+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2
Like Tree3Beğeni
 • 3 tarafından Bir Müslüman

Konu: Bediüzzaman’in müjdelediği eserler yaziliyor !

 1. #1
  Dost Bir Müslüman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2014
  Mesajlar
  5

  Exclamation Bediüzzaman’in müjdelediği eserler yaziliyor !

  BEDİÜZZAMAN’IN MÜJDELEDİĞİ ESERLER YAZILIYOR

  Asrın müceddidi Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin seneler öncesinden müjdelediği eserlerin şerhi şimdi Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî) tarafından tek tek yazılıyor.

  Risale-i Nur eserlerini yazan asrın müceddidi Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin yıllar önce bir Risale-i Nur şakirdi tarafından ayrıntılı anlatılacağını işaret ettiği eserleri, Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî) tarafından yazılıyor. Risale-i Nur'da Bediüzzaman Hazretleri tarafından ileride yazılacağı müjdesi verilen "Rahman Suresi'nin Tefsiri", "Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Ali Makamı", Haşir Risalesi'nin Şerhi" gibi muazzam eserler Üstad Hazretleri'nin kendi ifadesi ile birinci talebesi ve hakikatli varisi olan Albay Hacı Hulusi Bey'in birçok teveccühüne ve işaretine mazhar olmuş talebesi Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî) tarafından ümmetin istifadesine sunuluyor.

  SAİD NURSİ HAZRETLERİNİN ESERLERİNDE İŞARET ETTİĞİ YERLER

  Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, asırlar önce İmam Ali (r.a) ve Seyyid Abdülkadir Geylani (k.s) gibi zatların işaret ettiği Risale-i Nur'un, eksik kalan muhtelif yerlerinin ileride gelecek olan bir talebesi tarafından telif edilip tamamlanacağını ifade etmiştir. Bediüzzaman Hazretleri Barla Lahikası'nda "Zannederim ki, hakaik-i âliye-i imaniyeyi tamamıyla Risale-i Nur ihata etmiş, başka yerlerde aramaya lüzum yok. Yalnız bazan izah ve tafsile muhtaç kalmış. Onun için vazifem bitmiş gibi bana geliyor. Sizin vazifeniz devam ediyor. Ve inşâallah vazifeniz şerh ve izahla ve tekmil ve tahşiye ile ve neşr ve talim ile, belki Yirmibeşinci ve Otuzikinci mektubları te'lif ile ve Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Makamını tekmil ile ve Risale-i Nur'u tanzim ve tertib ve tefsir ve tashih ile devam edecek.(Barla Lahikası s.371-372)" buyurmuşlardır. Dokuzuncu Şua'da ;" Kur'anda haşre işaret eden iki âyet tefsir ve beyan edilecek. نَخُو بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ deyip durmuş. Daha yazamamış.(Şua'lar s.181)" diyerek, haşre dair olan bu Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Ali Makamı'nın kendisine yazdırılmadığını ifade etmiştir,
  Kastamonu Lahikası'nda; " İnşâallah bir zaman, Risale-i Nur'un şakirdlerinden birisi veya birkaç tanesi, o dokuz makamı ve berahini te'lif edecek ve Mukaddeme-i Haşriye'nin başındaki âyât-ı a'zamın dokuz fıkrasının hazinelerini, Risale-i Nur'da münteşir haşr-i cismanî berahiniyle ve kalblerine gelen sünuhat ve ilhamat ile açıp; Dokuzuncu Şua'ı, Onuncu Söz'den daha parlak, daha kuvvetli bir tarzda tekmil edecek. (Kastamonu Lahikası s.211-212)" buyurmuşlardır.
  Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Yirmi Altıncı Lem'a (İhtiyarlar Lem'ası'nın) başında "Yirmialtı rica ve ziya-yı teselliyi câmi'dir.(Lem'alar s.222)" demiş fakat Yirmi Altı rica'dan On altı tanesini yazabilmiştir. On Beşinci Rica'nın başındaki Haşiye'de; "Nur'un te'lif zamanı üç sene evvel bitmiş olmasından, bu Onbeşinci Rica, ileride bir Nurcu tarafından İhtiyarlar Lem'asının tekmiline -te'lifine- me'haz olmak üzere yazıldı. (Lem'alar s.258) " buyurarak kalan On Rica'nın ileride bir Nurcu tarafından telif edileceğini müjdelemiştir. Ve Üstad Hazretlerinin Müjdelediği o On Rica, hapishanede iken Molla Muhammed el- Kersî tarafından telif edilmiş olup, ileride maddi durum, zaman ve zemin müsait olursa Tahşiye ve Rahle yayınları tarafından ümmetin istifadesi için neşredilecektir.
  Bir çoğu Hacı Hulusi Bey'in mektuplarına Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin verdiği cevaplardan oluşan Mektubat adlı eserde dikkat çekici yerlerden bir tanesi Yirmi Beşinci Mektuptur. Zira Yirmi Beşinci Mektup'ta "Sure-i Yâsin'in yirmibeş âyetine dair "Yirmibeş Nükte" olmak üzere rahmet-i İlâhiyeden istenilmiş; fakat daha zamanı gelmediğinden yazılmamıştır."(Mektubat s.308) ifadesi yer alıp, telif edilmemiştir.
  Yasin Suresi'ne dair olan bu eser de Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî) tarafından birçok eser gibi hapishanede telif edilmiş olup yakında ümmetin istifadesi için neşredilecektir.

  BÜYÜK İFTİRALARA MARUZ KALAN KUR’AN HADİMİNDEN MUAZZAM ESERLER

  Ayrıca Şua'lar adlı eserinde ise; " Belki inşâallah Risale-i Nur'un bir şakirdi, Sure-i Rahman'ı tefsir edip bu mes'eleyi de halleder. (Şua'lar s.338) " diyerek ileride bir talebesinin Risale-i Nur'da belirtilen yerleri yazacağını müjdelemiştir. Her türlü iftira ve karalama kampanyalarına mahzur kalan, hakkında asılsız iftiralarla dava açılıp mahkum edilmeye çalışılan Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî), Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin müjdelediği eserleri ümmetin istifadesine sunmak için her türlü engellemelere rağmen tek tek neşretmeye devam ediyor.

  Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin müjdelediği, Molla Muhammed Doğan (Molla Muhammed el- Kersî) tarafından yazılan ve Tahşiye ve Rahle yayınları tarafından basılan o eserlerden bazıları;


  1- Rahman Suresi'nin Tefsiri
  2- Dokuzuncu Şua'ın Dokuz Ali Makamı
  3- Yirmi Dokuzuncu Söz ve Şerhi
  4- Onuncu Söz Haşir Risalesi ve Şerhi
  5- Yirmi Altıncı Söz Kader Risalesi'nin Şerhi
  6- Telvîhât-ı Tis'a Risalesi ve Şerhi
  7- Yirmi Dördüncü Mektub ve Şerhi
  8- Hüve Nüktesi ve Şerhi
  9- Zerre Risalesi ve Şerhi
  10- Tesettür Risalesi ve Şerhi
  11- Ene Risalesi ve Şerhi
  12- Mir'âtü'l-Cihâd (1-2-3)
  13- İ'câzü'l-Kur'an - 1
  14- Rumûzü'l Kur'an (1-2-3-4-5)
  15- Reddü'l-Evhâm (1-2-3-4-5)
  16- Tabiat Risalesi ve Şerhi
  17- On Birinci Söz ve Şerhi
  18- Münâzarat ve Şerhi
  19- Nüzûl-i îsâ (a.s)
  20- Makalât-ı Hulûsiyye-1
  21- Zekâtla Alâkalı Suâller ve Cevapları
  22- Mesârifu`z-Zekât (Zekâtın verileceği yerler)
  23- Mesâilu`z-Zekât (Zekâtla alâkalı bazı fıkhî meseleler)
  24- Mükâtebât-ı Nursiyye ve Hulûsiyye
  25- El-Cihâd
  26- Mektûbât-ı Hulûsıyye (1 - 2)
  27- Haşir Risalesi, Mukaddime, İkinci İşaret
  28- Îzâhât-ı Hulûsiyye  Kaynak: BEDİÜZZAMAN’IN MÜJDELEDİĞİ ESERLER YAZILIYOR


 2. #2
  Pürheves Ashab-i kehf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2014
  Mesajlar
  239

  Standart

  Masaallah barekallah kardesim Cenabi hak o mubarek zati ve cumle kuran sakirtlerini muhafaza etsin.Bu eserlerin buyuk bir bolumunu bitirdim hakikaten bu eserleri okuyan ilhami bir tarzda yazildigini kalbi olmemis akli sonmemis ise anlar.cunku yazilanlar yalnizca hakikattir.
  Evet, tam münevverü’l-kalb bir âbidi, küre-i arz bomba olup patlasa, ihtimâldir ki, onu korkutmaz. Belki hârika bir kudret-i Samedâniyeyi, lezzetli bir hayret ile seyredecek. Bediüzzaman(ra)

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bediüzzaman'ın müjdelediği Hz. Mehdi (a.s.)
  By love_62127 in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 27.07.12, 22:51
 2. Bediüzzaman'ın müjdelediği o mucitler
  By YİĞİDO in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.09.11, 17:16
 3. Bediüzzaman Araştırmaları ve Sesli Eserler
  By tesbitler in forum Sesli ve Görüntülü Risale-i Nur Sohbetleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.12.07, 11:08

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0