+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 12

Konu: Neden

 1. #1
  Pürheves nur_hacer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Bulunduğu yer
  Ahir-zaman
  Mesajlar
  254

  Question Neden

  Neden milletin çoğu cemaatlere sıcak bakmıyor.Neden cemaatlere Allahla direk olmak yerine araya birini sokuyorlar deniliyor neden bu haksız suçlamalar elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışıyorum fakat neden...

 2. #2
  Gayyur acizim aciz olanı istemem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Bulunduğu yer
  ankara
  Mesajlar
  54

  Standart

  "Başlarını yesin, dünyalarını tamamen bıraktığım ve ayaklarına dolaşsın, siyasetlerini büs bütün terk ettiğim halde, düşündükleri bahaneler, evhamlar elbette asılsız olduğundan, onlara müracaatla o evhamlara bir hakikat vermek istemiyorum. Eğer uçları ecnebî elinde olan dünya siyasetine karışmak için bir iştahım olsaydı, değil sekiz sene, belki sekiz saat kalmayacak, tereşşuh edecekti, kendini gösterecekti. Halbuki sekiz senedir birtek gazete okumak arzum olmadı ve okumadım. Dört senedir burada taht-ı nezarette bulunuyorum; hiçbir tereşşuh görülmedi. Demek, Kur'ân-ı Hakîmin hizmetinin bütün siyasetlerin fevkinde bir ulviyeti var ki, çoğu yalancılıktan ibaret olan dünya siyasetine tenezzüle meydan vermiyor."(13.Mektup Said NURSİ Rh)

  Hakkımda gazete münasebetiyle şimdi ihtar edildi ki: Rus'un cebbar bir kumandanı, gösterdiğin izzet-i imaniye karşısında hiddetini bırakıp tarziye verdiği halde, Risale-i Nur'un gayet kuvvetli, şahsımın yüz derece fevkınde hâlisâne salâbet-i imaniye derslerini gören resmî memurlar kalben insafa gelmezler ve inadında devam etseler, elbette Cehennemden başka hiç bir ceza onları temizlemez. Muvakkat bir ömürde bu azîm hatânın cezası yerleşmez. Çünkü bir yağ bozulsa, daha yenilmez. Süt, yoğurt gibi değil. İnşaallah Nurlar onların çoğunu bozulmadankurtarmış. (14.Şua Said NURSİ Rh.)

  Eski Said, sigara ile beraber gazeteleri ve siyaseti ve sohbet-i dünyeviye-i siyasiyeyi terk etti. Buna kat'î şahit, o vakitten beri, sekiz senedir birtek gazete ne okudum ve ne dinledim. Okuduğumu ve dinlediğimi, biri çıksın, söylesin.(16.Mektub Said NURSİ Rh)

  Allah'a iman hakikatine karşı muaraza ederek dinsizliği neşreden, İslâmî fikri zedeleyen ve bütün beşeriyeti tehdit eden, yeni nesillere ve gençliğe imansızlık fikr-i küfrîsini aşılamak isteyen kitap, broşür, gazete gibi neşir vasıtalarının İslâm ve iman düşmanlarınca ön plâna alındığı böyle acip ve dehşetli bir zamanda, elbette Risale-i Nur'a, okunmasına, neşredilmesine şiddetle ihtiyaç ve zaruret var.(Barla Lahikası)


  En ziyade bize nezaretle, bizimle ve siyasetle alâkadar mühim bir memur yanıma geldi. Ona dedim ki:
  Bu on sekiz senedir sizlere müracaat etmedim ve hiçbir gazete okumadım; bu sekiz aydır, bir defa cihanda ne oluyor, diye sormadım; üç senedir burada işitilen radyoyu dinlemedim-tâ ki kudsî hizmetimize mânevî zarar gelmesin. Bunun sebebi şudur ki:
  İman hizmeti, iman hakaiki, bu kâinatta herşeyin fevkindedir, hiçbir şeye tâbi ve âlet olamaz. Fakat, bu zamanda, ehl-i gaflet ve dalâlet ve dinini dünyaya satan ve bâki elmasları şişeye tebdil eden gafil insanlar nazarında o hizmet-i imaniyeyi hariçteki kuvvetli cereyanlara tâbi veya âlet telâkki etmek ve yüksek kıymetlerini umumun nazarında tenzil etmek endişesiyle, Kur'ân-ı Hakîmin hizmeti, bize kat'î bir surette siyaseti yasak etmiş.
  (Kastamonu Lahikası)Said NURSİ Rh.

  Hâmisen: Dört beş aydan beri bir zat, bana buraya bir gazete gönderiyormuş. Ben yeniden haber aldım ki, bana gönderiliyormuş. Buradaki dostlarım âdetimi bildikleri içindir ki, değil gazete, Nurdan başka hiçbir kitabı, hiçbir mecmuayı kabul etmediğim gibi, yeni yazıdan hiçbir harf bilmediğim için korkmuşlar, bana haber vermemişler ve göstermemişler. Şimdi bir zat, bir mektup içinde bir sayfası benimle konuşan bir gazetecinin, fakat dost ve hemşehri bir zatın mektubunu gösterdi. Dediler ki: "Çoktan beri senin namına bir gazete gönderiyordu. Biz korktuk, sana göstermedik."

  Ben de dedim: "O zata benim tarafımdan çok selâm ediniz. O dostun eski bildiği Said değişmiş, dünya ile alâkası kesilmiş. Hem hasta, hem hususî mektubu kardeşime de yazamadığımdan o zat gücenmesin." (Emirdağ L.Said NURSİ Rh.)
  HAŞİYE Üstadımız has hizmetçilerinden başka hiç kimseyi ihtiyarı ile kabul etmez. Hattâ daimî hizmetinde bulunan iki üçümüzün beraber bulunduğunu istemez. Şimdiye kadar hizmet edenlerden mâadâsını, beş on günde bir defa bile kabul etmez, geri gönderir. Eski zamanını düşünüp, şimdi dahi siyasetle ve ahvâl-i âlemle münasebettar olduğunu tevehhüm edenlerin asılsız vehimlerini kat'î red edecek şu halidir ki, on üç sene evvel günde belki dokuz gazete okurken, dokuz senedir, biz şehadet ediyoruz ki, birtek gazeteyi bile ne okudu ve ne de okutturdu, ne istedi ve ne de arzu ettirdi.
  Münavebe ile yanında bulunan yanında bulunan yanında bulunan
  Süleyman Rüşdü, Hüsrev, Refet

  İ'lem ey hitabet-i umumiye sıfatıyla gazete lisanıyla konferans veren muharrir! Sen, kendi nefsini aşağı göstermeye ve nedamet ederek kusurlarını ilân etmeye hakkın var. Fakat şeâir-i İslâmiyeye zıt ve muhalif olan herzelerle İslâmiyeti lekelendirmeye kat'iyen hakkın yoktur.
  Seni kim tevkil etmiştir? Fetvâyı nereden alıyorsun? Hangi hakka binaen milletin namına, ümmetin hesabına, İslâmiyet hakkında hezeyanları savurarak dalâletini neşir ve ilân ediyorsun? Milleti, ümmeti kendin gibi dâll zannetme! Dalâletini kime satıyorsun? Burası İslâmiyet memleketidir, Yahudi memleketi değildir. Cumhur-u mü'minînin kabul etmediği birşeyin gazeteyle ilânı, milleti dalâlete dâvettir, hukuk-u ümmete tecavüzdür. Bir adamın hukukuna tecavüze cevaz-ı kanunî olmadığı halde, koca bir milletin, belki âlem-i İslâmın hukukuna hangi cesarete binaen tecavüz ediyorsun? Ağzını kapat!(Mesnevi Nuriye Said NURSİ Rh)

  Evet, yirmi senedenberi Kur'ân'dan ve Risale-i Nurdan başka hiçbir kitabı yanında bulundurmayan ve okumayan ve hiçbir gazete ve mecmuaları bilmeyen ve istemeyen bir adam, o niyetle öyle söyleyebilir.(Siracunnur Said NURSİ Rh)

  Risale-i Nur'un bir talebesini tecrübe ettim. Acaba bu heyecan, şimdiki siyasete karşı ne fikirdedir diye, Boğazlar hakkında bir boşboğazlığı münasebetiyle bir iki şey sordum. Baktım, alâkadarâne ve bilerek cevap verdi. Kalben, "Yazık!" dedim. "Bu vazife-i nuriyede zararı olacak." Sonra şiddetle ikaz ettim. Said NURSİ Rh

 3. #3
  Yasaklı Üye el_firdevsî - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  86

  Standart

  ASR-I SAADETTE DE SAHABELER GARİPTİ..Kimse onlara sıcak bakmıyordu..
  Üzülmeyiniz muhterem hocam..hepsi geçecek inş..ve en gür sada islamiyetin olacak biiznillah

 4. #4
  Gayyur acizim aciz olanı istemem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Bulunduğu yer
  ankara
  Mesajlar
  54

  Standart

  Zaman cemaat zamanıdır


 5. #5
  Pürheves bgmnrchn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Bulunduğu yer
  akdeniz
  Mesajlar
  155

  Standart

  Alıntı nur_hacer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Neden milletin çoğu cemaatlere sıcak bakmıyor.Neden cemaatlere Allahla direk olmak yerine araya birini sokuyorlar deniliyor neden bu haksız suçlamalar elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışıyorum fakat neden...
  Cemaatlere antipatisi olan bi aileye misafirliğe gitmiştik..
  evin kızı 'cemaate, öle toplanmaya ne gerek war? ben kendi kendime Kur'an ı alıp okurum, mealini okurum'. dedi..
  ben de 'siz de üniverstede toplanıyorsunuz, hem de kıymeti olmayan lüzumsuz şeylerle meşgul oluyorsunz, ne gerek var gitmene? evde kitabı aç oku'. dedim

  kız sustu.. braz da bozuldu tabi..

  Fâniyim, fâni olanı istemem.

  Âcizim, âciz olanı istemem.

  Ruhumu Rahmana teslîm eyledim, gayr istemem.


  İsterim, fakat bir Yâr-ı Bakî isterim.


  Zerreyim, fakat bir Şems-i Sermed isterim.


  Hiç ender hiçim, fakat bu mevcudatı umûmen isterim.
  [Sözler, s. 205]


 6. #6
  Müdakkik Üye sargenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  denizli
  Yaş
  28
  Mesajlar
  611

  Standart

  Çünkü yalnız kalanın aldanması kolaydır.. Biz cemaattekiler bile bir süre uzak kalsak yeniden günahlara gömülüyoruz.. İşte o sohbetler insanı bataklıktan çıkaran bir araçtır..Sanki bir ruh yenilenmesi..Sanki ruhun gıdası...Para var, ev var, büyük bir saltanat var ama adam huzursuz... İşte sohbetler bu ruhtaki boşluğu giderir...Ahir zamandayız; şeytan kozları eline alıyor..Bu zamanda birbirimize sımsıkı sarılmalıyız... Cemaat olmalıyız..O kadar sıkı sarılmalıyız ki; şeytan girecek boşluk bulamamalı...
  En hayırlı genç odur ki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

 7. #7
  Vefakar Üye efnan_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  500

  Standart

  Alıntı nur_hacer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Neden milletin çoğu cemaatlere sıcak bakmıyor.Neden cemaatlere Allahla direk olmak yerine araya birini sokuyorlar deniliyor neden bu haksız suçlamalar elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışıyorum fakat neden...
  -Bazen kaderin adaletini de düşünmek gerektir.
  -Buna kızmak yerine insanlarda bu ön yargıya bende sebep olmuşmuyumdur acaba diye düşünmek gerekir.
  -Tam bir tesanüt olmadığından olabilir mi? diye düşünmekte ayrıca gerekir.
  olan olmuş elden geldiği kadar alem-i asgarımızda bu durumun düzelmesine en başta dua sonra müsbet hareketle çalışalım inşllh...

  فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ

  Öyleyse Allah'a firar edin (kaçın ve sığının)


 8. #8
  Vefakar Üye efnan_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  500

  Standart

  Alıntı sargenc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çünkü yalnız kalanın aldanması kolaydır.. Biz cemaattekiler bile bir süre uzak kalsak yeniden günahlara gömülüyoruz.. İşte o sohbetler insanı bataklıktan çıkaran bir araçtır..Sanki bir ruh yenilenmesi..Sanki ruhun gıdası...Para var, ev var, büyük bir saltanat var ama adam huzursuz... İşte sohbetler bu ruhtaki boşluğu giderir...Ahir zamandayız; şeytan kozları eline alıyor..Bu zamanda birbirimize sımsıkı sarılmalıyız... Cemaat olmalıyız..O kadar sıkı sarılmalıyız ki; şeytan girecek boşluk bulamamalı...

  bir abla dershaneye gelirken diyorduki;
  ayaklarım beni iş dönüşü,yorgunlukla bile buraya getiriyor.Rahat evime bile gidemiyorum.

  فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ

  Öyleyse Allah'a firar edin (kaçın ve sığının)


 9. #9
  Ehil Üye Piri Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.663

  Standart

  Alıntı bgmnrchn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Cemaatlere antipatisi olan bi aileye misafirliğe gitmiştik..
  evin kızı 'cemaate, öle toplanmaya ne gerek war? ben kendi kendime Kur'an ı alıp okurum, mealini okurum'. dedi..
  ben de 'siz de üniverstede toplanıyorsunuz, hem de kıymeti olmayan lüzumsuz şeylerle meşgul oluyorsunz, ne gerek var gitmene? evde kitabı aç oku'. dedim

  kız sustu.. braz da bozuldu tabi..
  Makul bir cevap olmuş... tabi cemaati Allah ile arada vasıta olarak görmek noktasındaki kaygıları ise cemaat ortamını bilmemelerinden kaynaklanıyor...
  malumdur ki insan bilmediği şeye düşmandır... buda o nevi'den bir durum... dikkat edin cemaatle sonradan tanışıp kaynaşan insanlar öncesi için cemaat hakkında ne kadar karamsar düşüncelerde olduklarını hep itiraf ederler...
  ''Hazret-i Eyyüb Aleyhisselâmın zâhirî yara hastalıklarının mukabili, bizim bâtınî ve ruhî ve kalbî hastalıklarımız vardır.” (Lem’alar, İkinci Lem’a)

 10. #10
  Pürheves nur_hacer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Bulunduğu yer
  Ahir-zaman
  Mesajlar
  254

  Standart

  yorumlarınız için teşekkürler öncelikle daha dün öle bi aile evime misafirliğe geldi çok zor onlara laf anlatmak kalıplaşmış şeyleri ezberlioyolar

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Şeytan Neden Yaratıldı? Neden Cehenneme Gidiyoruz?
  By KATREM in forum Sesli ve Görüntülü Risale-i Nur Sohbetleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12.05.17, 11:00
 2. Neden,Neden,Neden Sorusuna Cevap Aranıyor...
  By EZCÜMLE in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 12.05.17, 10:58
 3. Genişleme Neden İslam (Neden ALLAH C.C'e inanmalıyız? )
  By vertyucek in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09.08.13, 02:10
 4. Neden İslam (Neden ALLAH C.C'e inanmalıyız?)
  By vertyucek in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 03.10.12, 23:23
 5. Neden Ben Dememeli'nin Aksine Neden Ben Demeli İnsan...
  By MuM in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 02.12.08, 22:35

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0