Risale Akademi konferans salonunda verilen "VAROLUŞ ÜZERİNE DÜŞÜNCELERLE FANTASTİK BİR BİLİM KURGU ÖYKÜSÜ" isimli “TABİAT RİSALESİ AÇILIMLARI -1-" alt başlıklı seminer programımızın videosuna, sinevizyon gösterisine (Powerpoint sunum dosyasına) ve sunum metnine en aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

(Seminerin 2.bölümünün tarih bilgisi için risalehaberde yayınlanacak seminer duyurusunu veya Ediz SÖZÜER facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Bu mail size daha önce geldiyse aşağıdaki yeni linki kullanınız. Powerpoint sunumunun en güncel halidir.)

Konuşmacı Ediz SÖZÜER'di ve Seminer Takdimi şöyleydi:

"19. yüzyılın ortasından itibaren bazı bilim adamları,

1-Kâinatın ve maddenin varoluşunu ve
2-Mevcut canlı ve cansız eşyanın, maddenin hareket ve işleyişine bağlı olarak ortaya çıkan çeşitli şekil ve formlarının oluşumunu

açıklamak ve bu oluşumları bilimsel sebeplere dayandırmak iddiasıyla bir takım teoriler geliştirdiler.

Canlılığın nasıl meydana geldiğine dair evrim teorisi benzeri teoriler bir zaman popüler olmuş olsa da, bu tarz konuların eskisi kadar ilgi odağı olmadığı malum.

Artık popüler olan düşünmek ve sorgulamak değil. Eğlenceli vakit geçirmek odaklı bir yaşam daha cazip bulunuyor. Acaba böyle mi olmalı? Ayrıca bu tür konuları neden merak edelim ki? Önce bunun kısa cevabını vererek işe başlayalım.

İnsanın var edilmesindeki temel maksat, bu dünyanın kendisi için özel olarak inşa edildiğini görmesi ve takdir etmesidir. Yaratıcının bir insandan her şeyden önce yerine getirmesini istediği ve bu yöndeki tüm gayretlerini en büyük manevi ibadet saydığı en büyük şey, şüphesiz bir kesinliğe sahip olan, sağlam bir bilgiye ve akli delillere dayanan ve tüm detayları tereddütsüz bir kanaatle kalben kabul edilen bir inancı elde etmeye çalışmasıdır.

Eşyanın gerçek maksatları ve hakikati, eşyanın yaratıcısını tanımak ve sevmek manalarının ışığıyla görünür. Bu maksadı karşılayan ve ona uygun hareket eden bir insandan hoşnut kalacak olan yaratıcısı, onu elbette başköşeye koyacaktır, iş görmeyen bozuk bir cihaz gibi kaldırıp çöpe atmayacaktır.

İnsan, fiziksel yapısının zayıflığı, acizliği ve muhtaçlığı yönüyle çok küçük ve düşük bir canlıdır ama akıl ve idrak yönüyle çok büyük ve yüksek bir kıymeti var.

Madem bütün kâinatın yaratılış hikmetleri ve maksatları insan ile ortaya çıkıyor, onunla gerçekleşiyor ve madem, bir ağacın neticesi meyvesidir ve ağacın bütün dalları, budakları o meyve için çalışır. Hatta denilebilir ki: "onun içindir".

Kâinat ağacının meyvesi, neticesi olan ve gerçek kıymetini anlayan hakikî bir insan:

"Bu dünya benim bir evimdir ve benim için böyle hazırlanmış."diyebilir.

Bu anlamlı sözü kendi adımıza da söyleyebilmek için seminerimize davetlisiniz."

HER CUMA GERÇEKLEŞTİRİLEN SEMİNERLERİN PROGRAMI ŞU ŞEKİLDE:

Saat: 18.30-19.00 İkram
19.00-19.40 Seminer
19.40-20.00 Müzakere

Adres: Turan Gunes Bulvari 593 SOK. 4/2 (HONDA ARKASI) YILDIZ/ÇANKAYA/ANKARA

Adres Tarifi: Kızılay Güvenparktaki Yukarı Ayrancı/Yıldız dolmuşlarıyla rahatlıkla ulaşılabilir. Turan Güneş Bulvarı'ndan ilerlerken solda Honda'yı görünce inin. Hemen aşağı doğru Honda'nın yanındaki bina. Kızılay'dan akşam trafiğinde en azından yarım saat süreceğini hesap ederek gelmelisiniz.

İLETİŞİM:
0 312 4902050
0 505 2954860
rasem@risale.akademi

TABİAT RİSALESİ AÇILIMLARI -1- SEMİNER VİDEOSU İZLEME ADRESİ:
http://youtu.be/VD8EDsF3iH4

TABİAT RİSALESİ AÇILIMLARI -1- SEMİNERİ SİNEVİZYON GÖSTERİSİ (POWERPOINT SUNUMU) İNDİRME LİNKİ:
Dosya.tc - cretsiz, Hzl ve Kolay Dosya Paylam

TABİAT RİSALESİ AÇILIMLARI -1- SEMİNER METNİ İNDİRME LİNKİ:
Dosya.tc - cretsiz, Hzl ve Kolay Dosya Paylam