+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Cepten "Aktif Arama"lı Soygun

 1. #1
  Gayyur enfüsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  İSLAM-BUL
  Mesajlar
  65

  Angry Cepten "Aktif Arama"lı Soygun

  CEP'TEN "AKTİF ARAMA" LI SOYGUN

  Telefonunuzla arama yaparken aman dikkat soyuluyorsunuz…

  Ceptelefonları ile her arama yapıldığında ekranda beliren 'aktif aramalar'yazısı ile cep telefonu kullanıcılarının teknolojik oyunlarla soyulduğubelirtildi.
  --------------------------------------------------------------------------------
  Ceptelefonları ile her arama sırasında ekranda beliren 'aktif aramalar'yazısı ile kullanıcıların kontörlerinin gizlice iç edildiği ortayaçıktı. Teknolojik oyunlarla 'Biz bu sistemi yaptık, siz deuygulasaydınız' gibi savunmalarla kullanıcıların resmen soyulduğuortaya çıktı.

  Normalde arama sırasında ekranda beliren'aktif aramalar' yazısının iptal edilmediği zaman her aramada karşıdakikullanıcıdan bir kontör kırpılmış olduğu belirtildi. Ekranda beliren'aktif aramalar' yazısını yok etmek isteyenler ise ##002# 'i arayarakbunu kaldırıyor ve kendisini arayanların soyulmasını önlüyor. Ekrandabeliren 'aktif aramalar' yazısını ##002# 'i arayanlar iptal edebiliyor.Bu da kullanıcılara sorulmadan ve bilgileri dışında arama aktarmasıkomutu verildiğini ortaya koyuyor.

  Bu uygulamayı deneyerekarama aktarma komutunu iptal eden kullanıcılar ise hayretler içindekalıyor. Cep telefonları ile yapılan her aramada ekranda beliren 'aktifaramalar' yazısı iptal edilmediği müddetçe, kişiye ulaşamayan herkestenbir kontör düşülüyor.

  Eğer aranan kişinin telefonu datelesekreter ayarlı ise dinlenen 1 saniyelik 'aradığınız kişiyeulaşılamıyor' mesajı için de kullanıcıların ayrıca bir normal aramakarşılığı ücretlendirdiği vurgulandı.

  İşin en garipkısmının ise normalde cep telefonu hatlarında default (fabrika çıkışı)olarak ayarlı bir telesekreter yokken, herkese bu telesekreterinotomatik olarak ayarlı gelmesi olduğu vurgulandı. Yani, kullanıcınınhiç bir şeyden haberi yokken, aradığı ve ulaşamadığı her kullanımdahemen 1.5 kontörünün çalındığı vurgulandı.

  Kullanıcı,eğer iki dakika sonra yine ulaşamazsa 1,5 kontör daha gidiyor. İşin enacı tarafı ise kimsenin böyle bir uygulamadan haberinin olmaması vetelesekreteri bedava zannetmesi. Telefon şebeke istasyonu yetkilileriise kendilerini arayan kullanıcılara; ##002#'yi arayarak telesekreterin kaldırılabileceğini anlatmakla yetiniyor.

  Bunatepki gösteren kullanıcılar ise teknolojik oyunlarla soyulduklarınıbelirterek, "Teknolojiye ulaşamıyoruz. Kullandığımız telefonların bütünözelliklerini bilmiyoruz. Bizden habersiz neden bu tür uygulamalaryapılıyor." şeklinde tepki gösterdiler.

  (CİHAN)


 2. #2
  Gayyur enfüsi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  İSLAM-BUL
  Mesajlar
  65

  Standart

  Birde şunu sakın unutmayın.
  Turkcell kullanıcısıysanız benim başıma geldi sizide bilgilendireyim.

  Turcell den bana bilgilendirme msjı geldi. Hanı vardır ya bilmem atıyorum 3030u arayın size şu gelsin bu gelsin tarzındaki msj lar..
  Bu msjları açar açmaz o gönderilen bölüme kayıdınız otomatikmen yapılıyor ve abone oldugunuzdan haftalık kontürleriniz gidiyor.
  Benim böyle sürekli kontürlerim gidince turkceli aradım ve bana abone oldugumu, bu aboneliği iptal edersem kontürlerimin gitmeyeceğini söyleyince operatörün dediğini yaptım ve kurtuldum.
  Yani Türkcel den gelen her msjı sakın açmayın. Açar açmaz kaydınız alınıp otomatikmen abone olmuş oluyorsunuz
  Benden söylemesi..

 3. #3
  Yasaklı Üye Ene-Zerre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Kainat Mescidi...
  Mesajlar
  2.455

  Standart

  ´Lütfen bu maili herkese forward edin´ sözleriyle başlayan ve GSM operatörlerini hedef alan maildeki bilgileri Haber 7 araştırdı. GSM operatörleri kullanıcıları kandırıyor mu?

  Zincir maillerin son hedefi GSM operatörleri oldu. Son günlerde ‘bu olay gerçektir, herkese ulaştırın’ sözleriyle başlayan bir mailde, Turkcell, Vodafone ve Avea’nın haksız kazanç elde ettiği belirtiliyor. Mailde telefonun ##002#’yi tuşlayarak bu haksız kazancın önüne geçileceği söyleniyor.

  Haber 7 olarak yine bir mail efsanesini yıkıyoruz. Yaptığımız araştırmalar sonucu mailde bahsedilen bilginin doğru olmadığı ortaya çıktı. Son günlerin ‘forward’ maili ve konuyla ilgili Turkcell ve Vodafone’dan gelen cevaplar:

  Mailde ´Vodafon´ adı mailin orjinalilliğini bozmamak için düzeltilmemiştir. GSM operatörlerini hedef olan son günlerin popüler maili. Lütfen siz forward etmeyin:

  “Arkadaşlar, aşağıdaki yazı AVEA, TURKCELL ve VODAFON´yi karalama kampanyası değildir. Her ne kadar ilk okunduğunda şüphe ile yaklaşılsa bile, olayı deneyince gördüm. Sizde mutlaka iletebildiğiniz kadar herkese bu maili forward edin.” sözleriyle başlayan mailde daha sonra konu açıklanıyor.

  Türkiye’de hizmet veren bütün GSM operatörleri kullanıcılarına seslenen mailde; “Telefonunuzdan hemen ##002# yi tuşlayın (Arayın, ekranınıza aktarma iptal diye bir yazı gelecek) böylece yönlendirmeyi kaldırın. Yoksa size ulaşamayan herkesten bir kontör düşecek...” deniliyor. Yine maili herkese göndermenin gerektiği vurgulanarak, ‘aradığınız kişiye ulaşılamıyor’ mesajının ücretli olduğu söyleniyor.

  Mail şu şekilde devam ediyor: “İşin garip olan kısmı bu değil aslında. Normal AVEA, TURKCELL ve VODAFON hatlarında default (fabrika çıkışı) olarak ayarlı bir telesekreter yokken, herkeste bu telesekreter otomatik olarak ayarlı geliyor!!! Yani sizin hiçbir şeyden haberiniz yokken, çaktırmadan sizden intikamını alıyor. Arkadaşınızı aradığınız ve ulaşamadınız mı? Hemen 1.5kontor. İki dakika sonra yine mi ulaşamadınız bir 1,5 kontör daha... Ne uyanıkça degil mi? İşin daha da kötüsü kimsenin böyle bir uygulamadan haberi yok, herkes diğer operatörlerde olduğu gibi aranılan telesekreterin bedava olmasını bekliyor. Ne de olsa paralı olan bir uygulama otomatik olarak ayarlı gelmez yanılıyor muyum? Bu olayı iptal ettirmek ise daha da bir trajik komik; AVEA, TURKCELL ve VODAFON´yi arıyorsunuz, durumu anlatıyor ve ´uyanık´ olduğunuzu gösteriyorsunuz, onlar da size AVEA, TURKCELL ve VODAFON hatlı telefonunuzdan ##002#´yi aramanız durumunda tele sekreterin kaldırılabileceğini anlatıyorlar. Bu mail´i gönderen arkadaşa teşekkürler.”


  Son günlerin popüler maili bu bilgileri içeriyor. Ancak mailde dikkat çeken bir cümle var: “İşin daha da kötüsü kimsenin böyle bir uygulamadan haberi yok, herkes diğer operatörlerde olduğu gibi aranılan telesekreterin bedava olmasını bekliyor.” Bu cümlede ´diğer operatörler´ derken Türkiye’deki operatörlerden mi bahsediliyor belirtilmemiş. Zaten Türkiye’de üç operatör dışında hizmet veren yok. Yurt dışındaki operatörlerden bahsediliyorsa da, işi düşmemiş hiç kimse, yurt dışı operatörlerinin uygulamalarından zaten haberdar değil.

  Haber 7 olarak üç operatöre de bu uygulamayı sorduk. Turkcell ve Vodafone’dan açıklama gelirken Avea henüz bir cevap vermedi.

  Turkcel’in açıklaması:

  Turkcell müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak, telefonları kapalı ve/veya ulaşılamaz durumda olduğunda bile iletişimlerinin kesilmemesini sağlamak amacı ile KimAramış servisini müşterilerimize sunmuştur.

  Turkcell, 12 Kasım 2007 tarihinden itibaren tüm müşterilerine telefonları kapalı ya da ulaşılamaz durumda iken yönlendirme yapmalarına gerek kalmadan kimin aradığını bildiren ve sesli mesaj bırakılmasını sağlayan KimAramış servisini otomatik olarak telefonlarına uygulamaktadır. KimAramış servisinde telefon ulaşılamaz ve kapalı koşulları için hatlara gelen bilgilendirme mesajları ve 7565’i arayıp sesli mesajları dinlemek ücretsizdir. KimAramış kullanan bir müşteri arandığı zaman ise arayan kişi ulaşılamaz anonsunu dinlerken ücretlendirilmemektedir. Müşteri kendi isteği ile sinyal sesinden sonra sesli mesaj bırakması halinde kendi tarifesi üzerinden ücretlenmeye başlar. Ulaşılmaz anonsu sırasında kesinlikle ücretlendirilmez.

  Turkcell tarafından otomatik olarak tanımlanan KimAramış servisinin iptal edilmesi müşterilerimizin isteğine bağlıdır.

  Bu ve buna benzer içerikteki e-mail’lerin müşterilerimizi yanıltma amaçlı olduğunu belirtir, konuyu bilginize sunarız.

  Saygılarımızla,
  Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş”

  Vodafone’un açıklaması:

  Arama yapıldığında anons esnasında herhangi bir ücret alınmamaktadır. Ancak çağrının karşı taraftan cevaplanması durumunda ilk saniyeden itibaren ücretlendirme başlamaktadır.

  Aynı zamanda telefon kapalıyken telesekreter veya arayanı bildir servisine yönlendirme varsa sinyal sesinden sonra mesaj bırakılması durumunda bırakılan mesajın uzunluğuna göre ücretlendirildiği bilgisini paylaşmak isteriz.

  Saygılarımızla
  Vodafone Müşteri Hizmetleri”

  Konuyla ilgili Avea’dan cevap gelmezken yaptığımız araştırmalar sonucu Avea abonelerini arayanların, ‘ulaşılamıyor’ mesajını dinlerken herhangi bir ücret alınmadığını tespit ettik.

  Mailde bahsedilen ##002# uygulaması ise, telefon üzerindeki yönlendirmeleri iptal etmektedir. Yani operatörün yapmış olduğu yönlendirmeleri değil, telefon kullanıcısının yapmış olduğu yönlendirmeler iptal ediliyor.


  http://www.haber7.com/haber/20080101...rd-etmeyin.php

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Yalnızca "La İlahe İllallah" Demek Yeterli midir? "Muhammedür Resulullah" Demeden?
  By ZÜMRÜT in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 25.04.17, 13:15
 2. "Ene" ve "Zerre"den İbaret Bir "Elif" Bir "Nokta"dır.
  By Ene-Zerre in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:29
 3. Hayatıyla bir "Elif" yazar, "Vav" vuslatıyla yürür, yüreği "Hu" okur..
  By gamze-i_dilruzum in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:28
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.09.08, 13:57
 5. "Vücudunu, Mucidine Feda Et" ve "Ruhumu Rahmana Teslim Eyledim" Ne Demektir?
  By sahabe86 in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 24.07.08, 15:22

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0