+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5
Like Tree1Beğeni
 • 1 tarafından gulsah

Konu: Sen Ne Değilsin

 1. #1
  Ehil Üye gulsah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  2.641

  Standart Sen Ne Değilsin

  Bismillah
  Bu gece bir kardeşimle saatler süren enfüsi sohbetimiz oldu. Etkisinden halen çıkabilmiş değilim.Bu dersi hazırane muhataba suretinde sizinle paylaşıyoruz inş.


  Sen ne değilsin


  'ene' , türkçede ben manasına gelen ve arapçada olduğu gibi üç harfden müteşekkil bir kelimedir .. Topu topu üç harflik bir bilmece . Üç harflik bir hazine . Peki , dilde telaffuza kolay olan bu kelime acaba neye işaret ediyor ? Sahi ' ben ' derken kimi / neyi kastediyorum ?
  Bu öyle ehemmiyetli bir meseledir ki uğruna başlığı " ene " olan müstakil bir eser yazmıştır Bediüzzaman Hazretleri.Ene risale-i nur ' un en " hali " derslerinden biridir.

  "Ben " kimim , neyim bu soruları anlamadan evvel ne olmadığımı iyi idrat etmem lazım.

  göz, bir hassedir ki, ruh bu âlemi o pencere ile seyreder
  Sözler | Altıncı Söz


  hâne-i cismimde senin arkadaşların olan kalbimin gıdâsı, ruhumun âb-ı hayatı ve latîfe-i Rabbâniyemin hava-i nesîmini cezb ve celb eden namaz dahi seni usandırmamak gerektir.21.söz


  bir hane-i Rabbâniye ve bir sefine-i İlâhiye olan bir mü'minin vücudunda
  ,Mektubat | Yirmi İkinci Mektup

  sâir mevcudât gibi şu dünyadaki tahavvülât-ı zerrât dahi, gayet âlî hikmetler için kaderin çizdiği hudud üzerine kudretin verdiği evâmir-i tekviniyeye göre hassas bir mîzan-ı ilmî ile cevelân ediyorlar. Âdetâ başka yüksek bir âleme Haşiye 2 gitmeye hazırlanıyorlar. Öyle ise zîhayat cisimler, o seyyah zerrelere güyâ birer mektep, birer kışla birer misafirhâne-i terbiye hükmündedir ve öyle olduğuna bir hads-i sâdıkla hükmedilebilir. Sözler | Otuzuncu Söz

  Ve zerrat kafilelerine güya hayatın yuvası olan her ceset, o zerrelere vazife görmek, nurlanmak, talimat yapmak için bir misafirhane, bir mektep, bir kışladır.
  Lemalar | Otuzuncu Lem´a |

  Evvela şunu iyi bil ki sen elin , gözün , gövden , beynin , başın değilsin.
  Cesedin , maddi bedenin bir hanedir yani nasıl ki cesedin , bedenin sokakta değil bir evde yaşıyor öyle de " sen " ceset denilen hanede , evde yaşıyorsun. Maddi evin cesedine , cesedin ise sana hane-i Rabbanidir.Nasıl ki bir evin odaları vardır , mutfağı vardır , yatak odası vardır tuvaleti vardır pencereleri vardır , salonu vardır öylede seninde cesed olan hanende odalar vardır. Mesela senin evinin pencereleri olan gözlerinden " sen " dışarıyı , afakı seyrediyorsun.Güneşliğini örtersen dışarısı " sana " karanlık olur .Uzuvların senin evinin odalarıdır.
  Bak ülfet etme bu hakikate iyi dinle bedenin ile evin aynı şeymi ? Sen diyebilirmisin " ben bu duvarım " " ben bu tavanım " sen onlar değilsin . Ama onlara bakıyosun , temizliğine idaresi ile ilgileniyosun ki içerisinde yaşamaya devam edebilesin. Duvarı yıkılsa yaşayabilir misin ? İşte esasında " sen " o çok beğendiğin renkli gözün , hiç beğenmediğin burnun değilsin ! Yalnız şu var ki evine yani cesedine bakmak durumundasın ki içinde yaşayabilesin. Ölüm dediğin o evin duvarıının yıkılması değil de başka nedir ? Artık o hane senin içinde barınamayacağın bir duruma gelmesine ölüm deniyor yalnız dikkat et ölen " sen " değilsin cesedin ölüyor. Evin yıkılıyor.Sen taşınıyorsun.İnsan ehemmiyet verdiği önemsediği şeyde fani olur. Ve insanın en ehemmiyet verdiği şey ise onun kendisidir.Öyleyse sen kendini ne zannediyorsan dolayısıyla ona ehemmiyet vereceksin. Şimdi şu noktada öğrendin ki sen cesedin değilsin.Herşeye kıymeti miktarında değer vermek lazım. Cesedinin evini temizlediğin gibi sen kendi evinide öyle temiz tutacaksın . Cesedin nasıl kira da yaşarken o eve l her ay kira parası veriyor ve dilediği gibi tasarruf edemiyorsa ev sahibi izni harici müdahelede bulunamıyorsa " Cenab-ı Hakkın sana in'âm ettiği vücudun, cismin, âzaların, malın ve hayvânâtın ibâhadır, temlik değildir. Yani, istifaden için kendi mülkünü senin eline vermiş, istifade et diye ibâha etmiş. Senin gibi, idare etmekten hakikaten âciz ve tedbirden cidden câhil bir şahsa temlik etmemiş. Çünkü, mülk olarak verseydi, idaresini sana bırakmak lâzım gelirdi. ( Barla Lâhikası )Öyleyse anlaki sende bu hane-i Rabbaninin evinde kirada kalıyorsun.Ev Sahibi nin izni harici müdahele edemizsin.İbâha ve ziyafetin kaidesi ise, mihmandarın rızası dahilinde tasarruf etmektir. Öyleyse israf edemez, başkasına ikram edemez, sofradan kaldırıp başkasına sadaka veremez, dökemez, zâyi edemez. Eğer temlik olsaydı, yapabilirdi ve kendi arzusuyla hareket edebilirdi.
  Aynen bunun gibi, Cenab-ı Hak sana ibâha suretinde verdiği hayatı intiharla hâtime çekemezsin, gözünü çıkaramazsın ve mânen gözü kör etmek demek olan gözü verenin rızası haricinde harama sarf edemezsin. Ve hâkezâ, kulağı ve dili ve bunlar gibi cihazâtı harama sarf etmekle mânen öldüremezsin. Ve eti yenilmeyen hayvanını lüzumsuz tâzip edip katledemezsin. Ve hâkezâ, bütün sana verilen nimetler, bu misafirhane-i dünyanın sahibi olan Mihmandar-ı Kerîm-i Zülcelâlin kavânîn-i şeriatı dairesinde tasarruf etmek gerektirBarla Lâhikası
  A'mal-i bedeniyenin fihristesi, namazdırİşaratül-İcaz . Öyleyse namazı evinin kirası gibi düşün kiranı vaktinde öde !
  Kendini mutlu etmek , sükunet ve mutmain olmak için alıyorsun , alıyorsun , alıyorsun . Halbuki bu , kendisi aç kalıp evine devamlı en güzel mobilyaları alan kimsenin halina benzer . Miden gurulduyor , başın dönüyor , şekerin düşüyor.
  "hâne-i cismimde senin arkadaşların olan kalbimin gıdâsı, ruhumun âb-ı hayatı ve latîfe-i Rabbâniyemin hava-i nesîmini cezb ve celb eden namaz dahi seni usandırmamak gerektir"Ra`d Sûresi 28. ayatte, “Kalpler ancak Allahın zikriyle tatmin olur diyor. Ne olmadığını iyi bilirsen neyin peşinden koşmaman gerektiğini de iyi tahlil edersin.Şimdilik bukadar . Ne olduğunu öğrenmene henüz var. Önce ne olmadığını iyi hazmet. Gözlerini kapat , sükunet bul , sessiz bir ortamda ne olmadığını iyice kendine anlat . İllallah diyebilmek için önce La ilahe demek lazım. Neyin ilah olmadığını tahkik etmeden neyin ilah olduğunu bilemezsin bilsen de taklidi bilirsin.Sende önce ne olmadığını bil çünkü bunu bilmeden ne olduğunu öğremeye hazır değilsin. İşi tahkiki tut .
  Allah ' a emanet ol .
  Ararad bunu beğendi.

  ''Şahsın üslub-u beyanı , şahsın timsal-i şahsiyetidir.

  Ben ise :

  gördüğünüz veya işittiğiniz gibi , halli müşkil bir muammayım ''

  Said Nursi


 2. #2
  Vefakar Üye efnan_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  500

  Standart

  Ey bu küçük hüceyrelerden mürekkeb ve ene ile tabir edilen hüceyre-i kübra!o kulibeciğin küçüklüğü ile beraber,dolu olduğu harika icatlarıni gör, imana gel! ve..
  Ya ilahi!
  ya rabbi!
  ya halık!
  ya musavvir!
  ya maliki!
  ve yamenlehülmülküvelhad!
  senin mülkün ve emanetin ve vedian olan şu kulibecikte misafirim,malik değilim.
  de o batıl temellük davasından vaz geç!çünki o temellük davası,insanı pek elim elemlere maruz bırakır.

  فَفِرُّوا إِلَى اللَّهِ

  Öyleyse Allah'a firar edin (kaçın ve sığının)


 3. #3
  Ehil Üye nurhanali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Mesajlar
  3.463

  Standart
  Abdulmecid ağabeyin tercümesini yapmadığı bir i'lem

  Ey kardeş bil ki;Nefis kendisinden küçük ve kıymeti az olan şeyleri Halık'ın yed-i kudretinden çıktığını bilmek ve tasavvur etmek istemiyor.Ta ki;kendi daire-i Rububiyetini muhafaza etsin.Belki yalnız kendisinden büyük ve azametli ve kıymetli eşyayı Halıka verir.Kendisinden aşağı şeylere gelince de gözünü kapayıp gaflete dalar.
  Öyle ise nefis kendini eşyanın en küçüğü olarak
  ve belkide hiç olarak görmedikçe bir nevi ta'tile veya şirk-i hafiye olan meylden kurtulamaz.

  B.M.Nuriye 163
  Risale-i nur bir imtihan kitabıdır.
  Davasına sadık olmayan insanların başarı ihtimali yoktur. 4. #4
  Vefakar Üye mealebrar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Bulunduğu yer
  cibal-i toros
  Yaş
  45
  Mesajlar
  426

  Standart

  sen burada misafirsin. Ve buradan da diğer bir yere gideceksin. Misafir olan kimse, beraberce getiremediği birşeye kalbini bağlamaz. Bu menzilden ayrıldığın gibi, bu şehirden de çıkacaksın. Ve keza, bu fâni dünyadan da çıkacaksın. Öyleyse, aziz olarak çıkmaya çalış. Vücudunu Mûcidine feda et. Mukabilinde büyük bir fiyat alacaksın. Çünkü, feda etmediğin takdirde, ya bâd-ı hevâ zâil olur, gider, veya Onun malı olduğundan, yine Ona rücû eder.
  السلام عليكم و رحمة الله ابدا دائما

 5. #5
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.250

  Standart

  Maşaallah. Güzel bir tefekkürname...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Herkes değilsin!
  By BiRDüNYaUMuT in forum Edebiyat
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 16.07.13, 19:53
 2. Sen Sana Ait Değilsin!
  By ecma in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 29.12.11, 17:45
 3. Sen Seven Değilsin...
  By Garip_Maznun in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 04.02.09, 21:58
 4. Filistin! Yalnız Değilsin Video-Slayt
  By fani0945 in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 22.01.09, 12:26

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0