+ Konu Cevaplama Paneli
39. Sayfa - Toplam 39 Sayfa var BirinciBirinci ... 29 37 38 39
Gösterilen sonuçlar: 381 ile 387 ve 387
Like Tree12Beğeni

Konu: Risale-i Nur Sadeleşmeli mi?

 1. #381
  Gayyur fakrime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  93

  Standart

  Alıntı turabuakdamululema Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  gıybetin olcusunu yazar mısınız...
  mesela adamın biri sadelesmis bir Risale ile imanını kurtaramaz mı..

  meseleleri karıstırmayalım..
  sadelesme meselesını burda tartısıp kafa karısıklıgına sebebıyet vermenın geregı yok dıyorum..
  bir hadısle alakalı Ustadımızın nasıl tartısılacagı ıle alakalı olculerı hatırlayınız muhterem
  Teşhir ,şahısların şahsi kusurlarını,şahısları ayıplamak kastıyla yapılırsa gıybet olur.Gıybetle alakalı muazzam bir risale var,bliyorsunuz.özellikle,toplumun,cemaatin,şahs-ı manevinin imanla alakalı hukuku mesele ise,orada gıybet değil,hakperestlik başlar.(barla lahikası sayfa 200).Sadeleştirilmiş risalelerle iman kurtarılamaz.Aksine,kavramlar kaybedildiği,kur'ani terminoloji değiştirildiği için,cehalete ve dalalete sebeb olur.Eliyzübillah.Dualarla ve selametle.

 2. #382
  Vefakar Üye turabuakdamululema - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Yeryüzü
  Mesajlar
  436

  Standart

  selametle
  İNSAN MEFTUN OLDUĞU ŞEYİN KOLLARINDA CAN VERİR....

  EKMEKSİZ YAŞARIM HÜRRİYETSİZ YAŞAYAMAM ...B.S.N

  ”Şu yığın yığın yalanlar karşısında ağzını açıp iki kelime söylemeyen insanlardan öyle şeyler öğrendik ki inanın birkaç tane post-doktoraya bedel.”

 3. #383
  Gayyur fakrime - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar
  93

  Standart

  Alıntı turabuakdamululema Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selametle
  Risale-i Nur ne hal ile yazılmış ise , öyle kalması lazım geliyordu.Sonradan tashih ve tanzim etmeye me’zun değiliz!Şairlerin ve ehl-i aşkın,zülf-ü perişaniyi sevdikleri ve istihsan ettikleri nev’inden bu risalelerde –zülf-ü perişan tarzında—soğuk tasannu,karışmadan,hararet ve halavet-i asliyesini muhafaza etmek niyetiyle kendi haline bırakılması lazımdı.
  HATA SAVAB
  1.) Hz. Yunus ibn-i Meta’nın
  (ala Nebiyyinâ ve aleyhisselatu vesselam)
  1.) “Hz.Yunus ibni Metta’ Ala Nebiyyinâ ve Aleyhissalatü Vesselam”
  Hz. Yunus ibn-i metta ile birlikte Efendimiz (a.s.m)’ın el-Mucib ismine, ism-i Azam derecesinde mazhariyetini anlayamamış ki, münacatı sadece Hz. Yunus (a.s) hasrederek iki peygamberin aynı ism-i Azamın semasındaki buluşmasını, ubudiyetlerini görememiş. Otuz birinci söze havale ediyoruz.

  2.) “Çok büyük bir yakarış…”
  2.) “…en azîm bir münâcattır…”
  1.lem’a baştanbaşa münâcatı anlatırken sathî bir nazar ile münâcat kavramını anlamadığından çok büyük yakarış diyerek çok büyük hata yapıp manayı katletmiştir. Hâlbuki münâcat; esbabın bilkülliye sukutu ile nur-u tevhid içinde sırr-ı ehadiyetin inkişafıdır, ism-i Mucib’e mazhariyettir, ayinedarlıktır.
  3.) “Onun meşhur kıssasının özeti” 3.) “Hz.Yunus Aleyhisselamın kıssa-i meşhuresinin hülasası”

  Hz.Yunus (a.s) kıssa-i meşhuresini Kur’ân anlattığı için meşhurdur. “O’nun” diyerek kıssa-i Hz.Yunus (a.s) ‘ın hikâyesinin özeti

  gibi anlatılmış. Hâlbuki burada

  فَنَادَى فِى

  الظُّلُمَاتِ اَنْ لاَ اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ ٭

  Ayetinin de bu asra bakan manasının tefsiride yapılarak “bu kıssa-i meşhurenin hülasası” denilerek, bu ayetin bize bakan vechi tefsir edilmiş. “O’nun” denildiği zaman Hz. Yunus (a.s) hikâyesi gibi anlaşılarak Kur’ânın kıssası nazara alınmamış, kudsiyetine halel vermiş.
  3.) “Her şeyden ümit kesilmiş bir haldeyken…”
  (sanki “taraf” kelimesi Türkçe de yokmuş gibi…)  4.) “Her tarafdan ümit kesik bir vaziyette…”
  Taraf kelimesi, bütün cihetleri kasd ederek ümidin hiçbir cihetten gelemeyeceği ifade edilerek sebeblerden asla yardım gelmeyeceği vurgulanır. “Her şeyden” kelimesi bu manayı sınırlar kayıt koyar. Aynı zamanda “Ümit kesik bir vaziyette” cümlesi, “haldeyken” diye değiştirilerek esbabın bilkülliye sukutunu hangi zeminde olacağı bağlantısı kesilmiş mana anlaşılmamış. Hâlbuki bir sonraki cümlede vaziyet kelimesi neden değiştirilmemiş!!! bu manayı rencide etmek için kasıtlı bir tahriftir bozmaktır.
  5.) “O vaziyette sebepler tamamen aciz kalmış…” 5.) “O vaziyette esbab bilkülliye sukut etti”
  “Aciz” kelimesi, “sukut”(sukut kelimesi aciz kaldığı için susmuş gibi anlaşılmış. Kaf ile yazılan Sakıt düşmek demektirdir.)gibi sebeblerin bizim nazarımızda kıymetini düşürüp tesirden azledilmesini ifade etmez.
  6.) “Ancak bu üçüne birden sözü geçen…”

  6.) “Bu üçünü birden emrine musahhar eden”
  Sözü geçmek, asla üçünü birden emrine musahhar etmek (emir kelimesi emretmekle beraber yaratmayı da ifade eder.) manasını karşılayamaz.
  7.) “Kurtuluş sahiline çıkarabilirdi…” 7.) “Sahil-i selamete çıkarabilir…”
  Sahil-i selamet ahiret âlemindeki saadeti ifade eder. Cennetteki selam yurdudur.Ahiretteki selamet yurduna vuslat manası katledilmiş.sahil-i selamet ahirete ait değişmez kavramlardandır.Başka bir kelime yerine konulamaz.
  8.) “Bütün sebeblerin gerçek sahibi ve yaratıcısı olan Cenab-ı Hak’tan başka bir sığınak bulunmadığını bizzat yaşayarak görmüş…”
  8.) “Müsebbibü’l-Esbabdan başka bir melce’ olamadığını aynelyakin gördüğünden…”
  Bütün sebeblerin gerçek sahibi Cenab-ı Hakkın Malik ismini, yaratıcı ise Halık ismini anlatır. Metnin aslında olan Müsebbibü’l-Esbab ise hem sebebe hem müsebbebe aynı anda taalluk edendir. Mesela göz sebebdir görmek müsebbebdir hem gözü hem görmeyi aynı anda yaratan Müsebbibü’l-Esbabtır. Esma-ül hüsnadan Müsebbibü‘l-Esbab ismi ifade edilmemiş cümlenin esma ile alakası kesilmiş.
  9.) "Tâ ki îman nuru ve Kur’ânın mehtabı ile istikbalimiz aydınlansın, gecemizin dehşet ve vahşeti bize dost varlıklar arasında bir gezintiye dönüşsün…”
  9.) “Tâ ki, nur-u îman ile ve Kur’ânın mehtabıyla istikbalimiz tenevvür etsin ve gecemizin dehşet ve vahşeti ünsiyet ve tenezzühe inkılab etsin.”
  Ünsiyet ve tenezzüh kelimeleri asla bu manada kullanılmamıştır.
  10.) “Ve o Kur’ân sırrıyla o Furkani terbiye ile nefsimiz bize yük olmak yerine bineğimiz olup bizi sırtına bindirsin, ebedî hayatımızı kazanma yolunda kuvvetli bir vasıta haline gelsin.”
  10.) “Hem o sırr-ı Kur’ânla, o terbiye-i Furkaniye ile nefsimiz bize binmeyecek merkubumuz olup bizi ona bindirip, hayat-ı ebediyemizin kazanmasına kuvvetli bir vasıtamız olsun.”
  Nefsimiz bize binmeyecek; nefsimizi terbiye-i Furkaniye ile zararlı hevesattan kurtararak nefsin dizginlerini elimize alıp, onun zengin cihazatlarını ibadette istimal ederek hayat-ı ebediyemizin kazanmasına kuvvetli bir vasıta olması manası asla bineklik kelimesinin izahı için YÜK kelimesinin getirilmesiyle anlaşılamaz ifade edilmez. Birde binek kelimesinin sadeleştirilmesi veya izahı yük kelimesi ile mi olur.! Bu sadeleştirme altında kasıtlı olarak Risale-i Nurun tamamen değiştirilip bozulması için bir çalışmadır.
  11.) “Madem insan, mahiyetinin kuşatıcılığı itibarı ile sıtmadan elem duyduğu gibi yeryüzündeki depremlerden, sarsıntılardan ve kâinatın kıyamet anındaki büyük zelzelesinden de endişe eder.” 11.) “Madem insan, mahiyetinin câmiiyeti itibariyle sıtmadan müteellim olduğu gibi arzın zelzele ve ihtizazatından ve kâinatın kıyamet hengâmında zelzele-i kübrasından müteellim oluyor.”
  Câmiiyet insanın mahiyetindeki yirmi üçüncü söz’de, otuz üçüncü sözün otuz birinci penceresinde, on birinci şuadaki yedinci meselede,yirmi sekizinci sözde anlatıldığı, zengin cihazat ve aletler ve havas ve letâiflerdir asla kuşatıcılık değildir.

  “İnsanın cihazat cihetiyle zenginliği şu sırdandır ki: Akıl ve fikir sebebiyle insanın hasseleri, duyguları fazla inkişaf ve inbisat peyda etmiştir. Ve ihtiyacatın kesreti sebebiyle çok çeşit çeşit hissiyat peyda olmuştur. Ve hassasiyeti çok tenevvü etmiş. Ve fıtratın câmiiyeti sebebiyle pek çok makasıda müteveccih arzulara medar olmuş. Ve pek çok vazife-i fıtriyesi bulunduğu sebebiyle, âlât ve cihazatı ziyade inbisat peyda etmiştir. Ve ibadatın bütün enva'ına müstaid bir fıtratta yaratıldığı için bütün kemalâtın tohumlarına câmi' bir istidad verilmiştir. İşte şu derece cihazatça zenginlik ve sermayece kesret, elbette ehemmiyetsiz muvakkat şu hayat-ı dünyeviyenin tahsili için verilmemiştir. Belki şöyle bir insanın vazife-i asliyesi, nihayetsiz makasıda müteveccih vezaifini görüp, acz ve fakr ve kusurunu ubudiyet suretinde ilân etmek ve küllî nazarıyla mevcudatın tesbihatını müşahede ederek şehadet etmek ve nimetler içinde imdadat-ı Rahmaniyeyi görüp şükretmek ve masnuatta kudret-i Rabbaniyenin mu'cizatını temaşa ederek nazar-ı ibretle tefekkür etmektir.” Sözler ( 325)

 4. #384
  Pürheves merdümgiriz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  192

  Standart

  haksızlık karşısında susasn dilsiz şeytandır...

 5. #385
  Pürheves merdümgiriz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  192

  Standart

  bu konuda söylenecek çok şey var ama hiç bir platformda bire bir müzakere edebileceğimiz bir muhatap bulamadığımız için gerçekten dedikodu dan ileriye gitmiyor.. her ne ise vardır bunda da mutlak bi hayır..

 6. #386
  Ehil Üye **Muttakİ** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İSTANBUL
  Mesajlar
  1.650

  Standart

  yani mantığımla düşününce sadeleşirse daha çok kişi okuyacağı ve anlayacağı kanaatindeyim.lakin bir de olayın manevi boyutu var sadeleşme olursa tesiri azalırmı olumsuz şeyler olurmu onu kestiremiyorum.Bunlar bize göre mesele değil zannımca daha ehil kişiler daha doğru kararlar verebilir

  Misafirlik tuhaf şey...
  Oradasın,ama oralı değilsin...
  Önüne sofralar kuruluyor,izzet-ikram görüyorsun ama hiç bir şey sana ait değil...
  Rahatın yerinde de olsa kalkıp gideceksin birgün,gitmek zorundasın...
  Misafirlik dünya hayatına ne çok benziyor ve dünya hayatı misafirliğe...


  Hizmette SINIR ve SİNİR yoktur

 7. #387
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  2.435

  Standart

  Yok sadeleşmemeli. Belki Üslubuna aşinalık için gayret edilmeli.
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale-i Nurda Bir Risale Var ki Bir Kutb-u Azamdan Beklenen Feyzi Verebilir....?
  By MuM in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 22.02.09, 01:47
 2. Risale-i Nur Nedir ve Hakikatler Muvacehesinde Risale-i Nur ve Tercümanı Ne Mahiyette
  By ubeyde_21 in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 24.08.07, 21:39

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0