+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Bae Mektubu

 1. #1
  Ehil Üye muhibbülkurra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  4.304

  Standart Bae Mektubu


  Dubai müftüsü: Risale-i Nur bizimdir
  14 Ocak 2010 / 16:25
  Arapların Risale-i Nur’a ilgisi gün geçtikçe artıyor. İşte bunların kısa bir özetini anlatan BAE Nur Talebelerinin hizmet mektubu

  Risale Haber-Haber Merkezi

  Arapların Risale-i Nur’a ilgisi gün geçtikçe artıyor. Özellikle Arap alimleri arasında hızla yaygınlaşan Risale-i Nur’un etkisi kendini gösteriyor. İşte bunların kısa bir özetini anlatan Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) Nur Talebelerinin hizmet mektubu:

  Esselamun Aleykum

  Aziz ve çok Kıymetli Ağabeylerimiz;

  Birleşik Arap Emirlikleri'nde iman ve Kur'an hakikatlerini muhtaç gönüllere ulaştırma hizmetlerine her geçen gün yenileri ekleniyor.
  Cenab-ı Hakka binler şükürler olsun Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki dershanemiz 3 yıldır hizmet faaliyetlerine devam etmektedir. Dershanemizde haftanın iki günü ders yapılmaktadır.


  DUBAİ’DE RİSALE-İ NUR DERSLERİ

  Cuma akşamı Dubai'de Jebel Ali'de yaklaşık iki senedir bir abimizin evinde ve Palmiye adasındaki inşaatlarda çalışan Türk işçileriyle de ev derslerimiz devam etmektedir. Ayriyeten başkent Abu Dabi’de de bir grup abimiz evlerde dönerli olarak Risale-i Nur dersleri yapmaktadırlar. On beş günde bir Cumartesi akşamları ise Al Ain şehrinde üniversite hocalarıyla derslerimiz devam etmektedir. Bu mektubumuzda BAE'de devam etmekte olan hizmetleri ve yeni bazı hizmet haberlerini duaya vesile olur ümidiyle beray-ı malumat yazıyoruz.

  Geçtiğimiz günlerde Mekke-i Mükerreme’de hizmet eden Adem ve Kamil abilerle beraber, Mekke seyyidlerinden getirdikler selamlar vesilesiyle BAE'de bulunan alim ve büyük zatlara bir takım ziyaretler gerçekleştirdik. Ülkelerarası ziyaretlerin bir faydasını bizzat müşahede ettiğimizi bunların daha sık yapılmasının ehemmiyetini anlamış bulunmaktayız. Özellikle Mekke ve Medine’nin bu konudaki tecrübelerini paylaşmasının böyle hizmetin yeni başladığı yerlere büyük faideleri olacağını belirtmekte fayda görüyoruz. Bu ziyaretlerimizi duaya vesile olması dileğiyle sizlerle paylaşmak istiyoruz.

  ESKİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANI: BEDİÜZZAMAN HAKİKİ BİR İSLAM FEDAİSİDİR

  İlk olarak Dubai'nin eski Diyanet İşleri Başkanı ve Fetva Emini, şu an ise İmam Malik Üniversitesinin Rektörü olan İsa Al Mani'yi evinde ziyaret ettik. Kendisine Türkiye ve dünyadaki Risale-i Nur hizmetlerinden bahsettik. Al Mani ise, Üstad Bediüzzaman Said Nursi’yi tanıdığını ve Külliyatın bir kısmını okuduğunu, dünyadaki Risale-i Nur hizmetlerini ve Türkiye’deki güzel gelişmeleri heyecanla takip ettiklerini söyledi. Bediüzzaman’la ilgili olarak da, “Bediüzzaman İslam davasına hayatını feda etmiş hakiki bir İslam fedaisidir. Hiç bir zaman zalimlerin zulmüne razı olmamış ve hak bildiği yolda tek başına da olsa ilerlemiş bir İslam mücahididir. Hayatında en dikkat çeken nokta ise onun muvaffak olduğu harika ihlasıdır ve samimiyetidir. O ihlasta bir dehadır. Bugün nur hizmetleri muvaffak olmuş ise onun bu yüksek ihlasının fıtri neticesidir. Bize de yapılan hizmetleri tebrik etmek düşüyor” dedi.

  DUBAİ BÜYÜK MÜFTÜSÜ: ÜSTAD BİZİM ÜSTADIMIZ, RİSALELER DE BİZİM KİTAPLARIMIZ

  İkinci olarak aslen Seyyid olan Dubai büyük müftüsü ve ifta dairesi başkanı Dr. Ahmed Abdulaziz Al-Haddad'i resmi dairesinde ziyaret ettik. Bizi büyük bir teveccühle karşıladı ve çok samimi bir alaka gösterdi. Üstadı ve Risaleleri Üniversite yıllarında iken tanıdığını ve istifade ettiğini söyledi. Kendisine Risale-i Nurları BAE dahilinde dağıtım iznine ihtiyacımız olduğunu söylediğimizde tebessüm ederek, “Üstad bizim Üstadımız, Risaleler de bizim kitaplarımız, getirin hemen onları. Bu kitaplar tam da bu ülke insanının ihtiyacı olan hakikatleri ihtiva ediyor, Dubai halkının da bu hakikatlerden istifade etmesi arzumuzdur. Bu konuyu hiç düşünmeyin, bu hizmet bizim vazifemizdir” diyerek alicenaplığını gösterdi.
  Kendisine külliyatın tamamını hediye ettik. Resmi dairesinde yaptığımız ziyaretin yeterli olmadığını söyledi ve bizi ertesi gün hususi evinde ağırlamak istediğini söyledi. Evindeki ziyaretimizde ise karşılaştığımız misafir gençler Türkiye’de okuma isteklerini ilettiler, biz de kendilerine yardımcı olabileceğimizi söyledik. Çok güzel izlenimlerle ayrıldık.

  TÜRKİYE TEKRAR ALEM-İ İSLAMİ KUCAKLAYACAK

  Daha sona Dubai Müftülük dairesindeki Diyanet İşleri Araştırma ve İnceleme Dairesi Başkanı Dr. Saif Al-Jabir'i ve diğer daire üyelerini ayrı ayrı ziyaret edip kendilerini bu sene yapılacak sempozyuma davet ettik. Bu ziyaretimizde hepsi Risaleleri daha önceden tanıdıklarını hatta yazdıkları kitaplarda Üstad'dan alıntılar yaptıklarını ifade ettiler. Bediüzzaman Hazretlerinin çok yüksek bir şahsiyet olduğunu ve mutlaka bu sempozyuma katılmak istediklerini söylediler. Biz de Türkiye deki hizmetlerden bahsedip Üstadın bu zamanda İttihad-ı İslam manasının İslam’ın iki bahadır evladı olan Türk ve Arap milletinin ittifakıyla gerçekleşeceğini bunun da emarelerinin gözükmeye başladığını belirttik. Onlar da kendilerinin de aynı kanaatte olduğunu ve Türkiye’nin eskide olduğu gibi tekrar Alem-i İslami kucaklayacağı ümidinde olduğunu ifade edip bizim ziyaretimizden çok memnun kaldığını Türkiye’yi ziyaret etmek arzusunda olduklarını ifade ettiler.

  SİZE FATİH'İN ASKERLERİNİ GETİRDİM

  Bir başka önemli ziyaretimiz de BAE'nin mühim alimlerinden olan Dr. Ahmed Nurseyf'e oldu. Kendisi Mekke-i Mükerreme'de yıllarca ders vermiş yaşlı bir alim. Şu anda burada ilkokuldan üniversiteye bir öğretim kurumunun sahibi. Dubai müftüsünün ve buradaki çoğu alimin de hocası. Müftü'nün aldığı randevuyla hep beraber bu alimi ziyaret ettik. İçerde müftü efendi bizi Şeyh'e; “kıymetli hocam size Fatih'in askerlerini getirdim' diyerek takdim etti. Dr. Nurseyf de bu ziyaretten çok memnun kaldığını ve Türkiye’deki gelişmelerin ümit verici olduğundan bahsetti. Üstada, yapılan hizmetlere ve Türkiye'ye muvaffakiyet için her zaman duacı olduklarını, Risale-i Nur talebelerine kapılarının her zaman açık olacağını söyledi.

  HAŞİR RİSALESİNİ OKURKEN…

  Başkent Abu Dabi'de de Taba Vakfını ve seyyidlerden Abdullah Al Jifri'yi ziyaret ettik. Orada bulunan ehli tarik bir zat bizim Nur Talebeleri olduğumuzu duyunca bir kaç sene evvel Haşir Risalesini okurken kendisinde bir takım manevi haller olduğunu ondan sonra Risale-i Nurların ne kadar tesirli bir kitap olduğunu anladığını ifade etti ve bizden kitap rica etti. Burada Arapça bir ders arzuladıklarını söylediler. Biz de imkanlar el verirse bunun çok mühim bir icraat olacağını söyledik. Bu ziyaret esnasında ev sahibi Cifri, Kuveyt eski Din İşleri Bakanı Seyyid Yusuf Haşim Al-Rifai'yi arayarak bizden bahsetti. Adem abiyle görüştüler ve kendisinin de Türkiye’de yapılacak sempozyuma muhakkak iştirak etmek istediğini, bizi de muhakkak Kuveyt'e beklediğini söyledi.

  BİZE MUSAHHAR OLAN MEHDİ

  Son bir not, Cenab-ı Hak ziyaretimiz esnasında Mehdi isminde bir zati bize musahhar yaptı. Bu vesileyle ziyaretlerimiz çok suhuletli oldu. İnşallah bu zat vasıtasıyla Atrapça bir ders başlıyor Dubai'de. Dualarınızı bekleriz.

  Bu neviden çok ziyaretlerimiz oldu ve hepsinden de çok güzel neticeler alındı. Ve ağabeylerin gerek çevre ülkelerden gerekse Türkiye’den bu tarzdaki ziyaretlerinin tahminin fevkinde çok külli neticeler verdiğini müşahede ettik.
  Umum ağabey ve kardeşlere binler selam ve dua eder, makbul ve halis dualarınızı rica ederiz. Rabbim bizleri hizmet-ı imaniye ve nuriyede muvaffak eylesin, bu hizmetten ayırmasın. İmanla teslim-ı ruh eylemeyi nasıp eylesin. Amin...

  Birleşik Arap Emirliklerindeki Nur Talebeleri
  Kâinat mescid-i kebîrinde, Kur’ân, kâinatı okuyor. Onu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidâyetiyle amel edelim. Ve onu vird-i zebân edelim. Evet, söz odur ve ona derler. Hak olup, Haktan gelip, Hak diyen ve hakikati gösteren ve nurânî hikmeti neşreden odur.
  Kur’ân’a ve imana ait herşey kıymetlidir; zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür. Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.

 2. #2
  Pürheves hazinem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  Emirates
  Mesajlar
  211

  Standart

  Masallah tebrik ediyoruz bu hizmetlerle ugrasan kardeslerimizi Allah onlari ihlas-i tam`ma eristirsin diye dua ediyoruz.
  Tohum saç bitmezse toprak utansın,
  Hedefe varmayan mızrak utansın
  Heyy gidi küheylan koşmana bak sen
  Çatlarsa doğuran, kısrak utansın

  *******


 3. #3
  Ehil Üye muhibbülkurra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Mesajlar
  4.304

  Standart


  P.Barnett Nur talebelerinden niye dua istedi?
  15 Ocak 2010 / 15:34
  Müslüman olduktan sonra Ahmet ismini alan ünlü gazeteci Peter Barnett, Risale-i Nur ile ilgili kitap çalışmasını sürdürüyor

  Risale Haber-Haber Merkezi
  Müslüman olduktan sonra Ahmet ismini alan ünlü gazeteci Peter Barnett, Risale-i Nur ile ilgili kitap çalışmasını sürdürüyor. Avustralya'da bulunan Barnett'i ziyaret eden K. Emre Ulucan, izlenimlerini yazdı:
  Kısa bir süreliğine Avustralya'dayız. Melbourne'de şu an Hz. Üstad ve Risale-i Nurlar ile ilgili bir kitap çalışmasını sürdüren gazeteci Peter Barnett'i evinde ziyaret ettik. Melbourne Nur Talebelerinden Kerem Şerbetçi kardeşimizin rehberliğindeki bu ziyaret ile alakalı kısa bir kaç not paylaşmak isterim.

  Geçen sene Melbourne İman Eğitim Merkezi'nin sponsorluğu ve rehberliğinde Türkiye'ye gelip Isparta'dan Ş.Urfa'ya kadar pek çok Nur beldesini ziyaret eden ve başta Hz. Üstad'ımızın talebeleri olmak üzere, onlarca Nur Talebesi ile ropörtajlar yapan Peter Barnett, seksen yaşında şu an. Ama kendi tabiri ile, yeniden hayata dönmüş.

  Türkiye'de çektiği yüzlerce fotoğraf eşliğinde bize Türkiye seyahatini anlatırken şöyle diyor: "Hayatımda dört tane dönüm noktası oldu: İlki evliliğim. İkincisi ilk çocuğumun olması, üçüncüsü Müslüman oluşum, dördüncüsü de Türkiye seyahatim."

  Evinin duvarında, ABD başkanları Jimmy Carter ve L. Baines Johnson ile fotoğraflarından tutun, nice tarihi şahsiyetle çekilmiş resimlerini bize gösterdi. O yaşına rağmen, ta sabah namazından sonra yatmamış, bizler için tatlılar ve yemekler hazırlamış. Bizi, cidden mahcub eden bu ahvali ile bir yandan da bu ikramlarını bize en guzel şekilde sunmak isterken "Türkiye'de vakıflar bana hizmet etti. Bugünlük de ben size vakıflık yapacağım" diye de duygularını dile getiriyordu.

  Peter Barnett, Müslüman olduktan sonra Türkiye'de Ahmed ismini almış ve kendisini "Ahmed Abi" olarak tanıtıyor. Melbourne'nün en gözde semtlerinden biri olan Toorac semtindeki muhteşem Melbourne manzaralı evindeki bu ziyaretimizde, hazırlık aşamasındaki kitabı ve Türkiye seyahati üzerine dört-beş saat süren tatlı bir sohbetimiz oldu.

  Abdullah Yeğin Abi'nin kendisine hediye ettiği siyah takke ile bizi karşılayan Barnett'ten kitabı ile ilgili bilgi aldık ve kitabına konmak üzere bazı sorularına elden geldiğince cevaplar vermeye çalıştık.

  Peter Barnett, Dünyadaki tüm Nur Talebeleri'nden "kitabını bitirinceye kadar Allah'tan kendisine ömür vermesi için" dua istiyor.

  Kâinat mescid-i kebîrinde, Kur’ân, kâinatı okuyor. Onu dinleyelim. O nur ile nurlanalım. Hidâyetiyle amel edelim. Ve onu vird-i zebân edelim. Evet, söz odur ve ona derler. Hak olup, Haktan gelip, Hak diyen ve hakikati gösteren ve nurânî hikmeti neşreden odur.
  Kur’ân’a ve imana ait herşey kıymetlidir; zâhiren ne kadar küçük olursa olsun kıymetçe büyüktür. Evet, saadet-i ebediyeye yardım eden, küçük değildir.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tebrik Mektubu
  By _ŞuA_ in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 08.08.08, 14:01
 2. Asker Mektubu :):):)
  By alanyali in forum Mizah
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 08.07.08, 15:09
 3. Malezya Mektubu...
  By m_safiturk in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23.06.08, 09:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0