+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Kürtçe Eğitime Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin Bakışı

 1. #1
  Müdakkik Üye DERMAN25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  705

  Standart Kürtçe Eğitime Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin Bakışı

  Kürtçe eğitim hakkında.  Said Nursi Van’da bir medrese açıp orda Kürtçe’nin de olduğu bir eğitim planını tasarlamış. Bugün Kürtçe eğitim isteyen, devlet haini ve ırkçı olarak nitelendiriliyor. Said Nursi gibi biri Kürtçe eğitim istiyorsa, biz niye istemeyelim?
  Cevabımız

  Değerli Kardeşimiz;

  Bediüzzaman hazretleri; Şarkta medreset-üz zehra namıyla bir dar-ül fünun (üniversite) düşünmüş, bu kanaatini hem idarecilere intikal ettirmiş, hem de o zamanın gazetelerinde bu konuda makaleler yazmıştır. Üstadımızın düşündüğü bu üniversite, sadece o bölgeye değil, İslam âlemine, belki de insanlığa hizmet edecek ciddi bir müessese olacaktı. Bu üniversitede hem fen ilimleri, hem de din ilimleri beraber okutulacaktı. Dil olarak ise, İslam âleminin ilmi merkezi olması ciheti ile üç lisanın öğretilmesi ve bilinmesini tavsiye etmiştir. Her muhitin kendine ait hususiyetleri vardır. Örfler, adetler ve görenekler çok önemlidir. Bunlara itibar etmeyen muvaffak olamaz. Mesela Üstad; ‘Batıya dini, mekteple; Doğuya fenni medrese ile götürünüz.’ ifadesi ile örfün ve âdetin muhasebesini yaparak tavsiyede bulunmaktadır. İşte Van’da ve Diyarbakır’da, Mısır’daki El- Ezher’in ayarında bir üniversite açtırarak hem Türk, hem Kürt, hem de Araplara hizmet ifa edeceğinden dolayı, üç lisanın öğretilmesini tavsiye ediyor. Lisanlar ve diller bir milletin hissiyat ve efkârının tercümanıdır. Ayrıca her ilmin ve bilimin terennümü için onlara muvafık lisanlar kullanmak ehl-i edebiyatın şe’nidir. Dolayısıyla bu dar-ül fününda Üstad, Arapça’yı mutlaka öğrenilmesi icab eden lisan olarak vacip derecesinde; Türkçe’yi resmi lisan itibarı ile lazım mertebesinde; Kürtçe’yi de muhit icabı serbest bırakılarak caiz noktasında değerlendirmiştir. İdarecilerin ancak yeni vakıf olabildiği bu meseleye, Üstad’ın o zamanlarda parmak basması, teşhis ve tedavi cihetinde yol göstermesi çok manidardır. Bu gün diplomatlara vazifeleri icabı İngilizce ile beraber Arapça’nın ve Kürtçe’nin öğretilmesi; idare ettiğimiz ve münasebette olduğumuz toplumlarla irtibat ve ilişkinin sağlanması hususunda çok önem arz etmektedir. Maalesef üstadın planladığı bu üniversite ismen ve resmen gerçekleşmemiştir. Ancak fiilen ve manen bazı maksatlar tahakkuk etmiştir. İstikbalde bu ihtiyaç tam hissedildiğinde, bu manada dar-ül fünunlar da kurulacaktır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla Risale-i Nur Editörhttp://www.sorularlarisaleinur.com/subpage.php?s=show_qna&id=11030
  Dünyada iki şeyi sevdim:Bi o nu Bi de özgürlüğümü,,,özgürlüğüm için canımı onun için özgürlüğümü feda Ederim.. 2. #2
  Müdakkik Üye DERMAN25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  36
  Mesajlar
  705

  Standart

  Günümüzde Kürtçe eğitimi isteyenler devlet haini olarak ilan ediliyor. Halbuki anadilde eğitim bir insanın en temel hakkıdır. Kürtçe eğitim isteyenler niye ırkçı olarak nitelendiriyor?

  Değerli Kardeşimiz;

  Kürtçe eğitim, herhangi bir yabancı dil eğitimi gibi gayet tabii olan bir haktır. Mesela, Osmanlı gittikleri yerlerde 300, 400, 500 sene kaldığı halde, kimsenin diline, dinine veya örfüne karışmamıştır. Fakat şimdiki Kürtlerin Kürtçe eğitiminin yapılamamasının bazı sebepleri vardır.

  Bu sebeplerin bazıları haklı bile olsa, çoğu haklı nedenlere dayanmamaktadır. Bu durum serbest olsa, isteyen Kürtçe eğitimi alabilir denilse, sanki yüzyıllarca kardeş olarak geçinmiş iki millet için daha hayırlı olacaktır. Bu gibi fitnelerde sönecektir.

  Bir şeyin yasaklanması, o şeye daha çok rağbet kazandırır. Ama serbest bırakıldığı zaman, fazla rağbet olmayabilir. Ama bu tarz bir eğitimi serbest bırakmanın hem devletimize ve hem de iki millete daha hayırlı olacağı kanaatindeyiz.

  Ayrıca bir şeyi istemenin menfi ve müspet olmak üzere iki tarzı ve yolu vardır. Müspet olan yol: ilmi, zararsız ve faydalı olan yoldur. Bir zamanlar dinin yaşanmasının yasak olduğu dönemlerde Bediüzzaman Said Nursi hazretlerinin yaptığı gibi, İslami ve imani eserler yazıp neşretmesi gibi.

  Menfi olan yol ise: zararlı ve şiddet içeren yoldur. Yukarıda anlatıldığı gibi dinin yasaklandığı dönemlerde devlete silah ve şiddet yoluyla tesir etmeye çalışanlar gibi. Her ne kadar iki yolda, İslam dini için olsa bile, birisi neticeye ulaştırır; diğeri ise çıkmaz sokak gibidir.

  İşte Kürtçe eğitimi uygulamaya veya uygulatmaya çalışmakta buna göre değerlendirilmelidir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla Risale-i Nur Editör

  Dünyada iki şeyi sevdim:Bi o nu Bi de özgürlüğümü,,,özgürlüğüm için canımı onun için özgürlüğümü feda Ederim..+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Üstad Bediüzzaman Said Nursi----Ondan Öğrendilk....
  By gamze-i_dilruzum in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05.09.13, 16:52
 2. Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hakkında Az Bilinenler
  By mealebrar in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 02.12.09, 01:06
 3. Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi ve İmam Ali
  By Çamran in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.07.09, 16:59
 4. Üstad Bediüzzaman Said Nursi'yi Anarken!
  By safir in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 17.01.09, 20:34
 5. Alimlerin Gözüyle Üstad Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur
  By ŞİMŞEK MUSTAFA in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 02.11.08, 01:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0