+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 16

Konu: Hulusi r.a Abeyimizin Yazı Mektubunda Beş Cihetle İbadete Dair İzahatı?

 1. #1
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart Hulusi r.a Abeyimizin Yazı Mektubunda Beş Cihetle İbadete Dair İzahatı?

  (Hulusî Bey'in fıkrasıdır.)
  Bugün hayreti mûcib, nazara câzib, dikkati câlib, mânası lâtîf, tertîbi zarîf, tevâfuku nazîf, envârı zâhir, îcâzı bâhir, zübde-i bürhan, erkân-ı îman, bir lem'ası i'câz-ı Kur'ân olan ve mübarek Hüsrev'in çok mükemmel bir tarzda istinsah ettiği, Yirmidokuzuncu Söz ile, melfufu cidden çok mühim mes'eleleri câmi' ve bedi' cevabları hâvi, Onaltıncı Lem'ayı ve benim gibi tenbellere, mükemmel bir ders-i îkaz olan mektubu almakla bahtiyar ve çoktandır mahrum kaldığım nurlara kavuşmaktan mütevellid ni'mete mazhariyetten dolayı, Cenâb-ı Hallâk-ı Rahîme teşekkürden âcizim.
  Orada kardeşlerimizden beş nevi ibadet hakkındaki izahları ile kötü şahsiyetime değil, sırf Kur'ân'a, îmana, nura, hakâika müteveccih hâlime baktım. Ve kanaatlarımı yokladım, ben de aynı şeyleri düşünmüş ve kanâat getirmiştim.
  1- Ehl-i dalâlete karşı mücahedede
  اِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ يَنْصُرْكُمْ وَيُثَبِّتْ اَقْدَامَكُمْ
  2- Neşr-i hakikatte üstada yardım
  وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى اَطِيعُوا اللّهَ وَ اَطِيعُوا الرَّسُولَ
  3- Müslümanlara îman cihetinden hizmet
  اِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللّهِ اْلاِسْلاَمُ .. وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُوا .. اِنَّمَا اْلمُؤْمِنُونَ اِخْوَةٌ
  gibi âyetlerle اَلدِّينُ النَّصِيحَةُ اَلدِّينُ النَّصِيحَةُ اَلدِّينُ النَّصِيحَةُ hadîs-i şerifi.
  4- Kalemle ilmi tahsil نوَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ mâdemki hakikat ilmi tedris edilmiyor. Elbette mahfî hikmetlere binâen mahdut insanların eline geçen, kulağına giren, bu nevi' derslerin ciddî tahsili için, bilhassa okuması yazması olanların, bizzat yazmak suretiyle, bu neticeyi bulacaklarına şüphe edilmemelidir. Bir şey'i yazmak, okumak, anlamak, sonra başka kâğıda nakletmektir ki, bu tarzla matlub istifadenin te'min edileceği muhakkaktır.
  5-Bir saatı bir sene ibadet hükmüne geçecek tefekkür: Evet nurlarla istifade, böyle saatler, zannederim, hepimizin meşhudu olmuştur. Sözlerdeki hakâikı tefekkür, aynen Kur'ân'ın künûzunu mânen taharridir ki, (Fettâh) ismi imdada yetişerek, öyle muhayyiri'l-ukûl kapılar açıyor ki, zevkine nihayet bulunmuyor. Perdesiz, vâsıtasız Kur'ân'a bakınca, zülâl gibi hakâikın tecelli ettiği, bulutsuz havada güneş ve böyle bir havada yıldızlarla süslenmiş semada bedirlenmiş kamer gibi müşahede olunuyor.
  Benim gibi bir isyankârın vaziyeti, hâli, kabiliyeti isti'dadı asla müstaid değilken, Allah-ü Zülcelâl'in nihayetsiz kerem ve rahmeti, fazl ve inâyeti ile, iki kere iki dört kat'iyetinde kat'î kanaatım gelmiştir ki, Hazret-i Gavs'ın ve onun Üstadı, iki cihan fahri Nebiyy-i Efhamımız (A.S.M.) Efendimiz Hazretlerinin duâ ve himmetleri, Hazret-i Kur'ân'ın şâkirdleri üzerindedir.
  Sû'-i ihtiyarımızla bozmazsak, bu himayet ve sahâbet elbette devam edecektir, kat'î kanaat ve îmanındayım. Şu satırları bana yazdırtan âsâr-ı Nur'un şeref-i vürudları ve feyizleri, inşâallah içinde gizlenmiş olan aşr-i âhir-i Ramazandaki Leyle-i Kadrin, ihya edilmiş sevabını verir ve rızâ-yı Samedanîye mazhariyetle, Saâdet-i Ebediyyeyi kazanmaya bir vesile olur.
  Ey Üstadımın bu fâni âlemde arkadaşları! İnşâallah âhiret âleminde de yoldaşları olacak olan aziz ve kıymetli kardeşlerim! Şu anda kalbim şöyle inliyor, ben de ihtiyarsız yazıyorum. Hazret-i Üstadın gösterdiği yol, aynen Kur'ân'ın cadde-i Kübrâsıdır, ondan ayrılmıyalım, hizmetten kaçmıyalım, fütur getirmeyelim. Sermayesi yalan ve yalancılık olan siyaset propagandaları, sû'-i kesbimiz ile kazanılan ve bugün tevarüs edilen fena şeylere karşı, kaderi ittiham derecesinde muradullaha müdahaleye cesaret etmiyelim. Biz abdiz, sebeb-i hilkatimiz, seyyidimizi, yaratanımızı, râzıkımızı bilmek ve bulmaktır. Hülâsa-i mevcûdat olan Peygamberimiz vasıtası ile inzâl ve ikram buyurulan Kur'ân'ın ahkâmına ve o Hazretin Sünnetine tevfîk-ı harekete bezl ü gayret edelim. İşte o Nur elimizde mürebbi, yanımızda muarrif, aramızda nurları neşre mürebbi ve muarrifimizi dinlemeye çalışalım. Biz vazife-i ubudiyeti yapalım, netice-i mükâfatı, Hâlik-ı Rahîmimize bırakalım. Yek diğerimize en büyük yardım olan duayı da esirgemiyelim.
  Zühre, Habbe, Katre ve Zeyli'nin arabî bir nüshası bu fakire ihdâ buyurulmuş. Bir gün tercümesinin de yapılacağına işaret olunmuştu. Demek zamanı geldi ve benim gibi arabî bilmiyen kardeşlerin mânevî arzuları, Zühre'nin tercümesine vesile oldu. Çok muhtasar olarak duygularımı arz edeceğim:
  Birinci Nota: فَاعْلَمْ اَنَّهُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ Kelime-i Tevhidi ile ma'bud-u hakikîye bağlanmalı.
  İkinci Nota:
  اَللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ لاَ اِلهَ اِلاَّ اللّهُ وَاللّهُ اَكْبَرُ اَللّهُ اَكْبَرُ وَ ِللّهِ الْحَمْدُ
  Tekbir-i Ekberi ile kibriya ve azamet sâhibi ancak Allah-ü Zül-Celâl vel-Kemâl olduğunu..
  Üçüncü Nota:
  كُلُّ شَيْءٍ هَالِكٌ اِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُكْمُ وَاِلَيْهِ تُرْجَعُونَ
  nass-ı azîmi ile, mâdem her şey helâk olacak, ey zaîf insan! Bundan senin, şemse nisbeten bir zerre bile olmayan hayatının da hissesi olduğunu anla, aklını başına topla yaradılışındaki hikmeti düşün, haddini bil, ömür ve hayatını, sana saâdet-i ebediyeyyi te'min edecek şeylerle geçir, hakikatını..
  Dördüncü Nota:
  كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ اْلمَوْتِ
  قُلْ يُحْيِيهَا الّذِى اَنْشَاَهَا اَوَّلَ مَرَّةٍ وَهُوَ بِكُلِّ خَلْقٍ عَلِيمٌ
  gibi âyetlerle müeyyed olduğu üzere ba'delmevt
  ثُمَّ نُفِخَ فِيهِ اُخْرَى فَاِذَا هُمْ قِيَامٌ يَنْظُرُونَ
  âyetinin sırrı zâhir olacak. Ceza ve hesap gününde, mâlik-i yevmi'd-dîn'in huzurunda, mahlûkat ve mevcûdatın en kıymettarı olan insanın, aynen halk olunarak bulundurulacağını..
  Beşinci Nota: Avrupa'nın sûrî medeniyetinin hakâik-ı Kur'âniye ile butlanını
  وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ
  âyetinin bir muhavere şeklinde tedrîsini..
  Altıncı Nota:
  اِنَّمَا اْلمُشْرِكُونَ َنجَسٌ
  كَمْ مِنْ فِئَةٍ قَلِيلَةٍ غَلَبَتْ فِئَةً كَثِيرَةً بِاِذْنِ اللّهِ
  gibi âyetlerle, hem îman tâcını giyen Hizbullahın galebesini ve hem zâhir insan suretinde halk olunan müşrikînin ve onların bir nev'i olan, her şeyi inkâr edenlerin, Kur'ân nazarındaki kıymetlerini..
  Yedinci Nota:
  وَلاَ تَنْسَ نَصِيبَكَ مِنَ الدُّنْيَا
  اِنَّ اللّهَ يَاْمُرُ بِالْعَدْلِ وَاْلاِحْسَانِ
  وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَى
  gibi âyâtın mânasını hatırlattığını,
  Sekizinci Nota: Sonunda zikrolunan dört âyet-i celîlenin bir nevi' tefsiri..
  Dokuzuncu Nota: Bu günün, Dokuzuncu Sözünün bir çekirdeği olduğunu,
  Onuncu Nota: Mârifetullah'a yol açacak, bid'aların kesreti zamanında, Risale-i Nur ünvanını alacak ve en evvel ehl-i îman öldükten sonra dirilmek var, ceza ve hesap günü var, uyanın hitabı ile mevki-i intişara konulacak olan Onuncu Söze, mahfî işaret ettiğini..
  Onbirinci Nota: Onbir, Oniki, Onüç, Ondördüncü Sözler gibi, Kur'ân'dan fazlaca bahs eden Nur risalelerine, bilhassa bunlar arasında parlak bir mevkii işgal eden, Yirmibeşinci Sözün geleceğine îmâ edildiğini..
  On İkinci Nota: Bütün müslümanlara, muhtelif tarikatlarda sülûk ile kazanılacak neticeye, acz ve fakr ve şefkat ve tefekkür tarîkında Besmele olacak bir ders verdiğini..
  Onüçüncü Nota: Yirmialtıncı Söz'ü اِنْ اَجْرِىَ اِلاَّ عَلَى اللّهِ âyetlerini, مَنْ عَرَفَ نَفْسَهُ فَقَدْ عَرَفَ رَبَّهُ hadîsini, Birinci Sözü, mecazi muhabbetteki ma'kul dereceyi göstererek, taklitten tahkika geçmek lüzumunu..
  Ondördüncü Nota: Çok mühim ve pek nurlu bir eser olan, Yirminci tevhid Mektubunu..
  Onbeşinci Nota: Üç mes'elesi ile, Kur'ân'daki emir ve nehyin ne kadar yerinde olduklarını ve Şeriat-ı Ahmediye desâtirinin, ne kadar ma'kul ve mantikî esaslara istinad ettiğini, ayân beyân göstermektedir. Çok kusurlu ve âciz talebeniz aldığı feyizleri ancak metindeki yazıları tekrarla ifade edebilir. Hitabı azaltmak için sözü itnâba düşürmemek daha mâkul düşüncesiyle, mâruzatımı kısa kesmeyi daha faideli görüyorum.

  Hulûsi

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 2. #2
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  imkanı olan kardeşlerimiz bu mektubta geçen mühim ifadeleri ve ayet-i kerimeleri ve mühim noktaları belirleyip büyülterek ve renklendirerek daha okunabilir bir surete getirilerse allah razı olsun deriz..

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 3. #3
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Sû'-i ihtiyarımızla bozmazsak, bu himayet ve sahâbet elbette devam edecektir, kat'î kanaat ve îmanındayım..
  ...........................................

  Ey Üstadımın bu fâni âlemde arkadaşları! İnşâallah âhiret âleminde de yoldaşları olacak olan aziz ve kıymetli kardeşlerim! Şu anda kalbim şöyle inliyor, ben de ihtiyarsız yazıyorum. Hazret-i Üstadın gösterdiği yol, aynen Kur'ân'ın cadde-i Kübrâsıdır, ondan ayrılmıyalım, hizmetten kaçmıyalım, fütur getirmeyelim..

  Rabbim su-i ihtiyarımızla cadde-i kübradan ayırmasın...cadde-i kübrayı su-i ihtiyarımızla daraltmasın inşallah..
  Paylaşım için tşkler..
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

 4. #4
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  ''İşte o Nur elimizde mürebbi, yanımızda muarrif, aramızda nurları neşre mürebbi ve muarrifimizi dinlemeye çalışalım.

  Biz vazife-i ubudiyeti yapalım, netice-i mükâfatı, Hâlik-ı Rahîmimize bırakalım.

  Yek diğerimize en büyük yardım olan duayı da esirgemiyelim. ''

  Rabbim cümlemizi Nurları neşr-i envar eden ve bizleride kalemle neşri emir buyuran ,muarrifimiz ,ve mürebbimiz olan üstadımız r.a. ve aramızda olan risale-i nurun sözünü dinlemeye çalışarak ve itaat ederek cadde-i kübraya dahil olanlardan eylesin..
  Konu _MerHeM_ tarafından (08.11.08 Saat 18:09 ) değiştirilmiştir.

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 5. #5
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  ''Kalemle ilmi tahsil نوَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ mâdemki hakikat ilmi tedris edilmiyor.


  Elbette mahfî hikmetlere binâen mahdut insanların eline geçen, kulağına giren, bu nevi' derslerin ciddî tahsili için,


  bilhassa okuması yazması olanların,


  bizzat yazmak suretiyle, bu neticeyi bulacaklarına şüphe edilmemelidir.


  Bir şey'i yazmak ,okumak, anlamak, sonra başka kâğıda nakletmektir ki,


  bu tarzla matlub istifadenin te'min edileceği muhakkaktır.'' barla lahikası

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 6. #6
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  Hadis-i şerifte, "Bazan bir saat tefekkür, bir sene ibadet hükmüne geçer." Risale-i Nur'da o saat var; çalış, o saati bul, ihtar edildi ..kastamonu lahikası

  ''5-Bir saatı bir sene ibadet hükmüne geçecek tefekkür:
  Evet nurlarla istifade, böyle saatler, zannederim, hepimizin meşhudu olmuştur.

  Sözlerdeki hakâikı tefekkür, aynen Kur'ân'ın künûzunu mânen taharridir ki, (Fettâh) ismi imdada yetişerek, öyle muhayyiri'l-ukûl kapılar açıyor ki, zevkine nihayet bulunmuyor. Perdesiz, vâsıtasız Kur'ân'a bakınca, zülâl gibi hakâikın tecelli ettiği, bulutsuz havada güneş ve böyle bir havada yıldızlarla süslenmiş semada bedirlenmiş kamer gibi müşahede olunuyor.''Barla lahikası  ''Ey kardeşlerim, dikkat ediniz. Vazifeniz kudsiyedir, hizmetiniz ulvîdir.
  Herbir saatiniz, bir gün ibadet hükmüne geçebilecek bir kıymettedir.
  Biliniz ki, elinizden kaçmasın''.mektubat

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 7. #7
  MuM
  MuM isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Guest MuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesajlar
  3.600

  Standart

  bu ince noktaları ve şahsımı şevke getiren bu kısımları alıntılayıp eklediğiniz için çok teşekkür ederim merhem ağabey.

  eklediğiniz yerler yaralarımıza merhem niteliğinde.

  Allah ebeden razı olsun.

 8. #8
  Vefakar Üye Teenni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  486

  Standart

  Ey Üstadımın bu fâni âlemde arkadaşları! İnşâallah âhiret âleminde de yoldaşları olacak olan aziz ve kıymetli kardeşlerim! Şu anda kalbim şöyle inliyor, ben de ihtiyarsız yazıyorum. Hazret-i Üstadın gösterdiği yol, aynen Kur'ân'ın cadde-i Kübrâsıdır, ondan ayrılmıyalım, hizmetten kaçmıyalım, fütur getirmeyelim. Sermayesi yalan ve yalancılık olan siyaset propagandaları, sû'-i kesbimiz ile kazanılan ve bugün tevarüs edilen fena şeylere karşı, kaderi ittiham derecesinde muradullaha müdahaleye cesaret etmiyelim. Biz abdiz, sebeb-i hilkatimiz, seyyidimizi, yaratanımızı, râzıkımızı bilmek ve bulmaktır. Hülâsa-i mevcûdat olan Peygamberimiz vasıtası ile inzâl ve ikram buyurulan Kur'ân'ın ahkâmına ve o Hazretin Sünnetine tevfîk-ı harekete bezl ü gayret edelim.
  Ey uykuda iken kendilerini ayık zannedenler! Umûr-u diniyede müsamaha veya teşebbühle medenîlere yanaşmayın. Çünkü, aramızdaki dere pek derindir; doldurup hatt-ı muvasalayı temin edemezsiniz. Ya siz de onlara iltihak edersiniz, veya dalâlete düşer, boğulursunuz.

  Bediüzzaman Said Nursi

 9. #9
  Vefakar Üye nurlukul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  301

  Standart

  Allah razı olsun ihtiyacım olan bir paylaşımdı.elleriniz dert görmesin

 10. #10
  Gayyur leys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Mesajlar
  66

  Standart

  Allah razı ola kardeşim..

  hakkperest & lem'alar


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bediüzzaman Said Nursi'nin Mektubunda Doktor-Hasta İlişkileri
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.11.08, 20:41
 2. Emirdağ Lahikasındaki Lozan'a Dair Olan Yazı
  By Ene-Zerre in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 02.04.08, 22:32
 3. Başörtüsüne Dair Birkaç Mühim Yazı
  By emaneten in forum Gündem
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 06.02.08, 01:59
 4. Ben Üç Cihetle Ispartalıyım
  By Abdulbaki in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 13.10.07, 00:57
 5. Nurlarla Meşguliyet 5 Cihetle İbadettir
  By elff in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.11.06, 12:15

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0