+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Mehmed Karadal Hakka Vuslat Etti

 1. #1
  Ehil Üye muhibbülkurra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  4.304

  Standart Mehmed Karadal Hakka Vuslat Etti

  S'a. Ankara Vakıflarından mehmed karadal kardesimiz Hz. Mevlana'nın Hakka Yürüdüğü Şeb-i arus (düğün günü) günü Hakka vuslat etmiştir...Vuslat gününe tevafuk etmesi mehmed kardeşimiz için büyük bir müjdedir.inna lillahi ve ileyhi raciun.fiemanillah

  BAŞET
  HALİL USLU VUSLAT GECESİ VE ŞEB-İ ARUS
  Her şeyin bir vuslatı yani bir kavuşma anı ve zamanı vardır.Esasında vuslat sevgiyi ve hasreti içine alan kavuşmadır,çünkü çok kavuşmalara vuslat denilmez,bilakis gelindi gidildi gittiler geldiler manasında konuşulur.Bunun için kelime telefuzu dahi manayı deruhte etmesi lazımdır.736 yıl önce Konya’mızdan Hakka vuslat eden büyük İslam mutasavvıfı Hz.Mevlanadaki bu vuslat, gerçek manada bir vuslattır.Yani ölümü korkutmaktan ziyade Hz.Allaha kavuşmanın gerçek vuslat olduğunu açıklamaktadır.Bu açıklamada onun ne kadar derin gönül iklimlerine ve ilimlere hakim olduğunun bir gerçeğidir.
  Gönüller Sultanı Mevlanâ Celaleddin-i Rumi hasta yatağında yatarken ,etrafındaki talebe ve ailesine şu beyitleri okur ve “düğün gecesi “dediği Şeb-i Arûs’ u anlatır:
  -Benim için ağlama ,yazık vah vah deme.Eyvah demenin sırası şeytanın tuzağıdır.
  -Cenazemi toprağa gömdüğün an,ayrılık deme.İşte o zaman benim kavuşma anımdır.?
  Hakka vuslatından kısa bir zaman öncesinde Azrail Aleyhisselâmı görür ve Farisi bir beyit ile şu hitabede bulunur ve der ki :
  Pişiter pişiter ey cân’ı men,peyk-i der-i hazreti sultanı men”
  ( Yakına gel ey benim canım ,Ey benim Sultanımın habercisi)
  Bir yanda vefat, bir yanda düğün.Hatta o koca Sultan “yemekler yapın misafirleri ağırlayın “ diyor.Çünkü ebedi aleme gitmeyi düğün kabul ediyor..
  17 Aralık 1273 tarihinde hakka vuslat eden Hz.Mevlananın sene-i devriyeleri gençliğe ve insanlara ışık tutacak şekilde olmalı ve onun için ne lazımsa yapılmalıdır.Aynı gün bütün Türkiye’de 80 bin camide mevlid-i şerifler ,Cuma hutbeleri ve milyonlarca hatm-i şerifler hayata geçmeliydi.İhtifalleri resmi hale getiren makam ve zatlar bunu yapmalı.Fakat genişleyen muazzam gönül ve hizmet denizinde hatimler ve mevlidler gerçek Mevlana dostları tarafından bazı mahfelerde icra edilmektedir.Bilhassa 17 Aralık ikindi namazına müteakip müze haline getirilen hz. Mevlana dergâhında yapılan program Hz.Mevlana vuslat haftasının kalp ve mihenk noktasındır.Cemaatin ism-i azam duası görülmeye değerdir.
  Aynı gün ve zamanda Türkiye’den ve dış dünyadan gelen Mevlana hayranı Müslümanlar ve yeni Müslüman olmaya çalışanların feryatları ve göz yaşları vuslatın manaların açıklamaktadır. Vuslat programları, insanın içine bambaşka ufaklar açmakta ve nağmeler sunmaktadır.Esasında bu nevi bir araya gelmenin faydaları irşada ve tenvire çok vesile olunmaktadır.Aslında mazide hep böyle olmuştur ,şimdide kısmen vardır.Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde, mer*kezi Konya olan Mevlevî dergâhlarının, Or*tadoğu, Fars diyarı, Balkanlar, Avrupa ve Afrika'nın bazıülkelerinde şube mânâsında dergâhlar vardı. Metod ve prensipler her yerde aynı idi.Mevlevî tekyelerinde çoğun*lukla sükûnet hakimdir, konuşmalar daima yumuşak sesle olur ve sema ayinlerinden. sonra hiç konuşulmaz.
  2007 yılında UNESCO’nun dünya devletlerinde Hz.Mevlanayı anmasından sonra bu yılki resmi programlarda daha çok izdihama neden oldu.Fakat kültür bakanlığı 1 ve 17 tarihleri arasında yapılan anma programlarını uzatacağına kısaltarak 7-17 tarihleri arasına sıkıştırmıştır.Son gelişmelere göre fevkalade yanlıştır.Çünkü icrada bulunan zevatın kısm-ı azamı devlet sanatçılarıdır.Bir ay böyle geçse ne gibi külfet olacaktır? Herkes görse herkes bilse ve son “Şeb-i arus” gecesi siyasi konuşmalara yer verilmez ise neyi kaybederiz.UNESCO ya ayak uydurmak lazımdı.Bazan düşünüyor ve yukarı satırlarda da ifade ettim ;bizler gerçek manada Hz.Mevlanayı biliyor muyuz ? ve onu anıyor muyuz?
  Hz.Mevlananın 66 yıllık ömrünün 5 büyük eserin kanaatimce ve hakikatçe en emsalsiz sözü ile bu yazımızı naktalıyalım.
  Men bende-i Kur’anem eğer can darem. Men hak-i rehi Muhammed muhtarem
  Eğer nakl-i küned cüz in kes güftarem. Bizarem ezü vez an sühan bizarem.”
  “Canım var olduğu müddetçe Kur’anın kölesiyim Hz.Muhammedi’n“sav” yolunun tozuyum.
  Kim bu sözümden başka söz nakl ederse,O sözden de ve onu söyleyenden de şikayetçiyim.”
  Kâinat mescid-i kebîrinde, Kur’ân, kâinatı okuyor. Onu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidâyetiyle amel edelim. Ve onu vird-i zebân edelim. Evet, söz odur ve ona derler. Hak olup, Haktan gelip, Hak diyen ve hakikati gösteren ve nurânî hikmeti neşreden odur.
  Kur’ân’a ve imana ait herşey kıymetlidir; zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür. Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.

 2. #2
  Ehil Üye Sıla-i rahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  DÜZCE
  Yaş
  58
  Mesajlar
  1.283

  Standart

  Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ayhan Duruer Hakka Vuslat Etti
  By muhibbülkurra in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 21.12.09, 20:48
 2. Hakka Suresi
  By Melis in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 12.01.09, 12:24
 3. Mehmed Fırıncı
  By HakanBa in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 27.11.08, 03:29
 4. Mehmed Feyzi Pamukçu
  By muntehab in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 01.04.08, 14:02
 5. Gönenli Mehmed Efendi
  By HakanBa in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 17.08.06, 17:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0