Bediüzzaman Kürt meselesinde hassastı
11 Ekim 2011 / 11:44
Sibel Eraslan, Ali Bulaç, Altan Tan, Mümtazer Türköne ve Mehmet Metiner Bediüzzaman'ın Kürt sorununa yaklaşımını yorumladı

Serkan Ocak’ın haberi:
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı İkinci Başkanı Cemal Uşşak’ın dün Radikal’de yer alan Ezgi Başaran imzalı söyleşisinde söylediği “Biz dindarlar, Kürtler’in ıstırabını hissetmedik“ sözleri yen bir tartışma başlattı.
İSLAMCI GELENEK DUYARLIDIR
Sibel Eraslan (Star gazetesi yazarı)
Risale-i Nur hareketinin yanı sıra diğer guruplara da bakmakta fayda var diye düşünüyorum. Ümran, Haksöz, İktibas gibi dergi grupları etnik kimlik konusunda hassaslar. Milli Görüş/ Erbakan çizgisi de böyleydi. Bugün de AK Parti hassas.
SİLAHLI ÇÖZÜME MESAFELİ
Ali Bulaç (Zaman gazetesi yazarı)
Bediüzzaman Kürt meselesiyle ilgili önemli şeyler söylüyordu. Aynı şekilde Mazlum-Der tarafından Ankara’da 1991 yılında toplantı da yapıldı. Kitap olarak yayımlandı. Bizim o zaman gösterdiğimiz çözümler bugün hala geçerli
SAİD-İ NURSİ SONRASI İLGİSİZLER
Altan Tan (BDP milletvekili)
Bediüzzaman başta olmak üzere belli kesim hassas davrandı. Doğru hareket etti. Bediüzzaman’ın ölümünden sonra birçok tarikat ve cemaat bu konuyla yeterince ilgilenmedi. Eğer milliyetçi yaklaşılmasaydı sorun çözülürdü.
DİNDARLAR RESMİ GÖRÜŞE YAKINDI
Mümtazer Türköne (Zaman gazetesi yazarı)
Röportajı satır satır okudum. Altına imzamı atarım. Bugüne kadar dindarlarım Kürt meselesi konusunda tavrı resmi görüşe yakındı. Bugün bile dindar insanlar ana dilde eğitim hakkını tam savunamıyor. Ama savunmaları gerekiyor .
İNKAR POLİTİKALARI TARİH OLDU
Mehmet Metiner (AK Parti Milletvekili)
Geçmişte Kürt meselesine dindarların gerekli duyarlılığı gösterdiğini söylemek mümkün değil. Ama bu geçmişte kaldı. Bugün Kürt meselesinin muhafazakar ve dindar AK Parti çözüyor. Kimsenin söylemeye cesaret edemediği şeyleri söylüyor.
Radikal