+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8
Like Tree1Beğeni
 • 1 tarafından Seha

Konu: Kur'an'da ki Kavimlerin Bu Asırdaki Karşılıkları

 1. #1
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart Kur'an'da ki Kavimlerin Bu Asırdaki Karşılıkları

  25. söz Emirdağ Çiçeğindeki bir yazı ilgimi çekti.
  ...Güya kıssadan yalnız bir hisse ve bir hikâye-i tarihiyeden bir ibret değil, belki bir küllî düsturun efradı olarak her asırda ve her tabakaya hitap ederek taze nazil oluyor. Ve bilhassa çok tekrarla "zalimler! zalimler!..", deyip tehditleri ve zulümlerinin cezası olan musibet-i semâviye ve arziyeyi şiddetle beyanı, bu asrın emsalsiz zulümlerine, kavm-i Ad ve Semûd ve Fir’avun un başlarına gelen azaplarla baktırıyor. Ve mazlum ehl-i imana, ibrahim ve Mûsâ Aleyhimesselâm gibi enbiyanın necatlarıyla tesellî veriyor.
  Evet, nazar-ı gaflet ve dalâlette vahşetli ve dehşetli bir ademistan ve elîm ve mahvolmuş bir mezaristan olan bütün geçmiş zaman ve ölmüş karnlar ve asırlar, canlı birer sahife-i ibret ve baştan başa ruhlu, hayattar bir acip âlem ve mevcut ve bizimle münasebetdar bir memleket-i Rabbâniye sûretinde, sinema perdeleri gibi kâh bizi o zamanlara, kâh o zamanları yanımıza getirerek her asra ve her tabakaya gösterip yüksek bir i’câz ile dersini veren Kur’ân-ı Mucizü’l-Beyan,...  Ben bir arkadaşımla bu nükteyi inceleyip Ad kavminin ABD'ye ima ve işaretlerini bulduk. Fikrinizi paylaşmak isterdim.

  Önemsiz bir konu gibi gelebilir. Ama Kur'an'da geçen bir husus ve Risale-i Nur'da bahsedilen bir mesele abes değildir.

  Baki Selam
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.
  Sakın, sakın, sakın! Çabuk, bu şimdiye kadar demir gibi kuvvetli tesanüdünüzü tamir ediniz.

 2. #2
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart

  Neyse madem konuyu açtım. Araştırmamızı sizinle paylaşmak lazım. Hakkınızı helal edin.

  Ad Kavminin hikayesi kısaca aşağıdaki gibidir;
  Ad Kavmi Nuh Tufanından sonra Hadramut civarında yerleşen, Hz. Nuh'un torunlarından Ad'ın soyundan gelmişlerdir.Bunlar boyları uzun,cüsseleri iri,güçlü kuvvetli bir nesildi.Allah onalara büyük bir zenginlikte nasip etmişti.Fakat bu kuvvet ve zenginlik onları gurura ve inkara sevk etti. Kendilerine Peygamber olarak gönderilen Hz. Hud'u yalanladılar;onun azap vaadini alaya aldılar. Bu sırada üç yıl süren bir kuraklığa uğradılar.Bu da akıllarını başlarına getirmedi.Sonunda,Mekke'ye yağmur duası için bir heyet gönderdiler. Dualarının sonuda gökte siyah,beyaz ve kırmızı renkte üç bulut belirdi.Onlar siyah olanını seçtiler. Siyah bulut Ad Kavminin toprakları üzerinde belirince,yağmur geliyor ümidiyle, aralarında bir bayram sevinci esmeye başladı.Fakat bulutla beraber gelen kasırga sekiz gün,yedi gece boyunca devam etti ve Ad Kavminden helak edilmedik tek bir fert kalmadı.Hz. Hud ise felaketin gelmesinden önce,iman edenleri toplayarak oradan ayrılmıştı.

  Ad Kavmi hakkında Ayetler;
  1) Beldeler içinde benzeri yaratılmamış ve yüksek binalarla dolu ırem Şehrinin sakinleri olan
  Ad Kavmine...Rabbinin ne yaptığını görmedin mi? Fecir 6-10
  2) (Ad Kavminin) Üzerlerine, onlar helak oluncaya kadar uğursuzluğu devam eden günlerde
  gürültülü ve dondurucu bir rüzgar (sarsar) gönderdik. Kamer 19
  3)Siz her bir tepede övünmek ve vakit öldürmek için yüksek binalar mı yapıyorsunuz?.Sanki içinde ebedi kalacakmışsınız gibi sağlam ve sanatlı köşkler mi ediniyorsunuz? Mazlumları
  yakaladığınızda zorbalıkla zulmediyorsunuz. Şuara 128-130
  4)işte Ad Kavmi böyleydi.Onlar Rablerinin ayetlerini inkar ettiler,peygamberlerine karşı geldiler ve inatçı bir zorbanın emrine uydular. Hud 59
  5)Ve Ad ve Semud kavmini helak ettik muhakkak ki sizin için onların oturmuş oldukları yerden başlarına gelen felaketler açıklanmıştır ve şeytan onlara yaptıklarını süslü göstermiştir.. oysa bakıp görebilecek durumdaydılar.Ankebut 38

  Devam edecek inşaallah.
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:32 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Ehil Üye Meyvenin Zeyli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  3.341

  Standart

  Alıntı seha Nickli Üyeden Alıntı
  25. söz Emirdağ Çiçeğindeki bir yazı ilgimi çekti.
  ...Güya kıssadan yalnız bir hisse ve bir hikâye-i tarihiyeden bir ibret değil, belki bir küllî düsturun efradı olarak her asırda ve her tabakaya hitap ederek taze nazil oluyor. Ve bilhassa çok tekrarla "zalimler! zalimler!..", deyip tehditleri ve zulümlerinin cezası olan musibet-i semâviye ve arziyeyi şiddetle beyanı, bu asrın emsalsiz zulümlerine, kavm-i Ad ve Semûd ve Fir’avun un başlarına gelen azaplarla baktırıyor


  Abi çok güzel bi tesbit yaa. O kıssaların yalnızca tarihi birer hikayeden ibaret olmadığını bir çoğomuz biliyoruz belki ama Ad kavmiyle ABD arasında böyle bir bağ kurmak her kişinin karı değildir diye düşünüyorum. Devamını bekliyorum ve en kısa zamanda bu araştırmanızın Allah razı olsun
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:39 ) değiştirilmiştir.

  Ve sen yine denendiğinde.. Ve yine kalbin daraldığında.. Ve yine bütün kapılar kapandığında.. Ve yine ne yapman gerektiğini bilemediğinde.. Uzun uzun düşün.. Ve hatırla yaratanını!.. "ALLAH kuluna kafi değil mi?" [Zümer Suresi - 36]


 4. #4
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart

  Allah razı olsun Meyvenin Zeyli kardeşim.Bu araştırma Euro Forum'da yazılmıştı. Esas pay bir kardeşimize ait.
  Araştırmayıaynen yazıyorum. Şöyle başlıyor...

  Kur’an her asıra ve her tabakaya hitab ederek taze nazil oluyor gibidir.Her asır sadece kendisine yazılmış gibi fehmeder. Herkez ,Rabbi sadece kendini muhattab alıyormuş gibi hissesini alır.
  Madem her asra hitab ediyor ve madem Kur’an’da kavimlerden bahsetme sebebi ibret almak içindir,hem o asırdaki zalimleri tehdit eder, hem mazlumlara bir teselli vermek içindir.O zaman; Kur’an’da geçen Ad Kavmi kıssasını zamanımızdaki karşılığını aramak ikinci üçüncü dercede olsa da abes değildir.
  Zaten Kur’an’ın kesretle söz ettiği bir konu abes olamaz. Bir de Üstad böyle bir konuya temas etmişse hiç olamaz. Zaten bizde tüm sayimizi Ad Kavmine ayırıyor değiliz.

  Ben ilk önce bir ima aradım. Ad kavminin bu asırdaki karşılığı olan kavmin gizli imalarla gösterilmiş olacağını tahmin ettim. Ancak imadan çok işaret derecesine çıkması bana sürpriz oldu.

  Devam edelim inşaallah. Uzun uzun gitmek ilgiyi dağattığı için parça paraç yazmakta fayda var.
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:42 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Pürheves ali ihsan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Mesajlar
  258

  Standart

  Muhterem Seha kardeşim
  güzel bir tesbitte bulunmuşsunuz...Ad kavmi ile Hazreti Hud A.S. a şuara suresinde de işaretler vardır..Emirdağ çiçeğinde özellikle kuran surelerindeki her peygamber kıssasının risale-i nura ,cemaatine ve şahsı manevisine işaret edildiği belirtilmektedir..acizane olarak tesbit edebildiğim kadarıyla şuara suresinde Musa AS kıssası Hazreti Üstada ve Zübeyr abiye işaret edilmektedir..
  firavun ve kavmid e süfyan ve komitesine işaret etmektedir..
  Hazreti ibrahim AS kıssası ile ibrahim hulusi abi ile Mustafa Sungur abimize işaret edilmektedir..Harun AS ile de Hüsrev abiye işaret edilmektedir..bahsedilen nebilerin meşrepleri günümüzde abilerimizn karakter ve meşreplerine yansımaktadır..
  Hazreti Nuh As kıssası ile günümüzdeki azgın kavimlere işaret vardır..ancak istikbalde zuhur edeck muhteerm şahsiyetlerde bu kıssada işaret edilmektedir..ancak süfyanilere ve komitesine son verecek zatın Nuh AS ın karakterini yansıtan bu mubarek şahsın olması yüksek ihtimaldir ki ikinci devrede yani hayat devresinde önemli icraatlerde bulunması beklenmektedir..Hz. Hud AS ile de yine istikbalde üçüncü devrede zuhur etmesi beklenilen cemaatin şahsı manevisini temsil eden bir muhterem zata işaret edilmektedir ki bu zatın dünya üzerinde islamiyeti ilan etmesi beklenmektedir.
  Hazret-i Lut AS ile büyük ihtimalle gayret te mucadelede öne çıkan
  merhum Bekir Berk abimize işaret ler mevcuttur..Hazret-i Şuayb AS ile Hazret-i Salih AS hangi nurani şahsiyyelere veya abilerimize işaret edilmektedir henüz tesbit edemedim..ancak her surede geçen kıssalarda mutlaka Hazreti Mehdi ile cemaatine ve cemaatin şahsı manevisini temsil eden nurani şahsiyytelere mutlak işareteler bulunmaktadır..

  Ad kavmi ilede günümüzün azgın kavmi abd ve ingiltereye işaret edilmektedir..
  sanırım çalışmalar ilerledikçe günümüzdeki hadiseler bunları daha net olarak ortaya çıkartacaktır..yalnız tabakatı beşer mucadelesini de unutmamamak grekir..ABD de halkın iyi kesimi olan dindar ruhaniler isevilerle neoconlar arasında büyük bir muacdele yaşanmaktadır..kah iseviler kah yahudi komitesi galip gelmektedir..istikbalede Hazret-i isa AS önderliğinde yahudi komitesinin de dünya yüzünde mağlup edileceği aşikardır..
  baki selamlar..
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart

  Riya olmasın, ikindi namazında Risale-i Nur'un sefine-i Nuh olduğunu düşünüyordum. Namaz sırasında aklıma gelenleri bir türlü çağıramadım. Yanlız bu kadar söylemek istedim.


  Bakış açın harika Söylediklerin her biri birer imadır. Ama imalar bir ip gibi toplanınca işaret kuvvetinde olmuş.
  Allah razı olsun kardeşim bize takviye oldu. Şefk verdi.

  Ben Kur'an Mealini okuduğum zaman pek çok ayetin Risale-i Nura işaretini veya imasını gördüm. Mesela, "biz Kuranı indirdik ve onu tafsilatı ile açıkladık", ayeti her asırda Kur'an'ın tefsireleine işaret ettiğ gibi bu asırdaki en büyük muhattabı Risale-i Nur gördüm.
  Baki Selam
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:48 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Ehil Üye Seha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2006
  Mesajlar
  1.626

  Standart

  Yazımıza devam edelim
  Ad Kavmi yüksek binalarlar inşa eden bir kavimdi. 12 katlı binalar yapmışlardır.
  Günümüze baktığımızda Ad Kavmine benzer –yüksek- binalar inşa eden kavim ABD olarak göze çarpar.Gerçi farklı ülkelerde de yüksek binalar mevcuttur ama; hiç biri ABD’deki gibi teknoloji harikası ve güç gösterisi yapmak maksatlı değildir. Zaten gökdelenlerin fikir babaları Amerikalılardır.

  Ad Kavmi ırem Bahçeleriyle meşhur olmuştur. Şeddad bin Ad, ilahi kitaplarda cennetin niteliklerini okumuş ve benzerini inşa etmeye karar vermiş. Ad kavminin, ihtişam ve debdebelerinin göstergesi olmaktan öte bir anlam taşımayan yüksek binalar , anıtlar, ırem Bahçeleri,eğlenme, zevk-ü sefa peşinde koşma, israfa dayalı lüks bir hayatı tercih etmekten başka bir amaç taşımıyorlardı.
  ABD’ye baktığımızda zevk ve eğlence amaçlı görsel olarak cennet bahçelerini andıran Golf Sahalarını görürüz. Dünyaya anıt ve anıt heykel kavramını tekrar getiren de bunlardır.
  Ad Kavmi de çöllerin üstünde boy göstermiştir.Tıpkı ABD gibi

  Devam edecek inşallah
  Konu _vatan_ tarafından (09.09.14 Saat 21:52 ) değiştirilmiştir.
  Ashab-i kehf bunu beğendi.

 8. #8
  Global Moderator _vatan_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbuL
  Mesajlar
  2.364

  Standart

  Güncelleme....
  Geçti, istemem geImeni, yokIuğunda buIdum seni; bırak vehmimde göIgeni, geIme, artık neye yarar?


  Tövbe kapısı açık dediysek,yeni günahIara koşman mı gerek?

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Sürelerin Türkçe Karşılıkları...
  By Garip_Maznun in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17.01.09, 11:28
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.02.08, 14:40

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0