+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Fani Ömrü Ebedileştirmenin Yolu

 1. #1
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart Fani Ömrü Ebedileştirmenin Yolu

  Ey insanlar! Fânî (geçici), kısa, fâidesiz ömrünüzü bâkî (ebedî), uzun, fâideli, meyvedâr yapmak ister misiniz? Madem istemek insaniyetin iktizâsıdır (gereğidir), Bâkî-i Hakîkî’nin yoluna sarf ediniz! Çünki, Bâkî’ye müteveccih (yönelik) olan şey, bekānın (ebediyetin) cilvesine (parıltısına) mazhar olur.
  Madem her insan gayet şiddetli bir sûrette uzun bir ömür ister, bekāya âşıktır ve madem bu fânî ömrü, bâkî ömre tebdîl eden (çeviren) bir çare var ve ma‘nen çok uzun bir ömür hükmüne geçirmek mümkündür.
  Elbette, insaniyeti sukūt etmemiş (alçalmamış) bir insan o çareyi arayacak ve o imkânı bilfiile çevirmeye (uygulamaya) çalışacak ve tevfîk-i hareket edecek (uygun davranacak). İşte o çâre budur: “ALLAH için işleyiniz, ALLAH için görüşünüz, ALLAH için çalışınız!”

  Lem‘alar

 2. #2
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  Aklı başında olan insan ne dünya umurundan kazandığına mesrur ve ne de kaybettiği şeye mahzun olmaz. Zira dünya durmuyor, gidiyor insan da beraber gidiyor. Sen de yolcusun; bak, ihtiyarlık şafağı kulaklarının üstünde tulu etmiştir, başının yarısından fazlası beyaz kefene sarılmış, vücudunda tavattun etmeye niyet eden hastalıklar, ölümün keşif kollarıdır. Maahaza, ebedi ömrün önündedir. O ömr-ü bakide göreceğin rahat ve lezzet, ancak bu fani ömürde sa’y ve çalışmalarına bağlıdır. Senin o ömr-ü bakiden haberin yok. Ölüm sekeratı uyandırmadan evvel uyan!”

  (Mesnevi-i Nuriye s 111)

 3. #3
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  i’lem eyyühe’l-aziz! (Bil ki ey aziz!)
  Dünyayı kesben değil kalben terk etmeli
  Dört şey için dünyayı kesben değil, kalben terk etmek lâzımdır:


  1 Dünyanın ömrü kısa olup, sür’atle zeval ve guruba gider Zevalin elemiyle, visalin lezzeti zeval buluyor

  2 Dünyanın lezâizi zehirli bala benzer Lezzeti nisbetinde elemi de vardır

  3 Seni intizar etmekte ve senin de sür’atle ona doğru gitmekte olduğun kabir, dünyanın ziynetli, lezzetli şeylerini hediye olarak kabul etmez Çünkü dünya ehlince güzel addedilen şey, orada çirkindir

  4 Düşmanlar ve haşerât-ı muzırra arasında bir saat durmakla dost ve büyükler meclisinde senelerce durmak arasındaki muvazene, kabirle dünya arasındaki aynı muvazenedir Maahaza, Cenâb-ı Hak da bir saatlik lezzeti terk etmeye davet ediyor ki, senelerce dostlarınla beraber rahat edesin Öyleyse, kayıtlı ve kelepçeli olarak sevk edilmezden evvel, Allah’ın davetine icabet et

  Fesübhanallah, Cenâb-ı Hakkın insanlara fazl ve keremi o kadar büyüktür ki, insana vedia olarak verdiği malı, büyük bir semeni ile insandan satın alır, ibka ve himaye eder Eğer insan o malı temellük edip Allah’a satmazsa, büyük bir belâya düşer Çünkü o malı uhdesine almış oluyor Halbuki kudreti taahhüde kâfi gelmiyor Çünkü, arkasına alırsa, beli kırılır, eliyle tutarsa, kaçar, tutulmaz En nihayet meccânen fena olur gider, yalnız günahları miras kalır


  Mesnevî-i Nuriye

 4. #4
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  Ey nefsim!

  Deme, “Zaman değişmiş, asır başka­laşmış. Herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maişetle sarhoştur.”

  Çünkü ölüm de­ğişmiyor.

  Firak, bekaya kalb olup başkalaşmıyor.

  Acz-i beşerî, fakr-ı insanî değişmiyor, ziyadeleşi­yor. Beşer yolculuğu kesilmiyor, sür’at peydâ edi­yor.

  Hem deme, “Ben de herkes gibiyim.”

  Çünkü herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder.

  Herkesle musibette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.

  Hem kendini başıboş zannetme. Zira şu misa­firhane-i dünyada, nazar-ı hikmetle baksan, hiçbir şeyi nizamsız, gayesiz göremezsin. Nasıl sen ni­zamsız, gayesiz kalabilirsin?


  (Sözler)

 5. #5
  Pürheves nur huda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  196

  Standart

  ALLAH için işleyiniz, ALLAH için görüşünüz, ALLAH için çalışınız!”

  Hem kendini başıboş zannetme. Zira şu misa­firhane-i dünyada, nazar-ı hikmetle baksan, hiçbir şeyi nizamsız, gayesiz göremezsin. Nasıl sen ni­zamsız, gayesiz kalabilirsin?

  (Sözler)


  çook guzel hatırlatıgın için sağoll

 6. #6
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  Ve zuhr zamanında-ki o zaman-gündüzün kemâli ve zevâle meyli ve yevmî işlerin âvân-ı tekemmülü ve meşâgilin tazyikinden muvakkat bir istirahat zamanı ve fânî dünyanın bekâsız ve ağır işlerin verdiği gaflet ve sersemlikten ruhun teneffüse ihtiyaç vakti ve in'âmât-ı İlâhiyenin tezâhür ettiği bir andır. Ruh-u beşer o tazyikten kurtulup, o gafletten sıyrılıp, o mânâsız ve bekâsız şeylerden çıkıp, Kayyûm-u Bâkî olan Mün'im-i Hakikînin dergâhına gidip el bağlayarak, yekûn nimetlerine şükür ve hamd edip ve istiâne etmek ve celâl ve azametine karşı rükû ile aczini izhâr etmek ve kemâl-i bîzevâline ve cemâl-i bîmisâline karşı secde edip hayret ve muhabbet ve mahviyetini ilân etmek demek olan zuhr namazını kılmak ne kadar güzel, ne kadar hoş, ne kadar lâzım ve münâsip olduğunu anlamayan insan, insan değil.

  Sözler

 7. #7
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  İ'lem eyyühe'l-aziz! hakimiyeden anlaşılıyor ki, zamanın seyliyle beraber gelip geçen eşya-yı seyyaleden ve geçen günlerden, senelerden, asırlardan, leyl ve neharın takallübü ile pek çok mensucat-ı gaybiye ve uhreviye yapılmaktadır. Evet, alemin fihristesi hükmünde olan insan fabrikasında dokunan mensucat o hakikati tenvir eder. Eyleyse, bu fani dünyada mevt, fena, devair-i gaybiyede safi bir bekaya intikal ederek baki kalır. Evet, rivayetlerde vardır ki, "İnsanın ömür dakikaları insana avdet ederler. Ya gafletle muzlim olarak gelirler veya hasenat-ı muzie ile avdet ederler."

  Mesnevi-i Nuriye

 8. #8
  Müdakkik Üye NİSANUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesajlar
  604

  Standart

  Hem bu muvakkat handa ve fâni misafirhanede ve kısa bir zamanda ve az bir ömürde, eşcar ve nebatatın elleriyle, bu kadar kıymettar ihsanlar ve nimetler ve bu kadar fevkalâde masraflar ve ikramlar, işaret belki şehadet eder ki, misafirlerine burada böyle merhametler yapan kudretli, keremkâr Zât-ı Rahîm, bütün ettiği masrafı ve ihsanı, kendini sevdirmek ve tanıttırmak neticesinin aksiyle, yani bütün mahlûkat tarafından "Bize tattırdı, fakat yedirmeden bizi idam etti" dememek ve dedirmemek ve saltanat-ı ulûhiyetini iskat etmemek ve nihayetsiz rahmetini inkâr etmemek ve ettirmemek ve bütün müştak dostlarını mahrumiyet cihetinde düşmanlara çevirmemek noktalarından, elbette ve herhalde, ebedî bir âlemde, ebedî bir memlekette, ebedi bırakacağı abdlerine, ebedî rahmet hazinelerinden, ebedî cennetlerinde, ebedî ve cennete lâyık bir surette meyvedar eşcar ve çiçekli nebatlar ihzar etmiştir. Buradakiler ise, müşterilere göstermek için numunelerdir.

  Şualar

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tasavvuf yolu, her hâlükârda aşk yolu mudur?
  By YİĞİDO in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 18.10.11, 12:15
 2. Fâni Ömrü Bâkileştirmek
  By yuksek-Sadakat in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 14.09.08, 13:40
 3. Çok Eşlilik Ömrü Uzatıyormuş!
  By elips in forum Gündem
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 24.08.08, 16:10
 4. İşaret Levhaları: Yolu Bilmek İçin mi, Yolu Yürümek İçin mi?
  By Manâ in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30.06.08, 05:53
 5. Kelebek Ömrü
  By zahid in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.11.07, 22:43

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0