Ona Risale-i Nur'u ilk Zübeyir abi vermişti
06 Eylül 2011 / 23:01
6 Eylül 2010 tarihinde vefat etti. Merhum ağabeyimizi rahmet dualarıyla anıyoruz…

Ömer Özcan'ın haberi:
Merhum Ziya Nur’un ismi Emirdağ Lâhikasında geçiyor. Tarihçe-i Hayat’ta da ‘Hukuk Talebesi Ziya Nur’ imzasıyla bir mektubu var. Ankara Hukuk Fakültesinde okurken Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine çok sayıda ziyaretleri olmuştur.
1930 Konya doğumlu olan Ziya Nur ağabeyi İstanbul’da kendi evinde ziyaret etmiştik. Bizi kızkardeşi Belma Aksun hanımefendi karşılamıştı. Zira Ziya ağabey, 1976 yılında ağır bir imtihan geçirmiş; hipertansiyon sonucu kısmî felç olmuştu. Zahmetle yürüyebiliyor ve sadece sol kolunu kullanabiliyordu. Bundan başka beynindeki konuşma, okuma, yazma merkezleri kapalıydı. Zekâ, idrak, şuur ise mükemmeldi…
Ziya Nur’a Konya’da lise talebesi iken ilk defa Risale-i Nur veren Zübeyir Gündüzalp’tir.
Ziya Nur, ziyaretimizden bir sene sonra 6 Eylül 2010 tarihinde vefat etti. Merhum ağabeyimizi rahmet dualarıyla anıyoruz…
***
Gazeteci, yazar ve TV sunucusu Ümit Şimşek “Bilge Tarihçi Ziya Nur Aksun” adlı kitapta Ziya Nur’u şöyle tanıtıyor:
“Ülkenin tek parti istibdadı altında bulunduğu yılarda Konya’da bir lise öğrencisi iken Risale-i Nur’u tanıyan ve kendisi gibi bir grup gençle birlikte bir iman mücadelesi içinde yer alan Ziya Nur Aksun, insanlık tarihinin böyle kahramanlarından biridir.
Onun eserleri arasında Risale-i Nur harekâtını da saymak gerekir; çünkü bu hareket bu günlere kadar gelmiş ve bir özgürlük ortamına kavuşmuşsa, bu Risale-i Nur müellifi Bediüzzaman ile beraber, onun etrafında halkalanan Ziya Nur ve benzeri insanların ileri görüşlülükleri ve fedakârlıkları sayesinde gerçekleşmiştir. (…) Bugün insanlar herhangi bir anda polis baskınına uğrama endişesi taşımaksızın, kaloriferli evlerinde, konforlu koltuklarına kurulmuş bir şekilde çaylarını yudumlarken Risale-i Nur’u keyifle okuyabiliyorlarsa, bunda payı ve ecri bulunan kahramanlardan birisi de Ziya Nur Aksun’dur.” (Ömer Özcan Ağabeyler Anlatıyor–4)