Konu Kapatılmıştır
1. Sayfa - Toplam 8 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 77
Like Tree22Beğeni

Konu: Bandrol meselesi üzerine: Bu, bizim ayıbımız...

 1. #1
  Yönetici HakanBa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Gaziantep
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.566

  Standart Bandrol meselesi üzerine: Bu, bizim ayıbımız...

  RİSALE-İ NUR’LARIN basımıyla ilgili bandrol meselesi, farklı farklı bir dizi unsuru içinde barındırdığı için karmaşık bir mesele olarak gözüküyor bana.

  Bu unsurları kendi açımdan irdeleyecek olursam:

  1. Hangi kitap için olursa olsun, bandrol uygulamasına sıcak bakmıyorum. Yazarın telif başta olmak üzere haklarını korumak için başka yöntemler bulunmalı.

  2. Bediüzzaman’ın vasiyeti ortada iken, Risale-i Nur’ların basımı ile ilgili böyle bir problem yaşanmaması gerekirdi. Bu problemin yaşanıyor olması, en başta Risale-i Nur dairesi içindekilerin ayıbıdır. Çünkü,

  (i) Henüz Risale-i Nur’ların herkesin ittifak ettiği bir edisyon-kritiği dahi yayınlanabilmiş değildir.

  (ii) Bilakis ‘ihtilaf’lar iyi yönetilemediği için birçok ‘bölünme’ yaşanmış ve oluşagelen her yeni grup ‘müşterisi hazır’ haldeki Risale-i Nur basımını kendi hizmetini ‘finanse etmek’ için en garantili yol olarak görmüştür. Sonuç: Bugün yirmi civarında yayınevi aynı eseri basıyor!

  (iii) Bu bölünmeler mukadder idiyse, bu kez, Bediüzzaman’ın vasiyetini dikkate alan, ilaveten Bediüzzaman’ın aile efradından geride kalanların hatırını gözeten bir havuz sistemini Nur talebeleri ve Risale-i Nur yayıncıları oluşturabilirlerdi; bu yapılmamıştır.

  Bu yapılabilmiş olsaydı, hem telif haklarının korunduğu, hem Risale-i Nur metnine müdahale etmeyen her yayıncının bu külliyatı yayınlamaya devam ettiği bir yol zaten bulunmuş olurdu.

  Hâlâ daha, mevcut şartlarda en uygun yolun bu olduğu kanaatindeyim.

  3. Aylardır herkesin konuştuğu malum yapının Risale-i Nur gibi kendine özgü bir dil mimarisi ve kavram haritası olan bir külliyata ‘sadeleştirilmiş baskı’ görüntüsü altında müdahale etmesi haksız, hukuksuz ve ehliyetsiz bir uygulama idi. Nur Talebelerinin öncelikli olarak hukukî bir meseleyi ‘siyasî’ yollardan çözme cihetine gittiği görüntüsünün oluşması ise, bu meselenin ajitasyona açık hale gelmesine ve ‘sadeleştirme’ girişimiyle ilgisi olmayan Risale-i Nur yayıncılarının da mağduriyetine yol açmıştır.

  Burada da, Nur Talebelerinin süreci iyi yönetemedikleri kanaatindeyim.

  4. Kanunî mirasçıların kendi aralarındaki ihtilaflar, yayıncılık gerçekleriyle kabulü imkânsız telif beklentileri veya başkaca psikolojik, ideolojik ve sair sebeplerle, sonraki kuşaklara aktarılması gereken bazı değerlerimizin yeniden basımında problemler yaşandığını biliyorum. Bununla ilgili bir kanunî düzenleme ihtiyacını anlayışla karşılarım.

  Ama Risale-i Nur’un basımıyla ilgili meselenin bir kanunî düzenleme gerektirir durumda olmadığını düşünüyorum.

  Benim görüşüm, ‘İhlas’ ve ‘Uhuvvet’ için de risale yazmış Bediüzzaman’ın takipçilerinin kendi içlerinde bu meseleyi hukukî bir çözüme kavuşturmalarının hem gerekli, hem mümkün olduğu yönündedir. ‘Ekmeksiz yaşarım, hürriyetsiz yaşayamam’ diyen bir Bediüzzaman’ın eserinin basımı için ‘devlet izni’ odaklı bir çözüm kimse için hoş çağrışımlar uyandırmıyor.

  Hal böyle iken, yine de bu ‘devlet izni’ yasalaşacaksa, bu iznin bir yasağa dönüşme riskine mani olmak ve yayıncıların mağdur edilmemelerini sağlamak için (i) akademik bir çalışmayla yayın kriterleri belirlenmeli, (ii) bu kriterlere uyan her yayınevine, başkaca bir şart aranmaksızın yayın izninin verileceği yasal güvence altına alınmalıdır.

  Sonuç: Buradaki mevcut problem, esasen, Risale-i Nur dairesi içindekiler olarak bizim ayıbımızdır. Çözümünü de bizzat bizim başarmamız gerekir. Kendi meselemizi siyasetin çözmesini beklemek ise, bizim için ayıba ayıp eklemektir bana göre…


  Metin Karabaşoğlu
  "Eğer komünistler mürekkep ve kağıdı yok etmek imkanını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup hakikat hazinesi olan Risale-i Nurun neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız."

  -Zübeyir Gündüzalp-


 2. #2
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.152

  Standart

  Metin bey güzel noktalara dokunmuş.... Dini tedrisata dair kaynaklar hükümetin izni ile olmasının sakıncaları çıkar/ çıkabilir... Hükümetler değişiyor devamlı. Kimi zaman müsbet kimi zaman menfi oluşları muhakkaktır ... Ey Rabb'imiz ! Hayr eyle, ruhu islamı müferrah eyle ...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

 3. #3
  Müdakkik Üye AbdûlHâdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  659

  Standart

  Yaklaşık 4 aydır neredeyse her gün manşetten yasağı eleştiren Yeni Asya Grubu ile birlikte Gülen Cemaati de söz konusu yasaya karşı sesini yükseltiyordu. Diğer yandan hükümetin bu müdahalesini doğru gören Nurcular da var.

  Said-i Nursi'nin birçok talebesi, hükümetin Risale'leri yasaklamadığını, aksine tahrif edilmelere karşı koruduğunu söyleyerek yasaya destek verdi. Said-i Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayramoğlu, Mehmet Fırıncı ve Said Özdemir gibi isimler yasayı olumlu buldu.

  "RİSALE-İ NUR YASAKLANIYOR DİYE ORTALIĞI VELVELEYE VERİYORLAR"

  Nurcuların sitesi Risalehaber yazarı Abdurrahman İraz, "Risale-i Nurlar yasaklanıyor mu?" başlıklı yazısında Gülen Cemaati ve Yeni Asya Grubu'nu eleştirerek, hükümetin müdahalesinin yerinde olduğunu yazdı.

  "Haftalardır genelde sosyal medyada olmak üzere bir kısım medyada “Risale-i Nur yasaklanıyor” diye etrafı velveleye verip sözüm ona Nur risalelerine sahip çıkma gayretkeşliğinde yarışa girdiler." Diyen Abdurrahman İraz, eserlerin tahrif edildiğine değinerek "Halbuki bunlardan bir kısmı Risale-i Nuru sadeleştirme adı altında tahrib ve tahrif edenleri ve muharref kitablarını çarşaf çarşaf yayınlıyor, Risale-i Nur’un aslından hiç bahsetmiyor. Bediüzzaman'ın kendi kitaplarında vekil ve varis olarak tarif ve takdim ettiği ağabeylerin ısrarlı feryatlarını duymazlıktan geliyor." ifadelerini kullandı.

  "Risaleler yasaklanıyor mu?" sorusuna yanıt veren İraz, süreci şöyle anlattı:

  "(...)dünyanın en önemli eserlerinin başlarında olan Risale-i Nur ortada sahipsiz kalınca ve müellifinin muhtelif mektup ve tahşidatına rağmen, herkes sanki kendileri yazmışlar gibi sayfalarında diledikleri gibi kalem oynatmaya başlayıp olan olmayan mektupları istedikleri yerlere koyup istediklerini çıkarmaya başlayınca, hele hele birileri, bilerek, kasten ve taammüden tahrif ve tahribe başlayınca, yürekleri, vicdanları kalbleri ‘cız’ edenler, yapılan vicdansızlıktan dolayı uykusu kaçan ve yüklendikleri ağır vekalet ve veraset sorumluluğunun altında ezilenler, yani derdi olan, dert çekenler ve bütün feryatlarına rağmen, seslerine, vicdansız tahrifat, tahribat ve tezviratçıların kulak tıkadığı, o mübarek zatlar son olarak hükümet erkanından yardım istemek mecburiyetinde kalmışlardır.

  Çok şükür ki Risale-i Nur büsbütün bozulmadan müellifinin istediği doğrultuda gerekli tedbirler, olabildiğince, yani gövdenin içindeki kurtlara ragmen sağlığına hukuk içinde kavuşmak üzeredir.
  Peki bu nasıl olacak? Burada konular birbirinden kopuk olduğu için maddeler halinde sıralamaya çalışacağım.

  1-Üstadımızın vekil ve varisleri hükümetten bu yıkım faaliyetlerinin durdurulması için yardım talebinde bulununca, Kültür Bakanlığı nezdinde bir çalışma başlatılmış ve nüsha birliği ile birlikte neşir yetkisi için son aşamaya gelindiği bir sırada, biri sanırım 1987'de diğeri de ondan bir kaç yıl sonra o zamanki Yargıtaydan çıkarttıkları “Bediüzzaman'ın talebeleri onun resmi vekil ve varisleri değiller” kararıyla farklı bir durum ortaya çıktı. -Ki, bunların ikisi de risaleleri içinde bir sürü ekleme ve çıkarmalarla neşreden yayınevleridir. Düşünün ki kaç sene önce Yargıtay'a dava açıp kazanıyorlar. Ve dikkatle takip ediyorlar. Son anda getirip o mahkeme kararlarını Kültür Bakanlığına ibraz ediyorlar. Tabi yetkilendirme işi olamıyor.

  Çünkü evet Risale-i Nurda Üstadımız bu ağabeylere yetki ve vekalet veriyor ama kanun noterden vekalet istiyor.

  2-Herkesin çok konuştuğu bandrol ve telif eserleri, mülkiyet haklarını kapsayan, fikri, sınai haklar kanunu var ve bu eserler bu kanunun kapsamı içerisindedirler.

  3-Hak sahibi belli olmayınca vatan ve devlet kültürü için değerli ve önemli sayılan eserlerde devlet otomatik olarak, kültür varlıklarını koruma kanunu kapsamında hak sahibi olmakta ve kendince değerli gördüğü eserleri koruma altına almaktadır. Dolayısı ile yeni çıkarılan torba kanunda sadece Risale-i Nur değil daha bir çok telif eser hakkı mevcuttur."

  Said Nursi'nin öğrencilerinden Hüsnü Bayram ve Abdullah Yeğin'in bu işi Ankara'ya giderek takip ettiğini belirten İraz, Diyanet'e verilecek nüsha çalışması yapıldığını ve bundan sonra bütün Risale-i Nur kitaplarının Diyanet tarafından basılacağını söyledi.

  CEMAAT'E KORSAN RİSALE-İ NUR TEPKİSİ: O PARALAR GAYRI MEŞRU

  Hükümetin Risale-i Nur hamlesine destek veren Said Nursi'nin öğrencilerinden Said Özdemir de Gülen Cemaatini topa tutmuş ve "Bir defa bakın eser kendilerinin değil. Korsan olarak basıyorlar. E senin olmayan bir esere sen nasıl kalem karıştırıyorsun? Senin değil ki bu ya? Sonra para kazanıyorsun. O paralar da gayrimeşru olur. Neden? Senin eserin değil." demişti.
  efnan_nur bunu beğendi.

 4. #4
  Müdakkik Üye AbdûlHâdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  659

  Standart

  Alıntı Ararad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Metin bey güzel noktalara dokunmuş.... Dini tedrisata dair kaynaklar hükümetin izni ile olmasının sakıncaları çıkar/ çıkabilir... Hükümetler değişiyor devamlı. Kimi zaman müsbet kimi zaman menfi oluşları muhakkaktır ... Ey Rabb'imiz ! Hayr eyle, ruhu islamı müferrah eyle ...
  Metin bey saçmalamış Ararad abi. Kafası sulanmış, etrafınıda sulandırmış sadece hepsi o.
  Kafa sulandırmaya gerek yok!
  Burada hükümetin yaptığı müdahaleyi nurlardan uzak tutmaya çalışmak, siyaset diye velveleye vermek; Üstad Hz. lerinin vekil tayin ettiği ağabeylerden Üstad'tan noter onaylı belge alsaydınız demekle birebir.
  Alamayacakları içinde tüccarların, tahrifçilerin önü açılıyor.
  Şahsen ben tüccarların, tahrifçilerin önünün açılmasını istemem, burunları üzerine çakılsınlar inşaALLAH.
  _vatan_ bunu beğendi.

 5. #5
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.152

  Standart

  Alıntı AbdûlHâdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yaklaşık 4 aydır neredeyse her gün manşetten yasağı eleştiren Yeni Asya Grubu ile birlikte Gülen Cemaati de söz konusu yasaya karşı sesini yükseltiyordu. Diğer yandan hükümetin bu müdahalesini doğru gören Nurcular da var.Said-i Nursi'nin birçok talebesi, hükümetin Risale'leri yasaklamadığını, aksine tahrif edilmelere karşı koruduğunu söyleyerek yasaya destek verdi. Said-i Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Hüsnü Bayramoğlu, Mehmet Fırıncı ve Said Özdemir gibi isimler yasayı olumlu buldu."RİSALE-İ NUR YASAKLANIYOR DİYE ORTALIĞI VELVELEYE VERİYORLAR"Nurcuların sitesi Risalehaber yazarı Abdurrahman İraz, "Risale-i Nurlar yasaklanıyor mu?" başlıklı yazısında Gülen Cemaati ve Yeni Asya Grubu'nu eleştirerek, hükümetin müdahalesinin yerinde olduğunu yazdı."Haftalardır genelde sosyal medyada olmak üzere bir kısım medyada “Risale-i Nur yasaklanıyor” diye etrafı velveleye verip sözüm ona Nur risalelerine sahip çıkma gayretkeşliğinde yarışa girdiler." Diyen Abdurrahman İraz, eserlerin tahrif edildiğine değinerek "Halbuki bunlardan bir kısmı Risale-i Nuru sadeleştirme adı altında tahrib ve tahrif edenleri ve muharref kitablarını çarşaf çarşaf yayınlıyor, Risale-i Nur’un aslından hiç bahsetmiyor. Bediüzzaman'ın kendi kitaplarında vekil ve varis olarak tarif ve takdim ettiği ağabeylerin ısrarlı feryatlarını duymazlıktan geliyor." ifadelerini kullandı. "Risaleler yasaklanıyor mu?" sorusuna yanıt veren İraz, süreci şöyle anlattı:"(...)dünyanın en önemli eserlerinin başlarında olan Risale-i Nur ortada sahipsiz kalınca ve müellifinin muhtelif mektup ve tahşidatına rağmen, herkes sanki kendileri yazmışlar gibi sayfalarında diledikleri gibi kalem oynatmaya başlayıp olan olmayan mektupları istedikleri yerlere koyup istediklerini çıkarmaya başlayınca, hele hele birileri, bilerek, kasten ve taammüden tahrif ve tahribe başlayınca, yürekleri, vicdanları kalbleri ‘cız’ edenler, yapılan vicdansızlıktan dolayı uykusu kaçan ve yüklendikleri ağır vekalet ve veraset sorumluluğunun altında ezilenler, yani derdi olan, dert çekenler ve bütün feryatlarına rağmen, seslerine, vicdansız tahrifat, tahribat ve tezviratçıların kulak tıkadığı, o mübarek zatlar son olarak hükümet erkanından yardım istemek mecburiyetinde kalmışlardır.Çok şükür ki Risale-i Nur büsbütün bozulmadan müellifinin istediği doğrultuda gerekli tedbirler, olabildiğince, yani gövdenin içindeki kurtlara ragmen sağlığına hukuk içinde kavuşmak üzeredir. Peki bu nasıl olacak? Burada konular birbirinden kopuk olduğu için maddeler halinde sıralamaya çalışacağım. 1-Üstadımızın vekil ve varisleri hükümetten bu yıkım faaliyetlerinin durdurulması için yardım talebinde bulununca, Kültür Bakanlığı nezdinde bir çalışma başlatılmış ve nüsha birliği ile birlikte neşir yetkisi için son aşamaya gelindiği bir sırada, biri sanırım 1987'de diğeri de ondan bir kaç yıl sonra o zamanki Yargıtaydan çıkarttıkları “Bediüzzaman'ın talebeleri onun resmi vekil ve varisleri değiller” kararıyla farklı bir durum ortaya çıktı. -Ki, bunların ikisi de risaleleri içinde bir sürü ekleme ve çıkarmalarla neşreden yayınevleridir. Düşünün ki kaç sene önce Yargıtay'a dava açıp kazanıyorlar. Ve dikkatle takip ediyorlar. Son anda getirip o mahkeme kararlarını Kültür Bakanlığına ibraz ediyorlar. Tabi yetkilendirme işi olamıyor.Çünkü evet Risale-i Nurda Üstadımız bu ağabeylere yetki ve vekalet veriyor ama kanun noterden vekalet istiyor.2-Herkesin çok konuştuğu bandrol ve telif eserleri, mülkiyet haklarını kapsayan, fikri, sınai haklar kanunu var ve bu eserler bu kanunun kapsamı içerisindedirler.3-Hak sahibi belli olmayınca vatan ve devlet kültürü için değerli ve önemli sayılan eserlerde devlet otomatik olarak, kültür varlıklarını koruma kanunu kapsamında hak sahibi olmakta ve kendince değerli gördüğü eserleri koruma altına almaktadır. Dolayısı ile yeni çıkarılan torba kanunda sadece Risale-i Nur değil daha bir çok telif eser hakkı mevcuttur."Said Nursi'nin öğrencilerinden Hüsnü Bayram ve Abdullah Yeğin'in bu işi Ankara'ya giderek takip ettiğini belirten İraz, Diyanet'e verilecek nüsha çalışması yapıldığını ve bundan sonra bütün Risale-i Nur kitaplarının Diyanet tarafından basılacağını söyledi.CEMAAT'E KORSAN RİSALE-İ NUR TEPKİSİ: O PARALAR GAYRI MEŞRUHükümetin Risale-i Nur hamlesine destek veren Said Nursi'nin öğrencilerinden Said Özdemir de Gülen Cemaatini topa tutmuş ve "Bir defa bakın eser kendilerinin değil. Korsan olarak basıyorlar. E senin olmayan bir esere sen nasıl kalem karıştırıyorsun? Senin değil ki bu ya? Sonra para kazanıyorsun. O paralar da gayrimeşru olur. Neden? Senin eserin değil." demişti.
  Risalei nurların noktasına dahi dokunulmaması, değiştirilmemesi, çeşitli dipnot ve haşiyelerin düşülmemesi gerektiğini dünüyor ve bu düşüncenin ŞİDDETLİ taraftarıyım ... Öyle inanıyorum ki RNK nın hafizi Allah'tır, ve onu her türlü artniyetlilikleren koruyacaktır...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

 6. #6
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.152

  Standart

  Alıntı AbdûlHâdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Metin bey saçmalamış Ararad abi. Kafası sulanmış, etrafınıda sulandırmış sadece hepsi o.Kafa sulandırmaya gerek yok!Burada hükümetin yaptığı müdahaleyi nurlardan uzak tutmaya çalışmak, siyaset diye velveleye vermek; Üstad Hz. lerinin vekil tayin ettiği ağabeylerden Üstad'tan noter onaylı belge alsaydınız demekle birebir.Alamayacakları içinde tüccarların, tahrifçilerin önü açılıyor.Şahsen ben tüccarların, tahrifçilerin önünün açılmasını istemem, burunları üzerine çakılsınlar inşaALLAH.
  Ah kardeşim, keske fikirlerimizi beyan ederken , karşı görüştekine hakaret etmeden, hakkına girmeden ( küçük bir ihtimal dahi olsa ) düşüncelerimizi ifade etsek.... Biliyorum , sert üslübunuz şiddetli NUR muhabbetinden kaynaklanıyor. Bu muhabbetten dolayıda sizleri canigönülden kutluyorum... Fakat unutulmamalıdır ki ; Nur'un üslübu "Kawli leyyina " dır...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

 7. #7
  Müdakkik Üye AbdûlHâdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  659

  Standart

  Alıntı Ararad Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ah kardeşim, keske fikirlerimizi beyan ederken , karşı görüştekine hakaret etmeden, hakkına girmeden ( küçük bir ihtimal dahi olsa ) düşüncelerimizi ifade etsek.... Biliyorum , sert üslübunuz şiddetli NUR muhabbetinden kaynaklanıyor. Bu muhabbetten dolayıda sizleri canigönülden kutluyorum... Fakat unutulmamalıdır ki ; Nur'un üslübu "Kawli leyyina " dır...
  Hayır Ararab abi, ben karşı görüşe hakaret etmedim. Dürüst olmak gerekirse Nurlarada şiddetli muhabbetim yok. Olmayan birşeyi kutlamayada gerek yok.
  Ben sadece bir insan olarak el-insaf cihatiyle konuda fikir beyan ettim.
  Kimsenin düşüncesinden sebep aşağılamadım hakaret etmedim.

  Ama bak şunu söyliyeyim; yasal olarak herkesin risaleleri basma hakkı var, çünkü müellifin vasi tayin ettiği kişilere verdiği noterden onaylı veraset belgesi yok!
  Siz şimdi diyorsunuz ya hükümetler gelip geçici karışmasın, hükümetin yaptığı şey "noterden onaylı veraset belgesine gerek yok, vasi tayin kim edildiyse müellif tarafından onların kurduğu vakfa bandrol hakkını tanıması".
  Yani demek istediğim hükümetle siyasetle bir alakası yok.
  Olay tamamen kul hakkı!
  Siz meseleyi devlet basıyor gibi algılıyorsunuz ama öyle değil, Üstad hz.leri tarafından tayin edilen vasi abilerin kendi talepleriyle hakları olan telif haklarına sahip çıkmak istiyorlar.
  Metin bey'in dediği "Bu, bizim ayıbımız..." dan kasıt bu olsa gerek.
  Daha başka Kawli leyyinası nasıl olur bu işin bilmiyorum
  narı firkat bunu beğendi.

 8. #8
  Müdakkik Üye AbdûlHâdi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2013
  Mesajlar
  659

  Standart

  Alıntı AbdûlHâdi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  hükümetin yaptığı şey "noterden onaylı veraset belgesine gerek yok, vasi tayin kim edildiyse müellif tarafından onların kurduğu vakfa bandrol hakkını tanıması".
  Ama bazı kesimler; şok şok şok!
  risaleler yasaklandı!
  nurlara darbe!
  hizmetler durdurulmak isteniyor!
  gibi provakasyon işlerine girişmişler. Ve işlerini de gerçekten iyi ediyorlar.

 9. #9
  Gayyur ehlisuffa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  94

  Standart

  gülen cemaatinden sonra şimdide yeniasya saf değiştirmişe benziyor. Allah'a hamd olsun elekten geçiyoruz.
  Düşmüşüm bir garip sevdaya
  Yanmışım Ateş-i aşkına
  Al beni sevdanın koynuna
  Allahım, SULTANIM!

 10. #10
  Vefakar Üye turabuakdamululema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Yeryüzü
  Mesajlar
  436

  Standart

  ilerde eyvah dememek için insafı elden bırakmadan yorumlar yapmak gerekiyor.hiç korkmaya gerek yok rnk ları kimse Allah ın izniyle tahrif edemez..biz gıybet tenkit haset (hele de toplulugu ilgilendiren) ile ahiretimizi yakmamaya çalışalım.sahip çıktığımızı (iddia ettiğimiz) bu iman hizmetine hırz ı can edip Ustadımıza layımk bir talebe olmaya çalışalım inşallah
  İNSAN MEFTUN OLDUĞU ŞEYİN KOLLARINDA CAN VERİR....

  EKMEKSİZ YAŞARIM HÜRRİYETSİZ YAŞAYAMAM ...B.S.N

  ”Şu yığın yığın yalanlar karşısında ağzını açıp iki kelime söylemeyen insanlardan öyle şeyler öğrendik ki inanın birkaç tane post-doktoraya bedel.”

Konu Kapatılmıştır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bizim ev
  By *SAHRA* in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 03.03.14, 00:07
 2. Bizim Bayramımız
  By __tİryakİ in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.12.08, 14:52
 3. Tesettür Meselesi Üzerine (MFG)
  By Re$ha in forum İnanca ve Düşünceye Özgürlük Platformu
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 06.02.08, 17:22
 4. Subhanallah Meselesi Üzerine..
  By Ehl-i telvin in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 24.03.07, 11:30

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0