+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5
Like Tree1Beğeni
 • 1 tarafından yozgati

Konu: Hizmette ve dersanede dikkat edilecek bazi düsturlar!

 1. #1
  Vefakar Üye yozgati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Bulunduğu yer
  Alem-i Şehadet
  Mesajlar
  320

  Standart Hizmette ve dersanede dikkat edilecek bazi düsturlar!

  HİZMETTE VE DERSANEDEDİKKAT EDİLECEK BAZI DÜSTURLAR!

  1- Dersanede kalan kardeşlere ma’nevi kemalâtla baskı yapmamalı. Onlardan umumun mükellef olduğu şeyler beklememeli, daha fazlasını onlardan istememeli. Kendi kemalâtımız, takvamız gereğini onlardan halen veya lisanen istememeli. Meselâ, biz sabah namazına erken kalkabiliriz veya teheccüd kılabiliriz. Bunları onlardan beklersek hodfuruşluk nev’inden gıbta damarını tahrik ederiz, ihlâsı kırarız.
  2- Dışardan gelen kişilerle alâkadar olurken, onlarla samimî olmak ve onların dışarıda aradıkları arkadaşlık ma’nasını da yine Risale-i Nur’lardan ve kardeşlerden bulmasına çalışmak gerekir. Onun için kitab okumak haricinde, sohbet etmek de gerektir.
  3- Müfritâne irtibat lâzım.(?) Üstadımız bir çok mektublar yazmış. Hapishane mektubları, Barla, Kastamonu ve Emirdağ Mektubları ve hususî mektublar. Bizim de bir irtibatımız mektublarla olmalı. Onunla hizmet ve şevk dağıtmalı. Hizmetten bahsetmek de bir riyakârlık değil, İnşâallah bir tahdis-i ni’met olur.
  4- Başkalarının hakkına da riayet etmeliyiz. Hizmet içindeyiz diye, kendimize bir imtiyaz tanımamalıyız. Çünki, adalet önünde herkes eşittir.
  5- Herkesle samimî olmalı, hususî muhabbetten ziyade şefkat de göstermeli, fakat bu hususta şahısları ayırt etmemelidir.
  6- İnsanda bulunan, kendisine verilen vazifeyi yüklenmeyip, o vazifeyi üstünden aşırtmak ve o yükten kaçınmak hissine mağlûb olmamak için cehd göstermelidir.
  7- Üstad, memleket çapındaki hizmetinde bazı yerlerde bulunan birkaç talebesine kanaat edip, mektubla alâkadar olduğu gibi biz de, dershanemizde bulunan birkaç kardeşe kanaat edip mes’eleleri ile alâkadar olmalıyız.
  8- Dershaneye, Risale-i Nur’u bilerek gelenlerle de hususan alâkadar olup, onları yalnız bırakmamalı ve ihmal etmemeli.
  9- Dershanedeki kardeşlere sû-i zan etmemek ve sû-i zanna kapı açmayıp, açtırmamalı. Vahdetten kesrete gidildiğinde zorluk çıkar. Herkes kusuru kendinde görse mes’ele kolaylaşır ve hallolur. Fakat başkalarının hareketinin yanlışlığını ortaya koymaya çalışıp çok şey beklemek, insanın huzurunu kaçırır.
  10- Asla tenkid etmemeli ve ettirmemeli. Yâni, biri bir mes’eleyi birine anlatırken ona dua etmekle ma’nen yardım etmeli. Yoksa, şevk kırıcı ve ma’nen istifadeye mani olan “Başka bir yer okunsaydı. V.s.” gibi sözlerden sakınmalı.
  11- Dershanede eski kalanların, yeni gelenlere tahakküm etmeye hakları yoktur. Biz burada hizmetkârız. İyi muamele etmekle mükellefiz. Buradaki tevazuumuz ibadettir. Ehl-i dünyaya karşı olsa riyakârlık olur.
  12- Dersanede “İlim iki kişi arasındadır” Hadisi mûcibince beraber ders okumalı. Yanında iki kişi olarak mutlak müzakere olmalı.
  13- Hizmette herkesin istidadı farklı inkişaf etmiş olabilir. Bir mevzuya tahşidat yapıp, diğerlerinin kuvve-i ma’neviyesini kırmamalı. Meselâ, adam getirmeye tahşidat yapıp sadece gelenlerle ilgilenen kardeşi rencide etmemeli.
  14- Dershanede kalmaktaki asıl maksadımıza tahşidat yapıp, tâli’ mes’elelerde oldukça esnek davranmalı.
  15- Beraber kitab okunurken ve muamelelerde adam seçmeyip, hususî muhabbet göstermemeli.
  16- Hiç bir kimseye, zerre miktar tahakküm etmemeli.
  17- Hissen bana ters düşen bir kardeş de olsa, onda dahi takdire şayan bir meziyet bulmalıyım. Bulamayınca, kendi nefsimi zemmetmeye vasıta yapmalıyım.
  18- Asgarî müşterekte birleşip, ittifaktaki kuvveti zâyi etmemeliyim.
  19- Hergün tâze bir şevkle Risale-i Nur’u okumalı ve okutmalı. Şevkimizi kıran hâdiselere, Rabb-ül Âleminin bizi terbiye için bir iltifatı olduğu nazarıyla bakıp gayrete ve intibaha gelmeli.
  20- Hulûsi Ağabey (R.A.), “Birşey için yazıyorum” diyor. Biz de her yerde birinci maksadımız olan Risale-i Nur’u anlatmak olduğunu unutmamalıyız.
  21- Risale-i Nur’u anlatacağımız zaman bizi kayıtlayan peşin kanaatlardan vazgeçip, neticeye bakmamalı, vazife-i İlâhiyeye karışmamalı ve “bu adam beni dinlemez” veya ”Bu çok lâkayd, diğeri zâten sefih, öbürü de zındık” deyip anlatacak adam olmadığına peşinen razı olmamalıyız. En alâkasız görünen bir çok kimsenin bu Nur’lara kulak vermesi yüzünden, onları düşünmek vazifemiz hâricinde olmalı, fakat bize bir kamçı-yı teşvik olmalı.
  22- Mes’elemizi anlattığımız ve ilgilendiğimiz kimselere ve kendimize dikkat edip belli zamanda mesafe kat etmiş olup olmadığımıza bakmalı, eğer ilgilendiğimiz adam bizim başkalarla ilgilenmemize mani oluyor ve kendinde de bir değişiklik olmuyorsa ondan alâkadar olmak noktasında uzaklaşmalı, mesaimizi daha çok semere verecek kimselere sarf etmeliyiz. Yâni, müteyakkız olmalıyız.
  23- Dershane ile sıkı irtibatta olmayı, hergün dershaneye uğramayı program yapmayı ve müfritâne itibatı nazara vermeliyiz.
  24- Umumî dersten ziyade, hususî derslere ve dershaneye adam getirmeye çalışmalı.
  25- Mes’elelere en uzak kimselerle dahi belli bir ciddiyet, samimiyet ve irtibatı hizmet için yapmalı.
  26- Bizi daha çok meşgul edecek ve ayağımıza dolaşacak kimselerle daha az ilgilenip, bu hakikatlara gönül verecekleri bulmalı.
  27- Hafta sonları, ta’tiller ve hassaten hafta içi boş zamanları tesbit edip o vakitlerde mutlaka birilerini dershaneye getirmek cehd ve gayreti içinde olmalı.
  28- Dershaneye gelenlerle samimî arkadaş olmalı, onları açmalı, onları siyasî ve afakî mes’eleleri anlatışında sabır ile dinlemeli, fakat onları kırmadan Risale-i Nur’u nazara vermeli, dikkati Risale-i Nur’un o mes’eleleri nasıl ders verdiğine çekmeli.
  29- Diğer cemaatten olan kişilerle müsbet ihtilâf yapmak gerektir. Çünki, onlarla beraber olmak, bizi hizmetten alıkoyuyor. Veya, onlar bizle olan samimiyetlerinden faydalanıp bizim ilgilendiğimiz gençlerle ilgileniyor ve kendi meşreblerini takdim ediyorlar. (?) Hem bize, hem onlara ve hem hizmete zarar oluyor.
  30- İzzet-i İslâmiyeti izzet-i nefsinden üstün tutamayanlar, hizmette devam edemiyorlar.
  31- Herşeyi ve herkesi hizmette istihdam ve hizmete vesile yapmalıyız.
  32- Dershanenin her vechesi ile alâkadar olmalı. Her bir kardeşini veli bilmeli. Âdâb-ı muaşerete dikkat etmeli. Küçük de olsa, bu da’vada büyük tanımalı. Sır saklamalı. Kendi işimizi kendimiz yapmalıyız.
  33- Hislerimizi ikaz etmeli ve şuurlu ve neticeyi düşünerek konuşmalı.
  esir bunu beğendi.

 2. #2
  Ehil Üye Khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar
  1.015

  Standart

  peki bunların hiçbirine dikkat etmeyene ne yapmalı? hatta zarar verene? merakımı en çok celbeden konudur... zira öyle insanlar katılıyor ki engelleyecek tarzda işler yapabiliyorlar...
  They may take our lives,
  but they'll never take,
  our FREEDOM!

  Mel Gibson...


 3. #3
  Vefakar Üye yozgati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Bulunduğu yer
  Alem-i Şehadet
  Mesajlar
  320

  Standart

  O kimseler hizmete zarar vermekte ve hizmeti hezimete uğratmaktadır. Bu tipler pimi çekilmiş bomba gibidir. zarar vermesi önlemek için o kimse/kimselere bizim dersanemize gelme demek gerekmektedir. yoksa netice çok vahim olacaktır

 4. #4
  Ehil Üye Khan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar
  1.015

  Standart

  Alıntı yozgati Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  O kimseler hizmete zarar vermekte ve hizmeti hezimete uğratmaktadır. Bu tipler pimi çekilmiş bomba gibidir. zarar vermesi önlemek için o kimse/kimselere bizim dersanemize gelme demek gerekmektedir. yoksa netice çok vahim olacaktır
  işte ''gelme'' diyemiyorlar hocam... ben öylesini gördüm ki kurumla alakası yok... ama kimse ''gelme'' diyemiyor...

  çünkü adama ihtiyaç var...
  They may take our lives,
  but they'll never take,
  our FREEDOM!

  Mel Gibson...


 5. #5
  Vefakar Üye yozgati - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2013
  Bulunduğu yer
  Alem-i Şehadet
  Mesajlar
  320

  Standart

  Bazıları Hulul eder yani içimize birileri tarafından sokulur. Taki hizmetin istikametini bozsun. Cemaatle alakadar olmayan kimselere hürmet gösteriliyor. kasası masası var diye hürmet ediliyorsa o içinde bulunduğunuz cemaati değiştirmek en elzemidir. çünkü bir sakatlık bulunmaktadır oradaki cemaatten. BUGUN PARA VEREN YARIN AKIL VERİR VE İHTİLAFA YOL AÇAR. AYRIK OTLARI TEMİZLENMEZSE GÜZEL BAHÇE ARTIK OTLAR ARASINDA KALARAK GÖRÜNMEZ OLACAKTIR. DEĞİL Mİ?

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tesettürde Dikkat Edilecek Hususlar
  By LeMaLaR in forum Tesettür
  Cevaplar: 27
  Son Mesaj: 19.06.09, 17:59
 2. Hizmette Dikkat Edilecek Hususlar
  By insirah in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 16.01.09, 16:35
 3. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 12.08.08, 13:57
 4. Dr.Aidin Salih/Dikkat Edilecek Yiyecekler
  By insirah in forum Sağlık
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.01.08, 16:36
 5. Risale- i Nur Mesleğine Ait Bazi Mühim Düsturlar
  By murat çetin in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 28.10.07, 00:22

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0