgisayarlarının hızı 2 GHz civarındadır.Büyük bilgisayarların işlemcileri çok daha yüksek hızlara sahip olabilir.
  İletişim Yolları
  • Veri Yolları ( Data Buses): İşlemci ile bellek arasında karşılıklı olarak verinin taşındığı yoldur.Veri yollarının genişliği ve veri transfer hızı, bilgisayarın hızını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.İşlemci, hafıza elemanları ve çevresel birimleriyle çift yönlü veri akışı sağlar.
  • Adres Yolu: İşlemcinin bilgi yazacağı veya okunacağı er hafıza hücresinin ve çevre birimlerinin bir adresi vardır.İşlemci, bu adresleri bu birimlere ulaşmak için kullanılır.
  • Kontrol (Denetim) Yolu:Bilgisayar bileşenlerinin birbiriyle eşgüdümlü çalışabilmesi önemlidir.İşlemcinin diğer birimleri yönetmek ve eş zamanlamayı (senkronizasyon) sağlamak amacı ile kullandığı sinyallerin gönderildiği yoldur.
  Not:Bilgisayarın temel ve çevre birimleri arasında sürekli veri transferi gerçekleşir.Sözkonusu veri transferleri veri yolu adı verilen bağlantılar aracılığıyla sağlanır.Ver yollarının genişliği ve transfer hızı, bilgisayar hızını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

  Kişisel Bilgisayarlar:
  • İşlemci ve ana bellek dışındaki bilgisayar birimlerini 3 ana başlıkta inceleriz.
   • Kullanıcının bilgisayara komut ve veri girişi yapmasını, bilgisayarında kullanıcıya uyarı ya da sonuçları iletmesini sağlayan, giriş-çıkış birimleri,
   • Veri, komut ya da sonuçların saklanmasını sağlayan yardımcı bellek birimleri ve
   • Diğer çevre birimleri
  Giriş-Çıkış Birimleri:
  • Giriş- çıkış birimleri, kullanıcının bilgisayara komut ve veri girişi yapmasını, bilgisayarında kullanıcıya uyarı ya da sonuçları iletmesini sağlayan, komut, veri ya da sonuçların saklanmasına izin vermeyen bilgisayar bileşenleridir.
  Klavye: Temel giriş birimidir.Klavyede harfler, rakamlar ve kullanımı kolaylaştırıcı çeşitli tuşlar yer alır.
  • F klavyelerde harfler, Türkiye’de kullanılan daktiloların büyük bölümündeki gibi dizilmiştir.Ancak İngilizce klavyelerde en üst satırın en solunda Q harfi yer alır.
  • Günümüzde bilgisayarla iletişimini kızılötesi ışınlar ya da radyo dalgaları yardımıyla gerçekleştiren kablosuz klavyeler geliştirilmiştir.
  Yazıcı: Temel çıkış birimidir.Satır yazıcı, nokta vuruşlu yazıcı ve sayfa yazıcı gibi farklı türleri vardır.Nokta vuruşlu yazıcılarda, bir sütun halinde dizilmiş olan iğnelerin mürekkepli şeride vurması yardımıyla, kağıt üzerinde noktalar oluşturulur.Örneğin; hemen hemen bütün belediyeler, faturalarını nokta vuruşlu yazıcılarla hazırlar.Sayfa yazcılar, kullanıcının istediği her özelliği yazma yeteneğine sahiptir.Kitap sayfalarının orjinalleri de, günlük gazete sayfalarının orjinalleri ve başka birçok şey gibi, sayfa yazıcılardan elde edilmiştir.
  • Sayfa yazıcılar lazer, termal ya da mürekkep püskürtmeli (jet) olmak üzere farklı teknolojiler kullanılabilirler.
  • Dpi: Bir sayfa yazıcının performansı, dpi (eng.dot per inch terimini meydana getiren kelimelerin ilk harflerinden) olarak ölçülür.1200 dpi’li bir yazıcı, bir inç (2.54 cm) uzunluğunda bir çizgiyi 1200 noktadan oluşturur.
  • Yazıcılarda bilgisayara kendi kablosu yardımıyla bağlanırlar.Yazıcıların kişisel bilgisayarların genellikle paralel bağlantı noktalarından bağlanır.Yazıcının kablosu ve bağlantı yeri aracılığıyla, işlemci yazılması istenen bilgileri yazıcıya ulaştırır.
  Ekran: Temel çıkış birimidir.Ekran, 24 satırlık ve 80 sütunluk bir sayfa gibidir.Ekranlar son derece küçük noktalardan oluşturulur.Bu küçük noktalara piksel adı verilir.Bir ekranın düşeyde 768, yatayda 1024 dilime ayrılmış olması, (768*1024)=786432 pikselden meydana geldiği anlamına gelir ve ekranın çözünürlüğü 786*1024’tür.
  ·Ekranların performansı sadece ekranın değil, aynı zamanda ekran kartının kapasitesine de bağlıdır.
  Ekran kartları bilgisayarın anakartı üzerine monte edilmiştir.

  Fare(Mouse): Temel giriş birimidir.Fare, ekranda çeşitli noktaları çeşitli biçimlerde uyararak bilgisayara bilgi ya da tercihlerimizi ulaştırmamızı sağlayan cihazdır.Optik fare ve iz topu gibi farklı türleri vardır.
  · Günümüzde en yaygın kullanılan fare türü olan yol faresi, masanın üzerinde kullanıcı tarafından hareket ettirildikçe, bu hareketi bilgisayara aktarır.Bilgisayar farenin hareketine paralel olarak, ekrandaki fare imlecini hareket ettirir.Optik farelerde mekanik unsurlar yoktur.Optik fare, özel fare altlığı üzerinde hareket ettirilir ve farenin hareketi bu özel altlık yardımıyla optik olarak algılanıp bilgisayara aktarılır.Yaygın olarak dizüstü bilgisayarlarda kullanılan fare türü ise iz top adını alır.İz topunu prensipleri yol fareninkisi ile aynıdır.Ancak dizüstü bilgisayarlarda genel olarak fareyi kullanmak için uygun bir tabla olmadığı için, farenin topu, bir yuva içinde bilgisayara yerleştirilmiştir.Bu top parmakla ya da avuç içiyle döndürülerek, ekrandaki fare imlecinin hareket etmesi sağlanır.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 4. #4
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post Ünite 2:Bilgisayarı Organizasyonu (devamı)

  Fare (Mouse):

  nİmleç: Farenin ekran üzerinde nerede olduğunu gösterir.
  nTıklama: Farenin sol veya sağ tuşuna bir kez basılmasıdır.
  nÇift Tıklama: Farenin sol tuşuna kısa aralıklarla iki kez arka arkaya basılmasıdır. Bir simgeye yüklenen işlevin yerine getirilmesini sağlar.
  nSürükleme: Farenin sol tuşunu basılı tutarak imlecin yerinin değiştirilmesidir.


  Oyun Çubuğu (Joystick):
  • Genellikle oyun oynamak için kullanılır. Üzerinde bulunan tuşlarla çalıştırılarak bilgisayara komut verilmesi sağlanır.
  • Bilgisayardaki bazı oyunların rahat ve gerçeğe daha yakın kontrol edilmesine yarayan bir aygıttır. Oyun çubuğu olarak da bilinir.
  Tarayici (Scanner):
  • Kağıt üzerindeki grafik ve resimleri (renkli ya da siyah-beyaz) bilgisayara aktaran aygıtlardır.
  Konu İsRa_ tarafından (04.12.08 Saat 13:01 ) değiştirilmiştir.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 5. #5
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post Ünite 3:Bilgisayar Yazılımı

  Yazılım Kavramı:
  • Bilgisayara belirli bir işi gerçekleştirmek için verilen komutlar toplamına “program” denir.
  • Her bilgisayarda çok çeşitli programlar kullanılır.Genel olarak bütün bilgisayar programlarının tamamı yazılım olarak adlandırılır.
  • Bir bilgisayar sistemini meydana getiren iki temel bileşenin, biri donanım ,biri yazılımdır.
  • Donanım,bilgisayar sisteminin maddi unsurları, yazılım ise maddi olmayan unsurlardır.
  1. Bilgisayarın işlemcisi anca ana bellekte yer alan komutları işleyerek,kendisinden beklenen görevleri yerine getirebilir.
  2. Bilgisayarın açılışı sırasında kendiliğinden çalışan ve bilgisayarı komut bekler duruma hazırlayan programlar bütününe “işletim sistemi” adı verilir.
  3. Bilgisayar her durumda, sadece ana belleğe yüklenmiş olan komutları işler ve bu komutların kendisinden beklediği işlemleri gerçekleştirir.
  Bilgisayar Programlama
  • Bilgisayarın herhangi bir işlemi gerçekleştirebilmesi için , uygun yazılımın çalıştırılması gerekir.
  Birleştirici Diller: Bilgisayar programcılarının hayatını kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş programlardır.
  Bilgisayar sadece kendi diliyle işlem yapabilir.Bilgisayarın bildiği makine dili, bizim kendi dilimizden çok farklıdır.
  • Birleştirici diller, bugün daha az kullanılmakta ve pek az uzman dışında kullananlar yoktur.
  • Birleştirici dillerin öğrenilmesi ,zor ve kullanımı çok sıkıcıdır.
  • Birleştirici dillerde, bilgisayarın her işlem adımı için bir komut yazılması gerekir.
  Programlama Dilleri : İki genel kategoriye ayrılır.
  1.Yorumlayıcı: Bir bilgisayar programıdır.Komut yorumlayıcı adı verilen bir bilgisayar programına gönderilir.Her bilgisayar dilinin yorumlayıcısı farklıdır.

  • Yorumlayıcı komutun, kullanılan dilin söz dizim kurallarına uygun olup olmadığını denetler.

  • Eğer uygunsa komutu birleştirici dile çevirir,işlenmek üzere yollar ve programı işeyen komuta geçip aynı işlemi tekrarlar
   Aksi halde programı işlemeyi keser, komutun hatalı olduğuna dair bir uyarı mesajı yollar.
  2.Derleyici : Derleyici bir programdaki bütün komutları okur.Hiçbirini çalıştırmadan önce herbirini söz dizim kurallarına göre denetler.Eğer programın bütün komutları bilgisayar dilinin söz dizim kurallarına uygunsa,programı birleştirici dile tercüme eder ve çalıştırmak üzere yollar.Aksi takdirde hatalı komutlara işaret eden bir mesaj hazırlar ve kullanıcıya iletir.
  • Yorumlayıcı ve derleyici, birer bilgisayar programıdır.Çalıştırdıkları zaman bilgisayarın ana belleğine yerleşirler ve yazdığımız programın komutlarını birer veri olarak kabul edip işlerler.
   Kullanıcıları farklı ihtiyaçlarının her biri için daha uygun olan çeşitli programlama dillerini geliştirimiştir.
  Paket Programlar
  Herhangi bir amaç için hazırlanmış ve bilgisayar konusunda uzmazlık gerekmeden kullanılabilecek olan bilgisayar programıdır


  Paket program bilgisayarın yardımcı belleğinde saklanır.İhtiyaç duyduğu zaman kullanıcı,klavye yada fare yardımıyla programı uyarır.Bu uyarının ardından program ana belleğe yüklenir ve çalışmaya başlar.
  • Günümüzde çok farklı özelliklere sahip, binlerce paket program geliştirilmiş ve pazarlanmaktadır.Hemen her bilgisayar kullanıcısı birkaç paket programı yoğun olarak kullanmaktadır.
  • Paket programlar çeşitli biçimlerde sınıflandırılabilir.Belirli bir problemin çözümünde ya da belirli bir uzmanlık alanının desteklenmesinde kullanılabilecek paket programlar, uygulama yazılımlardır.
  • Günümüzde büyük gazete ve dergilerin hepsi,kitapların çok büyük bölümü bilgisayar yardımıla dizilip baskıya hazırlanmaktadır.Bu amaçla masaüstü yayıncılık programları kullanılır.
   İkinci bir paket program ise,kişisel verimliliği arttırıcı programlardır.Söz konusu programlara büro yazılımlarıda denir.Örnek:Sunum programları,veri tabanı yönetim sistemleri,…
  İşletim Sistemleri
  Bilgisayarın en temel yazılımı işletim sistemidir.İşletim sistemi,çeşitli görevleri üstlenmiş olan çok sayıda küçük programdan oluşur.

  Her bilgisayar açıldığında önce,işletim sistemi yüklenir.Yüklendikten sonra, bütün çevre birimlerini düzenli olarak kontrol eder.Bu kontrol başarıyla tamamlanırsa,bilgisayar kullanıma hazır hale gelir.
  • Bu durumda bilgisayarda işletim çalışmakta ve kullanıcının herhangi bir uyarıda bulunup bulunmadığını her an kontrol eder.
   İşletim sistemlerinin temel görevi bilgisayar kaynaklarıın yönetimidir.Ana bellek,yardımcı bellek gibi temel bilgisayar kaynaklarının yanısıra hertürlü çevre birimide ,işletim sistemi tarafından yönetilen bilgisayar kaynaklarıdır.

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 6. #6
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Bilgiler güncel mi??
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 7. #7
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Post

  Evet güncel .Eksik ve yanlış bilgi varsa belirtin düzeltelim.Hatasız kul ve bilgi olmaz değil mi abi .

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Kendi Çektiğimiz Videoları Ekleyelim...
  By elff in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 81
  Son Mesaj: 03.02.20, 11:06
 2. Cevaplar: 825
  Son Mesaj: 02.08.16, 10:29
 3. İlginç Fotolar Ekleyelim
  By 1kul in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 64
  Son Mesaj: 19.09.11, 23:09
 4. Bilgisayarımızın Masaüstünü Ekleyelim
  By SeRDeNGeCTi in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 83
  Son Mesaj: 23.09.09, 11:42
 5. Hergün Bir Gül Ekleyelim
  By BiÇçare in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 1164
  Son Mesaj: 01.05.09, 11:43

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0