+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Mehmet Feyzi Ağabey'in Sakalla Askerden Terhis Olduğunu Biliyor muydunuz?

 1. #1
  Ehil Üye ŞİMŞEK MUSTAFA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  AYDIN
  Mesajlar
  1.598

  Standart Mehmet Feyzi Ağabey'in Sakalla Askerden Terhis Olduğunu Biliyor muydunuz?

  MEHMED FEYZI AĞABEYIN SAKALLA TERHIS OLMASI
  6- Feyzi Ağabey, askere giderken şartlar gereği saç ve sakalını kestiriyorlar. Askerliğin acemilik devresi biteceği sıralarda, Komutan Salih Omurtak Paşanın teftişe geleceği haber alınır. Paşa ağız temizliğine çok dikkat edermiş. Bu yüzden her erden fırça ve diş macunu bulundurması istenmiş. Teftiş esnasında her erin elinde göğüs hizasında diş levazımatı tutuluyor. Yalnız Merhüm Feyzi Ağabeyin elinde misvak vardır. Paşa önünde duruyor ve "Hani senin diş fırçan ve macunun?" diye soruyor. O ise elindekini uzatıyor. Teftiş sonrası Paşa Ağabeyimizi odasına çağırıyor ve soruyor: "Anlat , bakalım!" Feyzi Ağabey, anlatıyor: "Komutanım, diş fırçaları at ve domuz kılından yapılır. En kalitelisi ise domuz kılından yapılanıdır. Fırçalama esnasında ufalanan veya kopan kıllar hazmedilemez. Bu şekilde zararlı hale gelir. Sebeb olduğu iltihab yoliyle hastalık dahi yapar." Diye fennî ve tıbbî izahat veriyor. Paşa tekrar sorar: "Peki, misvak yapmaz mı?" Ağabey cevaben: "Misvak ise erak ağacının dal ve kökünden fıtrî olarak kullanılmaktadır. Florid maddesini ihtiva eder. Kopacak parça mideye gidince şifa olur, hazmolur, vücuda hiç bir zarar vermez." Diye ma'kul ve mantıkî bir cevab verip Paşayı ikna ve memnun ediyor. Bunun üzerine Paşa emir subayına dönerek: "Bu askeri, askerliğinin sonuna kadar ayrı bir yerde istihdam edin! Ona kimse dokunmayacak, istirahat edecek!" diye emir veriyor. Artık herkes ondan "Paşanın adamı" diye bahsedermiş.Bir atölyede oranın idarecisi gibi davranıyor, kimse hizmetine karışamıyor, istirahatını te'min ediyorlar. Bağımsız, gözden uzak bu yerinde zamanla uzayan sakallarını kesmiyor. Onu sakallı gören kumandanlar da "Aman, Paşanın adamı!" diye ilişmiyorlar. Terhis zamanı da tezkereyi kendisine uzatıyorlar. Böylece Cumhuriyet Ordusunun sakallı terhis olan yegâne askeri oluyor. Rahmetullahi Aleyh." (Çaycı Emin'in oğlu Abdullah Çayırlı'dan)


 2. #2
  Ehil Üye ŞİMŞEK MUSTAFA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  AYDIN
  Mesajlar
  1.598

  Standart

  BÜYÜKLERİN HUZURUNDA

  Abdullah Aymaz bey anlatıyor.”Kastamonu'ya Mehmed Feyzi Efendi'ye ziyarete gitmiştik. Kendisinin de müsaadesiyle çeşitli sorular sormuş çok güzel cevaplar almıştık. Bir ara aklıma bir soru geldi. Bu soruyu sormadan önce Risaleleri yeni mütalaa etmeye başlayan bir zat,Fethullah Gülen Hocaefendiye sormuştu. Tabii benim sorumdaki mukayese manası da vardı. Dedim ki "Efendim, eserlerde Peygamber Efendimizin (sav)ibtida ile intihayı birleştirdiği ifade ediliyor, bunu bize izah eder misiniz?" Mehmet Feyzi Efendi 31. Sözdeki "Peygamberimiz bu kainatın hem çekirdeğidir, hem de meyvesidir" meselesini çok güzel izah etti. Ama benim sorumun cevabı değildi. İçimden "olmadı" diyordum. Mehmet Feyzi Efendi hemen bana dönerek: "İyi anlatamadıysam özür dilerim, ben artık yaşlandım." deyince çok utandım. Sonra bu meseleyi Hocaefendiye anlattım. O zaman Hocaefendi dedi ki: "İnsan büyüklerin yanında hem diline hem de kalbine sahip olmalıdır.

 3. #3
  Ehil Üye ŞİMŞEK MUSTAFA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  AYDIN
  Mesajlar
  1.598

  Standart

  ''AYNI KOLA BAĞLIYIZ”

  Kastamonu’nun medar-ı fahrı büyük alim merhum Mehmed Feyzi efendi’ye müminler arsındaki ihtilafı kastederek şöyle demişler: “Beş parmak gibi olduk” cevaben : “İyi ya aynı kola bağlıyız” buyurmuş. Bu ölçü devamlı hatırlarda tutulmalı. Üstad Bediüzzaman da “Dini cemaatler maksadda ittifak etmelidirler.Yoksa meşrebde ittifak gerekmediği gibi caiz de değildir “ demiyor mu?


  “RAHMET-İ İLAHİYİ TAKSİM ETMEYİN”


  Mehmed Feyzi Pamukçu (1912-1990) ve Ahmed Feyzi Kul (1905-1972) Bediüzzaman hazretlerinin talebeleri arasında ilmi cihetleri ile dikkat çeken iki müstesna sima. Bir ara Kastamonu’da ağabeyler ve kardeşler “acaba Ahmet Feyzi mi yoksa Mehmet Feyzi mi daha ileridir?” diye konuşmuşlar. Merhum Mehmet Feyzi Ağabey : “Rahmet-i İlahiyeyi taksime yeltenmeyin” diye onları ikaz etmiş. ÜSTAD

 4. #4
  Ehil Üye ŞİMŞEK MUSTAFA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  AYDIN
  Mesajlar
  1.598

  Standart
+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Biliyor muydunuz?
  By TeSbiHaT in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 24.02.09, 10:21
 2. Mehmet Feyzi Ağabey
  By ŞİMŞEK MUSTAFA in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 07.11.08, 21:03
 3. Üstadın Başağrısı Raporu Olduğunu Biliyor muydunuz?
  By BiKeS_ in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 29.10.08, 02:35
 4. Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 12.09.08, 01:13
 5. Biliyor muydunuz?
  By esra aktürk in forum Mizah
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 29.08.07, 13:28

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0