Geçtiğimiz hafta içinde yapılan Pardus geliştiriciler toplantısında yeni sürümde önemli değişiklikler getirecek bazı kararlar alındı. İşte yenilikler:Delta Paket desteği:

Pardus 2007.3 sürümünde delta desteğinin olmasına karar verildi. Bu karar özellikle limitli ADSL kullanıcılarını sevindirecek. Delta desteği sayesinde, güncellemesi çıkan bir paketin tamamını değil, sadece değişen kısmını indireceksiniz. Bu özellik bazı paketlerde % 80'lere varan, genelde ise % 50'ye yakın kazanım sağlıyor.Menüde görünmeyen uygulamalar geri gelecek:

Bir arayüzü olmasına rağmen menüde görünmeyen bazı küçük yardımcı uygulamalar uzun süredir tartışılan bir konuydu. Menünün karmaşık bir hal almaması için uygulanan bu yöntem, kurulu olmasına rağmen menüden ulaşılamayan uygulamaların doğmasına sebep oluyordu. Toplantıda bu konunun Tasma'da yer alacak bir bölüm ile çözülmesine karar verildi. Bu çözüme göre, Tasma içerisinde basit menü veya genişletilmiş menü seçenekleri olacak.Ağ Yöneticisi:

2007.3'de Ağ Yöneticisi'ne hızlı bağlantı desteğinin eklenmesi ve bazı ufak sorunların düzeltilmesine karar verildi. Bununla beraber ağ profilleri alma/verme (import/export) yeteneği kazandırılması işinin sorumluluğunu İşbaran Akçayır üstlendi.ÇOMAR üzerinden farklı yetkilendirme şekilleri:

Kullanıcıların her türlü işi gerçekleştirebilen Wheel grubu dışında da, sadece program ekleme/kaldırma yetkisi olan ya da sadece ağ profili ekleyip/çıkarabilen bir kullanıcı gibi profiller oluşturmasına imkan sağlanması konuşuldu. Bu özelliğin de 2007.3'e yetiştirilmesine karar verildi.Paket İmzaları:

2007.3'e yetiştirilmesi bekleniyor. Bu özellik sayesinde paketlerin kim tarafından yapıldığı doğrulanabilecek. Konunun sorumlusu geliştirici listesine bir rapor gönderecek ve konu listede tartışılacak.Göç Aracı:

Windows kullanıcılarının kişisel bilgi ve ayarlarının Pardus'a aktarılabilmesini amaçlayan ve Murat Ongan'ın üzerinde çalıştığı Göç Aracı üzerinde konuşuldu ve 2007.3'e yetiştirilmesine karar verildi. Bu araç sayesinde Windows ortamındaki birçok kişisel ayar ve veriniz tek bir araçla Pardus'a aktarılacak.Vekil Sunucu Yöneticisi:

Sistem çapında bir vekil sunucu yönetimi için gerekli altyapı üzerinde yapılan çalışmaların çok az eksiği kaldığı ve 2007.3'e yetişeceği konuşuldu. 2007.3'e yetiştirme sorumluluğu, bu projenin de geliştiricisi olan Bertan Gündoğdu'ya verildi.Kaptan Masaüstü:

* Ekran kartları ile ilgili bir arayüz Kaptan'a eklenmeyecek.

* Kaptan'a eklenmesi önerilen Katkı (Contrib) deposunun sisteme eklenmesi seçeneği, Kaptan'da değil Paket Yöneticisi'nde olacak.

* Ağ Yöneticisi artık Kaptan'a gömülü şekilde çalışmayacak, kendi ayakları üzerinde duracak.