+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 24

Konu: Said Nursîsiz Bir Türkiye

 1. #1
  Müdakkik Üye ErekNUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Van-Horhor
  Yaş
  40
  Mesajlar
  854

  Standart Said Nursîsiz Bir Türkiye

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3. Olağan Büyük Kongresi'nde, Bitlisli Said Nursi'siz bir Türkiye'nin maneviyatı noksan kalır sözü üzerine medyadaki yazarlar tarafından yapılan yorumlar. Gündem her zaman BEDİÜZZAMANdır.


  Said Nursi referansındaki vurgu


  Akşam Gazetesi yazarı İsmail Küçükkaya, "Said-i Nursi referansının alt zemininde, dengeleyici unsur olarak, üzerinde düşünüldüğü anlaşılan 'sevseniz de sevmeseniz de, fikirlerini beğenseniz de beğenmeseniz de' vurgusu vardı" dedi.

  Başbakan'ın kongreye hitabının 'duygu tonlaması güçlü' bir içerikte olduğunu ifade eden Küçükkaya, yazısını şöyle sürdürdü:

  "Konuşma şiirlerle desteklenmişti. Çok tartışma yaratabilecek Said-i Nursi referansının alt zemininde, dengeleyici unsur olarak, üzerinde düşünüldüğü anlaşılan 'sevseniz de sevmeseniz de, fikirlerini beğenseniz de beğenmeseniz de' vurgusu vardı.

  Said Nursi ile cesur örnek verdi
  Star Gazetesi yazarı Nasuhi Güngör, Başbakan Erdoğan'ın cesur örnekler verdiğini söyledi.


  Güngör yazısında şu görüşlere yer verdi:

  "Yunus’tan Mevlana’ya, Ahmedi Hani’den Said-i Nursi’ye, Mehmet Akif’ten Nazım’a, Tatyos Efendi’den Cem Karaca’ya, Ahmet Kaya’ya kadar cesur örnekler veren ve ‘Biz bu ülkenin tüm renkleriyle, bütün çiçekleriyle, bütün kokularıyla, dağları, taşları, ırmaklarıyla Türkiye’yiz’ diyen bir konuşmayla salona hitap etti Tayyip Erdoğan."


  Kültür adacıkları ve Said Nursi
  Radikal Gazetesi yazarı Murat Yetkin, Başbakan Erdoğan'ın söylediği, aralarında Said Nursi'nin de olduğu isimleri "ülkedeki kültür adacıkları sembolleri" olarak niteledi.

  Başbakan Erdoğan’ın söylediklerinde aklımda en çok üç şey kaldığını belirten Yetkin, üçüncüsünü şöyle izah etti.

  "‘Burası çok önemli’ diyerek, sıraladığı Yunus Emre’den Hacı Bektaş’a, Sabahat Akkiraz’dan Cem Karaca’ ya, Mehmet Akif’ten Nâzım Hikmet’e ve Ahmedi Hani’den Saidi Nursi’ye dek ülkedeki kültür adacıkları sembollerinin ortaklaşalığın sembolleri olmasını istemesi vardı. Erdoğan, siyasi tecrübesiyle bu isimlerin her birine diğer kültür adacığından tepki geleceğini hesaba katarak bu bölümü öne çıkardı belli ki."


  S.Nursî Hazretleri olmadan olmaz
  Vakit Gazetesi yazarı Serdar Arseven, Başbakan Erdoğan'ın Said Nursi ile ilgili sözlerini köşesine taşıdı
  Arseven şunları yazdı:

  "Türkiye Yunus Emre’siz olmaz, Hacı Bektaş’sız, Hacı Bayram Veli’siz olmaz, Pir Sultan Abdal’sız, Ahmet Kaya’sız, Sebahat Akkiraz’sız olmaz, Nazım Hikmet’siz olmaz, Cem Karaca’sız olmaz...

  Ve...
  “Said Nursî Hazretleri” olmadan olmaz!.."


  Said Nursi'yi andı selam gönderdi
  Milliyet Gazetesi yazarı Fikret Bila, Başbakan Erdoğan'ın "Said-i Nursi’yi anarak muhafazakâr dindar kesimlere selam göndermiş olduğunu" yazdı.

  <!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
  <!--[endif]-->

  Başbakan Erdoğan'ın, kongre konuşmasında her kesime sıcak mesajlar göndermeye özen gösterdiğini ifade eden Bila, yazısını şöyle sürdürdü:

  "Etnik ve dinsel bağlamda bütün kesimlerin simge isimlerini zikrederek, “Biz birlikte Türkiye’yiz” sloganından ne anlaşılması gerektiğini göstermeye çalıştı. “Ahmet Yesevi, Mevlana, Hacı Bektaş, Pir Sultan” vurguları yaparak sevgi ve hoşgörü mesajları veren Başbakan, hem Sünni hem Alevi kesimden simge isimleri överek mümkün olan en geniş tabana hitap etmeye çaba gösterdi.

  "Pir Sultan’dan, Hacı Bektaş’tan, Sebahat Akkiraz’dan örnekler vererek Alevi kesime, Ahmet Kaya’yı anarak Kürtlere, Nâzım Hikmet’i överek sola, Mehmet Akif’i zikrederek muhafazakâr milliyetçi kesimlere ve nihayet Said-i Nursi’yi anarak muhafazakâr dindar kesimlere selam göndermiş oldu."


  En çok alkışı Said Nursi ile aldı
  Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Başbakan Erdoğan'ın en çok alkışı Said-i Nursi ile ilgili sözleri üzerine aldığını yazdı.


  Başbakan Erdoğan'ın sadece Necip Fazıl'la yetinmeyip, açılım sürecinin en önemli açılımlarından birini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Selvi, “(Hoşçakalın iki gözüm) diyen Ahmet Kaya'ya vefa göstermeyen Türkiye'nin şarkıları eksik kalır. Nasıl Mehmet Akif'siz bir Türkiye tahayyül edilemezse, Nazım Hikmet'siz bir Türkiye eksik sayılır. Seversiniz sevmezsiniz, beğenirsiniz beğenmezsiniz, görüşlerini kabul edersiniz etmezsiniz… Ama Ahmedi Hani'siz, Bitlisli Said-i Nursi'siz bir Türkiye'nin maneviyatı eksik kalır” dedi.

  Selvi, yazısını şöyle sürdürdü:

  "Erdoğan'ın sözleri bitmeden salondan bir alkış yükseldi. Hem de ne alkış. İki saatlik konuşması boyunca zaman zaman alkışlandı, kimi zaman sloganlarla konuşması kesildi. Ama Başbakan en çok alkışı Said-i Nursi ile ilgili sözleri üzerine aldı."alkışı Said-i Nursi ile ilgili sözleri üzerine aldı."


  Ekşi: Konuşmanın en çarpıcı yanı...
  Hürriyet Gazetesi yazarı Oktay Ekşi, "Başbakan Tayyip Erdoğan’ın ağzından yine bal dökülmüş" dedi.  "Başbakan’ın dünkü konuşmasının en çarpıcı yanı bize kalırsa başta “Kürt” kökenli insanlarımız olmak üzere herkese “hoşgörü” ve “kadirşinaslık” dersi veren sözleridir. Nitekim, Ahmet Yesevi’yi, Hacı Bektaş’ı, Pir Sultan’ı, Hacı Bayram Veli’yi Yunus Emre’yi, Mevlana’yı, Sabahat Akkiraz’ı, Tatyos Efendi’yi, Cem Karaca’yı, Ahmet Kaya’yı, Mehmet Âkif’i, Nâzım Hikmet’i ve Said-i Nursi’yi sayıp, onlarsız bir Türkiye’nin “eksik” kalacağını söylüyor. En güzeli de o konuşmada “Bu topraklarda hoş görülmeyen yegâne şey, hoşgörüsüzlüktür. Tahammül edilmeyen yegâne şey, tahammülsüzlüktür” diyor."

  AK Parti'nin mesaj kongresi
  Mustafa Ünal - Zaman

  Türkiye'nin dinamiklerinden Bediüzzaman'ı da unutmadı ve 'Bitlisli Said-i Nursi'siz bir Türkiye'nin maneviyatı noksan kalır.' dedi. En fazla alkışı bu bölüm aldı. Demokratik açılımın önce Meclis'te gündeme geleceğini, daha sonra kamuoyuna anlatılacağını söyledi. Görüşme için CHP'ye yazılı müracaatta bulunacağını, olumlu cevap gelirse gidip konuşacağını belirtti. Şehit cenazeleri ve tribünlerde yaşanan tatsız olaylar için 'Provokasyonları kimlerin ne için yaptığını milletimiz biliyor.' dedi.


  AK Parti'nin milat kongresi
  OKAN MÜDERRİSOĞLU-sabah

  Türkiye'nin zenginlikleri anlatılırken Said Nursi'ye değinilmesi,"dini eksenden"ziyade, terör bölgesindeki vatandaşları buluşturmayı esas alan "milli-muhafazakâr eksen"içeriyordu.

  Said Nursi'siz, Ahmet Kaya'sız bir Türkiye olur mu?
  Mahmut ÖVÜR-Sabah

  Konuşmasının dışa yönelik bölümünde ise toplumun farklı kesimlerini harekete geçirecek mesajlar vardı.
  Başbakan'ın ilk kez dile getirdiği şu sözleri deyim yerindeyse salonu ayağa kaldırdı ve en çok alkışı aldı:
  "Mevlana'sız bir Türkiye ruhsuz kalır. 'Hoşça kalın iki gözüm' diyen Ahmet Kaya'ya vefa göstermeyen Türkiye'nin şarkıları eksik kalır. Bitlisli Said Nursi'siz bir Türkiye noksan kalır..."

  BİRAZ UZAKTAN KONGRE NOTLARI
  Ahmet HAKAN-HÜRRİYET

  Türkiye’de artık niyetler, zikredilmesi sakıncalı isimlerin anılmasıyla açığa vurulur oldu... Ahmet Kaya, Said-i Nursi, Nâzım Hikmet, Cem Karaca gibi isimleri aynı anda selamladığınız anda hem sempatik, hem de zararsız bir mesaj vermiş oluyorsunuz... Bakalım Mahir, Ulaş, İbrahim Kaypakkaya, Metin Yüksel gibi isimlerin üzerinden de niyetlerin açığa vurulduğu günler gelecek mi?
  Said Nursi ile tabloyu tamamladı
  Sabah Gazetesi yazarı Ilıcak, Başbakan Erdoğan'ın "Bir zamanların tabu ismi Said Nursi'ye bile temas ettiğini" belirtti

  Ilıcak yazısını şöyle sürdürdü:

  "Horasan'dan, Hoca Ahmet Yesevi'den başladı. Hoşgörünün sembolü Hacı Bektaş Veli, Pir Sultan Abdal, Yunus Emre ve Mevlana gibi isimlerle devam etti. Ünlü besteci Tatyos Efendi ile Ermeni açılımını destekledi. "Ahmet Kaya'ya vefa göstermezsek, Türkiye'nin şarkıları eksik kalır" diye konuştu. Nâzım Hikmet'ten söz etmeyi ihmal etmedi.

  "Bir zamanların tabu ismi Said Nursi'ye bile temas etti. Ve gene bir başka Kürt kökenli şahsiyete, Ahmet- i Hani'ye değindi. "Ahmet-i Hani'siz, Bitlisli Said Nursi'siz bir Türkiye'nin maneviyatı eksik kalır" derken, tablonun bütün renklerini tamamlamış oldu."


  http://vanasyanur.net/haberdetay.asp?ID=475  Risale-i Nur bir derece muvaffak oluyorsa,
  bunun sırrı işte budur. Said yoktur.
  Said’in kudret ve ehliyeti de yoktur.
  Konuşan yalnız hakikattir,
  hakikat-i imaniyedir
  çünkü DAVAM DEVAM iledir
  vanasyanur


 2. #2
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.193

  Standart

  Bediüzzamanı şimdiye kadar ağzına almamışta şimdi ne oldu da bahsediyor..Vardır onun bir çıkarı..

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 3. #3
  Müdakkik Üye ErekNUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  Van-Horhor
  Yaş
  40
  Mesajlar
  854

  Standart

  Alıntı Şahide Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bediüzzamanı şimdiye kadar ağzına almamışta şimdi ne oldu da bahsediyor..Vardır onun bir çıkarı..

  herkes enin de sonun da BEDİÜZZAMAN ın fikirlerini kabul etmek zorun dadır.  Risale-i Nur bir derece muvaffak oluyorsa,
  bunun sırrı işte budur. Said yoktur.
  Said’in kudret ve ehliyeti de yoktur.
  Konuşan yalnız hakikattir,
  hakikat-i imaniyedir
  çünkü DAVAM DEVAM iledir
  vanasyanur


 4. #4
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.193

  Standart

  Alıntı ErekNUR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  herkes enin de sonun da BEDİÜZZAMAN ın fikirlerini kabul etmek zorun dadır.
  Bunlar bahsettimi ben onda bir bit yeniği ararım kardeşim..Siyasal İslamcılarda her hile bulunur..

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 5. #5
  Dost El-Melik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  9

  Standart

  Siyasetle ilişkilendirmek ne kadar doğrudur bilmiyorum ama, insanların düşüncelerini kesin olarak bilmeden böyle yorum yapmanın doğru olacağını sanmıyorum..

 6. #6
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.193

  Standart

  Alıntı El-Melik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Siyasetle ilişkilendirmek ne kadar doğrudur bilmiyorum ama, insanların düşüncelerini kesin olarak bilmeden böyle yorum yapmanın doğru olacağını sanmıyorum..
  Said Nursi büyük Alimdir, "Büyük Alim değildir" diyenin alnını karışlarım.(1999 yılında Kocatepe'de yapılan Bediüzzaman Said Nursi mevlidine gönderdiği mesaj)
  Süleyman Demirel


  Ben onları bilirim kardeşim..Onların evveliyatınıda bilirim..Bilmedenmi yazdığımı zannediyorsun.Bediüzzamanı,nazım hikmet gibi biriyle aynı değerde tutan adamın ben bilirim ne yapmak istediğini..

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 7. #7
  ROZ
  ROZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Gayyur ROZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Bulunduğu yer
  Mezopotamya
  Mesajlar
  51

  Standart

  Saidi Nursisiz, Ahmet Kayasız, Yılmaz Güneysiz, Nazım Hikmetsiz ve hala sadece düşüncelerinden ötürü sürgünde yaşayan binlerce aydınsız bir Türkiye ne yazık ki eksik kalır her zaman..

  Sayın Başbakanı bu tür cesur açıklamalarından dolayı tebrik ediyor söylenenlerin sadece şiirde kalmayıp yaşam bulmasını diliyorum....!!

  Saygı ve sevgiyle herşey....!!
  ´´Bilerek hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin!'' (Bakara 42)

  ''Ey Asuriler ile Keyaniler’in cihangirlik zamanında pişdar kahraman askerleri olan Arslan Kürtler, beş yüz senedir yattığınız yeter. Artık uyanınız, sabahtır. Yoksa sahra-yı vahşette, vahşet ve gaflet sizi garet edecektir.”

  (BEDÎÜ'ZZEMAN MELÊ SAİDÊ KURDÎ)

 8. #8
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.193

  Standart

  Alıntı ROZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ahmet Kayasız, Yılmaz Güneysiz, Nazım Hikmetsiz!
  Bunlar aydın mı oluyor şimdi?..Kimi aydınlatmışlarki söylermisiniz..Hangi gencin imanını kurtarmışlar..Göster bakalım bir örnek kardeşim..

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 9. #9
  ROZ
  ROZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Gayyur ROZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Bulunduğu yer
  Mezopotamya
  Mesajlar
  51

  Standart

  ''Küçük insanlar kişileri, normal insanlar olayları, büyük insanlar fikirleri tartışırlar." (GOETHE)

  Ne kadar bilirsen bil, soylediklerin karsindakinin anladigi kadardir. (Mevlana)

  Gericilerin ve şartlanmışların ne Allah bir dediğine inanırım ne de onları Allah'ın birliğine inandırırım... (Roz)


  Nokta.......................................
  ´´Bilerek hakkı batıl ile karıştırmayın, hakkı gizlemeyin!'' (Bakara 42)

  ''Ey Asuriler ile Keyaniler’in cihangirlik zamanında pişdar kahraman askerleri olan Arslan Kürtler, beş yüz senedir yattığınız yeter. Artık uyanınız, sabahtır. Yoksa sahra-yı vahşette, vahşet ve gaflet sizi garet edecektir.”

  (BEDÎÜ'ZZEMAN MELÊ SAİDÊ KURDÎ)

 10. #10
  Pürheves hazinem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  Emirates
  Mesajlar
  207

  Standart

  Alıntı Şahide Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Said Nursi büyük Alimdir, "Büyük Alim değildir" diyenin alnını karışlarım.(1999 yılında Kocatepe'de yapılan Bediüzzaman Said Nursi mevlidine gönderdiği mesaj)
  Süleyman Demirel


  Ben onları bilirim kardeşim..Onların evveliyatınıda bilirim..Bilmedenmi yazdığımı zannediyorsun.Bediüzzamanı,nazım hikmet gibi biriyle aynı değerde tutan adamın ben bilirim ne yapmak istediğini..
  Tam Demirellik bir mesaj... yıllardır nurcuların alnını karıslayıp somurdugu onları kandırdıgı bir zat.bakalım obur tarafta onu nasıl karsılayacaklar

  Burada bediuzzamanla nazım hikmet bir arada zikretmekten maksat toplumda kucakladıgı kesimin genisligini ifade icindir. degilse tabiki ayrı kutupların insanı.biri alayı illinde iken digeri esfeli safilinde.ama her ikisi de bu memleketin havasını teneffus etmis kisilerdir vesselam...
  Tohum saç bitmezse toprak utansın,
  Hedefe varmayan mızrak utansın
  Heyy gidi küheylan koşmana bak sen
  Çatlarsa doğuran, kısrak utansın

  *******


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Türkiye'de Yaşamak
  By naz in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 21.06.08, 17:29
 2. Türkiye'nin Top 10 Fotoğrafı
  By acizizfakiriz in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 30.09.07, 14:26

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0